Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Především softwarové zprávy: dokumentace pro nový Mac Pro, beta verze Parallels Serveru, FontXChange for Mac 1.0 a trojský kůň pro iPhone. (10.1.08)
10. ledna 2008, 06.00 | Apple na svém webu zveřejnil podrobné specifikace a příručku pro nový Mac Pro. Byla uvolněna beta verze Parallels Serveru umožňujícího virtualizaci serverových operačních systémů na Macu. Aplikace FontXChange for Mac 1.0 dovoluje snadný převod různých typů písem mezi sebou. A objevil se první trojský kůň pro hackersky otevřené iPhony.
V tomto článku shrnuji především zprávy související se softwarem pro Macy a iPhone. Druhý dnešní článek se zabývá děním kolem iTunes.
Nejprve však ještě malý doplněk ke včera uvedeným hardwarovým novinkám:
Apple zveřejnil specifikace a příručku nového Macu Pro
V úterý Apple uvedl na trh nový Mac Pro a nový Xserve. MacRumors k novému Macu Pro přináší několik doplňujících informací. Některé jsem už zahrnul do svého včerejšího článku, ty další však stojí za dodatečnou zmínku.
Z podpůrných dokumentů Applu vyplývá, že oficiální název stroje bude „Mac Pro (Early 2008)“, Apple tedy zachovává svou „kalendářní“ konvenci pojmenovávání Maců.
Podrobný popis specifikací tohoto stroje najdete na webu Applu tady, popisuje se tam jak standardní konfigurace, tak volitelné vybavení. A zde se nachází příručka nového Macu Pro. Jde o PDF dokument dlouhý 111 stránek, soubor zabírá 8,3 MB.
Také MacRumors upozorňuje na nesmírně vysoké ceny, jež Apple požaduje za dodatečnou RAM (toto téma se ostatně objevilo též v diskusi na zdejším článku) a doporučuje obrátit se na třetí strany. Nezapomeňte však, že nové paměti běží na 800 MHz, takže zřejmě budou o něco dražší i u nezávislých prodejců.
Uvolněna beta verze Parallels Serveru
A nyní se podíváme na software, který se hodí právě pro nový Mac Pro či Xserve. SWSoft totiž včera oznámil uvolnění beta verze Parallels Serveru, svého virtualizačního softwaru pro servery, včetně Maců.
SWSoft vlastní firmu Parallels, známou programem Desktop, umožňujícím na Macích s procesory Intel provozovat současně vedle Mac OS X i další operační systémy, zejména Windows. Desktop je ovšem určen pro osobní použití, zatímco Parallels Server směřuje do podnikové oblasti. (SWSoft ze zabývá virtualizací a souvisejícími úlohami pro podniky.)
Také Parallels Server dovoluje provozovat různé operační systémy ve virtuálních strojích, zařizuje to pomocí „hypervizoru“, běžícího vedle hostitelského operačního systému, anebo přímo na „holém železe“ serveru. Fyzickým serverem mohou být stroje s Windows či Linuxem, ale též, narozdíl od jiných obdobných řešení, Macy s Intely.
Parallels Server dokáže takto provozovat přes 50 různých operačních systémů, včetně různých variant Linuxu a Windows, na stejném hardwaru v izolovaných virtuálních strojích. Podporuje virtualizační technologii Intelu obsaženou v jeho nejnovějších procesorech, nazvanou VT-D (Virtualization Technology for Directed I/O – virtualizační technologie pro směrované I/O operace).
Oproti jiným řešením by navíc Parallels Server měl nabízet snazší správu a instalaci, většina obdobných řešení se zaměřuje na velké podniky, SWSoft by však tímto softwarem chtěl oslovit i menší a střední podniky, čemuž musí přizpůsobit jeho náročnost.
Pro profesionální uživatele Maců je ovšem nejdůležitější schopnost Parallels Serveru provozovat ve virtuálním stroji také Mac OS X Server, což dovoluje s tímto systémem různě experimentovat, aniž by to narušilo provozní systémy.
S růstem výkonu serverového hardwaru začíná být možnost virtualizace zajímavá, při provozování více virtuálních serverů na jednom fyzickém stroji lze dosáhnout jeho mnohem lepšího využití. S Parallels Serverem, až se dobere ostré verze, tuto možnost získají též servery Applu. To zřejmě vedlo Apple k tomu, že změnil licenci Leopard Serveru tak, aby bylo možné provozovat ho ve virtuálních strojích.
