Softnovinky 13/03 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Softnovinky 13/03

30. září 2003, 00.00 | Máme tu řadu dalších softwarových novinek z poslední doby: osobní varianta programu Cumulus pro správu digitálních dat; nová verze programu PathFinder, sloužící jako náhrada Finderu pod OS X; nejnovější podoba komprimačních programů z rodiny StuffIt a také program pro genealogii.

Máme tu řadu dalších softwarových novinek z poslední doby: osobní verze programu Cumulus pro správu digitálních dat; nová verze programu PathFinder, sloužící jako náhrada Finderu pod OS X; nejnovější verze komprimačních programů z rodiny StuffIt a také program pro genealogii.

Path Finder 3

Různé pokusy o náhradu prostředí Finderu se objevují už od časů starších systémů, své následovníky našly i na Mac OS X. Jedním z těchto programů, který má za cíl nabídnout uživatelů jiné, případně efektivnější možnosti než samotný Finder, je i program Path Finder (původně nazývaný SNAX), o jehož předchozí verzi jsme psali v samostatném článku. Firma Cocoatech uvedla novou verzi Path Finder 3, která obsahuje řadu zajímavých novinek pro efektivnější práci, v některých z nich lze spatřovat inspiraci z Panthera, ovšem firma je ještě dále rozšířila. Nejzajímavější bude "polička" a Drop Stack ("odhazovací hromada") - zatímco "polička" slouží ke shromažďování odkazů na oblíbené složky, soubory a aplikace, tak, aby k nim byl rychlý přístup, přičemž dovoluje různé nastaveni, Drop Stack slouží ke zjednodušení některých drag&drop operací - uživatel si vybere soubory, které chce přetáhnout na jiné místo, ty přesune do Drop Stack, vybere cílovou destinaci a vhodí obsah Drop Stacku. Mezi další novinky patří tlačítko Action, které podobně jako Finder sdružuje všechny možné proveditelné operace s daným souborem či složkou, tlačítko Dokument, pro snadný přístup ke všem podsložkám ve složce Dokumenty v domovské složce, "drawer" se snadným přístupem k diskům a běžícím procesům, možnost vlastního rozmístění ikon na ploše a další. Kromě toho jsou k dispozici vlastní rozšíření programu: prohlížeč PDF souborů a okno pro unixovou příkazovou řádku v Mac OS X - oboje bez nutnosti spouštění dalších aplikací. Tyto funkce se přidali k již existujícím doplňkům, jako je textový editor, nástroj pro práci s obrázky, možnost práce s komprimací a dekomprimací souborů a podobně.

Path Finder je shareware a plná verze stojí 34 USD.

MacFamilyTree 3.6

Jestliže jste někdy uvažovali nad vytvořením svého genealogického stromu, můžete použít například program MacFamilyTree od německé firmy Only Mac (v originálním znění MacStammbaum). Tento program pracuje s nativním formátem GEDCOM 5.5, což je standard pro genealogické programy. Program vychází z jednotlivých karet osob, ke kterým přiřazuje závislosti podle potomků - z těch následně vytváří grafy, například předků právě aktuálně vybrané osoby, klasický genealogický strom včetně poznámek pro snadnou orientaci v rodině, možnost přiřazení obrázků k osobám, možnost vytvoření časové osy s jednotlivými osobami a podobně. MacFamilyTree je shareware a plná verze stojí 29 USD.

StuffIt 8

Společnost Aladdin uvedla nové verze svých programů StuffIt Deluxe 8 a StuffIt Standard Edition 8. Zatímco StuffIt Deluxe je balík, obsahující jak program Deluxe pro snadnou práci s archívy, tak sadu drag&drop aplikací pro rychlé vytváření a extrahování archívů, balík Standard Edition obsahuje pouze tyto drag&drop aplikace - v podstatě všechny funkce v oblasti komprimace jsou shodné, pouze jsou dostupné přímo přes jednotlivé programy, k tomu StuffIt Deluxe má také vlastní systémové menu, které řadu operací výrazně zjednodušuje.

Nové verze obsahují samozřejmě také řadu funkčních novinek. StuffIt Deluxe 8 například nyní umožňuje pravidelné zálohování souborů včetně archivaci dat na CD/DVD - uživatel pouze vybere příslušné soubory či složky, nastaví pravidla a software automaticky provádí zálohy, včetně rozdělení archívů na jednotlivá CD a podobně. Uživatelé určitě také přivítají staro-novou funkci, umožňující archovovat složku či soubor pouze přidáním koncovky daného formátu k názvu - například .sit, sitx, .zip a podobně. Novinkou jsou také zásuvné moduly, které umožňují zasílat komprimované soubory přímo z prostředí programů Adobe Photoshop a Illustrator a Microsoft Word. Nové produkty StuffIt 8 také podporují rychlejší kompresi souborů do formátu StuffIt X a nové typy souborů, instalační archívy .CAB z Windows a kódovací formát .yenc, populární na uživatelských skupinách Usenet.

Cena StuffIt Deluxe je 79 USD, cena StuffIt Standard Edition 49 USD, s možností nahrání zkušební verze.

myCumulus

Firma Canto minulý týden předváděla novou verzi svého programu pro správu různých digitálních dat (digital asset management), kterou připravuje pro Mac OS X, ovšem už tento týden přichází s další novinkou - programem myCumulus, což je "odlehčená" verze běžné jednouživatelské verze (verze 5.5), omezená rozsahem svých možností. Cena myCumulus je 20 USD, zatímco cena plné verze klesla při downloadu z internetu na 70 USD, update je možný za cenu rozdílu (50 USD), ceny v Euro jsou stejné. Omezením myCumulus je možnost pracovat souběžně se dvěma archívy, každý může obsahovat 2000 položek, což je podle výrobce dostatečné množství pro běžné uživatele. Program myCumulus podporuje stejné souborové formáty, jako běžná verze Cumulusu, tedy od běžných formátů jako TIFF či JPEG, až po soubory sázecích programů InDesign či Quark.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: