SoftMac nebo bazilišek? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

SoftMac nebo bazilišek?

Emulátory SoftMac

17. září 2001, 00.00 | Vyzkoušeli jsme pro vás dva emulátory procesoru Motorola 680x0. Jaké jsou praktické zkušenosti? Jsou emulátory vhodné do praktického provozu?

Původně měla být na tomto místě pouze recenze emulátoru SoftMac 2000. Z níže popsaných důvodů to dopadlo jinak, což je škoda, když se Darek Mihocka všude chlubí, jaký je SoftMac dobrý. Tento emulátor je asi půl roku zdarma, protože Emulators, Inc., uvedla novou verzi SoftMac XP. V obou případech se jedná o emulátor starých procesorů Motorola 68x00, ale příští rok se má objevit emulátor procesoru PowerPC.

Díky emulaci procesoru Motorola je možné emulátor použít také pro počítače Atari ST/800/130 (Gemulator, Xformer). Emulátory počítačů Atari řady 800 fungují okamžitě, pro Atari ST a Macintosh je potřeba dodat soubor s obsahem paměti ROM.

Ten nemůže být součástí instalace, protože je patentově chráněn výrobcem. Nicméně pokud máte starší počítač Macintosh nebo Atari ST doma, můžete si "stáhnout" paměť ROM do souboru a ten použít v emulátoru. Program na tuto operaci je součástí instalace a obsahuje také popis. Podotýkám, že nejde o nic nelegálního, protože si děláte pouze kopii. Pokud ovšem starý počítač prodáte, musíte soubor ROM smazat.

Instalace
Nejedná se o nic složitého. Na stránkách Emulators stáhnete volně šířitelnou verzi SoftMacu 2000 a nainstalujete. Pomocí utility vytvoříte kopii paměti ROM a podstrčíte emulátoru. Dále potřebujete disk s operačním systémem nebo soubor s obrazem disku.

Bohužel disk s operačním systémem nemůže být typu IDE, ale pouze SCSI. Navíc to platí i o jednotce CD-ROM. Soubor s obrazem disku by měl teoreticky jít použít libovolný, ale není tomu tak. Kdysi jsem testoval emulátor Fusion (nyní také z díly Emulators) a zbyl mi soubor s operačním systémem Mac OS 8.1 CZ. Ten mi bohužel nefungoval, ať sem se sebevíc snažil. Zřejmě by pomohlo vytovření nového disku a instalace systému, což mi bylo znemožněno díky jednotce CD-ROM na IDE.

Ještě zbývá vyřešit dilema, kde sehnat legální operační systém. Můžete použít systém ze stejného stroje, ze kterého jste kopírovali paměť ROM. Ten musí být nejméně 7.1, ale doporučuje se spíše verze 8. Jinak na stránkách Apple je zdarma operační systém 7.5.3, který poslouží stejně dobře. Škoda, že tam není vyšší verze.

Basilisk II
Při příležitosti testování SoftMacu (a následných neúspěších) jsme oprášili Basilisk II. Ten má stejné požadavky jako předchozí (soubor ROM a Mac OS), ale jeho vývoj značně pokročil. Basilisk II je freeware šířený jako Open Source pod licencí GNU GPL. Díky tomu existuje několik portací pro různé operační systémy - BeOS R4, Linux, Solaris, FreeBSd, IRIX, AmigaOS 3 a Windows NT (omezeně také 95/98). Abych nezapomněl, stáhnout si ho můžete zde.

Na rozdíl od SoftMacu má Basilisk II spoustu výhod:

  • podporuje IDE disky (i CD)
  • můžete si nadefinovat vlastní klávesnici
  • kompletní emulace myši ADB (klasický pomalý vleklý pohyb)
  • přístup k normálním diskům
  • kvalitní zvukový výstup
  • volba grafického režimu
  • definice priorit
  • podpora více procesorů!!!

Trochu se tady projevuje rozdíl mezi Open Source a komerčním projektem. V SoftMacu je jednoduché nastavení a zřejmě tam není volba, kterou byste něco zkazili. Naopak Basilisk II má spoustu možností a na některé je lepší vůbec nesahat. Třeba definice priorit dokáže emulátor správě doladit pro vaše potřeby, ale také ho může značně zpomalit.

Program pracuje i ve Windows 95/98, ale nevyužijete všechny možnosti. Jednou z nich je například podpora více procesorů. Jednotlivé části emulátoru mohou běžet na různých procesorech, čímž se zrychlí běh emulátoru. Nastavení je opravdu jednoduché, což můžete posoudit na obrázku.

Testy
Basilisk II jsme zkoušeli na počítači s procesorem AMD K6/166, 64 MB RAM a Windows 98 SE CZ a Celeron 300, 128 MB RAM, Windows 2000 Professional. Praktickými zkouškami jsme dospěli k poměrně optimální kombinaci různých parametrů. Například jsme zjistili, že používání Windows GDI pro zobrazení je rychlejší než DirectX nebo Linear Frame Buffer pro Windows NT.

Bazilišek má také své nectnosti. Jednou z nich je padavost - Basilisk II ještě není ani v první verzi. Jednou nám dokonce shodil Windows 2000, což je opravdu umění (předtím běžely skoro měsíc v kuse). Přesto jde o vyspělý program a pokud chcete, můžete ho vyzkoušet.

Programy
Co vlastně na takovém emulátoru spustíte? Protože jste omezeni procesorem 68040, není programů příliš mnoho, protože takové se přestaly vyrábět už před nějakou dobou. Výjimkou je Quark 4, který ovšem příliš nově nevypadá. Dále můžete použít Photoshop 4, Illustrator 7 nebo Fontographer. Tím možnosti sice úplně nekončí, ale další programy nemají větší smysl.

K čemu vlastně?
Rozhodně správná otázka. Emulátory Windows pod MacOS mají význam, protože někteří uživatelé Macintoshů mají přímo panickou hrůzu z libovolného PC. A protože se vyskytují některé operace, které z Maca neudělají, nainstalují si raději emulátor.

K čemu emulátor starého Maca? Jedním z důvodů bude určitá forma nostalgie, kterou jistě znáte u emulátorů Amigy, Atari nebo ZX Spectra. Praktický přínos mě napadá pouze jeden, ale možná někdo přijde na další. Na Macintosh existuje spousta písem, které můžete díky emulátoru použít nebo převést vhodným programem.

Doufejme, že se nám povede získat SoftMac XP a zejména jeho nástupce, který bude emulovat PowerPC. Potom budeme moci porovnat "křížovou" rychlost - Windows na Macu a Maca na Windows například ve Photoshopu. Jde spíše o hru, ale proč to nevyzkoušet.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: