Recenze: DVDPedia - filmový katalog bez námahy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Recenze: DVDPedia - filmový katalog bez námahy

DVDPedia

13. června 2011, 00.00 | Vést si databázi filmů nemusí být tak fádní. Zapomeňte na Excel či Numbers a raději se porozhlédněte po speciální aplikaci, která umí nabídnout mnohem více než obyčejný seznam.

Programů určených k evidenci filmů, ale také třeba knih, hudby, her apod. najdete pro Mac OS hned několik. Tento článek se zaměří na dítko firmy Bruji. Její software DVDPedia navíc patří mezi ty nejlepší, které se v tomto segmentu trhu objevují.

Proč specializovaný software

Argumenty určitě vyplynou z vyjmenovávání vlastností recenozvané aplikace, přesto několik podpůrných slov, která by vás měla přesvědčit. Ano, tabulkový editor sice umožňuje flexibilní zadávání dat, při pokročilejší práci také není takový problém filtrovat, vyhledávat, vytvářet seznamy podle určitých kritérií. A můžete si i dělat statistiky – vložené grafy vám ukáží, jak je je vaší filmotéce například zastoupena ta která země, žánr či tvůrce.

Jenže tohle všechno si musíte v tabulkovém editoru zdlouhavě nastavovat a ruku na srdce – jen stěží to bude nabízet takový komfort při prohlížení jako speciální program.

Okno aplikace. Levý, postranní panel ukazuje seznamy, okno prohlížení může mít podobu seznamu, mřížky nebo cover flow.

Vlastnosti programu

Co lze do takového Excelu či Numbers dostat, to jsou informace o tvůrcích, žánrech, roku vzniku apod. Vložit můžete i stručnou anotaci (zde už však tabulka začíná být neohrabaná). DVDPedia má takových kolonek několik desítek, přičemž je jen a jen na vás, které se stanou těmi zobrazovanými, a také, jakou důležitost jim dáte. Mají se například informace o typu média zobrazit na titulní straně, nebo až na některé z dalších?

Jestliže tu padlo, že můžete k filmu doplňovat desítky údajů, dost možná se vám do toho stejně nebude chtít. Jenže DVDPedia spolupracuje s velkou řadou serverů (já preferuji IMDB), z nichž tahá informace. Stačí tedy zadat pouze název (anglický či originální) a o zbytek se už program postará. Během několika sekund máte kartu filmu jako v profesionální filmové databázi. A to včetně obrázku obalu DVD. Všechny tyto údaje lze editovat, doplnit jazyk titulků nebo si z ČSFD okopírovat anotaci a přepsat jí tu anglickou.

Vkládání položek do DVDPedie je neuvěřitelně snadné a rychlé. Přitom výsledky ohromující.

Aplikaci si lze dostatečně uzpůsobit – například to, co za údaje vůbec chcete zobrazovat a na kterém z "listů" se ukáží.

Filmy můžete hodnotit hvězdičkami, ale také si nechat zobrazit hodnocení např. právě z IMDB. Lze označit, že jste právě film viděli, přičemž aplikace dělá statistiky i toho, které z filmů jste kolikrát viděli a kdy jste se na ně dívali. Užitečná může být funkce sledující, komu a (do)kdy jste nějaký film půjčili. Aplikace dokonce umí automaticky v patřičný čas odeslat vámi naformulované připomenutí e-mailem.

Samozřejmostí je přehledné třídění. DVDPedia má jablíčkovský charakter, takže nenarazíte na nic, co byste neznali z programů jako třeba iTunes, Mail apod. Vytváření smart seznamů apod.

Výhodou evidence v tabulkovém editoru je, že soubor lze poslat prakticky komukoliv a on jej otevře. Pokud ale přidáváte obrázky, začne vám soubor bobtnat, navíc nikdo nezaručí, že formátování bude dodrženo napříč různými verzemi Excelu nebo napříč platformami. DVDPedia se snaží s exportem být co nejflexibilnější. Zatímco ale export do textového či tabulkové podoby není zrovna zdařilý, tisk do PDF a především pak export do HTML (+ upload na FTP) může udělat z vaší filmotéky pěknou a funkční online databázi.

Statistiky představují skvělou funkci – můžete si nastavit, co (ne)sledovat, například dohled nad sledováním filmů.

Uživatelské prostředí

Žádného applistu rozhraní programu nepřekvapí – a tedy ani nepohorší. Má grafické prvky připomínající Mail/Safari aj., okna prohlížení lze ale modifikovat mnoha způsoby. Už v základu má aplikace desítku šablon a další najdete na webu programu. Kromě toho je k mání také pár pluginů a šablon pro export. Některou z nabízených šablon doporučuji vyzkoušet, stojí za to. Když si vhodně vyberete, můžete vyexportovanou databázi prohlížet na iPhonu – čímž se oslabuje negativní vlastnost programu, jíž je absence iOS verze.

Při práci a editaci položek nic nepřekáží, DVDPedia tak na rozdíl od mnoha konkurentů působí zatím nejvstřícněji. Poklepáním na film se otevře okno pro úpravu informací. K mnoha funkcím ale není třeba žádného nového okna – kupříkladu pouze klepnout na tlačítko Links a pokud máte k filmu připojenou i adresu souboru, film se otevře ve Finderu (v případě připojeného adresáře, nikoliv multimediálního souboru) nebo přímo spustí v aplikaci.

Program DVDPedia koupíte v Mac App Store za 14,99 eur (zhruba 363 Kč). Mezi její výhody patří fakt, že většinu práce udělá sama, má rozumný export do HTML a upload na FTP server, intuitivnost, přehlednost a rychlost. K zahození nejsou ani statistiky, třídění či evidence DVD, které chcete nebo jste je naopak půjčili a pochvalu zaslouží i rozumná cena. Naopak mezi zápory patří export do textového formátu a absence verze pro iOS.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: