Sherlock 2 podruhé – jak na to? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Sherlock 2 podruhé – jak na to?

Sherlock_podruhe

30. ledna 2001, 00.00 | Podrobnější informace o tom, jak efektivně používat vyhledávací aplikaci Sherlock 2 na lokálním disku i na Internetu, spolu s tipy a klávesovými zkratkami.

Včera jsme se seznámili s hlavními rysy vyhledávací aplikace Sherlock 2. Dnes se podíváme na vlastnosti Sherlocku podrobněji.

Jak jsme řekli, Sherlock se vyvinul z "běžné" vyhledávací aplikace - nejdříve se proto zaměříme na prohledávání obsahu pevných disků. K dispozici jsou dvě metody, hledání podle atributů souboru (to je, co si obvykle pod pojmem vyhledávání představíme) a hledání textů (klíčových slov) uvnitř souborů. Pro vyhledávání podle atributů nabídne Sherlock dialogové okno, v němž zadáme kombinaci požadavků - máme-li hodnotit možnosti, pak jsou na systémovou utilitu na slušné střední úrovni (v porovnání s ostatními Mac aplikacemi); osobně mi třeba o malinko lépe sedí FileBuddy, ale to je věc stylu práce.

Vyhledávání v obsahu souborů je samozřejmě méně vídanou možností, v řadě případů je to jediný způsob, jak "vylovit" soubor ztracený v hlubinách pevného disku. Vše ale mívá svou odvrácenou stranu - zde je jí nutnost indexace svazků. Indexace umožní rychle vyhledat požadovaný soubor, příprava indexů každého svazku může ale trvat skutečně nečekaně dlouho - měřítkem jsou hodiny. Určitou pomocí je možnost nastavit čas, kdy se budou indexy vytvářet. Přesto si určitě zkontrolujte, zda neindexujete ve zbytečně velkém množství jazyků, to se pak snadno může stát, že na moderní velké disky nebude vyhrazený čas vůbec stačit

Již víme, že Sherlock vyhledává na Internetu prostřednictvím pluginů, zvlášť napsaných pro jednotlivé servery. Plugin je textový soubor (tvůrce: fndf, typ souboru: issp, nastavit umí například ResEdit, nebo FileBuddy), který je sestaven podle struktury dotazu zasílaného serveru. Podrobné informace o tvorbě pluginů lze nalézt na developerské stránce Apple.

Vše, co budete potřebovat (pokud jsou hledací rutiny a jejich výstup napsány alespoň trochu korektně a standardně), je text v adresním řádku po odkliknutí dotazu. Pokud se tam nic použitelného neobjeví, je třeba se podívat do zdrojového kódu stránky, kde naleznete atributy příslušné HTML konstrukce FORM - action, input apod. Stejně tak je pro korektní funkci potřeba prohlédnout a zapracovat i detaily zdrojového kódu stránky s výsledky hledání, aby Sherlock věděl, která její část výsledky obsahuje (mohou tam totiž být klidně i reklamní linky apod.) - to je obsahem sekce Interpret. Celá operace je schůdná pro každého, kdo má zažité alespoň základy HTML. Pro představu uvádíme výpis jednoho z pluginů (pro Seznam), které lze stáhnout na stránkách MaxiMacu.

Ať hledáme v Internetu, nebo na pevných discích, výsledky hledání se objeví ve spodních oknech. V případě hledání v Internetu v okně hned pod hledacím polem (následovány oknem pro reklamní proužek), v případě hledání souborů na disku se objeví okna dvě, jedno s výpisem nalezených položek, pod ním druhé s výpisem kompletní cesty k označeným souborům (tedy jejich umístění).
S vyhledanými položkami je možné ihned v okně pracovat, na závěr si proto dnes ukážeme nějaké ty tipy a triky:

Při hledání v souborech můžeme buď vyplňovat okno podmínek (pokud nevystačíme s názvem souboru), pokud ale hledáme blíže určitelný typ souboru a máme podobný (například, hledáme filmy větší, než 20MB), stačí do otevřeného okna atributů onen podobný soubor vhodit!

Nemusíte hledat v celém disku, i složku samotnou lze prohledat po jejím vhození do okna mezi standardně zobrazované disky.

Nalezenou položku můžete uchopit a odtáhnout kamkoliv na disku - přenášíme skutečně nalezený soubor (v případě Internetu přeneseme adresu stránky). Po stisku ALT jej jen kopírujeme (jako v systému obecně), po stisku Command Option vytvoříme tažením zástupce. Dvojklikem položku otevřeme (soubor nebo adresa stránky, to je jedno), otevřít lze dokonce i složky, které jsou na cestě k soubory ve spodním okně vykresleny.

Navíc, když nalezenou položku označíme v okně výpisu, po stisku klávesy TAB a povelu Copy (jabko C) se kompletní cesta k souboru uloží do schránky. Nakonec, do kontextového menu přibývá pro označené textové soubory možnost vložit do schránky jejich obsah - zkuste po kliknutí na textový soubor se stisknutou klávesou Ctrl zvolit položku Souhrn souboru do schránky (Summarize File to Clipboard).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy z Internetu  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 » Rubriky  » Začínáme s  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: