Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Recenze: NotifyMe ví, jak vám věci připomenout
NotifyMe
2. září 2011, 00.00 | Začalo to hezkou aplikací pro mobilní telefon iPhone. Časem se přidala verze pro tablet iPad a není tomu dávno, co lze všechno pohodlně spravovat přímo v Macu. Díky NotifyMe tak stěží na něco zapomenete.
Tuzemská, ale svým způsobem trochu i kalifornská, firma PoweryBase má na svém kontě doposud dvě aplikace. Jedna z nich má uspokojit každého z nás, kdo je zavalen úkoly a nerad by na ně zapomínal. NotifyMe si neklade za cíl alternovat specifickým nástrojům pro správu projektů a úkolů, koncept připomíná "obyčejný" ToDo list, s nímž bude umět pracovat i jedinec, který na zkratku GTD narazil maximálně při překliknutí v rámci hořečnatého surfování. K úkolům si přiřadí datum a čas, kdy se mu má připomenout, do té doby na něj nemusí myslet.
Využití podle návodu
Rukama mi prošlo hezkých pár desítek ToDo aplikací, tu více, tu méně osobitých a užitečných. Ačkoliv patřím zrovna do té skupiny, která více využívá speciální metody a na normální listy úkolů se dívá pohledem toho, komu by nestačily, produkt od PowerBase jsem se rozhodl vyzkoušet.
Zkusil jsem se na chvíli vžít do role, kdo bude pracovat pouze s tímto programem. Vytvořil jsem si několik kategorií – E-mail, Mac, Online, Pochůzky, Setkání, Telefon, ToDo. V GTD hantýrce bych jim říkal kontexty. Vždy, když mě napadl, vzešel z komunikace nebo mi zkrátka byl přidělen nějaký úkol, vložil jsem jej do aplikace. Pokud jsem právě seděl u Maca, využil jsem desktopovou verzi (stojí necelých 13 euro). V ostatních případech jsem položky sázel do iOS verze (ta pro iPhone vyjde na 2,99 euro, verze pro iPad pak o euro víc). Pokud mi s úkolem přišla informace o konkrétním čase, kdy má být realizován, raději jsem hned termín zadal.
Vyrojily se mi dvě kategorie úkolů. Jedna obsahuje ty, které mají být zkrátka připomenuty v termín označený jako "deadline". Například jsem si poznačil Sbalit si výkaz o studiu. Protože jsem měl vycestovat ve středu, úkol jsem dal na úterý.
Druhá skupina úkolů představuje položky, u nichž přidaný termín je deadline, ale k realizaci úkolů je potřeba, abych se jim věnoval už dříve. Poslat vypracovaný formulář X s termínem čtvrtek pro mě znamená, že využiji ještě možnosti nastavit si upozornění předem – může jít o minuty, hodiny, dny i týdny. A také lze určit, zda se má upozorňování v nějakých konkrétních intervalech opakovat.
Pochopitelně, že úkoly mohou a nemusejí být vázané na konkrétní čas – ostatně, aplikace nás do toho nenutí. Při spuštění tzv. quick okna máme možnost napsat pouze znění úkolu a "odentrovat" jej do seznamu. Buďto termíny určíme později, až je budeme procházet a třídit, nebo k nim čas nepřidáme, zkrátka budou pouze na očích, ale sami o sobě nedají vědět.
Tak trochu GTD využití
Když jsem chtěl NotifyMe využívat více alá GTD, bral jsem kategorie jako projekty. Místo Telefon tam bylo "články MůjMAC" nebo "Příprava na přednášku X" atp. U kategorií, resp. projektů bych skládal dílčí kroky/úkoly, některé terminované, jiné ne. Samozřejmě, že někdy by se hodilo, aby daný úkol byl jak v kategorii "Konzultace nad projektem X" a "Telefon", to tady ale možné není.
Protože můj případ je specifický v tom, že používám GTD, ale snažím se nyní přednostně pracovat pouze s diářem a papíry, NotifyMe mi jako plnohodnotný program pro správu úkolů neslouží. Na druhou stranu jakýkoliv úkol, na který opravdu nechci zapomenout a je vázán na nějaký čas (právě již zmíněný příklad Sbalit si výkaz o studiu), raději jej svěřím i NotifyMe, protože vím, že mě na to upozorní.
Využít? A proč
Význam aplikace může vzbuzovat otazník – proč si třeba nepsat termínované úkoly do iCalu? A mimochodem s ním lze NotifyMe synchronizovat. Ano, elektronický kalendář může prakticky produkt od PoweryBase nahradit. Na druhou stranu NotifyMe umožňuje třídění do kategorií, velmi přehledné vypsání úkolů, které máme před sebou a za sebou, není třeba k úkolům dávat termíny, může se pečlivěji nastavit způsob připomínání. Pokud někdo z našich kolegů aplikaci používá také, lze úkoly přímo sdílet.
Aplikace má pěkné uživatelské rozhraní. Desktopová verze více sází na střídmost, iOS aplikace jsou v tomto směru "vymazlenější" a skutečně velmi hezké. Veškeré ovládání probíhá svižně. Líbí se mi využití quick okna – pomocí tabulátoru se postupně odkrývají další a další řádky pro nastavení termínu, připomínání, kategorie, melodie... Nemusíme používat trackpad ani myš, s klávesnicí lze NotifyMe zcela ovládnout.
Kromě iOS a Mac OS verze existuje také webové rozhraní. To funguje jako domov pro cloud synchronizaci mezi všemi zařízeními. Za celou dobu používání jsem se nesetkal s problémem a synchronizace je navíc vskutku blesková. Sice se vtírá otázka, zda webové rozhraní neohrožuje existenci desktopové verze, ale je fakt, že ta je pro ovládání přeci jen efektivnější.