Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Softnovinky pro parné srpnové dny
3. srpna 2005, 00.00 | Je tu opět (téměř) pravidelný přehled zajímavého softwaru pro Mac OS X. Dnešní článek je zaměřen z části na audio a z části na kreativní tvorbu. Podíváme se na program určený k ukládání vysílání internetových rádií do iPodu jménem iFill, jednoduchý program na nahrávání zvuku Audio X, ovládací utilitu pro iTunes SizzlingKeys, poznámkový a organizační software OmniOutliner a nakonec program pro tvorbu grafické reprezentace čehokoliv, co graficky reprezentovat lze, OmniGraffle.
Je tu opět (téměř) pravidelný přehled zajímavého softwaru pro Mac OS X. Dnešní článek je zaměřen z části na audio a z části na kreativní tvorbu. Podíváme se na program určený k ukládání vysílání internetových rádií do iPodu jménem iFill, jednoduchý program na nahrávání zvuku Audio X, ovládací utilitu pro iTunes SizzlingKeys, poznámkový a organizační software OmniOutliner a nakonec program pro tvorbu grafické reprezentace čehokoliv, co graficky reprezentovat lze, OmniGraffle.
iFill
freeware
Posloucháte internetová rádia? Jste zároveň majitelem iPodu? iFill od známého výrobce příslušenství k iPodu, firmy Griffin technology, vám umožní spojit obojí dohromady. Je totiž určen k nahrávání jedné nebo více internetových rádiostanic přímo do vašeho iPodu.
Funguje to jednoduše: Připojíte iPod, vyberete si ze stovek stanic ty, které chcete uložit, spustíte stahování a iFill začne nahrávat zároveň všechny vybrané stanice přímo do iPodu. A to tak dlouho, dokud ho neodpojíte nebo dokud se disk iPodu zcela nezaplní (nebo dokud se volné místo na jeho disku nezmenší na nastavené množství).
Hlavní okno iFill zobrazuje detailní a přehledný kruhový graf využití místa na disku iPodu. Světle zelenou barvou jsou označeny písně, které na iPod nenahrál iFill, tmavě zelenou ty, které iFill nahrál, tmavě šedou barvou nehudební data a světle šedou rezervované místo na disku, které plánujete použít na další data až iFill svou práci dokončí.
Při přidávání nové stanice máte možnost zvolit formát, v jakém se skladba pojmenuje a minimální délku písně. Pro případ, kdy stanice nevysílá informace o skladbách v synchronizaci s audiem nabízí iFill možnost tento problém kompenzovat (a k ruce vám dá šikovného průvodce, který vám pomůže zjistit, jak moc se zvuk a informace od sebe "rozjíždí").
iFill je zatím betaverze a na její vyzkoušení si musíte nechat poslat e-mailem registrační kód. Tento kód však platí pouze týden, poté je nutné jeho platnost obnovit. Tento systém může po čase jít trochu na nervy, ale za rádio pro iPod s možností výběru písní a bez reklam jistě stojí.
Audio X
shareware - $19.95
U audia zůstaneme. Systém Mac OS X v základu nenabízí žádný program určený k nahrávání zvuku (kromě Pro verze programu QuickTime Player), a tak tuto oblast pokrývají různé aplikace od těch nejjednodušších freeware utilit až po profesionální nahrávací a editační software. Mezi ty jednodušší patří také AudioX. Je určen k nahrávání zvuku z jakéhokoliv zdroje, který můžete k macu připojit. Nahrané zvuky si ukládá do své knihovny, umožňuje k nim přidat poznámky a exportovat je do mnoha formátů.
Kromě toho můžete zvuky pouštět zpomaleně nebo zrychleně, přímo z programu je poslat jako voicemail nebo je, s pomocí dalšího programu týmu realmac software, Rapidweaver, jednoduše publikovat na svém blogu jako podcast. Staňte se novou podcastovou hvězdou, importujte si zvuk z posledního domácího videa, nebo si jen nahrávejte poznámky. AudioX to všechno zvládne jakoby nic.
SizzlingKeys
freeware
Už byla řeč o nahrávání zvuku, stahování a ukládání zvuku, takže zbývá už jen přehrávání. Oblíbený přehrávač hudby iTunes je bezpochyby jednou z nejlepších aplikací svého druhu. Má ale i nedostatky, nebo spíše nevýhody. Jednou z nich je i to, že i ve zmenšeném módu na obrazovce jaksi překáží. Tento problém řeší utilitka SizzlingKeys týmu Yellow Mug.
S její pomocí můžete nadefinovat globální klávesové zkratky pro jednotlivé funkce iTunes. Jsou to: Přehrávání/pauza, předchozí/další skladba, snížit/zvýšit hlasitost, ztišit zvuk a ztišit na nastavenou úroveň, což je velmi užitečná funkce, kterou nemají ani samy iTunes.
Ovšem SizzlingKeys nejsou pouze interpret globálních zkratek, mohou grafické rozhraní iTunes v běžných úkolech téměř na plno zastoupit. Při každé změně skladby zobrazí SizzlingKeys poloprůhledný panel s informacemi o skladbě, který po čase zase zmizí, tak jako jsme na to zvyklí například u změny hlasitosti přenosných počítačů. Stejným způsobem (tedy v poloprůhledném panelu) umí SizzlingKeys vyhledávat v iTunes databázi, nebo zvolit playlist, který chcete přehrávat.
SizzlingKeys ale nekončí u iTunes. Obsahují totiž tzv. Extras, doplňkové funkce, které autoři přidávají do programu na přání uživatelů. Do této skupiny spadá například uspání počítače klávesovou zkratkou. SizzlingKeys určitě vyzkoušejte. Jistě se ho už nebudete chtít vzdát, je to totiž jeden z nejužitečnějších doplňků iTunes.
OmniOutliner
shareware - $39.95
Určitě se vám už někdy stalo, že jste při vymýšlení něčeho jen tak z hlavy v určité fázi ztratili kontrolu. Začali jste se ve svých nápadech ztrácet a pohybovat se v kruhu. Pokud ne, věřte, že je to nepříjemný pocit. A právě této ztrátě kontroly se snaží zabránit program OmniOutliner, určený k organizaci nápadů, myšlenek nebo vlastně čehokoliv, co jde hierarchicky zapsat.
Základem dokumentů jsou sekce. V sekcích jsou pak řádky, podřádky a tak dále do libovolné hloubky. Každou sekci i řádek je možné "zabalit", aby nerozptylovala vaši pozornost, a ke každé z nich můžete přidat textovou poznámku. OmniOutliner tím ale nekončí. Narozdíl od ostatních podobných programů přidává do svých dokumentů možnost definovat sloupce. Tím se z dokumentu vlastně stane jednoduchá tabulka.
Kromě textových sloupců nabízí program ještě sloupce pro čísla s definovatelným formátem zobrazení, pro uplynulý čas (kde můžete například nastavit počet pracovních hodin denně, týdně a měsíčně a při zadání počtu hodin program údaj převede na měsíce, týdny a dny), pro zaškrtávací pole (což je užitečné u tzv. "todo listů") a sloupce výběrové, kde pro celý sloupec definujete možné hodnoty a v jednotlivých řádcích jen zvolíte konkrétní hodnotu. Navíc máte možnost u řádků, které mají potomka (tj. pod něž spadá řádek nižší úrovně) zobrazovat v daném sloupci shrnutí, což může být například součet všech potomků.
OmniOutliner má promyšlený systém tzv. stylů zobrazení, tedy sad pravidel určující, jak má daný objekt vypadat. Každý objekt má totiž svůj vlastní styl zobrazení, ale také styl určený pro skupinu stejných objektů (například všechny řádky první úrovně). Mimo to je ve verzi Professional možné vytvářet vlastní obecné styly a ty pak objektům přiřazovat pouhým přetažením myší. OmniOutliner toho umí ještě mnohem více, než je možné obsáhnout v tomto krátkém přehledu. Určitě ho vyzkoušejte, možná zjistíte, že váš kreativní potenciál je větší než jste tušili a stačilo si informace pořádně zorganizovat.
OmniGraffle
shareware - $69.95
Jistě souhlasíte, že obrázek (nebo graf, schéma, diagram) vydá za tisíc slov. A když už máte zapsané a utříděné nápady pomocí OmniOutlineru, zbývá je nějak graficky reprezentovat ostatním. A právě k tomu slouží OmniGraffle.
V tomto případě jsou základem dokumentů objekty, tzv. "stencils". Ty umisťujete na pracovní plochu a propojujete čarami. Když dva propojené objekty přemístíte, spojení mezi nimi se přizpůsobí, takže váš diagram zůstane konzistentní. Místo napojení čáry se určuje buďto automaticky, nebo můžete objektu nastavit tzv. magnety, tj. místa, kam se čáry připojují. Při pohybu objektů se na ploše objevují tzv. chytrá vodítka, která vám pomohou objekty zarovnat na stejnou osu, nebo mezi nimi nastavit stejné rozestupy. OmniGraffle navíc dokáže diagram téměř magicky rozmístit automaticky.
Vraťme se ale k objektům. V základu jich existují dva typy: tvary a polygony. Polygony se kreslí uzel po uzlu, tak jak jste zvyklí z vektorových editorů. Oproti tomu tvary jsou předpřipravené autory programu a jejich geometrii nemůžete měnit, pouze je zvětšovat a zmenšovat. Jinak na ně ale lze aplikovat všechny ostatní úpravy, které program nabízí (barvu nebo obrázek pozadí, vlastnosti čáry, atd...). Kromě toho přichází OmniGraffle s mnoha sadami připravených objektů pro různé účely (například počítače pro schéma sítě, vizitky pro diagram zaměstnanců, mapu spojených států pro pánování výletu...) a můžete si vytvořit i sady vlastní, jsou to totiž jen speciálně uložené dokumenty.
Ovšem první co vás zaujme, když program spustíte, je jeho uživatelské rozhraní. Jednotlivé vlastnosti objektů definujete v tzv. inspektorech. Malých specializovaných oknech, na která jsme zvyklí z mnoha programů včetně známého Adobe Photoshopu. Ovšem OmniGraffle dovoluje tato okna jednoduše spojovat do skupin prostě tím, že je přiblížíte k sobě. Stejným způsobem je lze opět odtrhnout. Když daný inspektor nepoužíváte, můžete kliknutím na titulek okna schovat jeho obsah a ušetřit tak místo. Když skupina "slepených" inspektorů přesáhne okraje obrazovky, některý z nich se minimalizuje, abyste stále měli přehled nad všemi. Tento koncept je mimořádně efektivní a osobně doufám, že ho jednoho dne uvidíme i v programech, které nejsou od firmy Omni Group. Přimlouval bych se například za výše jmenovaný Photoshop.
Aplikace dokáže opět mnohem více než bylo popsáno, jako příklad za všechny může sloužit automatické generování grafu struktury adresářů pouhým přetažením jejich ikony na ikonu aplikace. OmniGraffle vám velkou měrou usnadní tvorbu grafů a diagramů, a vy se tak budete moci soustředit na samotnou práci, ne na její grafickou reprezentaci.