Shake 4 - Triky na Oscara - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Shake 4 - Triky na Oscara

25. dubna 2005, 00.00 | V minulém článku, věnovaném novinkám z NAB (konference National Association of Broadcaster, jež od 16.4. proběhla v Las Vegas) jsme zběžně popsali čtveřici aplikací, jež jsou součástí balíku Final Cut Studio, a zmínili jsme se o tom, že součástí tohoto balíku není aplikace Shake, jejímž úkolem je sestavování a renderování trikových záběrů a efektů.

V minulém článku, věnovaném novinkám z NAB (konference National Association of Broadcaster, jež od 16.4. proběhla v Las Vegas), jsme zběžně popsali čtveřici aplikací, jež jsou součástí balíku Final Cut Studio, a zmínili jsme se o tom, že součástí tohoto balíku není aplikace Shake, jejímž úkolem je sestavování a renderování trikových záběrů a efektů. Postavení aplikace Shake je ovšem poněkud výjimečné – nadpis tohoto článku totiž ani v nejmenším nepřehání: právě aplikace Shake stála v ne méně nežli sedmi letech v pozadí filmů, jež získaly Oscary za visuální efekty.

Ani aplikaci Shake se však nevyhnulo obecné vylepšování, jímž prošly všechny profesionální aplikace pro zpracování videa, jež firma Apple nabízí: na konferenci NAB byla ohlášena nová verze, Shake 4. Pojďme se jen v rychlosti podívat na to, jaké služby svým uživatelům nabídne.

Třetí rozměr efektů, a nejen to...

Snad nejvýznamnější novinkou aplikace Shake 4 je plně integrovaná podpora sestavování scén v třírozměrném prostoru. Do vzájemně provázané sítě efektů, tvořících projekt v aplikaci Shake, lze nyní přidat uzel, reprezentující více vrstev; řízení pohybu v třírozměrném prostoru pak lze, kromě jiného, importovat z aplikací jako Maya, Boujou či Pixel Farm.

Výsledný snímek, sestavený z efektů reprezentovaných jednotlivými uzly, lze kdykoli dynamicky měnit a rovnou sledovat výsledek díky hardwarové podpoře renderování. Renderování cílového videovýstupu pak může podle potřeby a podle nároků na výslednou kvalitu i na rychlost operací využívat osmi-, šestnácti- nebo dvaatřicetibitového zpracování jednotlivých barevných kanálů – a lze užívat všech možností i v rámci jediného projektu: co je třeba renderovat precizně, může využívat dvaatřiceti bitů, co je třeba renderovat rychle, může běžet v osmi.

Automatizace

Řadu nepříjemných či namáhavých a pracných úloh lze v aplikaci Shake 4 snadno automatizovat: sem patří kromě jiného

  • nelineární změny rychlosti videoklipů;
  • automatické vyrovnání nežádoucích pohybů a otřesů kamery;
  • sledování vybraných bodů ve snímku a automatické vytváření odpovídajících pohybových vektorů (podle nichž pak lze animovat další objekty);
  • dynamické nelineární změny měřítka ("warping");
  • automatické spojování "sousedících" záběrů do panoramat a další služby...

Spolupráce s ostatními...

Už jsme se zmínili o tom, že Shake 4 dokáže přejímat třírozměrné řízení pohybu z aplikací jako Maya, Boujou či Pixel Farm. Tím ovšem jeho možnosti ani zdaleka nekončí.

Samozřejmostí je spolupráce s ostatními aplikacemi Apple pro zpracování videa: kupříkladu projekty z aplikace Motion 2 lze přímo otevírat v aplikaci Shake 4, a pokud je aplikace Motion instalována na počítači, Shake je dokáže zcela automaticky renderovat kdykoli je to zapotřebí. Podobně třeba Final Cut Pro 5 dokáže odeslat své vlastní komposice z časové osy do aplikace Shake 4, a ta pro ně automaticky vytvoří odpovídající sítě efektů.

Otevřený textový formát projektů Shake umožňuje snadný přístup k jejich obsahu i jejich případné úpravy pomocí jiných programů nebo dokonce i ručně, s využitím textového editoru. Většina služeb Shake je také k dispozici přímo prostřednictvím terminálových příkazů, takže často užívané pracovní kroky lze automatizovat snadno pomocí výkonných shellových skriptů.

Kromě řady dalších novinek přináší Shake 4 také kompatibilitu se standardizovaným šestnáctibitovým formátem Open EXR: ten je možné importovat i exportovat.

Všude dobře, doma nejlépe

Ačkoli Shake 4 je k dispozici i ve verzi pro Linux, nabízí jeho nativní implementace pro Mac OS X daleko bohatší služby: plné využití výkonné architektury PowerPC, podpora QuickTime a řada dalších služeb jsou samozřejmě dostupné jen zde. Navíc je součástí instalace Shake pro Mac OS X renderovací software Apple Qmaster, který dokáže řídit, plánovat a distribuovat renderování v síti počítačů. Kompletní seznam možností a služeb aplikace Shake 4, včetně systémových požadavků verzí pro Mac OS X i pro Linux, lze nalézt na stránkách Apple.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: