Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
ShoveBox aneb Konzervativní úložiště
ShoveBox
6. srpna 2010, 00.00 | Pro správu poznámek, záložek a odkazů existuje řada aplikací. Poslední trendy se přitom opírají především o napojení na oblak. Ukládání těchto informací na internetu a jejich libovolná dostupnost pomalu vytlačuje tradiční software. Důkazem je třeba služba Evernote. Offline aplikace ale stále existují a ShoveBox je jednou z nich.
Svět není černobílý, a proto ani jedna forma existence nemůže být zcela dokonalá nebo naopak zlá. Online služby po zákaznících vyžadují pravidelný přísun poplatků. Zdarma nabízí jen omezené funkce a menší úložný prostor. Offline řešení v podobě aplikace, která není založená na bázi oblaku disponují výhodou takřka neomezeného místa. Platba je jednorázová při koupi aplikace.
Pokud si jako úložiště zvolíte offline řešení, počítejte s tím, že se k němu odjinud tak snadno nedostanete. ShoveBox, stejně jako další podobné programy, alespoň zákazníkům nabízí desktopovou i mobilní verzi.
Poznámky
Mezi základní funkce patří QuickJot - možnost rychle zapsat myšlenku a uložit do Inboxu. Stejně jako další stěžejní funkce programu i QuickJot vyvoláte klávesovou zkratkou. Do černého elegantního okna stačí vepsat, co vás pálí a stisk klávesy Return poznámku uloží.
Trochu jinak pracuje Text Note. Po vyvolání klávesovou zkratkou se otevře regulérní okno aplikace pro psaní a editaci poznámek. Nejde tedy o rychlý zápis myšlenky, ale psaní libovolně dlouhého textu. Okno má pole pro název, můžeme měnit fonty, stejně jako poznámku tisknout. Další možností editace poznámek je připsání poznámky (ano, zní to trošku podivně, ale hodí se v případě, kdy do Text Note píšete třeba nějaký text nebo zde máte textový dokument) a také připojení klávesové zkratky speciálně pro poznámku. Text Note lze vyexportovat do RTF, Plain Text a Word.
Poznámky mohou být i vizuální, a ty pořídíte pomocí kamery iSight.
Štítky
Nejen k poznámkám, ale veškerým souborům, které v ShoveBox máte, lze přiřazovat barevné štítky. Pojmenovat je lze libovolně, ale k dispozici jich je pouze sedm. Štítky však jednoznačně pomáhají při orientaci a třídění dat. Kromě štítků existuje také možnost poznámku či soubor označit vlaječkou.
Složky
Základní složkou v aplikaci je Inbox. Do něj padá vše, co vytvoříte, uložíte či nasnímáte. V tomto směru má program dobrý vliv na větší produktivitu, neboť jakmile na něco při práci narazíte, hodíte to do schránky a o roztřídění se postaráte až později.
Příkaz Organize otevře okno programu, kde je v levém panelu prostor pro libovolné množství složek. ShoveBox se tak může stát i nástrojem pro GTD (roztřídění myšlenek, souborů), byť takto koncipován nebyl. Díky složkám můžete pochytaný a uložený materiál přehledně uspořádat. Jednotlivé soubory lze také přetahovat ze složky do složky.
Typy souborů
Do aplikace lze přetáhnout a vložit libovolný typ souborů. Pochopitelně na iPhonu poté nelze otevřít multimediální soubory nepodporovaných formátů. Potěší také velmi jednoduchá možnost uložit webovou stránku coby záložku, ale také do offline režimu čtení.
Ovládání
ShoveBox se může spustit automaticky při startu systému a schovat se na hlavní řádek nástrojů. Soubor pak stačí přetáhnout na ikonu. Stejně lze přetáhnout a vložit do ikony aplikace URL adresa.
Aplikace se nespouští klasickým způsobem a v Docku byste marně hledali její ikonu. Nepohodlné to začne být v momentě, kdy využíváte více pracovních ploch. Mé zkušenosti jsou takové, že mezi okny aplikací se přepíná, ale na ShoveBox se nedostanete. Proto pak nezbývá, než vyvolat zobrazení náhledů všech spuštěných programů a klepnout na patřičné okno ShoveBoxu. V praxi většinou využívám jen ikonu v hlavním řádku nástrojů, ukládám do Inboxu data a když chci třídit, mám otevřené okno Organize a nepřepínám z programu do programu, takže se mi daří zmíněným potížím vyhýbat.
Pro efektivnější práci s programem lze také využít pravidel (Rules), která dobře známe i z jiných aplikací. Fungují na bázi Smart Folders v Mailu a mohou usnadnit třídění.
Příkaz Send to ShoveBox, který lze zvolit přes Services u vyvolání nabídky příkazů. Soubor tak rychle dostanete do schránky. Osobně mi přijde jednodušší jej chytnout a přetáhnout.
Synchronizace
Doposud má ShoveBox kromě desktopové pouze verzi pro iPhone, přičemž iPad by rozhodně neměl zůstat tvůrci opomenut. Desktopová verze se mnoha aktualizací v poslední době nedočkala. Vzhledem k tomu, že jiná aplikace firmy Wonder Warp Software už má verzi pro iPad, lze očekávat, že ShoveBox nezůstane stranou.
Synchronizace s iPhonem probíhá přes připojení ke stejné Wi-Fi síti (a pochopitelně i vytvořené Ad-hoc síti). Je bezproblémová, rychlá a spolehlivá.
Aplikce na telefonu vypadá prakticky stejně. Máme-li v ní textovou poznámku, můžeme ji v telefonu upravovat, ale s tím, že se konvertuje do Plain Text (totéž se děje například při touze editovat formátované poznámky u Evernote).
U obou verzí ale schází možnost poznámku či soubor odeslat e-mailem. To je docela důležitou součást takto koncipovaných programů.
Verdikt
Offline řešení v podobě ShoveBox mě nedokázalo přesvědčit, abych mu dal naději na dlouhodobější užívání. Když pominu Evernote, existuje třeba služba Dropbox.com, díky které se dostanete k souborům nejen z mobilu, iPadu, ale z jakéhokoliv počítače a v bezplatné verzi si díky pozvánkám k registraci lze prostor ze základních 2 GB rozšířit na 6 GB.
ShoveBox má sympatickou funkci QuickJot a ukládání webových stránek do archivu, čímž si je lze číst i bez připojení. Nesmyslně však osekává možnosti v dalších funkcích při třídění (pouhých sedm štítků), stejně jako chybí jakéhokoliv napojení na internet (čili elektronickou poštu či třeba jinou formu sdílení).
Působí tak jako jakási neplnohodnotná alternativa Finderu, která má výhodu pouze v iPhone verzi. Ale v ní si můžeme soubory jen prohlížet a při editaci je nutným konvertováním zcela změníme.
To vše za pětadvacet dolarů za desktop a další čtyři za mobilní verzi.