Recenze betaverze Safari 4 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Recenze betaverze Safari 4

12. března 2009, 00.00 | Minulý týden proběhla Internetem zpráva o uveřejnění nové betaverze internetového prohlížeče Applu – Safari 4. Již jste si mohli přečíst o jeho skrytých předvolbách a o porovnání výkonu se starší verzí i jinými prohlížeči. Nyní vám nabízíme recenzi Safari 4 z pohledu uživatele.

První veřejnou betaverzi Safari 4 Apple vydal 24. února, stáhnout se dá na stránkách výrobce. Zájemci ji tedy mohou testovat již dva týdny. Jak si Safari 4 beta vede při prohlížení stránek? A jaké přináší nové funkce?

screen_s4f.jpg

Rychlost prohlížeče

Safari 4 přináší zrychlení v načítání stránek. K velkému zrychlení došlo podle speciálních benchmarkových testů při zpracování dynamických stránek používajících JavaScript. Při načítání klasických HTML stránek se podle mého pozorování projevuje pouze mírné zrychlení. Obecně se asi dá říct, že se všechny stránky, které jsem navštívil, načítaly minimálně stejně rychle jako v Safari 3 nebo rychleji.

Stabilita prohlížeče

Obecně se předpokládá, že stabilita betaverzí je nižší než u finální verze dané aplikace. Safari 4 v tomto případě nejspíš předčí očekávání. Za celou dobu používání na Mac OS X 10.5 Leopard mi tento prohlížeč během prohlížení stránek ani jednou nespadl. Dvakrát se sice objevila hláška „Aplikace Safari neočekávaně skončila“, ale jednou to bylo při vypínání počítače, podruhé chvilku po zavření jediného otevřeného okna Safari. Je pravděpodobné, že Apple vydal tuto betaverzi teprve po důkladnějším interním testování, ale i přesto se podle internetových diskuzí objevili uživatelé, kteří Safari 4 ani nespustili. Při té příležitosti zmíním možnost návratu k stabilní verzi Safari 3, který se dá uskutečnit pomocí odinstalátoru (uninstaller) dodávaného v instalačce Safari 4.

Top Sites

Nyní už přejděme k novým funkcím. Jednou z nejvýraznějších novinek je funkce Top Sites, kterou ovšem naleznete pouze v Safari pro Mac. Podobně jako Opera, Chrome a Firefox (s příslušným pluginem) zde dokáže i nové Safari zobrazit seznam často navštěvovaných stránek. A jak už to bývá, Apple této funkci dává svůj elegantní vzhled a vylepšuje možnosti. V Top Sites si můžete zobrazit 6, 12 nebo 24 stránek. Velikost jejich náhledů se přizpůsobuje velikosti okna. Seznam stránek, které se v Top Sites zobrazí, je generován automaticky, ale pomocí tlačítka Edit v levém dolním rohu obrazovky Top Sites máte možnost do něj zasáhnout. K dispozici je přišpendlení stránky, takže takováto stránka v Top Sites zůstane, i kdyby klesl počet vašich návštěv na ní, stránku je naopak možno ručně odstranit a také můžete stránky mezi sebou přesouvat.

Top Sites

U stránek, k nimž je připojen kanál RSS, kontroluje Safari 4, zda neproběhla změna. Pokud ano, dá to najevo bílou hvězdičkou v modrém poli za „odchlípnutým“ obrázkem stránky (viz obrázek). Problém může nastat v tom, že na některých stránkách jsou v RSS kanálu uváděny jiné informace, než jaké chcete sledovat. Například u hlavní stránky Wikipedie, která se v Top Sites ukazuje mně, se v RSS kanálu objeví každá úprava na kterékoli stránce celé Wikipedie, takže je hvězdička zobrazená prakticky pořád. Naopak u stránek, které RSS kanál nemají, se o změnách nedozvíte. Například velmi rozšířený systém internetových diskuzí phpBB RSS kanál vytvořit neumí a změnu obsahu v HTML Safari nesleduje.

Top Sites slouží k tomu, abyste při otevření nového okna nebo panelu prohlížeče nemuseli zadávat adresu nebo proklikávat záložky k prohlédnutí stránek, které navštěvujete nejčastěji. Zajímavé je, že Top Sites zná vaše nejnavštěvovanější stránky hned po instalaci, zřejmě tedy počet návštěv ukládá už předchozí verze Safari.

Top Sites se dají ručně otevřít stisknutím tlačítka s „maticí“ v řádku záložek. Dále se dá v předvolbách nastavit automatické zobrazení při otevření nového okna nebo nového panelu. Osvědčilo se mi nastavit si obě tyto možnosti. Oproti prázdné stránce jsou výhody zřejmé. Načítání Top Sites je navíc rychlé a nebude vás zdržovat ani pokud chcete navštívit stránku, která není zobrazena. Ve prospěch Top Sites oproti jedné domovské stránce hovoří to, že domovská stránka zpravidla patří mezi často navštěvované a v Top Sites se ukáže. Její zobrazení se tím oddálí pouze o jedno kliknutí. Naopak se na „vzdálenost jednoho kliknutí“ přiblíží dalších 5, 11 nebo 23 stránek podle toho, kterou variantu zobrazení Top Sites si zvolíte.

Historie a Cover Flow

Cover flow

Funkce Cover Flow se nejprve objevila v iTunes, později ji převzal Finder a nyní i Safari. Slouží v něm (tedy opět pouze ve verzi pro Mac) k lepšímu prohlížení historie. Stránky, které jste navštívili, můžete nyní hledat nejen podle jejich titulku a URL, ale i podle vzhledu, který si jistě vryjete do paměti snadněji. Dalším vylepšením hledání zapomenutých stránek v historii je fulltextové vyhledávání, které pro změnu funguje i pod operačním systémem Microsoftu. Cover Flow a fulltext významně vylepšují práci s historií stránek. Za týden používání jsem toto vylepšení použil jednou – je totiž nutné si na novou funkci zvyknout, ale odměnou potom bude snadné nalezení hledané stránky.

Vylepšené historii zřejmě přikládá velkou váhu i Apple, protože vyhledávací políčko historie umístil i do pravého dolního rohu Top Sites, tedy nejvíce propagované novinky. K jeho aktivaci se dá navíc využít klávesová zkratka ⌘F (ve Windows Ctrl+F).

Panely nahoře

Safari 4 přináší po vzoru prohlížeče Google Chrome přesun panelů z umístění pod řádkem záložek na horní stranu okna. Tato změna jako první z uvedených vyvolává u uživatelů poněkud rozporné reakce. Příznivci argumentují, že se tak ušetří místo na obrazovce a podle Googlu (autorů Chrome) toto rozmístění lépe odpovídá principu panelů – především adresový řádek totiž patří k příslušnému panelu, a ne do společné části okna. Při původním uspořádání také dochází k duplicitě obsahu titulkového řádku (nesoucího název otevřeného panelu) a řádku s panely. Odpůrci zase mluví o nutnosti urazit očima delší dráhu mezi prohlíženou stránkou a seznamem panelů a o horší manipulaci s panely.

Panely nahoře

Ztížení manipulace s panely je objektivně způsobeno tím, že panely slouží také jako titulkový řádek, a jejich uchopení a tažení by tudíž mělo plnit dvě funkce: přesun a minimalizaci (ve Windows maximalizaci) okna a současně přesun panelů. Apple to vyřešil tak, že na pravý okraj panelů přidal ovládací prvek, který v převrácené formě známe z pravého dolního rohu oken, kde slouží ke změně velikosti okna. Pokud ho uchopíte u panelu, můžete vodorovným přesunutím pozměnit pořadí panelů v okně, přesunutím svisle „vytáhnout“ panel do samostatného okna, případně ho vložit do jiného okna. Prostřední část panelu slouží k přesouvání a minimalizaci/maximalizaci okna, zatímco u starších verzí se dala tato oblast použít k popsanému přesunu panelů. Toto opatření na mě nepůsobilo právě příznivě, protože jsem často uchopil panel za jeho střed ve snaze přesunout pouze panel. Naopak u přesunu okna jsem si vždy musel uvědomit, že se skutečně dá provést přesunutím panelů.

Další drobnou úpravou související s panely umístěnými na horním okraji okna je změna písma. Lépe řečeno, písmo vypadá podobně jako v panelech staršího Safari, ovšem v titulkovém pruhu působí poněkud nepatřičně:

Panely nahoře

Aby panely šetřily místem, ukazují se tlačítka pro zavření panelu a ovládací prvek pro přesun pouze u aktivního panelu; u ostatních pouze když na ně najedete myší. Toto chování může zmást nové uživatele, ale jistě ne čtenáře tohoto článku.

Používání nově umístěných panelů je zvláště v prvních dnech obtížné. Může se vám například stát – stejně jako mně – že stránku, o níž bezpečně víte, že ji máte otevřenou, nenaleznete pod řádkem záložek a zkoušíte ji pomocí Exposé najít v jiném okně, zatímco se schovává v panelu v titulkovém pruhu. Ovšem i na panely na horním okraji okna se dá zvyknout.

Indikátor načítání stránky

Nové zobrazení načítání stránky

Zřejmě nejvíce kritizovanou změnou je odstranění indikátoru průběhu načítání stránky umístěného v pruhu adresy. Načítání stránky nyní signalizuje pouze kolečko podobné tomu z bootování systému, které nezobrazuje aktuální stav načítání (viz obrázek výše). Pomocí skrytých předvoleb lze také zobrazit na levé straně pruhu adresy indikátor načítání v podobě koláčového grafu:

Skrytá možnost zobrazení načítání stránky

Tento krok Applu je mnohými považován za chybu, vždyť indikátor průběhu načítání ze Safari se úspěšně usadil nejen v „malém“ Safari v iPhone OS, ale i v Průzkumníku systému Windows Vista. Chybějící indikátor načítání působí jako optický klam, který zrychluje načtení stránky („nestačil se ani zobrazit indikátor“), ale u pomalejšího připojení nebo zatíženého serveru budete indikátor po chvilce čekání hledat – marně. Už v minulosti Apple existenci pomalého připojení k internetu zdatně ignoroval (např. u některých problémů s MobileMe). Mnozí uživatelé doufají, že ve finální verzi Safari 4 se „teploměr“ opět objeví. Do té doby si lze vypomoci tím, že do terminálu zadáte příkazy:

defaults write com.apple.Safari DebugSafari4IncludeToolbarRedesign -bool NO
defaults write com.apple.Safari DebugSafari4LoadProgressStyle -bool NO

Zadáním pouze prvního příkazu docílíte inicializace indikátoru načítání ve formě koláčového grafu. Toto řešení ovšem pravděpodobně přestane ve finální verzi fungovat, jak o tom svědčí začátek označení proměnných – Debug. Možná se ale do té doby Apple přece jen rozhodne modrý „teploměr“ v Safari ponechat.

Návrhy u adresy a vyhledávání

Jak u řádku adresy, tak u vyhledávacího políčka vpravo od adresy se nyní při psaní objevuje nová nabídka možných výrazů. I ve starších verzích si Safari pamatovalo adresy záložek a nedávno navštívených stránek, podobná funkce se pomocí pluginů dala doplnit i k vyhledávacímu políčku. Nyní Apple poskytuje k oběma prvkům menu, které je rozdělené podobně jako položky ve vyhledáváni Spotlight. U políčka pro adresu naleznete Nejlepší výsledek (Top Hit), jehož význam odpovídá stejné položce ve Spotlight, dále záložky a nedávno navštívené stránky. U vyhledávání jsou k dispozici Suggestions (návrhy), které nabízejí často vyhledávané výrazy a nedávná hledání, dále nás Safari nechá vybrat vyhledávač (po volbě vyhledávače se ale hledání musí poněkud nelogicky ještě jednou potvrdit) a nabízí také vyhledávání na právě otevřené stránce.

Zvětšování celé stránky

Poslední novinkou Safari 4, kterou dnes zmíním, je zvětšování stránky. Tedy celého obsahu stránky, ne jen textu. Funkce připomíná chování Safari na iPhonu, kde se rovněž zvětšuje a zmenšuje celá stránka. To má tu výhodu, že se obsah nerozhází jako v případě zvětšování samotného textu. Jako příklad může posloužit část stránky Store.Apple.com:

Druhy zoomování v Safari 4

Ale může se stát, že naopak chcete zvětšovat jen text, aby se stránka neroztahovala. Toho lze jednoduše docílit zaškrtnutím položky menu Zoom Text Only.

Závěr

Pokud nepoužíváte internetový prohlížeč na zvlášť kritické aplikace a chcete si vyzkoušet nové funkce, mohu vřele doporučit, abyste si Safari 4 stáhli a nainstalovali. Doba vydání Snow Leoparda, který by měl finální verzi Safari 4 obsahovat, ještě zřejmě není za dveřmi. Proč si však neužít už teď alespoň část funkcí, které má tento systém přinést?

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: