Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Softnovinky na poslední květnový den
31. května 2005, 00.00 | Dnes trochu odbočíme od seriálů věnovaných Tygrovi a tento poslední květnový den se podíváme na softwarové novinky a šikovné utilitky pro vašeho Maca. Představíme si zajímavou kalkulačku Calq, správce klávesových zkratek Spark, administrátorům by mohl přijít vhod Diablotin a na závěr poradíme, jak v práci šikovně předstírat zaměstnanost a přitom odpočívat.
Dnes trochu odbočíme od seriálů věnovaných Tygrovi a tento poslední květnový den se podíváme na softwarové novinky a šikovné utilitky pro vašeho Maca. Představíme si zajímavou kalkulačku Calq, správce klávesových zkratek Spark, administrátorům by mohl přijít vhod Diablotin a na závěr poradíme, jak v práci šikovně předstírat zaměstnanost a přitom odpočívat.
Calq
Freeware
Kalkulačka patří k programům, které jsou běžně dodávány v rámci operačního systému. Nejinak je tomu v Mac OS X, kde lze navíc využít kalkulátor v podobě Widgetu. Přesto i zde existuje prostor na zlepšování. A to pro všechny, kteří neustále něco sčítají, násobí, odčítají nebo dělí, přináší společnost Katoemba Software v podobě freeware utilitky Calq.
Nejedná se o standardní aplikaci, ale spíše nadstavbu systému - po zapnutí (to probíhá přes klávesovou zkratku nebo ikonku v hlavním menu) se objeví poloprůhledný proužek přes obrazovku (stejně jako při změně hlasitosti nebo jasu u displeje) a stačí zadat matematickou operaci a stisknout Enter. Nemusíte přepínat z jednoho programu do druhého, pokud potřebujete výsledek přenést do jiné aplikace, stačí stisknout Jablíčko - C pro zkopírování do schránky a následné vložení. Calq nenabízí žádné složité operace, pouze základní sčítání, odčítání, násobení a dělení, rozhodně se nejedná o vědeckou kalkulačku, ale pro běžné výpočty má jednu velmi šikovnou funkci. Můžete si do paměti uložit přednastavené výpočty. Například když potřebujete k částce standardně přidat DPH, můžete si v předvolbách nastavit ke klávese třeba 'V' výpočet '*1.19'. Když pak chcete rychle zjistit celkovou částku s DPH, stačí "zavolat" Calq, zadat sumu, stisknout 'V' a následně Enter. V tomto směru se jedná o ideálního pomocníka pro opakující se výpočty. Rozhodně doporučuji vyzkoušet.
Spark
freeware
Začali jsme o klávesových zkratkách a já se u nich ještě na chvíli zdržím. I když v současnosti existuje možnost editovat klávesové zkratky v jednotlivých aplikacích pomocí systémových předvoleb, v systému standardně není možnost aplikace pomocí zkratek spouštět. Existuje řada programů, které tuto funkci nabízejí, ale bohužel se jedná většinou o placené řešení. Naštěstí je tu aplikace Spark, která je nejenom zdarma, ale i velice dobře funguje.
Spark je tedy správce klávesových zkratek - ty lze nadefinovat jak na spouštění aplikací, otevírání dokumentů a applescriptů, tak pomocí pluginů i pro přímé akce uvnitř programů - například v iTunes lze nastavit globální klávesovou zkratku pro běžné operace (play/pauza, hodnocení, další písnička a podobně). Pro Spark existuje plug-in Plain Clip, který umí převést formátovaný text ve schránce na neformátovaný (prostý) text. Pokud občas kopírujete text mezi rich-textovými aplikacemi (třeba ze Safari do TextEditu), tak víte, že se text přenese i s formátováním, což není vždy žádoucí.
Jestliže máte programy, které potřebujete spouštět nebo mezi nimi přepínat velmi často, a chtěli byste je mít nastavené třeba na funkční klávesy F1-F8, Spark vám v tomto směru velice dobře poslouží.
Diablotin
freeware
Jestliže svůj počítače s nakousnutým jablíčkem nepoužíváte pouze pro pracovní účely, ale je to zároveň váš koníček a o systém se zajímáte trochu hlouběji, určitě vám při vašem pátrání po tom, jak Mac OS X funguje, přijde vhod ovládací panel Diablotin. Ten umí zobrazit jednotlivé instalované komponenty (kontextové nabídky, fonty, menu extra, internetové moduly, spořiče a řadu dalších) a jednoduše je zapínat a vypínat. Navíc dovolí spravovat i systémové části těchto doplňků (nejenom ty, co instaloval uživatel), což ovšem není úplně doporučováno a slouží opravdu pouze těm, kdo vědí, co dělají. Diablotin asi nebudete používat příliš často, přesto se může pro občasnou rychlou kontrolu instalovaných komponent hodit. Navíc obsahuje i českou lokalizaci od Jana Cinerta.
Fob
freeware
Potřebujete být neustále na něco upozorňováni a váš iCal je již plný různých alarmů? V tom případě byste mohli ocenit freeware utilitku Fob. Jedná se v podstatě o běžnou kuchyňskou minutku, kterou si můžete nastavit dle vlastního uvážení. Na rozdíl od iCalu se zde nastavuje, za jak dlouho se má budík spustit, nikoliv v kolik hodin. Ideální, pokud potřebujete za 15 minut vyndat pizzu z trouby, za půl hodiny zavolat kamarádovi, nebo se nechat upozornit, že si každou hodinu máte dát pauzu a jít na chvíli od počítače. Veškerá signalizace probíhá i přes ikonu v Docku, takže zbývající čas máte stále na očích a navíc lze nastavit i jako alarm spuštění dokumentu nebo aplikace. Jestliže často zapomínáte, zkuste Fob, mohl by vám pomoci.
Look busy
freeware
Každý z nás má svou metodu, jak vypadat v práci zaměstnaný a přitom odpočívat. Pokud jste tu svou ještě nenašli, nebo ji váš nadřízený již odhalil, zkuste prográmek Look busy.
Ten po spuštění vytvoří falešný teploměr (progress bar) signalizující práci počítače. Je jen na vás, jakou hlášku o probíhajícím procesu do záhlaví okna napíšete, v každém případě bude hned každému jasné, že když váš Mac zrovna pracuje, nemůžete pracovat vy a máte nárok na zaslouženou pauzu.