Recenze: PowerPoint 2011 for Mac - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Recenze: PowerPoint 2011 for Mac

Microsoft Office 2011 for Mac

22. dubna 2011, 00.00 | Pokračujeme v podrobném pohledu na jednotlivé části balíku Microsoft Office 2011 for Mac. Tentokrát jsme se podívali na to, jak si stojí Windowsovský prezentační etalon na jablečné platformě.

Předchozí recenze textového editoru Word neukázala Microsoft Office 2011 for Mac jen v růžovém světle. Kromě několika předností jsme upozornili také na strasti, o něž se dokáže Word postarat. Po intenzivním testování další části balíku jsme však o poznání nadšenější. Řeč je o PowerPointu.

Ačkoliv Keynote patří mezi to nejlepší, co konkurenční iWork nabízí, PowerPoint mu dokáže v mnoha ohledech vytřít zrak. Apple opět sází na jednoduchost a rychlost, pokud však hodláte opatřit prezentaci různými animacemi, objekty a pohrát si s obrázky či audiovizuálními soubory, Microsoft vás potěší.

Uživatelské rozhraní koncipovaly "Gatesovy děti" stejně jako v jiných aplikacích Office. Ribbon patří mezi to, co dominuje hornímu řádku nástrojů. Milovaný i nenáviděný, můžete si jej však přizpůsobit nebo schovat. Lze z něj ale velmi snadno ovládat vše důležité a klepnete-li třeba na vložené video, přidá ribbon speciální záložku pro úpravu tohoto typu souborů.

Jednotlivé strany prezentace vidíte vlevo ve formě malých náhledů nebo tzv. outlinu. Lze je také prohlížet v celém okně podobně jako v Keynote. Zatímco tažením můžete snímek přesouvat (měnit pořadí), nepodaří se vám jej zařadit jako součást většího celku. Od toho tu jsou totiž sekce a na jejich vytvoření musíte použít speciální tlačítko. Je to sice zdlouhavější, ale přehledné.

Vlevo najdeme náhledy jednotlivých snímků.

A jaké jsou vlastně argumenty, na nichž jsme založili pochvalná slova v úvodu článku? Předně jsou tady šablony – těch je (stejně jako v případě Wordu a Excelu) požehnaně. A nejsou vůbec špatné. Řada z nich si drží rozumnou strohost, vkus a jen v několika málo momentech pracují s přehnanými kresbičkami a ornamenty. I v tomto případě lze další témata vyhledat online a stáhnout – rychle a snadno. Dalším plusem, ještě před založením nové prezentace, je schopnost v okně nastavení šablony upravit paušálně typ písma, barvu pozadí a poměr stran (to umí ale i Keynote). Zvláště u toho fontu jde o dobrou službu, neboť šablony v Keynote často nejsou k češtině a diakritice zdvořilé a je potřeba je zbytečně složitě upravovat a měnit až při tvorbě jednotlivých slidů.

Velká přednost PowerPointu – volba a snadné přednastavení šablon.

Uznalé pokývnutí hlavou si zaslouží také vkládání objektů – ať už tabulek, grafů nebo tzv. SmartArt. Zvláště ty mohou prezentace obohatit nebo práci zefektivnit. Jde o nejrůznější diagramy, jež lze (na Microsoft až nezvykle) snadno editovat a v neposlední řadě modifikovat do několika stylů.

SmarArt jsou objekty různého charakteru – diagramy, které se hodí pro popis projektů, vztahů, kreativní činnosti apod.

U fotografií a dalších multimediálních souborů, ve srovnání s předchozí verzí PowerPointu (a především ve srovnání s PowerPointem, na který neblaze vzpomínám ještě z dob, kdy jsem byl uživatel Windows), je práce s nimi příjemná a aplikace dokáže snést i větší objem dat. Byť se subjektivní zadýchává více, než Keynote a bohužel se také stalo, že se z ničeho nic zasekla a pozastavila tím celý systém. Sympatická je například funkce pro umístění několika videí na jeden slide. Jejich přehrávání lze pak pouštět klepnutím myši, automaticky v režimu celé obrazovky. Bohužel však nejde nastavit jen určitý úsek přehrávání videa.

Nastavování snímků, jejich přechodů a animací, sice není nikterak obtížné, ale zde je kvantita poněkud na závadu. Většina přechodů je nepoužitelných, i když – ruku na srdce, i Keynote má sem tam animaci, která se hodí spíše pro cirkusáka než profesionálního prezentátora. Zvuky při přechodech by si zasloužily vymazání (audiostopy "Bongo" a "Applause" mi straší v uších už od gymnaziálních dob).

Hezké je však přeřazování pořadí objektů v rámci jednoho snímku. Ne že by to Keynote mělo složité, ale překvapuje mě, že právě Microsoft je v tomto případě více "cool".

Jednotlivé objekty v rámci jednoho slidu. Přidržením a tažením přesouváme pořadí objektu a určujeme tak, kdy se bude při prezentaci promítat.

Samotné prezentování se od Keynote moc neliší. Přednášející však může vidět až dvě okna na poznámky. První pro ty, už existující a druhé pro ty, které si v průběhu prezentace zapisuje. Není problém nastavit, co má jít kterým výstupem nebo zda má jít o zrcadlové zobrazení.

Náhled pro prezentujícího se od toho, který zná z Keynote, v ničem neliší.

Podtrženo a sečteno, PowerPoint se povedl. Pro ty náročnější bude mnohem lepší volbou než Keynote. I když je samozřejmě otázkou, co Apple přichystá s netrpělivě očekávanou novou verzí balíku iWork.

P. S.: Hotové prezentace lze sdílet, poslat do iPhoto, vytvořit z nich film a uložit jej do mnoha PowerPointových formátů, což moc nesvědčí o konzistentnosti Microsoftu. Chybí ale pochopitelně možnost exportu do formátu Keynote, což je s ohledem na platformu Mac OS X ne trestuhodné, ale vyslovené trapné až ubohé.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: