První pohled na Microsoft Office 2011 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

První pohled na Microsoft Office 2011

Microsoft Office 2011 for Mac

7. března 2011, 00.00 | Kompatibilita Office a iWork má svoje známé mouchy. Je právě nová verze Office pro Mac takovou mucholapkou? Nabízí kvalitní tabulkový procesor a širokou nabídku šablon, ale také až zbytečně velké množství funkcí nebo pomalejší start.

Naše recenze představuje shrnutí pocitů obyčejného uživatele. Na Office 2011 (a porovnání s iWork) se dívám optikou člověka, který potřebuje v textovém editoru napsat článek, zredigovat cizí text nebo vytvořit alespoň trochu kreativní dokument (styly, obrázky, vložené tabulky a grafy).

Aplikaci na tabulky používám opravdu jen minimálně, zato se nepohnu bez prezentací. Co mě zajímá nemálo, je program Outlook, protože poštovních klientů jsem vyzkoušel pěknou řádku, a tak je s čím porovnávat.

Rychlost a uživatelské prostředí

Rychlost jednotlivých částí balíku lze posuzovat podle dvou kritérií. Poprvé při prvním spuštění aplikace, a pak při opětovném startu. Nejpomalejší je rozhodně Outlook, který při prvním spuštění (vždy po novém startu systému a zapnutí Maca) startoval téměř půl minuty. Ostatní části Office na tom byly lépe, maximální čas se dotýkal patnácti sekund. iWork reagoval v průměru o 2 až 3 sekundy svižněji.

Pokud ale například Word vypnete a po čase zase dáte příkaz ke spuštění, otevře se nečekaně rychle – jen asi za tři sekundy. iWork je v tomto případě o 1 až 2 sekundy pomalejší.

Během používání jsem se mnohokrát setkal s problémem regulérně aplikaci vypnout. Když jsem si postěžoval na Twitteru, dočkal jsem se jak opačných reakcí (žádné potíže s během Office), tak stížnostmi, že se balík chová nestabilně. Aniž bych chtěl nad Office lámat hůl, podle vlastních zkušeností se kloním spíše k táboru nespokojených. Netvrdím ale, že iWork fungují bezchybně. Při rozsáhlém textu s mnoha poznámkami na konci dokumentu se stává takřka pravidelně, že při přesunu poznámky Pages spadnou.

Ribbon – řádek nástrojů nejen ve Wordu – umožňuje, abyste se k maximu funkcí dostali bez složitého hledání. Chce to však také trénink.

Uživatelské prostředí prodělalo proti starší verzi velkou změnu k lepšímu. Konečně to vypadá, že jsou Office určené pro uživatele Mac OS. Lze stěží očekávat, že řádek nástrojů bude minimalistický jako u iWork. U Microsoftu zkrátka razí filozofii, že je dobré mít vše hned po ruce.

To je skvělé, pokud už veškeré řádky nástrojů (každý s několika speciálními záložkami) znáte a víte, kde co najít a co k čemu slouží. Pak skutečně můžete během psaní editovat, co se vám zlíbí, u Outlooku se rychle dostanete z pošty do kalendáře, úkolovníku a stejně tak k nastavení chytrých kategorií.

Nic nebrání úpravě řádku nástrojů, ale nepočítejte s tím, že to bude tak rychlé a přehledné jako u iWork. Obecně lze říci, že Office má bohatší výbavu. Na druhou stranu, 70 % funkcí vlastně nikdy nevyužívám, takže je na pováženou, zda nedat přednost jednoduchosti a efektivnosti iWork.

Je to zkrátka něco za něco a nelze jednoznačně rozsoudit, který z obou balíků je lepší. Podobně nelze porovnávat offroad s klasickým sporťákem, protože každý z nich se soustředí na jiné potřeby.

Celkově jde říci, že žádná z aplikací balíku Microsoft Office nevzbuzuje nelibost a dokážete se v ní zorientovat. Pro úplné pochopení programu si ale budete muset vyhradit minimálně hezkých pár hodin.

Ve Wordu nemusíte psát pouze obyčejný text, ale také vytvořit blok a do něj zapisovat, dělat poznámky, kreslit, přidávat multimedia, nahrávat komentář...

Výbava, která potěší

Ocenění si zaslouží množství a pestrost šablon. Mnohé z nich jsou zajímavější než u iWork (Apple by mohl v tomto směru zapracovat). Word také umí pracovat s různými typy zobrazení, resp. textových souborů. Zajímavý je třeba blok, kde lze pracovat s kapitolami, vkládat textové poznámky, úkoly, ale také nahrávat zvukové komentáře či kreslit. Třeba pro studenty jde o funkci s velkým potenciálem.

Vzhled Outlooku není tak minimalistický a líbivý jako třeba Sparrow nebo Mail, nepřehledností však netrpí. Naopak velmi kvituji jasné rozdělování příchozí pošty na Today, Yesterday, dále podle dnů v týdnu, a pak označení Last week, 2 Weeks Ago apod. Něco takového u Mailu schází.

Outlook zvládá lépe nastavení filtrů a chytrých složek, připojování deadlinů a dalších možných štítků. Porovnávat Mail s Outlookem ale vlastně moc nejde. Produkt od Microsoftu mnohem více připomíná nástroj pro plánování, produktivitu a koordinaci úkolů v týmu. Pokud hledáte něco takového, nebudete zklamáni. Chcete-li poštu co nejrychleji vyřídit a archivovat, je Outlook zbytečně složitý.

U Excelu se lépe pracuje s funkcemi, třeba s automatickým sčítáním. Proti Numbers je software Microsoftu o něco intuitivnější a pokud bych měl některý z programů balíku upřednostnit, byl by to právě tabulkový editor.

Outlook je vpravdě funkčním nástrojem nejen pro správu pošty, ale také pro organizaci úkolů. Potěší přehledným členěním e-mailů podle data doručení.

Nevyhovující vlastnosti

Nepochopil jsem, jak funguje automatické stahování nové pošty v Outlooku. Zkušenosti hovoří o tom, že se do Inboxu sice nová zpráva dostane, ale synchronizace (přes IMAP) v rámci dalších složek probíhá vždy pomocí manuálního příkazu u té které složky (ne hromadně).

Obecně spojení například s účtem na Gmailu a všemi jeho štítky v Outlooku nějak drhne. Snad jde jen o subjektivní dojem, ale neustále se mi ukazovalo dialogové okénko, že se stahuje pošta, ale vlastně nic se nezměnilo.

Co mi ale na Outlooku nejvíce vadí? Mám účet na Gmailu, který sdružuje šest různých účtů. Z webového rozhraní, ale ani z jakéhokoliv jiného klienta není problém označit při odesílání, jaká z těch šesti e-mailových adres se má stát tou odesílatelskou. Je trestuhodné, že Outlook něco takového nezvládá. A pokud ano, nedokázal jsem na to ani pomocí nejrůznějších návodů přijít. A bezradných z toho bylo i několik uživatelů Outlooku, s nimiž jsem to konzultoval.

Power Point zvládne i multimedia, ale pracuje se s nimi už hůře než v konkurenčním Keynote.

Pamatuji si na dobu, kdy pracovat s obrázky ve Wordu bylo jako hrát ruskou ruletu. A dodnes ještě cítím děs, když mi týden před odevzdáním bakalářské práce Word otevřel soubor bez obrázků a poté zase s textem o polovinu zkráceným. Vývojáři u Microsoftu asi usoudili, že dost bylo škodolibosti a Word i Power Point unesou kromě textu i multimediální soubory – byť Power Point má co dělat, aby zvládl mé zhruba 3GB prezentace.

Práce s obrázky nabízí řadu vymožeností, většinou pro mě až zbytečných. A v případě zacházení s multimedii mi rozhodně Office nevyhovují. Nastavení je složité a skutečnost, že při vložení obrázku jsem pět minut řešil, co dělat, abych s ním vlastně vůbec mohl pohnout, beru jako varovné znamení.

Word sice nabízí psaní ve fullscreen režimu, stejně jako u Pages se ale při přepnutí na jinou aplikaci, případně jinou virtuální plochu, režim celé obrazovky vypne. Fullscreen tak v těchto programech vlastně nelze rozumně používat. Přitom při použití aplikací jako WriteRoom či OmmWriter vše funguje tak, jak má.

Plusy a mínusy

A jaký je pohled uživatele, váhajícího mezi iWork a Microsoft Office? Podívejte se na pro a proti.

Přednosti

  • Přehledné třídění a pokročilá správa elektronické pošty
  • Kontrola českého pravopisu
  • Šablony
  • Větší vybavenost a schopnost nastavení

Neduhy

  • Cena – studentská verze téměř tři a půl tisíce (neobsahuje Outlook, přístup k SharePoint a Office Communicator), plná verze je ještě o dalších pět tisíc dražší. iWork vás vyjde zhruba na 1 300 Kč.
  • Zbytečně složitá práce s multimedii
  • Neschopnost Outlooku posílat poštu pomocí tzv. alias

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: