Softwarové aktualizace Applu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Softwarové aktualizace Applu

2. dubna 2010, 00.00 | iTunes 9.1 vedle podpory iPadu přinášejí také další novinky a iPhoto 8.1.2 vedle oprav chyb též doplňuje kompatibilitu s iPadem. iPhone Configuration Utility 2.2 rovněž přidává podporu iPadu. QuickTime 7.6.6 opravuje drobné chyby. A Apple dále aktualizoval utilitu AirPort Utility a firmware pro Time Capsule a AirPort Extreme.

V minulých dnech Apple uvolnil hned několik softwarových aktualizací, jež většinou souvisejí s blížícím se příchodem iPadu na trh, na ně se podíváme v tomto článku.

iTunes 9.1 kromě podpory iPadu a elektronických knih nabízejí i další vylepšení

Už v pondělí se objevily pověsti o vlastnostech iTunes 9.1, které se vzápětí potvrdily, protože Apple novou verzi iTunes vydal již v úterý. O tom jsme sice už informovali a uvedené pověsti se beze zbytku naplnily, zde se však na novinky tohoto softwaru podíváme podrobněji.

Samotný Apple v doprovodném popisu iTunes 9.1 uvádí, že zajišťují synchronizaci hudby, filmů, televizních pořadů, knih a dalších dat s iPadem. Dále umožňují uspořádávat a synchronizovat (elektronické) knihy stažené aplikací iBooks na iPadu nebo přidané ke knihovně iTunes. A kromě toho dovolují přejmenovávat, přeuspořádávat a odstraňovat kombinace hudebních skladeb vytvořené funkcí Genius Mixes.

Nová verze iTunes mimoto přináší také sedm bezpečnostních oprav, jejichž popis předkládá tento podpůrný dokument. Většina se jich však týká jen varianty iTunes pro Windows, na Macu totiž tyto chyby opravil v pondělí uvolněný Mac OS X 10.6.3 (a některé vyřešil již Mac OS X 10.6.2), v případě Leoparda pak bezpečnostní aktualizace Security Update 2010-002 vydaná spolu s Mac OS X 10.6.3. Na Macích s těmito aktualizacemi iTunes 9.1 opravují jedinou zranitelnost, jež mohla způsobit zacyklení iTunes záškodnickým MP4 souborem podstrčeným v podcastu. (Většina ostatních chyb souvisí se zpracováním obrázků.)

Podrobnější popis novinek iTunes 9.1

Na novinky iTunes 9.1 se blíže podíval Macworld, jehož zjištění zde stručně shrneme:

Apple samozřejmě vydal iTunes 9.1 hlavně kvůli tomu, aby byla možná synchronizace (v USA od soboty prodávaného) iPadu s Macy a s PC, ale to nejsou zdaleka jediné změny.

V souvislosti s iPadem se rozšířila též podpora knih. Dosud iTunes nabízely v seznamu zdrojů (Sources) položku „Audobooks“ pro zvukové knihy, tu nyní nahradila obecnější položka „Books“, která zobrazuje nejen zvukové knihy, ale také dokumenty ve formátu ePub přidané do iTunes. Ty se tam budou dostávat zřejmě hlavně z obchodu iBookstore Apple, ale do iTunes bude možné přetahovat též ePub dokumenty z jiných zdrojů, iTunes je však zatím neumějí číst.

Knihy se zobrazí i poté, co se vybere iPhone či iPod připojený k počítači s iTunes 9.1, zatím se objeví jen zvukové knihy, ovšem v případě iPadu by se měly zobrazit i na něm uložené elektronické knihy.

Podstatně se také rozšířily možnosti následných úprav přehrávacích seznamů (playlistů) automaticky vygenerovaných funkcí Genius Mixes zavedenou s iTunes 9. Dosud je uživatelé nemohli odstranit nebo přejmenovat, což verze 9.1 mění. Pod titulní grafikou každé takovéto kompilace se nyní zobrazuje její jméno, na které lze klepnout a změnit ho.

A když se kombinace skladeb Genius Mixes vybere a stiskne se klávesa Delete, nebo se pravým tlačítkem myši vyvolá příkaz „Remove“, dá se odstranit. Takto smazané kombinace lze všechny vrátit zpět příkazem „Restore All Mixes“, jednotlivé odstraněné kombinace však vracet nejde. A navíc je možné vytvořené kombinace přeuspořádávat přetahováním skladeb v panelu Genius Mixes a při jejich přehrávání se zobrazí ikony dovolující přechod na předchozí nebo následující skladbu.

Další novinku tvoří automatický převod hudby do formátu AAC kódovaného na 128 kb/s při synchronizaci s přenosnými zařízeními Applu, tedy s iPody a iPhony (a pravděpodobně též s iPady). Dosud to bylo možné jen pro iPod shuffle, teď se to rozšířilo na všechny ostatní přístroje Applu (obstará to volba „Convert Higher Bit Rate Songs To 128 kbps AAC“).

Díky tomu lze uchovávat v knihovně iTunes zvukové soubory s vyšším datovým tokem či v nekomprimovaných formátech (při kapacitách dnešních pevných disků to není problém), ale zároveň lze šetřit místo na přenosných přístrojích, jejichž Flash paměť má omezenější kapacitu (a vzhledem k tomu, v jakých podmínkách se hudba z nich bude nejspíš poslouchat, nižší kvalita plně postačí). Dříve bylo nutné udržovat dvě oddělené verze souborů, což bylo značně nepohodlné, teď se o to postará samotná synchronizace, ta ovšem bude trvat déle, protože bude muset proběhnout i příslušný převod hudebních souborů.

Když už se mluví o převodech, při převádění filmů bylo dosud možné si zvolit, zda se vytvoří verze pro iPod a iPhone nebo pro Apple TV. iTunes 9.1 příslušný příkaz přejmenovaly, ten se nyní jmenuje „Create iPad Or Apple TV Version”, což znamená, že video pro iPad se bude převádět do stejného formátu jako pro Apple TV.

Macworld nalezl v iTunes 9.1 ještě řadu dalších menších změn, většinou se však jedná pouze o drobné úpravy názvů příkazů a tlačítek, mimo jiné se aplikace teď všude důsledně označují výrazem „Apps“ v souladu s přenosnými zařízeními Applu. Mírně přeuspořádány byly také některé panely a k malým změnám došlo v některých kontextových menu.

Možnosti získání iTunes 9.1

iTunes 9.1 se nabízí jednak přes Software Update, jednak se dají stáhnout z webu Applu (vlastní stránka pro stažení sama nabídne odpovídající variantu pro přistupující platformu, jak pro Mac OS X, tak pro Windows jde o zhruba 93 MB).

iTunes 9.1 vyžadují Mac OS X 10.4.11 či vyšší a QuickTime 7.6, případně Windows XP SP2 či vyšší, Vistu nebo Windows 7, pro 64bitové Windows Vista bude třeba zvláštní verze (o velikosti 93,84 MB). A ti, kdo si nainstalují iTunes 9.1 na PC s Windows a současně využívají službu MobileMe, si musí nainstalovat také nový ovládací panel MobileMe ve verzi 1.5.1 (dostupný tady, zabírá jen 2,39 MB).

iPhoto 8.1.2 přidává kompatibilitu s iPadem

V úterý se objevila též drobná aktualizace programu iPhoto '09 z balíku iLife '09. Podle tohoto podpůrného dokumentu nová verze 8.1.2 řeší potíže s připojením iPhonu 3GS a s vytvářením náhledu události při importu videoklipů. Dále v seznamu zdrojů správně zobrazuje ikonu iPodu nano páté generace a opravuje chybu, jež zabraňovala synchronizaci fotografií, když prezentace v knihovně programu používala hudební skladbu se znakem „&“ v názvu souboru.

Především však nová verze doplňuje kompatibilitu s iPadem, do knihovny iPhota bude možné importovat snímky z iPadu a přirozeně půjde synchronizovat fotografie s iPadem. Takováto podpora se teď nejspíš objeví ve všech aplikacích Applu, kde má smysl, iPhoto tak následuje Aperture 3.0.2, který obdobnou podporu přidal již minulý týden.

iPhoto 8.1.2 se samozřejmě dá získat přes Software Update, anebo na webu Applu (velikost aktualizace činí pouze 13,30 MB), nová verze se doporučuje všem uživatelům iPhota '09 a vyžaduje Mac OS X 10.5.6 nebo vyšší.

Také iPhone Configuration Utility 2.2 podporuje iPad

Valná většina softwarových aktualizací Applu z tohoto týdne nějak souvisí s iPadem, což platí i pro utilitu iPhone Configuration Utility 2.2.

Ta je určena především pro podniková prostředí, umožňuje vytvářet a udržovat konfigurační profily (XML soubory uchovávající všechna důležitá nastavení a konfigurace) pro iPhone a iPod touch, což citelně usnadňuje nasazení těchto přístrojů v podnicích, může se však hodit i jednotlivým uživatelům pro řešení některých potíží, dá se použít třeba pro odstranění aplikací z přístroje nebo pro zobrazení protokolového souboru konzoly (podrobněji to rozebírá CNET). Apple to sice výslovně neuvádí, ale podle některých zdrojů by nová verze 2.2 měla podporovat také iPad.

Utilita se nabízí jak pro Mac (vyžaduje Mac OS X 10.6 nebo vyšší a má velikost 6,94 MB), tak pro Windows (potřebuje Windows XP SP3 či vyšší a NET. 3.5 SP1, zabírá 29,51 MB).

QuickTime 7.6.6 přináší především bezpečnostní opravy

V úterý Apple uvolnil též QuickTime 7.6.6 určený pro uživatele Leoparda a Windows. Podle tohoto podpůrného dokumentu pod Mac OS X nová verze zvyšuje celkovou spolehlivost pro iMovie, zatímco pod Windows řeší problém s přehráváním obsahu ve formátu H.264 na vícejádrových PC.

Zároveň QuickTime 7.6.6 přináší celkem 16 bezpečnostních oprav, popsaných tady, jež řeší problémy se záškodnickými filmovými, zvukovými nebo obrazovými soubory, které by mohly spustit libovolný, potenciálně nebezpečný kód, anebo by mohly QuickTime neočekávaně zhroutit.

Změnil se také vzhled uvítací stránky QuickTime Playeru 7, jež teď využívá odstínů šedé (což ovšem poněkud ruší reklama lákající na stránku App Store na Facebooku, kterou Apple zřídil tento týden).

Snow Leopard se sice snaží QuickTime 7 nahradit svým novým QuickTimem X, mnozí však stále dávají přednost vyzrálejší verzi 7, proto zůstává možnost jeho volitelné instalace. Mac OS X 10.6.3 v sobě zahrnuje i QuickTime 7.6.6 (dosud Snow Leopard nabízel verzi 7.6.4), není tedy potřeba ho aktualizovat samostatně.

Uživatelům Leoparda by se měl nabízet přes Software Update, případně si ho mohou stáhnout odtud (jde o 68,63 MB), QuickTime 7.6.6 pro Windows se nachází tady (32,28 MB, vyžaduje Windows XP SP2 nebo vyšší). Nová verze QuickTimu 7.6 se však již nedodává pro Tigera (Mac OS X 10.4), zdá se, že Apple začíná tento operační systém definitivně opouštět (ostatně už pro něj nevydává ani bezpečnostní aktualizace).

Apple dále aktualizoval utilitu AirPort Utility a firmware pro AirPort Extreme a Time Capsule

A ve středu Apple vydal aktualizace týkající se novějších modelů jeho bezdrátových přístupových bodů.

Jde především o novou verzi správní utility AirPort Utility zajišťující snadnou správu a konfigurování bezdrátových základnových stanic AirPort Express Base Station, AirPort Extreme Base Station a Time Capsule (srovnání jejich vlastností Apple předkládá na téhle stránce, z níž se lze též dostat na stránky těchto periférií).

Nová AirPort Utility 5.5.1 přináší různé opravy chyb a řeší dva problémy, při importu konfigurace by se již měla nahrát všechna uložená nastavení a při používání rozšířené sítě by se měl správně šířit řídící seznam MAC adres (tato chyba mohla vést i k bezpečnostním potížím, protože se do uzavřené sítě předtím mohly připojit neoprávněné počítače, podrobněji to Apple vysvětluje zde).

AirPort Utility 5.5.1 se nabízí jak pro Mac (vyžaduje Mac OS X 10.5.7 nebo vyšší, jde o 10,24 MB), tak pro Windows (potřebuje Windows XP SP3 nebo vyšší, zabírá 10,70 MB), program se dá získat též přes Software Update.

Utilita mimo jiné obstarává aktualizace firmwaru spravovaných bezdrátových periférií a ve středu se objevil též nový firmware pro modely AirPort Extreme Base Station a Time Capsule z loňského října. Nejdříve by se měla aktualizovat AirPort Utility, potom půjde nasadit nový firmware verze 7.5.1. Utilita zajistí stažení a instalaci nového firmwaru, blíže to popisuje tento podpůrný dokument.

Nový firmware podle Applu řeší problém s výkonem bezdrátového připojení v pásmu 5 GHz a potíže s vytvářením hostovské sítě v 5GHz pásmu, Apple tak zřejmě konečně zareagoval na dlouhodobější stížnosti uživatelů kvůli chabému výkonu v pásmu 5 GHz, tento firmware to snad již napraví.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: