Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Různé zprávy o softwaru pro Macy
4. února 2011, 00.00 | Vývojáři obdrželi třetí beta verzi Mac OS X 10.6.7. Na chvíli se objevila též GM verze Xcode 4, avšak záhy byla zase stažena. Vyšla nová verze ovladačů tiskáren Lexmark pro Snow Leoparda. A AppShopper začal sledovat také aplikace Mac App Store.
Tento týden se mnoho softwarových novinek pro Macy nesešlo, ale těch pár, co se našlo, shrnujeme zde:
Třetí testovací sestavení Mac OS X 10.6.7 netrpí žádnými známými problémy
Aktuální verzí Snow Leoparda je Mac OS X 10.6.6, uvolněný 6. ledna při spuštění obchodu Mac App Store, jehož podporu zajišťuje. Apple ovšem již pracuje na další verzi, 20. ledna externím vývojářům zpřístupnil první beta verzi Mac OS X 10.6.7. A už v úterý 24. ledna dorazila druhá beta verze a toto úterý Apple uvolnil beta verzi třetí, sestavení 10J850, které tak přišlo přesně po týdnu.
Mnoho se nezměnilo, doprovodná dokumentace nadále neuvádí žádné známé problémy a testující se mají opět zaměřit především na obchod Mac App Store, AirPort, služby Bonjour, sdílení souborů Windows (SMB) a grafické ovladače operačního systému. Rozdílová aktualizace má velikost 376,9 MB, proti 372 MB předchozí beta verze (kombinovaný aktualizátor nyní zabírá 1011,8 MB). To není velký rozdíl, což naznačuje, že přibyly pouze menší opravy.
Apple vydává testovací sestavení velice rychle po sobě, ovšem v případě Mac OS X se jen těžko odhaduje, kdy by se mohla objevit ostrá verze, avšak při současném tempu se na to asi příliš dlouho čekat nebude. Mac OS X 10.6.7 zřejmě přinese především opravy a optimalizace, jež Apple nestihl provést v Mac OS X 10.6.6.
Chvíli se nabízela GM verze Xcode 4
Integrované vývojové prostředí Xcode přestavuje hlavní nástroj pro tvorbu aplikací Mac OS X a iOS, letos ho ovšem čeká zásadní změna. Pro vývoj se teď používají stabilní verze 3.2.x, avšak už delší dobu Apple pracuje na nové verzi 4, která přinese řadu významných změn. (Apple je popisuje tady, MůjMac zprávu o nich předložil již loni v červnu.)
Na loňské vývojářské konferenci WWDC 2010 dostali vývojáři první předběžnou vývojářskou verzi (Developer Preview) Xcode 4 a od té doby Apple uvolňoval další předběžné verze, šestá dorazila počátkem ledna.
A nyní to vypadá, že vývojáři brzy dostanou ostrou verzi Xcode 4, protože na portálech pro vývojáře Mac OS X a iOS se objevila GM verze tohoto prostředí (všiml si toho server MacStories). GM (Golden Master) verze by měla být v podstatě shodná s ostrou verzí, použitelnou pro běžný vývoj aplikací.
Doprovodné poznámky uváděly, že GM verze zahrnuje vývojářské sady iOS SDK 4.2 a Mac OS X SDK 10.6 a v souboru ReadMe se nacházela poznámka, že Xcode 4 vyžaduje Mac s procesor Intel provozující Mac OS X 10.7 Lion. Ten však Apple slibuje uvolnit až v létě a vývojáři dosud nedostali ani jeho předběžnou verzi, šlo tak nejspíš o pouhý překlep, lze si jen těžko představit, že by Xcode 4 nepodporoval Snow Leoparda.
S GM verzí však stejně nebylo všechno v pořádku, protože záhy byla zase stažena a opět se vývojářům nabízí jenom zmíněná šestá předběžná verze. Pokud se jednalo pouze o nějakou na poslední chvíli objevenou chybu, dá se čekat, že ostrá verze Xcode 4 vyjde už brzy. Apple sice ani rámcově nenaznačil, kdy by mohl Xcode 4 dodělat, ale pravděpodobně to bude ještě před uvedením Mac OS X 10.7 Lion a možná i o dost dřív. (Později se GM verze znovu objevila ve vývojářských portálech, zmínka o Mac OS X 10.7 ale zmizela.)
Xcode 4 je sice zajímavé hlavně pro vývojáře, avšak díky novému kompilátoru a debuggeru bude generovat efektivnější a stabilnější kód, aplikace v něm vytvořené by měly být výkonnější, měly by klást menší požadavky na hardware a být stabilnější, což bude užitečné i pro koncové uživatele.
Apple vydal novou verzi ovladačů tiskáren Lexmark pro Snow Leoparda
Snow Leopard sice nabízí automatickou aktualizaci ovladačů tiskáren, ale jen pro tiskárny, které jsou k danému Macu již připojeny. Apple však vydává též celé balíky ovladačů pro všechny modely určitého výrobce, tuto středu to byly nové ovladače verze 4.2 pro tiskárny Lexmark (jejich předchozí verze 2.3.1 vyšla loni v prosinci).
Nové ovladače Lexmark Printer Drivers v2.4 for Mac OS X v10.6 se nabízejí jednak přes Software Update (to se však nainstalují jenom ovladače připojených tiskáren Lexmark), nebo se dají stáhnout z webu Applu (jde o 139 MB), vyžadují Mac OS X 10.6 a vyšší, tedy jakoukoli verzi Snow Leoparda. Seznam podporovaných modelů jednoúčelových a multifunkčních tiskáren Lexmark najdete tady.
AppShopper začal sledovat také aplikace Mac App Store
Apple spustil obchod Mac App Store s aplikacemi Mac OS X 6. ledna a softwarových titulů v něm postupně přibývá, i když se to zatím nedá srovnávat se statisíci aplikací v App Store pro iOS. Pro ten už dříve vznikly služby, které dovolují udržovat si přehled o nových aplikacích, o jejich aktualizacích a o vývoji cen. K nejpoužívanějším z nich patří web AppShopper.
A koncem minulého týdne počal AppShopper sledovat vedle aplikací iOS též obchod Mac App Store (příslušné oznámení najdete v jeho blogu).
Stejně jako aplikace iOS lze teď procházet a sledovat aplikace Mac OS X v obchodu Applu, pracovat s různými žebříčky a seznamy obliby, a tak dále. Uživatelé si mohou sestavovat vlastní seznamy požadovaných aplikací a sledují se rovněž seznamy 200 nejoblíbenějších placených a bezplatných aplikací z různých kategorií. A je možné nechat si elektronickou poštou zasílat oznámení o poklesech cen a o dostupných aktualizacích.
V horním levém rohu obrazovky tohoto webu se nyní nachází přepínač mezi aplikacemi iOS a Mac OS X a aplikace pro Macy se označují textem „Mac OS“ za číslem verze. Postupně AppShopper doplňuje další služby pro aplikace Mac App Store, jako například RSS kanály dodávající příslušné informace.
Ale ne vše bude fungovat pro obě platformy, AppShopper sice již má v App Store svou oficiální aplikaci pro iOS, avšak ta aplikace Mac OS X zobrazovat nebude a importní nástroje pro Mac a Windows zatím též přenesou jenom údaje o aplikacích iOS.
Nová služba dovoluje udělat si lepší přehled o počtech dostupných aplikací v Mac App Store, při jejím zprovoznění jich bylo přes 1 300 a tento čtvrtek už počet vystoupal na 1 639 (a dál poroste). Proti App Store pro iOS to sice pořád není mnoho, avšak tituly zjevně přibývají (při spuštění obchodu jich bylo kolem tisícovky). Užitečné jsou samozřejmě také zprávy o poklesech cen, často jde o snížení ve výši několika desítek procent.