Přichází druhá aktualizace Snow Leoparda - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Přichází druhá aktualizace Snow Leoparda

11. listopadu 2009, 00.00 | Apple vydal Mac OS X 10.6.2 přinášející množství oprav chyb. A současně uvolnil odpovídající bezpečnostní aktualizace a také aktualizaci Wireless Keyboard Update 2.0 pro Leoparda.

V pondělí Apple zpřístupnil uživatelům ostrou verzi druhé aktualizace Snow Leoparda a zároveň též odpovídající aktualizace pro Leoparda, což vše popisuje tento článek:

Mac OS X 10.6.2 přináší skutečně hodně oprav

Mac OS X 10.6 Snow Leopard se začal prodávat 28. srpna, ale téměř ihned se počalo pracovat na jeho další aktualizaci, Mac OS X 10.6.1 byl uvolněn počátkem září. Tím se však práce na tomto operačním systému nezastavily, první testovací sestavení další opravné verze 10.6.2 externí vývojáři dostali počátkem října. Apple pak vypouštěl následná testovací sestavení zhruba každý týden a v pondělí konečně vydal ostrou verzi pro všechny uživatele.

Už ze zpráv o testovacích sestaveních víme, že obsahuje především opravy velkého množství chyb, na to se nyní podíváme podrobněji, nejprve proberme klientskou variantu systému:

Klientská varianta Mac OS X 10.6.2

Mac OS X 10.6.2 hlavně přináší opravu závažné chyby, jež mohla poté, co se uživatel nejprve přihlásil k účtu hosta (účtu Guest) a následně ke svému normálnímu účtu, způsobit ztrátu dat, za určitých okolností mohl být smazán jeho domovský adresář. To by se teď již stávat nemělo.

Nová verze Mac OS X ovšem obsahuje oprav daleko víc, celkově hodně přes stovku, popis těch nejdůležitějších nabízí tento podpůrný dokument.

Obecné opravy operačního systém dále řeší neočekávané odhlášení systému, nezobrazování kontaktů Exchange ve výsledcích hledání Spotlightu, zvyšují spolehlivost menu, napravují potíže se slovníkem při používání hebrejštiny, navracejí zvukový efekt klapnutí závěrky při snímání obrazovky, řeší potíže s gesty (na trackpadu) prováděnými čtyřmi prsty, problém s přidáváním obrázků ke kontaktům v adresáři a chybu Front Row, jež mohla při přehrávání videa způsobovat nízké snímkové rychlosti.

Zlepšila se spolehlivost aplikací iWork, iLife, Aperture a Final Cut Studio, služby MobileMe a internetového úložiště iDisk. Také se zvýšil výkon hlasové technologie VoiceOver a pro nové 21,5” a 27” iMacy řeší problémy s přehráváním videa a výkonností obecně, které se mohly objevit při zapnutém bezdrátovém připojení AirPort.

Nová aktualizace Snow Leoparda napravuje řadu potíží s písmy a poskytuje několik oprav souvisejících se zobrazováním, mimo jiné řeší potíže s připojováním monitorů přes adaptéry pro DVI a Mini DisplayPort, se „zapomínáním“ nastaveného jasu při restartu, se zobrazováním na některých modelech monitorů a problémy zobrazování pro některé aplikace.

Několik oprav se týká poštovního klienta Mail, již by se měl správně zobrazovat počet nepřečtených zpráv, když se zprávy čtou na jiném počítači, byla opravena chyba s navracením smazaných RSS kanálů, při sestavení nové zprávy se už budou zobrazovat náhledy a přílohy, adresář a Mail by již neměly někdy přestávat reagovat při otevření, zprávy od Exchange Serveru už nebudou mít nesprávné formátování a neměla by se již objevovat chybová hlášení o překročení přenosové kapacity pro některé účty Gmailu.

Pro uživatele služby MobileMe se zlepšil výkon při přístupu k souborům na iDisku z Finderu a při synchronizaci takových souborů, byly opraveny chyby synchronizace s iDiskem, zlepšila se spolehlivost a výkon synchronizace kontaktů, kalendářů a záložek, stejně jako synchronizace s iTunes a synchronizace prostřednictvím aplikace iSync. A byla odstraněna chyba někdy zabraňující v přihlášení ke službě MobileMe přes panel jejích předvoleb.