Pro klientskou verzi to však neplatí, tam zůstává původní ujednání, jež dovoluje provozovat Mac OS X pouze přímo na hardwaru. (V tomto ohledu Apple klade větší omezení než třeba Microsoft, důvod zřejmě spočívá ve snaze co nejvíce Mac OS X svázat s firemním hardwarem.) Čistě technicky by asi nebyl velký problém zařídit spuštění Leoparda Workstation ve virtuálním stroji, jenže to by bylo porušení licence, což si samozřejmě žádný tvůrce komerčního virtualizačního softwaru nedovolí. Virtualizace na serverech však začíná být natolik zajímavá, že zde Apple svou licenční politiku přehodnotil.
Nový Xserve (a vlastně i Mac Pro) ve své plné konfiguraci se jeví jako ideální platforma pro tento software, osm procesorových jader a 32 GB RAM by měly zvládnout docela slušný počet virtuálních serverů.
Chcete-li se zapojit do beta testování Parallels Serveru, podívejte se na tuhle stránku, kde najdete příslušné podmínky a můžete z ní odeslat žádost o zařazení do testovacího programu, bude ovšem záležet pouze na SWSoftu, zda vás přijme.
Termín uvedení ostré verze Parallels Serveru zatím není stanoven, vzhledem k tomu, že jde o zcela nový produkt, bude beta testování asi nějakou chvíli trvat.
A ještě jedna „názvoslovná“ poznámka: SWSoft loni v prosinci oznámil, že se přejmenuje na Parallels, takže nějakou dobu zřejmě budou trochu zmatky v tom, kdo je kdo.
Na trh přichází FontXChange for Mac 1.0
Firma Morrison SoftDesign včera uvedla na trh FontXChange for Mac 1.0, novou aplikaci pro snadný převod písem, jež podporuje písma OpenType (PS) a též PostScript Type 1 a TrueType. Nabízí možnost dávkového zpracování pro převod celých knihoven písem, předvolby pro nastavení kódování, inspekční okno s náhledy písem a podporu pro četná kódování včetně kódování Adobe Standard a Unicode.
FontXChange podporuje převod mnoha formátů písem: Macintosh PostScript Type, Macintosh TrueType, Apple dfont, Multiple Master, PC TrueType (.ttf), PC PostScript Type 1 (.pfb) a OpenType (.otf).
Program vyžaduje Mac OS X 10.3 nebo vyšší a jeho cena za jednu licenci činí 60 USD, případně 100 USD v balíku s programem FontDoctor pro diagnostiku a řešení problémů písem.
Z firemního webu si lze také stáhnout zkušební verzi programu.
První trojský kůň pro iPhone
A nakonec zde máme „software“ pro iPhone, i když ne právě vítaný. iPhone se totiž poprvé stal terčem útoku trojského koně v podobě záškodnického souboru „113 prep“. Jeho instalace mnoho nenadělá – aplikace při aktivaci vypisuje text „shoes“ (boty) – ale pokus o odinstalování souboru má horší následky, poškodí nebo smaže důležité soubory v adresáři /bin na iPhonu, vedle toho vyřadí z provozu i utility třetích stran. Zjistilo se, že celou tuto záležitost má na svědomí 11letý všetečka, který si trochu pohrál s XML soubory.
Útok je pochopitelně možný pouze na telefonu, u něhož byl otevřen přístup k souborovému systému (takzvaný „jailbreak“), aby se daly instalovat další aplikace.
To přirozeně vyvolalo řadu komentářů upozorňujících na to, že otevření iPhonu přes bezpečnostní díru a následná instalace neověřeného softwaru není zrovna bezpečné počínání. Na druhou stranu, při zachování základních bezpečnostních zásad se lze výše popsanému útoku snadno vyhnout.
Apple uzavření iPhonu zdůvodňoval právě bezpečnostními ohledy, tento případ mu tak může posloužit jako argument na podporu jeho počínání. Avšak instalace dodatečných aplikací možnosti iPhonu rozšiřuje natolik, že řada uživatelů takovéto riziko ochotně podstoupí.
Na únor ovšem Apple přislíbil vývojářskou sadu, jež by měla umožnit oficiální tvorbu dodatečných aplikací, lze předpokládat, že tam budou bezpečnostní opatření, řešící takovéto situace. (Steve Jobs zdůvodnil poměrně pozdní vydání sady právě potřebou vyřešení bezpečnostních otázek.)