Sluneční soustava na dlani - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Sluneční soustava na dlani

2. února 2007, 00.00 | Přesněji řečeno na pracovní ploše monitoru vašeho Maca. Tak nějak by šlo jednou větou specifikovat aplikaci OSXPlanet, která slouží jako dynamický obrázek na plochu a zobrazuje to ze Sluneční soustavy, co si zvolíte, a mění se to tak často a takovým způsobem, jak si přejete a nastavíte.


Aplikace OSXPlanet umožňuje zobrazit pohled na Slunce, Merkur, Venuši, Zemi, Měsíc, Mars, Jupiter, Saturn, Uran, Neptun a Pluto v několika stylech a případně z pohledu z libovolného uvedeného tělesa tak, jak by v prakticky reálném čase tento pohled odpovídal skutečnosti. Aktualizaci obrazu lze nastavit v intervalech od jedné minuty do jedné hodiny. Obraz Pluta je samozřejmě fantazie tvůrců, protože k němu kosmická sonda, která by ho vyfotografovala a která byla teprve nedávno vypuštěna, doletí až přibližně za devět let. V souvislosti s Plutem je nutno i zmínit, že od loňského srpna byla vyřazena ze seznamu planet Sluneční soustavy rozhodnutím Valného shromáždění Mezinárodní astronomické unie, které se shodou okolností konalo po 39 letech v Praze. Pro tělesa jako Pluto a případné další transneptunální tělesa a některé větší planetky byla zavedena kategorie "trpasličí planeta". A když už jsem nakousnul klasifikaci planet, tak také není od věci se zmínit o našem milém Měsíci. Ten, ačkoliv sám o sobě je jen o málo menší než planeta Merkur a samozřejmě mnohem větší než zmíněné Pluto, se zatím za planetu nepovažuje, protože neobíhá kolem Slunce, ale kolem jiné planety, tedy kolem Země. Ačkoliv je Měsíc vůči Zemi jako satelit poměrně velký a těžký a vydatně s ní na její dráze hází, těžiště soustavy je asi 2 000 km pod povrchem Země, a z toho důvodu není soustava Země – Měsíc považována za dvojplanetu. Ale nebude tomu tak pořád – Měsíc se od Země pomalu vzdaluje o několik centimetrů ročně (v souvislosti s tím se zpomaluje rotace Země o přibližně milisekundu za sto let, a tak se zachovává moment hybnosti soustavy), čímž se těžiště soustavy posouvá směrem k povrchu Země. Za několik milionů let (což je z astronomického hlediska nepříliš dlouhá doba) toto těžiště Zemi opustí a z Měsíce se stane planeta, pokud do té doby nezměníme kritéria pro zařazení těles mezi planety.


Ale zpět k samotné aplikaci. Z uvedených těles Sluneční soustavy je samozřejmě nejzajímavější pohled na Zemi. Není to ani tak z čirého patriotismu, že na této planetě žijeme, ale prostě je s kontrasty moří a souší ze všech těchto těles nejbarevnější. Aplikace OSXPlanet navíc dokáže, pokud jste připojeni k internetu, průběžně aktualizovat i vzhled oblačného příkrovu, který se docela rychle mění, umí zobrazit místa s tropickými bouřemi, umí zobrazit místa, kde došlo k zemětřesením o velikosti nad nastavenou hodnotu (výchozí hodnota je pět stupňů Richterovy škály), umí zobrazit momentálně činné sopky a také umí zobrazit polohy a části oběžných drah Mezinárodní kosmické stanice (ISS) a Hubblova kosmického teleskopu (HST). Na noční straně planety Země zobrazuje i přesvětlení povrchu velkými městy, které vadí nejenom astronomům, ale i mnoha živočišným a rostlinným druhům, kupodivu však obvykle nevadí ekologistům (případně ekolobistům), ačkoliv toto zbytečně rozptýlené světlo je spojeno s dosti velkým plýtváním energií. V preferencích aplikace lze zapnout, co z uvedených věcí se má zobrazovat, máte-li připojeno více monitorů, tak na kterém z nich má aplikace OSXPlanet běžet. Pro lepší orientaci na povrchu Země je možné zapnout zobrazování libovolného počtu z přibližně 10 000 měst po celém světě, další lze do seznamu přidat, znáte-li jeho zeměpisné souřadnice. Z českých měst jsou v seznamu tři největší: Praha, Brno a Ostrava, můžete si však přidat třeba své bydliště, zeměpisné souřadnice českých měst nad 10 tisíc obyvatel zjistíte například na serveru www.presnycas.cz, případně z podrobnější mapy nebo pomocí GPS.


Aplikace má i své občasné praktické využití, kromě například časů východu a západu Slunce v libovolném místě na Zemi můžete pomocí této aplikace odhadnout i dobu přeletu velké a jasné ISS nad naším územím. ISS můžete pozorovat v případě, že její dráha je nad naším území ve večerních hodinách, krátce po setmění jako velmi jasný bod, pohybující se od západního obzoru a postupně slábnoucí, jak ISS vstupuje do zemského stínu, až se úplně ztratí. Snad bych ještě připomněl, že musí být převážně jasná obloha, a také je dobré se pro toto pozorování přesunout někam mimo veřejné osvětlení, i když ISS je tak jasná, že ji lze pozorovat i z města, ovšem není to ten pravý zážitek. Ale toto platí obecně pro jakékoliv optické pozorování jevů na obloze. Aplikace OSXPlanet se vyznačuje vysokou kvalitou grafického zobrazení, snadnou obsluhou i pro úplné astronomické laiky a nízkými nároky na hardware, protože po většinu doby je na ploše statický obrázek, pouze jednou za uživatelem nastavenou dobu probíhá aktualizace obrázku, která je sice výpočetně náročnější (záleží hodně na tom, co si uživatel přeje všechno zobrazovat), ale "nekrade" výpočetní výkon ostatním běžícím aplikacím. Pokud je k dispozici málo volného výpočetního výkonu, tak aktualizace pouze déle trvá v závislosti na volném výpočetním výkonu procesoru. Aplikace je psána v Cocoa, systémovým požadavkem je pouze Mac OS 10.3.9 nebo 10.4 PPC nebo Intel, takže funguje prakticky na jakémkoliv dnešním Macu. OSXPlanet je freeware (tedy zcela zdarma), je volně ke stažení v aktuální verzi 1.0 zde a má velikost 10 MB, což není mnoho. Doporučuji k vyzkoušení, instalace je jednoduchá, stačí staženou aplikaci vhodit do složky Aplikace na pevném disku. Po ručním spuštění si pak uživatel může v preferencích nastavit, zda má aplikace startovat sama po přihlášení uživatele.


Podobné aplikace existují také v podobě screen saverů, ale v případě dnes stále častějších LCD monitorů je jejich využití poněkud kontraproduktivní – LCD monitor nejlépe ušetříte vypínáním jeho podsvětlení po určité době nečinnosti. V příštím článku si podrobněji probereme další aplikaci pro Mac, týkající se taktéž astronomie.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: