ProLife - část třetí: nabrousit žiletku! - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

ProLife - část třetí: nabrousit žiletku!

23. února 2007, 11.00 | Konečně se po dvou pokračováních, ve kterých jsme prošli historii a mrkli se na funkčnost a rozložení pracovního prostoru ve FinalCutu, dostáváme k pořádné práci. Dnes začneme opravdu pracovat s videem, trochu ho postříháme. Takže vzhůru na to!

První, co musíme udělat, je dostat do FC nějaké video. Existují dvě cesty jak toho docílit. První se týká videa, které už někde v počítači máte - ať už jste ho někde stáhli, vytvořili v jiném programu, nagrabovali v iMovie apod. V tom případě použijeme příkaz Import, který najdeme buď v hlavním menu pod položkou File, nebo když klikneme pravým myším tlačítkem někam v prostoru okna Browser. V obou případech dostaneme výčet možností importu (Files..., Folder..., Batch list... atd.). Nebudeme se dnes zaobírat advanced možnostmi a vystačíme si s Files a Folder. Význam je zřejmý. Files umožňuje importovat samostatné soubory nebo více souborů najednou (pomocí kláves Shift či Apple), Folder umožní importovat celé adresáře. Při importu se FC sám postará o rozpoznání formátu souborů - jinými slovy, pokud budete chtít importovat něco, co FC neumí přechroupat, máte smůlu.

Druhou možností je import z nějakého externího zařízení - tedy capturing videa do počítače. Pokud jste něco podobného dělali například v iMovie, narazíte v FC na trochu komplexnější nabídku, která uspokojí i požadavky opravdu velkých projektů. Celého správce capturingu najdete v menu pod File/Log and Capture. Už ze samotného názvu vyplývá rozšíření možností oproti jednodušším programům. První, jednodušší cestou jak dostat video do počítače a do FC je tlačítko "Now" v pravém dolním rohu v rámečku Capture. Pokud máte připojenou kameru, v kameře kazetu, není nic jednoduššího než spustit přehrávání (ať už přímo na kameře, nebo v okně Log and Capture) a zmáčknout tlačítko Now. V tu chvíli se začne video "sunout" do počítače a nepřestane dokud nezmáčknete tlačítko Esc. Defaultně je funkce Capture now omezena na 30 minut, ale to se dá v preferencích změnit.

Pokud pracujeme na nějakém větším projektu a máme hodně materiálu, je mnohem lepší využít rozšířených možností palety Log and Capture, která nám umožňuje nejprve ze zdrojového média označit části, které budeme používat, a ty potom nechat naráz natáhnout (a jít na kafe). Nespornou výhodou je ušetření času a větší kontrola nad natahovaným materiálem. Podmínkou je pak kontinuální stopa timecodu na zdrojovém médiu, neboť tu FinalCut využívá k orientaci. (Podrobněji se na takový postup můžeme podívat někdy příště nebo se můžete podívat na starší článek, který se tématu věnoval.)

Tak a teď se můžeme v klidu pustit do práce. Ať už jste si video naimportovali nebo natáhli z externího přístroje, usadilo se vám v paletě Browser. Pokud jste si ho poctivě pojmenovali, hrdě nese vámi vybraný název. Pokud jste se hned v začátku nepodrželi mé rady z předchozího dílu, má trochu trapné pojmenování Untitled X, kde X je číslo klipu. Hned u něj najdete sekvenci s názvem Sequence 1, kterou FC automaticky vyrobí při vytvoření nového projektu. Všechny položky v Browseru se samozřejmě dají pohodlně přejmenovat - úplně stejně jako třeba adresář či soubor ve Finderu - dvojitým kliknutím na jejich jméno. Když mrknete na okno Timeline, zjistíte, že tam už Sequence 1 je otevřená a my ji použijeme jako prostředí pro první pokusy se střihem. Pro zjednodušení a zkrácení jsem se Sequenci 1 rozhodl familiérně přezdívat S1.

Začneme tím, že vybrané video přemístíme do S1. To uděláme tím nejjednodušším známým způsobem, a to prostým přesunutím z jednoho okna do druhého. Výsledek bude vypadat jako na obrázku, v závislosti na délce vašeho videa.

Zároveň s objevením se vašeho videa v okně Timeline jste si určitě všimli, že se nám video objevilo i v okně Canvas. A to je dobře. Jak jsme si řekli minule, je tohle místo, kde budeme sledovat výstupy našeho snažení. Teď se podíváme na základní nástroje, které nám umožní samotný střih. Paleta nástrojů (Tools) je pestrá a mocná. Pro dnešní den jsem vybral jen tři úplně nejzákladnější a nejnezbytnější. Jsou to Selection tool, Razor Blade tool a Zoom tool, přičemž poslední nám poslouží jako oslí můstek k popisu orientace v časové ose. První dva jsou, alespoň z mého pohledu to nejnutnější pro střih v FC - bez nich si práci nelze představit a na druhé straně s jejich pomocí můžeme sestříhat celý film, aniž bychom si ostatních částí palety tools všímali. To říkám z vlastní zkušenosti neb na začátku své práce s FC jsem byl dlouhou dobu věrný jen jim a názvy nástrojů jako Roll tool či Slip tool jsem s respektem obcházel. To vás naštěstí nečeká, ale na druhou stranu, je lepší naučit se nejdřív s volantem, plynem a brzdou než zjišťovat, kde se zapíná turbo:)

A vezmeme to odspoda, kde nás čeká Zoom tool - slouží, překvapivě, k zmenšování a zvětšování výřezu videa, na kterém pracujeme. My se ale nejprve v časové ose trochu více zorientujeme. Je rozdělena na dvě části - ve vrchní se budeme setkávat s video stopami, ve spodní se zvukem. Malý zámeček [1] vlevo před samotnou stopou jí umožní zamknout a zabránit tak nechtěné manipulaci. Ještě o kousek vlevo od zámečku jsou kulatá tlačítka se symboly filmového pásu a reproduktorku [2], která umožňují jednotlivé stopy skrýt - to se může hodit třeba hned, když začnete stříhat své první video, u kterého bude třeba chtít nahradit originální zvuk z kamery vámi vybranou hudbou.

Ve vrchní části okna Timeline je ta pravá, svému jménu věrná "časová osa" [3], tedy místo, kde opravdu vidíte údaje o čase. Pokud do ní kliknete a táhnete myší, měníte pozici "přehrávací hlavy", která se promítá do okna Canvas. Dole, pod největším oknem se stopami, najdete klasický posuvník [4], který vás přesune z místa na místo po projektu a vedle něj nástroj pro přímé zoomování v sekvenci [5]. Z vlastní zkušenosti ale můžu vřele doporučit, že nejlepší je hned od začátku si zvykat na klávesové zkratky, které usnadňují život a urychlují práci. Pokud si zvyknete zoomovat v časové ose pomocí zkratek "Command + -" a "Command + =" (tedy jabko a minus, jabko a rovnítko), zjistíte, že nástroj z Tools i posuvník pod časovou osou jsou přežitkem.

Vraťme se k našemu videu, které zatím trochu znuděně leží v časové ose a čeká, co se bude dít. Pojďme do něj zkusit střihnout. Vemte žiletku a řízněte do toho! Tedy: zapněte Razor Blade tool (zkratka "b") a střihněte někam do videa v časové ose. Hned uvidíte, že se opravdu rozdělilo na dva kusy. Teď přepněte na Selection tool (zkratka "a") a chytněte jeden z nově vzniklých kusů videa a posuňte ho po časové ose. Určitě si všimnete, že se přichytává ke své zbylé části. To není žádná závislost na původních tělesných partiích videa ale funkce přichytávání, která je často k nezaplacení, často však může být značně na obtíž. Zapnutí a vypnutí funkce Snapping můžeme buď ikonkou [6] v pravé horní části okna Timeline nebo zkratkou "n".

No, a když jsme naše naimportovaná videa pořádně poškádlili žiletkou a seřadili v kýženém pořadí, zbývá poslední - nastavit přehrávací hlavu na začátek sekvence a spustit přehrávání (tlačítko Play v okně Canvas nebo mezerník na klávesnici).

To bude pro dnešní den vše. Vysvětlili jsme si, jak dostat obrázky do FinalCutu, jak se pohybovat v časové ose a jak v ní dělat nejzákladnější pohyby tahy s videem. To už by mohlo stačit, abyste si vyzkoušeli své první kroky a třeba i první malý projektík. A protože nejlépe se vše vysvětluje na konkrétních příkladech, příště nás už čeká konkrétní střihový projekt, na kterém si ukážeme další nástroje pro střih, použití efektů, nastavení projektu, sekvencí a řekneme si, jak nejlépe postupovat při práci...

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: