Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Šikovné programy pro začátek prosince
8. prosince 2004, 00.00 | Je tu prosinec a s ním i vánoční shon, plné obchody a prodejci, kteří mají žně a mnou si ruce. Pokud se vám daří se tomuto šílenému období vyhnout a máte trochu času využívat svůj Mac nejenom na práci, ale rádi byste si zkusili i pár zajímavých prográmků, pak je dnešní článek určen právě vám.
Je tu prosinec a s ním i vánoční shon, plné obchody a prodejci, kteří mají žně a mnou si ruce. Pokud se vám daří se tomuto šílenému období vyhnout a máte trochu času využívat svůj Mac nejenom na práci, ale rádi byste si zkusili i pár zajímavých prográmků, pak je dnešní článek určen právě vám.RapidWeaver
Shareware 35 USD
Pojem 'webová stránka' již v dnešní době nepatří do kategorie zcela neznámých spojení a téměř každý už ví, co to ta webová stránka je a pravděpodobně i někdy něco takového viděl na vlastní oči. Proto se také stále více lidí snaží naučit se stránky vytvářet a programovat, a i když to není zcela triviální záležitost, existují programy, které vám vytvoří celý website doslova během pár minut, a přitom nemusíte vědět, co to je HTML. Do této kategorie patří i RapidWeaver, jež je určen primárně začínajícím tvůrcům www stránek, nebo všem, kteří se nechtějí technickou stránkou věci zabývat a přitom chtějí přes web sdílet své fotografie, videa, nebo vlastní myšlenky a názory.
Samotné ovládání je hodně 'applovské' a během pár minut se každý zorientuje. Vždy se jedná o skupinu www stránek, které mají v horní nebo postranní části umístěné menu, které odkazuje na konkrétní stránku. Nemůžete tak vytvářet složitější portály a podobně, ale pouze skupinu pár webových stránek. V levém panelu vytváříte nové stránky, u nichž si hned nastavíte do jaké kategorie spadají - může se jednat o fotogalerii (integrováno s iPhoto), Quicktime (video nebo audio soubory), textovou stránku, blog (deníček), sdílení (pro download souborů) či o stránku, ve které můžete psát rovnou HTML tagy, což u přednastavených kategorií není možné. Po výběru můžete obsah zvolené stránky editovat tak, jak jste zvyklí třeba z TextEditu - měníte barvu, velikost, zarovnání textu, přidáváte fotografie a obrázky a podobně. Následně si z pravého panelu zvolíte vzhled, který se vám nejvíce libí a máte celý web téměř hotový. Stačí ještě připravit ostatní stránky (pokud nějaké budou), opakovat celý proces znovu a následně kliknout na Export.
Tím se celý web zkonvertuje do HTML dokumentů, vytvoří se CSS, javascripty a HTML tagy a vy můžete celý web uploadnout na server. Tady budete pravděpodobně potřebovat FTP klient, jako je třeba CyberDuck. Ti z vás, co používají službu .Mac to mají jednodušší, protože s tou umí RapidWeaver pracovat a nahrát celý web na .Mac je pro něj hračka.
RapidWeaver se dá použít i v našem prostředí a čeština pro něj není problém, i když výsledný HTML dokument je v kódování iso-8859-1 a česká písmena jsou zobrazena jako speciální znaky. To není sice zcela ideální, ale uživateli, který se rozhodne RapidWeaver používat a kterému je tato aplikace primárně určena, je asi jedno, jak výsledný dokument 'uvnitř' vypadá, hlavně, že si jej jeho přátelé mohou prohlédnout ve webovém prohlížeči.
RapidWeaver je určen nenáročným uživatelům, kteří nemají představu, co je HTML, a přitom chtějí publikovat na internetu. Jednoznačně pozitivně hodnotím integraci s iPhoto a možnost přidávat audio (třeba GarageBand) a video (iMovie) soubory. Celý balík iLife tak získává nového spojence, který jej rozšiřuje o jednoduchou možnost sdílet výsledky práce v jednotlivých programech s ostatními. Velkým plusem je také zcela jednoduché ovládání a fakt, že po vás RapidWeaver nevyžaduje žádnou znalost problematiky tvorby www stránek.
A na závěr ještě jedna výhoda - na internetu si můžete za pár dolarů pořídit i nová témata - například na benchdesign.com, med-designs.com a rapidweaverthemes.com.
iPartition
30 EUR
Potřebovali jste někdy změnit poměr a velikost logických oddílů na vašem pevném disku? A vadilo vám, že musíte celý pevný disk formátovat? Jsou i jiné možnosti - mezi ně patří iPartition, který umí změnit nastavení vašeho pevného disku i "za běhu", aniž byste museli pevný disk inicializovat. Podle hodnocení uživatelů serveru versiontracker.com by se mělo jednat o funkční a spolehlivé řešení, ale opatrnosti není nikdy nazbyt, takže než se pustíte do testování tohoto programu, zazálohujte svůj disk. Změna velikosti logického oddílu probíhá zcela intuitivně - váš pevný disk se vám zobrazí jako kruhový graf, kde můžete vidět jednotlivé oddíly. Po kliknutí na jeden z nich se vám přiblíží a vy můžete pomocí posuvníku měnit jeho velikost - samozřejmě záleží na tom, kolik na něm zbývá volného místa. Tímto způsobem můžete modifikovat pouze disk, ze kterého není spuštěn systém.
Pokud máte jen jeden počítač, budete potřebovat ještě externí disk, jinak je nejlepší přepnout počítač do Target Disk módu (držte T při startu - počítač se následně bude chovat jako externí disk a nenastartuje systém) a připojit jej k jinému počítači přes FireWire. A ještě jedno upozornění - než si s iPartition začnete hrát, prostudujte pozorně návod. Jsou programy, u kterých se to opravdu vyplatí (a specielně to platí u těch, které nějakým způsobem modifikují váš pevný disk).
Xounds
10 USD
Všichni, kteří nikdy nepracovali s Mac OS 9, mi teď musí prominout, ale Xounds jsou určeny primárně těm, kteří na předchůdce OS X nemohou zapomenout a vzpomínkou na něj neustále uchovávají ve svém srdci (nebo alespoň spuštěném Classicu). Pokud vám chybí zvuky, které OS 9 vydával při otevření menu, poklepání na záhlaví okna a při dalších akcích, stáhněte si Xounds od Unsanity. Dokonce si své staré nastavení můžete do Xounds naimportovat a alespoň zvukově si připadat jako v OS 9. Hezké vzpomínání.
Solitaire XL
donationware
Máte rádi Solitaire? Vždycky jste ho hrávali pod Windows a teď vám na Macu chybí? Vývojáři Mac OS X se rozhodli přidat jako zástupce her do systému šachy místo solitéru, který kraluje na Windows a pravděpodobně dokáže oslovit větší skupinu uživatelů, než hra králů. A pokud i vy raději trávíte čas u přeskupování hromádek karet, než u přemýšlení nad tím, jak se hýbe koněm, tak si stáhněte Solitaire XL. Jedná se o donationware, takže si jej můžete v klidu otestovat bez nutnosti platit.
Jediná nevýhoda - na starším počítači si Solitaire XL nespustíte, potřebuje totiž 16 MB VRAM kvůli 3D efektům, které sice nejsou nijak fascinující, ale ke svému běhu potřebují dostatečnou grafickou kartu.