Skvělý PhoneDirector pro Nokii 6230 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Skvělý PhoneDirector pro Nokii 6230

2. července 2004, 00.00 | Jelikož mobilní telefony Nokia nemají na Macu takovou oficiální podporuju, jak by si asi přáli uživatelé, potěší vás program PhoneDirector, který zpřístupňuje všechny důležité funkce telefonu Nokia 6230 pod Mac OS X snadno a efektivně.

Jednou z velmi příjemných aplikací pro Mac OS X je iSync, řešení společnosti Apple pro snadnou synchronizaci údajů v počítači a v různých osobních zařízeních, jako jsou mobilní telefony, iPod, Palmy a případně také mezi různými Macy přes internet. iSync, který doplňuje programy iCal a Address Book, si získal zaslouženou popularitu díky poměrně široké podpoře mobilních telefonů, ovšem zákazníci jedné, a to nejrozšířenější značky, moc důvodů k radosti neměli - mobilních telefonů Nokia je podporovaných málo, ovšem za to nemůže ani tak Apple, jako spíš Nokia.

Je to dané dvěmi faktory - zaměřením Applu především na podporu telefonů s bezdrátovým připojením Bluetooth a technologickou "nestálostí" na straně Nokie . Bohužel Nokia byla dlouhou dobu s podporou Bluetooth na štíru, tuto technologii obsahovaly jen vybrané mobilní telefony, především z kategorie "chytré mobily" (vybavené plnohodnotným operačním systémem) a také potřebné aplikační rozhraní, přes které se uskutečňuje synchronizace není u Nokie vždy shodné, případně úplně snadno použitelné. A tak iSync funguje jen s chytrými mobily typu Nokia 7650, 3650, 6600 či N-Gage, díky zabudovanému OS Symbian, "řadové" mobily Nokie (především Series 40) nejsou podporované - ostatně až donedávna ani žádný neměl Bluetooth podporu. Oproti tomu podpora mobilů od Siemensu či Sony Ericssonu se odehrává prostřednictvím standardních jednotných rozhraní.

Ovšem to ještě není důvod k tomu, zavrhnout spolupráci mobilních telefonů Nokia s Mac OS X - jen je potřeba vědět, který model si vybrat a jaký program použít. Jedním z prvních telefonů v rámci hlavní řady, Series 40, který podporuje Bluetooth, je Nokia 6230, ve své podstatě nástupce populárních (a výborných) 6310i - obsahuje nejen všechny současné "mediální" funkce, jako je digitální fotoaparát, podpora MMS a podobně, ale také "managerské" funkce, jako je Bluetooth, velmi rychlé mobilní připojení EDGE či paměťové karty MMC. A právě pro tento telefon je určená aplikace PhoneDirector od slovenské firmy MacMedia které děkujeme za zapůjčení plné verze programu. Program firmy MacMedia na MujMACu neobjevuje poprvé, recenzovali jsme již předchozí programy, například pro správu Nokie 6210/6310 či pro zasílání log.

Požadavky programu jsou poměrně jasné - Mac OS X, rozhraní Bluetooth a Nokia 6230 (některé funkce by měly fungovat i s mobilním telefonem Nokia 6820). Instalace je snadná, ovšem je potřeba podle dodaného návodu vytvořit speciální "rozhraní", které zaručí výměnu dat programu s mobilem - jinak žádný přenos nebude probíhat.

Samotný program obsahuje řadu funkcí, které dovolují využívat v podstatě všechny pokročilé funkce Nokie 6230, a podle reakcí kolegy, který primárně používá Windows, je program a jeho používání výrazně elegantnější a efektivnější než originální software na Windows, který sice například dovoluje plnou synchronizaci s adresářem v Outlooku či přenos emailů, ale není to vždy bezproblémové.

Malá poznámka ohledně logiky práce programu - nejedná se vyloženě o "editor obsahu", tedy že jednotlivé funkce jsou přístupné jen když je připojený telefon, naopak, skoro se vším (ne však s kalendářem či galerií) je možné pracovat i "offline", data ukládat do lokálních souborů a pak je podle potřeby nahrávat do telefonu. To znamená že lze provádět například i správu více přístrojů přes jednu instalaci, či lze upravovat data i bez počítače, například zadávat údaje do kontaktů či kalendáře. Bohužel však je možné jen přehrát stávající údaje (libovolným směrem), nikoliv provést synchronizaci, kde by se zohlednily provedené změny na obou stranách. Proto je dobré si stanovit, zda se budou data primárně upravovat na počítači či v telefonu, a případně "ručně" zanášet provedené změny.

Asi nejpoužívanější funkcí bude správa kontaktů v telefonu. Ke každému kontaktu lze přidat pět číselných a pět textových poznámek (adresa, email a pod), kontakty lze řadit do skupiny vytvořených v telefonu, jde snadno přiřadit výchozí číslo, zvolit možnost poslání SMS a pod. Co je poměrně příjemné, a může do určité míry nahradit chybějící automatickou synchronizaci, je přenos kontaktů mezi telefonem a Address Bookem - pomocí přetažení z jednoho okna do druhého, a to s libovolným počtem kontaktů. Při importu do PhoneDirectoru si lze data prohlédnout, případně provést některé změny (nastavit skupinu volajících, zaměnit předčíslí za mezinárodní a pod), při tažení z kontaktů telefonu se údaje automatický zařadí do Address Booku. Přenos se provádí pomocí formátu vCard, který je programem plně podporovaný, takže import údajů je samozřejmě možný i z jiných programů, než s Address Booku. Díky použití kódování Unicode je bez problémů i přenos češtiny. Podobná, leč jednodušší je editace obsahu SIM karty, kdy ke každému kontaktu přísluší jedno číslo a informace o skupině volajících.

Část programu, která dovoluje pracovat se SMS zprávami nabízí výrazně víc, než například Address Book - k dispozici je správa složek a zpráv uložených v telefonu, zprávy se zobrazují včetně informací o datu přijetí a podobně, komfortní je také editor textových zpráv, který dovoluje nastavit několik parametrů, mimo jiné i možnost odeslání grafické textové zprávy (nikoliv MMS) či hromadného rozeslání SMS. Netuším však, proč není možné psát zprávy delší než 160 znaků, které se při odeslání rozdělí na více částí. SMSky je k tomu možné hromadně zálohovat a poté opět nahrát zpět do telefonu.

Funkce Gallery umožňuje využít multimediální schopnosti telefonu, resp. snadno pracovat s obsahem jeho paměťové karty. Sem se ukládají nafocené fotky, nahrané hlasové poznámky a podobně, ty lze buď přímo prohlížet, nebo zkopírovat do počítače. Stejně tak je možné přenášet obsah z počítače do mobilu, například hudbu (telefon má v sobě zabudovaný MP3 přehrávač) či videosoubory ve formátu MPEG-4. Program umí přímo nahrávat ze zvukového i obrazového zdroje, například připojené kamerky iSight.

Kalendář dovoluje pracovat s údaji jen pokus jsou nejdříve nahrané stávající kontakty z telefonu. Nastavení jednotlivých akcí je poměrně jednoduché, nastavuje se samozřejmě doba konání, typ události, nastavení výstrahy a pod. Mimo kalendáře lze také nastavit hodiny a budík v telefonu.

PhoneDirector také nabízí možnost editace některých položek v telefonu, jako jsou wapové záložky či seznamy radiostanic (Nokia 6230 obsahuje kromě přehrávače MP3 také rádio) - tyto údaje, především v případě wapových odkazů, se rozhodně lépe konfigurují v počítači, než na malé klávesničce mobilu. Rovněž lze snadno vytvářet nové poznámky a odesílat je do mobilu - ideální pro rychlé poznamenání adresy, seznamu na nákup či podobných informací. Poznámek může být více, bohužel je nelze nahrávat z mobilu do počítače. Do mobilu je také možné přenášet javové aplikace, určené pro tento typ mobilních telefonů - je to výrazně levnější a rychlejší varianta, než je nahrávat přes GPRS, například z webu operátora.

Při krátkém testování (telefon byl jen zapůjčený) jsem narazil na několik drobností, které by stály za vyřešení v některé další verzi - trochu nekonzistentní zobrazování údajů o čase a datech, někdy byl použit US formát, někdy korektně lokální, nastavený v systému; při běžném použití by asi potěšila možnost nahrání poznámek z mobilu; řadě uživatelů by určitě přišel vhod také "editor" profilů, s možností nastavení zvonění a pod; snadnější připojování mobilu, kdy je nutné použít menu, i když ikonka Bluetooth na hlavní liště svádí ke klepnutí a připojení. To jsou však jen drobné připomínky, které nemohou smazat pozitivní dojem, který program zanechal.

PhoneDirector mě až překvapil, jak snadno umožnil používat jednotlivé funkce Nokie 6230 a spravovat její obsah. Pokud se podaří v rámci dalšího vývoje vyřešit otázku synchronizace kontaktů a kalendáře, bude se jednat o výborné řešení, které nabídne více, než jen iSync - zvládá dobře také správu dalších funkcí telefonu, pro které u některých jiných, byť iSyncem podporovaných telefonů potřebné nástroje na Macu nejsou. Doufejme, že Nokia zachová způsob přenosu dat i u dalších telefonů vybavených Bluetooth a tak je díky PhoneDirectoru bude možné využívat i na Mac OS X. Pokud jste si pořídili Nokii 6230 či o tom uvažujete, je PhoneDirector ideálním nástrojem pro vás - jediným negativem tak možná bude nutnost zaplatit sharewarový poplatek 29.95 USD, program však za to stojí.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: