Programy, které byste neměli minout, už jenom z toho důvodu, že jsou zdarma! - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Programy, které byste neměli minout, už jenom z toho důvodu, že jsou zdarma!

28. srpna 2006, 00.00 | Ačkoliv každý program z dnešní várky je z jiné oblasti, mají několik věcí společných - jedná se o šikovné utility, které jsou především zdarma a vaše peněženka tak zůstane bez újmy. Ukážeme si prohlížeč obrázků Xee, zbavíme se plechového vzhledu v Mac OS X, naučíme iSync komunikovat s novými telefony Nokia a na závěr si ukážeme postup, jak ve videopřehrávači VLC používat české titulky.

Xee

Jsou programy, které vás nadchnout rozsahem funkcí, tlačítek, přepínačů a širokou nabídek předvoleb, u kterých můžete strávit desítky minut při nastavování. Nebo jsou aplikace, které umí jednu dvě věci, ale dělají je svým příjemným způsobem a vy si je oblíbíte právě díky své jednoduchosti. Do této kategorie patří i prohlížeč obrázků Xee. Jedná se o rychlý nástroj, jenž vám umožní v rychlosti prostudovat obsah složky plné fotek. Nabízí širokou podporu formátů, nastavení klávesových zkratek a základní funkce pro otočení obrázku a prohlížení ve Full Screen režimu. Co si na něm oblíbíte je právě jednoduchost a rychlost. Jak bylo uvedeno, Xee prohlíží celé složky, takže pokud na ikonku Xee přetáhnete jeden obrázek, automaticky program načte všechny fotky ve složce vybraného obrázku.

Náročnějším jsou určena tlačítka Delete, Copy a Move pro rychlejší zpracování třeba aktuálně stažených fotek z digitálu. Prostě jednoduchý a funkční program za cenu, která se neodmítá (freeware).

Uno - zbavte se toho plechu

V diskuzích se občas objevují komentáře čtenářů na téma vzhledu Mac OS X a často diskutují nad tím, jak je Mac OS X co se týče vzhledu oken v aplikacích lehce schizofrenní. Například některé aplikace jsou kompletně "kovové", některé jsou více Aqua (Mail) a některé si jdou zcela svojí cestou (iTunes, iPhoto a třeba Aperture). U profesionálních programů jako je Aperture či Final Cut lze odlišení od jiných programů chápat, u běžně dodávaných aplikací je systém volby kovového vs. nekovového vzhledu poněkud nejasný. Pokud vás tento atribut Mac OS X rozčiluje a chcete mít celý systém v jednom stylu, stáhněte si Uno, které vás zbaví plechu a vy si budete moci nastavit, jak mají okna v celém systému vypadat. Uno je zdarma, jedná se o Universal Binary a jako bonus si můžete stáhnout upravené téma pro FireFox a Adium přímo na stránkách tvůrce.

Doplňky pro iSync

Mobilní trh nás zásobuje novými telefony rychleji, než Apple stíhá updatovat iSync. Majitelé nových mobilních telefonů se tak dostávají do situace, kdy mají poslední modní výstřelek v kapse, ale data si s počítačem nezesynchronizují. naštěstí existují dvě řešení pro takovéto nesnáze. Jedním z nich je Nova Media plug-in pro iSync, který za cenu 10 USD rozšíří možnosti synchronizace vašeho počítače (ale ten poněkud vybočuje z naší nabídky programů zdarma). Pokud chcete ušetřit, doporučuji zabrousit na stránky macosxhints.com a použít vyhledávání, zda již někdo neuvedl postup, jak "hacknout" iSync pro typ vašeho telefonu. Při testování nové Nokie N93 se mi dobře osvědčil doplněk od německého autora, který dokáže totéž co Nova Media plug-in pro telefony Nokia E61 a N93 (pravděpodobně i další z nové řady). Je zdarma, jen je potřeba překonat určitou jazykovou bariéru (pokud jste stejně jako já již německy trochu pozapomněli) - instalace se ovšem skládá z pouhého překopírování souboru do složky iSyncu, a tudíž se nejedná o složitější úkon.

VLC - nastavení pro české prostředí

Program VLC patří mezi možnosti, jak přehrávat filmy s titulky v Mac OS X. Hlavní konkurent MPlayer nabízí totéž, ale každý program tak trochu po svém. Zatímco MPlayer má méně možností (respektive pokud chcete více, je nutné použít psané příkazy), VLC nabízí předvolby, jež lze označit "monstrózní". Obdiv si zaslouží každý, kdo ví, co všechno vlastně lze ve VLC nastavit. Z toho důvodu je poněkud komplikovanější najít nastavení pro správné zobrazení titulků a kódování. Proto jsem připravil tento mini-tutorial, kde jsou uvedeny hlavní místa, kde je potřeba VLC nakonfigurovat.

1/ Styl titulků - první screenshot zobrazuje nastavení použitého písma, velikost, barvu a styl. Nezapomeňte zvolit písmo, které obsahuje české znaky!

2/ Kódování - druhý obrázek ukazuje místo, kde je potřeba zvolit kódování titulků. V našich podmínkách stěží narazíte na titulky v jiném kódování než Windows-1250, proto do okýnka dopište "CP1250".

3/ Chybové hlášky - VLC je tak skvělý, že vás informuje o každé chybě, která se ve filmu vyskytne - to samozřejmě i v případě, že jste ji nepostřehli. To je pro ladění aplikace nebo překódovaného filmu skvělé, ale když se vám při sledování vašeho oblíbeného filmu snaží VLC taktně naznačit, že je kdesi chyba, začnete být poněkud nevrlí. Abyste se obtěžujících hlášek vyvarovali, zaškrtněte "Be Quiet" v záložce Interface.

Teď stačí pustit film a mít ve stejné složce titulky, které mají stejný název jako videosoubor (liší se pouze koncovkou - .srt, .sub a pod.) a v menu Video -> Subtitle Track zvolit jedny z nabízených titulků nebo použít klávesu "s". Pokud chcete mít klávesové zkratky pod kontrolou, stačí opět otevřít předvolby a nasměrovat myš do Hotkeys settings, jak ukazuje obrázek.

A abych nezapomněl - VLC je samozřejmě zdarma!

Videa od Microsoftu

Pro přehrávání videí s koncovkou .wma a .wmv, tedy videoformát Windows si nezapomeňte stáhnout Flip4Mac, který vám umožní takto označené filmy prohlížet přímo v prohlížeči nebo v QuickTime Playeru. A nyní je tento doplněk dostupný i pro Intel Macy.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: