Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
SnapzPro sejme cokoliv a kdykoliv
21. listopadu 2000, 00.00 | Nikdo, kdo pracuje se snímky, si nemůže dovolit tento program ignorovat. Komplexní služby pro pořízení otisku obrazovky.
Včera jsme se zabývali klávesovými zkratkami pro pořizování otisků obrazovky. Jak je vidět, už vlastní systém si s tímto úkolem vcelku poradí, zejména když bude řeč o standardních situacích. Málokdy jsou ale věci tak dobré, aby nešly vylepšit.
Znáte ten obvyklý trik s příponou "Pro"? V případě programu SnapzPro 2 (http://www.AmbrosiaSW.com/Products/SnapzPro.html) podobné smutné překvapení určitě nehrozí. Už jen proto, že pochází z dílen společnosti Ambrosia, firmy na naší platformě takříkajíc klasické.
Slogan z nadpisu článku není nijak moc nadsazený. Skutečně, kromě toho, že SnapzPro nabízí výjimečně snadné ovládání a mnoho variant snímání, funguje bezchybně i v situacích, kdy jsou ostatní způsoby nepoužitelné. Nevládne sice svému oboru úplně jednoznačně (jako třeba Graphic Converter), to by tu nesměl být například Screen Catcher, přesto je ze všech podobných aplikací a utilit podle mne zatím nejlepší. Jediné, čemu se zaručeně vzpírá, je snímkovat sama sebe, což je ovšem nepříjemné jen málokdy - například dnes pro mne.
Po instalaci se SnapzPro objeví v ovládacích panelech, po jeho spuštění můžeme nastavit některé základní parametry - nečekejte ale žádné složitosti. Hlavní, co uživatel v tomto okně předvoleb nastaví, je spouštěcí klávesa (hot-key). Tady je trošku problém, protože zdaleka ne všechny zvolené klávesy se v okně pro zkratky objeví - nicméně program je akceptuje a zvukově to potvrdí. Zkratku není dobré volit úplně bez rozmyslu, některé tradiční klávesy mohou totiž dělat problémy. Pro příklad není třeba chodit daleko - Photoshop využívá klávesu Command (jablko) a při jejím stisku zmizí kurzor/nástroj. Podělím se o tip, mám pro aktivaci SnapzPro nastavenu klávesu těsně pod ESC (vlevo vedle jedničky na klávesnicích iMac/G3). Zatím mi ještě s ničím nekolidovala a i to, že jde jen o jednu klávesu má své výhody. Ostatní předvolby nechte klidně na "továrních" hodnotách.
Je-li vše správně nainstalováno, objeví se při stisku nadefinované "horké" klávesy menu - a to je teprve ono řídící centrum programu.
Jak vidíme (a moc výkladu asi není třeba), snímkovat je možné celou obrazovku, aktuální okno, rozbalené menu (i víceúrovňové) a vyznačenou oblast. S výjimkou snímku celé obrazovky (ten proběhne hned po volbě v menu), následuje další krok, kdy SnapzPro zobrazí buď kurzor, kterým vybereme menu či okno, nebo vyznačí obdélník pro snímek - s obdélníkem lze pohybovat i měnit jeho rozměry. Po stisku ESC se lze stále vrátit do menu i opustit program úplně. Po stisku ENTER aplikace vytvoří snímek a naloží s ním podle nastavení.
V okně menu najdeme dále volbu, zda snímek při ukládání pojmenuje uživatel (jinak je pojmenován názvem aktivní aplikace a pořadovým číslem), volbu kam snímek uložit (standardně je tu speciální složka, umístěná v menu Apple v horní liště, možná je i schránka, jiná složka nebo rovnou tiskárna), volbu typu snímku (PICT, GIF, JPEG, TIFF, PNG a dokonce i film QuickTime) a parametrů zvoleného formátu. Panel umí i nastavit změnu barevné hloubky, změnu velikosti snímku a zakázat/povolit zobrazení kurzoru ve snímku.
Pozor, vhodná kombinace nastavení ušetří hodně času a práce. Zejména tam, kde nepožadujete absolutní kontrolu nad výsledkem, může SnapzPro sám například zmenšit barevnou hloubku, vytvořit snímek v poloviční velikosti oproti originální části obrazovky a uložit jej jako GIF - to vše najednou.
Jak jsme se zmínili, kromě statických obrázků umí SnapzPro snímat i na obrazovce probíhající děj - v tom případě je výsledkem QuickTime video. Možnosti volby části obrazovky či okna jsou doplněny i o pro video speciální předvolby - snímat lze fixní místo na obrazovce, ale SnapzPro umí i sledovat pohyb kurzoru. A opět, program je natolik šikovně napsán, že umí snímat průběh her, stejně jako třeba videosekvenci, vytvářenou JAVA apletem na www stránce. Stejně dobře můžete zaznamenat i průběh prohlížení stránek v browseru. To vše samozřejmě i se zvukem aplikace, případně s komentářem, namlouvaným na mikrofon.
Možná se ptáte, jestli snímání příliš neomezuje běh aplikace. Opět si za příklad můžeme vzít Photoshop - utility, které jsem zkoušel dříve, dokázaly i G3/300 s větší pamětí pěkně seknout, počítač se prakticky nehnul. SnapzPro nemá žádné problémy, zpomalení Photoshopu je prakticky neznatelné (pokud nastavíte nějakou rozumnou frekvenci, třeba 2-3 snímky za vteřinu a ne příliš velký, statický výřez). Je to možné díky chytrému způsobu zaznamenávání děje na obrazovce, program si vytváří jakési rozdílové snímky, popisující jen skutečné změny na obrazovce (nesnímkuje tupě každé políčko celé). Až po skončení snímání je z těchto dat vytvořen QuickTime film, uživatel má přitom možnost volit z mnoha způsobů uložení (kodeky, barevnost, uložení zvuku apod.)
Co je opravdu skvělé, je velká míra nezávislosti SnapzPro na tom, s jakou aplikací uživatel právě pracuje. Mimo jiné reaguje i při použití InputSprockets, které jinak nepoužívané klávesy zamykají, stejně jako funguje a snímá aplikace s výstupem přes QuickDraw 3D - a to vše je důležité zdaleka nejen při snímkování her.
SnapzPro je shareware, registrační poplatek je 40USD, a na rozdíl od některých jiných programů po vypršení lhůty snímky znehodnocuje. Až na tuto, pro tuzemce s omezenými možnostmi on-line placení ale často nepříjemnou, drobnost ho můžeme jen a jen doporučit.