Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Přejít na iOS 7 nebo nepřejít? 5 důvodů PROTI
20. září 2013, 11.30 | Vydání iOS 7 představuje jeden z největších milníků v oblasti mobilních zařízení Apple od samotného vydání prvního iPhone v roce 2007. Systém přináší velké množství změn, od přepracovaného grafického rozhraní až po nové služby. Není na škodu se tak zeptat, jestli má smysl na iOS 7 rychle přecházet nebo jestli nebude lepší počkat na první zkušenosti a opravy případných chyb. Abychom vám rozhodnutí usnadnili, přinášíme stručný popis pěti důvodů pro přechod na iOS 7 a pěti proti němu.
1. iOS 7 představuje největší změnu v iOS od představení prvního iPhone
Pro někoho výhoda, pro jiného nevýhoda, neboli velké změny nejen ve vzhledu iOS 7 si najdou zaryté zastánce stejně jako neoblomné odporující tradicionalisty. Faktem zůstává, že iOS 7 je hodně jiný, barevně výrazný a v mnoha ohledech i docela nesladěný a to ne každému musí sednout. A i když asi barevnost systému nebude tím hlavním důvodem proč se na iOS 7 bude nebo nebude přecházet, svou roli v rozhodování bezesporu sehraje.
2. vyšší nároky na hardware
Přestože Apple iOS 7 před vydáním maximálně odladil a přizpůsobil i pro zařízení s nižším výkonem, spektrum podporovaných zařízení je příliš široké. Nejslabším podporovaným telefonem je tři roky starý iPhone 4 s jedno jádrovým, osmi set megahertzovým procesorem A4 a 512 MB operační paměti. Na opačném kraji spektra pak stojí nový iPhone 5S s 64 bitovým dvou jádrovým procesorem A7, jehož srdce tepe na frekvenci 1.3 GHz. Tomu sekunduje 1 GB operační paměti.
Jinými slovy rozdíly ve výkonu jsou velké a lze předpokládat, že iOS 7 bude jako moderní mobilní operační systém dimenzován především na parametry iPhone 5, 5S a 5C. Osobně používám iPhone 4S a nižší výkon oproti novějším modelům je vidět. Obzvlášť při přechodech mezi aplikacemi není systém tak svižný, jako předchozí verze iOS 6.1.3.
3. velké množství změn nejen v ovládání
S novým vzhledem systému se změnilo i ovládání. Sice velmi málo a opatrně, ale stejně změnilo. A často v místech, kde to nejméně čekáte. Stačí v rámci ergonomie posunout tlačítko mírně nahoru nebo jej vyměnit s jiným a není problém si třeba emaily místo označení úkolem rovnou vymazat.
Nejhorší vliv z hlediska přehlednosti má ale barevná paleta použitá v iOS 7. Zatímco dříve bylo možné aplikace poměrně jednoduše poznat podle barvy nebo tvarů v ikonce, v iOS 7 to neplatí – všechny systémové ikonky jsou velmi barevné až z toho oči přecházejí. Nezřídka se pak stane, že vedle sebe jsou na ploše umístěny dvě velmi podobné aplikace a vy tak musíte trávit čas (zlomky vteřiny, ale stejně) přemýšlením, o jakou aplikaci se jedná. Typickým příkladem je Mail a Safari, které jsou barevně snad úplně stejné.
Asi nejsložitější na pochopení ale je skutečnost, že iOS 7 hodně staví na posouvání prstem přes hranu telefonu. Posun přes spodní hranu směrem nahoru otevře Notification Center, směrem dolů přes horní hranu naopak vyhledávání. Specialitou jsou potom gesta v Safari, kde se posunem prstu přes levý, respektive pravý okraj posouváte v historii procházení tam a zpět. Máte-li Mac, nebude to pro vás nic nového. Nemáte-li, tak si budete muset zvyknout.
4. aktualizace všech aplikací nějaký čas potrvá
Aplikace jsou tím, na čem stojí a padá jakýkoliv softwarový ekosystém, iOS nevyjímaje. Živě si pamatuji, jak při uvedení prvního iPadu bylo velké množství aplikací dostupných jen v rozlišení pro iPhone, což vypadalo děsivě. Stejně tak při uvedení iPhone 5 s 4“ displejem byly optimalizované jen některé aplikace a většina až do první aktualizace vypadala trochu komicky. Nutno podotknout, že oba problémy se týkají programů pocházejících od menších vývojářů...i když takových bude asi většina, ne?
S přechodem na iOS 7 aplikace vlastně problém nemají, alespoň po jediném dni používání se mi žádnou problematickou nepodařilo objevit. To ale neznamená, že neexistují. Problém tak tentokrát ale nespočívá ani tak ve funkčnosti, jako spíš v estetickém vzhledu – zatímco aplikace jako Facebook, Twitter, PayPal, Kickstarter, eBay a další vychází z nového designu systému a tudíž v kontextu vypadají poměrně dobře, ty ostatní v iOS 7 působí trochu nepatřičně. A než, pokud vůbec, je jejich tvůrci přizpůsobí iOS 7, uplyne mnoho týdnů.
5. je to jednosměrná cesta, neboť downgrade je prakticky nemožný
Jakmile si iOS 7 jednou nainstalujete, už s vámi zůstane spolu se všemi radostmi a strastmi, které jsou s ním spojené. Downgrade na iOS 6.1.3 nebo starší je sice teoreticky asi možný, v praxi ale bude velmi komplikovaný. Pokud vám tak na iOS 7 něco dramatického vadí nebo je některá z vašich oblíbených aplikací pro tento systém prokazatelně nedostupná, aktualizaci raději pořádně zvažte.
Zajímají nás vaše zkušenosti s iOS 7. Podělte se s námi v diskuzi.