V oblasti práce se sítěmi se zvýšila kompatibilita s AFP servery třetích stran a synchronizace souborů přenosných domovských adresářů. A co se týče tisku a faxování, zlepšila se automatická aktualizace ovladačů tiskáren a tiskový dialog nyní dovoluje zadat více příjemců faxu.

Webový prohlížeč Safari by již neměl mít potíže s deformovanou grafikou na stránce Top Sites a zvýšila se spolehlivost jeho zásuvných modelů (tvořících nejčastější příčinu pádů).

Jako vždy samozřejmě nová aktualizace Mac OS X přináší též řadu bezpečnostních oprav, jejich přehled obsahuje tenhle dokument Applu, týkají se například webového serveru Apache, rámce CoreMedia, služeb Launch Services a Login Services, QuickTimu anebo komponent OpenLDAP, OpenSSH, PHP, libxml, Dovecot a IPSec, celkem se jedná o více než čtyřicet různých oprav.

A dále Mac OS X 10.6.2 obsahuje některé dodatečné ovladače, třeba ty pro novou myš Magic Mouse, nebude tedy už třeba softwarová aktualizace Wireless Mouse Software Update 1.0 jako v případě Mac OS X 10.6.1 a Leoparda. A totéž platí pro novou bezdrátovou klávesnici, zatímco uživatelé Leoparda budou pro její plné využití potřebovat dodatečnou aktualizaci (viz níže), nová verze Snow Leoparda daný software již zahrnuje.

Mac OS X 10.6.2 lze získat buď přes Software Update, anebo se dá stáhnout z webu Applu, rozdílová aktualizace oproti Mac OS X 10.6.1 se nachází tady, má velikost 473 MB. A přirozeně se nabízí též kombinovaný aktualizátor, použitelný i na první verzi Snow Leoparda (zabírá 479 MB).

Mezi podporovanými jazyky ovšem není čeština, česká lokalizace by se měla objevit zde (zatím se tam nabízí jen čeština pro Mac OS X 10.6.1).

Mac OS X Server 10.6.2

Jako vždy Apple samozřejmě vydal také odpovídající serverovou variantu systému, ta pochopitelně obsahuje všechny výše popsané opravy a vylepšení klientské varianty a dále přináší novinky specifické pro server, jež popisuje tento podpůrný dokument.

Opravy se týkají AFP klienta, rozhraní webových kalendářů, správy klientů, klienta adresářových služeb, poštovních služeb, mobilních účtů, Open Directory, Podcast Produceru, bezpečného přihlašování, služby Software Update, serverových správních nástrojů Server Admin, předvoleb serveru, utility System Image Utility, správní utility Xgrid Admin a mnoha dalších komponent systému, přirozeně též přibyly Netboot a Netinstall filtry pro nové modely Maců uvedené na trh v říjnu.

A pokud jde o bezpečnostní opravy, ty opět popisuje již výše zmíněný dokument Applu, vedle všech oprav společných s klientskou variantou systému Serveru 10.6.2 přidává ještě opravy specifických serverových komponent (jako je třeba webový server Apache).

Mac OS X Server 10.6.2 se opět nabízí jednak přes Software Update, jednak na webu Applu, rozdílovou aktualizaci pro Mac OS X Server 10.6.1 lze stáhnout odtud (jde o 496 MB), kombinovaný aktualizátor se nalézá tady (ten zabírá 503 MB).

Otázka funkčnosti na procesoru Atom

Minulý týden vyvolaly menší mediální rozruch zprávy, že Mac OS X 10.6.2 už nefunguje na procesoru Atom, užívaném v levných netboocích. Apple tento procesor oficiálně nepodporuje, protože v současnosti ho nepoužívá žádný Mac, ale pomocí hackerských úprav dosud bylo možné Mac OS X provozovat i na takovýchto strojích (pro něž se obecně, bez ohledu na jejich procesor, vžilo označení „Hackintosh“).

Některá testovací sestavení Mac OS X 10.6.2 na Atomu nepracovala, ale následná sestavení jeho podporu opět obnovila. Avšak ostrá verze Mac OS X 10.6.2 zjevně na Atomu zase neběží.

OS X Daily uvádí, že uživatelé strojů s Atomem hlásí potíže s Mac OS X 10.6.2, systém se sice spustí, ale vzápětí se zasekne a poté se neustále restartuje.

Uživatelé „Hackintoshů“ s Atomem proto zatím budou muset zůstat u Mac OS X 10.6.1, je ovšem velice pravděpodobné, že hackeři, kteří dokázali zprovoznit Mac OS X na strojích nepocházejících od Applu (pomiňme nyní otázku legality takového počínání), brzy najdou také řešení, jak na Atomu znovu rozběhnout Mac OS X 10.6.2, nejspíš to půjde úpravou jádra systému.

Takže se nakonec zase tolik nezmění, jen to celé bude ještě „neoficiálnější“ než dosud. Tato záležitost pochopitelně vyvolává rozsáhlé debaty, je však sporné, zda jde ze strany Applu o úmyslný zákrok ve snaze znemožnit užívání netbooků s Mac OS X.

K tomuhle řešení sahá pouze poměrně malá skupina uživatelů, nelze čekat, že by něco takového praktikovali běžní uživatelé, takže to na prodej Maců nejspíš nemá valný vliv. Nefunkčnost Mac OS X 10.6.2 na Atomu je tak možná jenom vedlejším důsledkem provedených úprav (Apple se prostě o kompatibilitu s Atomem nestará).

Odpovídající aktualizace pro Leoparda

Některé opravy a aktualizace obsažené ve výše popsaném Mac OS X 10.6.2 budou důležité i pro Mac OS X 10.5 Leopard, proto je Apple uvolnil též jako samostatné aktualizace pro něj, na ty se teď podíváme blíže:

Bezpečnostní aktualizace Security Update 2009-006

Jak již bylo zmíněno, Mac OS X 10.6.2 přináší také desítky bezpečnostních oprav, řada z nich ovšem má význam i pro Leoparda, proto Apple v pondělí vydal též samostatnou bezpečnostní aktualizaci Security Update 2009-006 pro Leoparda, shrnující právě takovéto opravy.

Popis všech více než čtyř desítek oprav obsahuje tento podpůrný dokument (společný jak pro Mac OS X 10.6.2, tak pro Leoparda), tahle aktualizace přidává nové obrany proti záškodnickým PDF souborům, H.264 filmům a diskovým obrazům se souborovým systémem FAT, jež mohly spouštět libovolný, potenciálně nebezpečný kód. Další opravy se týkají adresářové služby, HTTP hlaviček, QuickTimu, Spotlightu, a tak dále. A vylepšení pomocníka Certificate Assistant lépe chrání proti doménovým útokům.

Byly opraveny také závažné zranitelnosti Mac OS X Serveru, FTP už nelze zneužít k neoprávněnému vytváření adresářů, k ukončování aplikací či spouštění kódu, úpravy Event Monitoru zabrání vzdáleným útočníkům připojit se k SSH serveru a způsobovat DoS útoky. A byl vylepšen adaptivní firewall, který nyní zjistí pokusy o SSH přihlášení s neplatnými uživatelskými jmény, čímž může ochránit před útoky hrubou silou či slovníkovými útoky.

Tato aktualizace je přirozeně dostupná prostřednictvím mechanismu Software Update, anebo ji lze stáhnout ručně, pro klientskou variantu Leoparda se nabízí zde (má velikost 143 MB), pro Leopard Server ji naleznete tady (231 MB).

Aktualizace vyžaduje Mac OS X 10.5.8 a zahrnuje v sobě všechny předchozí bezpečnostní aktualizace. Čeština ovšem není mezi podporovanými jazyky, česká verze by se měla později objevit na téhle stránce.

Aktualizace Wireless Keyboard Update 2.0

A navíc Apple v pondělí ještě uvolnil softwarovou aktualizaci obsahující podporu pro novou hliníkovou bezdrátovou klávesnici. Poskytuje podporu pro její zvláštní funkce včetně funkčních kláves pro ovládání jasu displeje, pro práci s Dashboardem a Spaces, pro přehrávání v iTunes a pro regulaci hlasitosti.

Také tato aktualizace je určena pro Leoparda, přesněji řečeno pro Mac OS X 10.5.8 a je dostupná buď přes Software Update, anebo se dá stáhnout odsud (zabírá jen 10,95 MB).

Uživatele Snow Leoparda ovšem tahle aktualizace nemusí zajímat, protože Mac OS X 10.6.2 příslušnou podporu zahrnuje přímo v sobě.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: