Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Softnovinky na konec prázdnin
29. srpna 2005, 00.00 | Vítejte u pravidelného průřezu zajímavým softwarem pro Mac OS X. Tentokrát začneme zálohováním s programem Dobry Backuper, upravíme fotografie pomocí kouzel programu Image Tricks, uděláme si pořádek v datových nosičích s pomocí aplikace Catalog, programátory a správce databází potěšíme programem CocoaMySQL a na závěr se podíváme na pěkné fraktály se spořičem Fracture.
Vítejte u pravidelného průřezu zajímavým softwarem pro Mac OS X. Tentokrát začneme zálohováním s programem Dobry Backuper, upravíme fotografie pomocí kouzel programu Image Tricks, uděláme si pořádek v datových nosičích s pomocí aplikace Catalog, programátory a správce databází potěšíme programem CocoaMySQL a na závěr se podíváme na pěkné fraktály se spořičem Fracture.
Dobry Backuper
shareware - $29.95
Ztráta dat je, jak jistě všichni víte, věc velmi nepříjemná. Rada je jednoduchá: zálohovat. Zálohování dat je ale činnost zdlouhavá, nudná, náročná na pozornost a celkově nepříjemná. A právě to je důvod, proč se objevují další a další nástroje, které nabízí, že vám se zálohováním pomůžou. Jedním z nich je i aplikace ukrajinského týmu DobrySoft jménem Dobry Backuper.
Dobry Backuper by se dal popsat dvěma slovy jako správce zálohování. Umožní vám vytvořit zálohovací "seznamy" a přidat do nich data určená k uchování. K dispozici pak máte tři způsoby zálohování. "Full" vezme vždy všechny nastavené soubory a zálohuje je tak jak jsou, čímž přemaže starší zálohu. "Incremental" přidá do zálohy pouze ty soubory, které se od poslední zálohy změnily, což je výhodné především pro velké soubory, jejichž kopírování a komprimování trvá dlouho. Třetí a poslední způsob nazvaný "Versioned" funguje podobně jako "Full", s tím rozdílem, že starou zálohu nesmaže, čímž vám dá možnost se kdykoliv vrátit třeba do stavu před třemi měsíci, ačkoliv jste zálohovali před týdnem.
U jednotlivých záloh nabízí Dobry Backuper široké spektrum nastavení. Namátkou například filtrování skrytých souborů nebo aplikací, automatické zálohování každý den, týden nebo měsíc v nastavenou dobu a samozřejmě cílové médium, na které bude záloha uložena, a to včetně vypalovací mechaniky. V tom případě si Dobry Backuper při zálohování vyžádá prázdné CD.
Pokud často zálohujete a trávíte tím příliš mnoho času, ale i pokud zálohujete jen jeden adresář jednou za měsíc, Dobry Backuper vám to usnadní, sám se připomene a ušetří vám čas. Na stránkách projektu navíc najdete užitečné rady, jak zálohovat e-mail, kontakty Address Booku nebo kalendáře z iCalu.
Image Tricks
freeware
Dříve nebo později se každý dostane do situace, kdy potřebuje snadno upravit nějakou fotku, nebo obrázek z internetu. Kromě prostého oříznutí, nebo změny rozměru, je někdy třeba aplikovat i pokročilejší obrazové filtry. V tu chvíli se paleta použitelných programů zmenší na pouhé desítky. Když navíc vyřadíme drahé profesionální nástroje jako Adobe Photoshop, zbude jen několik programů, které mají žádané funkce a přitom alespoň použitelné uživatelské rozhraní.
Množství těchto programů se snaží rozšířit společnost Apple tím, že do poslední verze svého operačního systému Mac OS X přidala framework CoreImage a dala tak vývojářům možnost soustředit se u grafických aplikací především na uživatelské rozhraní. A právě CoreImage používají Image Tricks, jednoduchá aplikace sloužící k aplikování jeho obrazových filtrů.
Rozhraní programu je zcela jednoduché a přímočaré. V hlavní části okna je upravovaný obrázek, po levé straně je pak seznam filtrů připravených k použití a ve spodní části nastavení aktuálního filtru. Když jste s nastavením spokojení, stisknete tlačítko "Apply" a celý proces opakujete dokud neprovedete všechny potřebné úpravy.
Bohužel autoři podcenili právě to, na co se měli soustředit, a to uživatelské rozhraní. Tlačítka ve spodní části okna programu, sloužící k otevírání a ukládání souborů, spouštění aplikace iPhoto nebo kopírování výsledku do schránky, jasně patří do klasické nástrojové lišty, kterou naopak program zcela postrádá. Když si vyberete jeden z filtrů nemáte možnost porovnávat stav obrázku před a po jeho aplikaci (pouze možnost přepnout na jiný filtr) a když vybraný filtr jednou aplikujete, nelze akci vrátit.
Samotným filtrům samozřejmě nelze nic vytknout, jsou přesné a až neskutečně rychlé (mnohdy výrazně rychlejší než zmíněný Photoshop) i na počítači bez silné grafické karty. Program zvládá import z více než dvaceti formátů a ukládá do formátů JPEG, GIF, PNG a TIFF.
Image Tricks nejsou určeny profesionálům a je jim tedy možné mnoho nedostatků odpustit. Hlavní předností tak zůstává nulová cena, která je zásadní především pro uživatele, kteří nepotřebují obrázky upravovat denně a tak drobné nedostatky v ovládání programu nějak "přežijí".
Catalog
shareware - $20
Máte doma plné poličky datových nosičů se zálohami dat a objemnými soubory, které se vám nevejdou na disk? Pak jistě víte, že vzpomenout si, na kterém z nich je ten soubor, který právě hledáte, není nic jednoduchého. Přehrabování se desítkami krabiček s CD nebo DVD nosiči a zkoušení jednoho každého je činnost zdlouhavá a frustrující, zvláště když nakonec zjistíte, že hledaný soubor je na tom disku, který celou dobu leží přímo před vámi na stole. Pokud se vám přesně tohle stává téměř denně, bude pro vás vysvobozením program Catalog od firmy Neometric software.
Název Catalog, nebyl tvůrci vybrán náhodou, přesně totiž vystihuje hlavní funkci programu, kterou je vytvoření katalogu výměnných médií. Celý proces tvorby katalogu je naprosto jednoduchý. Vložíte disk, přetáhnete ho na ikonu programu, a ten disk zaindexuje. Pak vložíte další, a další, a během několika hodin bude Catalog vědět o všem co se na indexovaných discích nachází.
Ta nejdůležitější funkce programu vás ale teprve čeká. Catalog umí v uložených indexech bleskurychle vyhledávat, samozřejmě aniž by média musela být vložena v počítači. Jednoduše napíšete do vyhledávacího pole název souboru a v mžiku vidíte na kterém nosiči je soubor uložen. Nestačí vám vyhledávání podle názvu? Nevadí. Catalog umí vyhledávat i podle data vytvoření nebo úpravy, cesty k souboru nebo jeho velikosti. U všech nalezených souborů pak přehledně zobrazí všechny informace, a vy můžete jít na jisto. Jedinou drobnou nevýhodou Catalogu je neschopnost vyhledávat podle metadat. Můžeme ale doufat, že do příští verze autoři integrují indexování pomocí technologie Spotlight.
I tak je ale Catalog užitečná aplikace s příjemným uživatelským rozhraním, která vám ušetří spoustu nepříjemné práce. Jen to správné CD vám v pokoji bohužel najít nepomůže...
CocoaMySQL
freeware
Mezi softnovinkové programy se čas od času dostane i aplikace pro poměrně úzkou skupinu uživatelů. Nejinak tomu bude i dnes. Tentokrát to budou programátoři webových aplikací a databázově orientovaných programů. Právě jim (ale nejen jim) je určen jednoduchý frontend k databázi MySQL nazvaný prozaicky CocoaMySQL.
Jeho účel je zřejmý. Umožní vám připojit se k libovolnému MySQL serveru, přihlásit se a otevřít vybranou databázi. Tu pak můžete téměř libovolně editovat, a to jak její obsah tak i samotnou strukturu tabulek včetně indexů. Uživatelské rozhraní je příjemné a přehledné, i když by si zasloužilo lehký facelift aby tolik nepřipomínalo Mac OS X 10.2 Jaguar.
Z pokročilejších funkcí zvládá CocoaMySQL export do formátů CSV a XML nebo například vygenerování databázového dotazu pro vytvoření vybrané tabulky. Nejužitečnější je ale export databáze do formátu CocoaMySQL, který pracuje se všemi tabulkami, včetně jejich obsahu a umožní vám tak v mžiku přenést celou databázi na jiný server. Kromě základních funkcí, pro které nabízí nástroje, vám program umožní i zadat vlastní libovolný dotaz.
CocoaMySQL patří mezi lepší nástroje pro práci s databází MySQL. Všem, kteří takový nástroj potřebují, ho mohu vřele doporučit, všem ostatním se omlouvám za plýtvání jejich časem.
Fracture
shareware - $10
Každého, včetně těch, kteří se jinak matematice obloukem vyhýbají a nedotkli by se jí ani dlouhou dřevěnou tyčí, určitě někdy zaujaly roztodivné útvary, matematiky zvané fraktály. Suchá definice praví, že: "Fraktál je geometrický útvar, který lze rozdělit na části, přičemž tyto části jsou (alespoň přibližně) zmenšené kopie celého útvaru. Fraktál je soběpodobný a nezávislý na měřítku." Praktickým důsledkem toho všeho jsou vizuálně velmi poutavé obrazce neuvěřitelných barev a tvarů. A právě tyto útvary generuje spořič obrazovky Fracture.
Má připraveno osm různých variant fraktálů, včetně známé Mandelbrotovy množiny. Po startu náhodně vybere nějaký fraktál, vykreslí ho, chvíli vás nechá obrázek obdivovat a pak si zvolí nějakou oblast obrazu a zvětší jí, a tak pořád dokola. Když vás přestane stávající útvar bavit, můžete klávesou tabulátor změnit typ fraktálu, pomocí klávesy control změnit barevné schéma a když se vám zobrazený fraktál zamlouvá, můžete ho pomocí klávesy option (alt) uložit ve formátu TIFF nebo JPEG. Případně je možné program nakonfigurovat tak aby ukládal každý zobrazený fraktál.
Na spořič obrazovky nabízí Fracture velké množství nastavení a slušnou interaktivitu. I bez zásahu z vnějšku ale skýtá zábavu na několik hodin. Jen si musíte dát pozor, abyste zíráním na fraktály nestrávili celé odpoledne.