Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Softwarové dění zajímavé pro budoucnost Maců
26. května 2010, 00.00 | Na italském foru se objevily snímky obrazovek rané beta verze AutoCADu pro Mac OS X. Microsoft uvolnil nástroje pro práci s PST soubory Outlooku pod otevřenou licencí Apache 2.0. A vývojáři dostali třetí beta verzi Microsoft Office 2011 pro Mac přinášející hlavně vizuální úpravy.
V tomto článku se podíváme na dění v oblasti softwaru, jež sice nemá bezprostřední vliv na současnou situaci, ale v budoucnosti může být pro Macy významné:
Objevily se zprávy o časné beta verzi AutoCADu pro Mac
Nabídka softwaru pro Mac OS X se sice stále rozšiřuje, ale stále existují oblasti, kde je výběr aplikací proti jiným platformám omezený. To platí také o jedné velice důležité kategorii profesionálních aplikací – totiž o CAD programech (jde o zkratku z „Computer Aided Design“, což lze přeložit jako počítačem podporované navrhování), které přinesly zásadní změny ve způsobu navrhování většiny dnešních výrobků.
Pro Macy však CAD aplikací mnoho není, z těch významnějších jde především o ArchiCAD, uplatňující se hlavně v architektuře. Počátkem roku sice SolidWorks naznačila, že chystá své CAD řešení i pro Mac OS X, avšak proti jiným platformám nadále zůstává nabídka CAD aplikací skrovnější.
Nyní však dorazily zprávy, že se na Mac vrací program, jenž se pro mnohé stal přímo synonymem CAD softwaru (o tom se samozřejmě dá polemizovat, hodně lidí to však takto opravdu vnímá), totiž AutoCAD firmy AutoDesk (ta pochopitelně má i svou českou pobočku, aktuální verzi AutoCADu představuje zde).
AutoCAD se v současnosti dodává pouze pro Windows, ale v (dávné) minulosti se nabízel také pro Unix a pro Mac. Poslední verzí podporující Mac však byl AutoCAD Release 12 uvedený v roce 1992, kdy ještě nikdo ani netušil, že vznikne Mac OS X. Od té doby AutoDesk vyvíjí svůj vlajkový CAD program jen pro Windows, kde již dospěl do verze 2011 (Release 25).
Ale o víkendu se na italském diskusním foru Italiamac objevil příspěvek předkládající snímky obrazovek neveřejné velmi časné beta verze AutoCADu pro Mac OS X, kódově označené „Sledgehammer“. (Obrázky byly mezitím z fora odstraněny, samozřejmě se ovšem na Webu dají najít dál, například na Apple Lounge). A na YouTube se už nabízí též video předvádějící tuto beta verzi.
Snímky a video zveřejnil jeden z testujících (používající italskou verzi programu), na foru uvádí, že prvotní beta verze funguje dosti chabě, ale jistě se bude postupně zlepšovat. Program je výlučně 64bitový a jak ukazují zmíněné snímky, zahrnuje podporu pro gesta více prstů prostřednictvím myši Magic Mouse.
Bude zjevně třeba ještě hodně práce, než se AutoCAD pro Mac OS X dostane do použitelné podoby (přenést vykreslovací jádro programu tak, aby podávalo dostatečný výkon, jistě nebylo jednoduché a očividně to ještě není zcela dotažené), přesto by v dohledné době měl být tento CAD program po téměř dvou desetiletích opět dostupný pro Macy a nová verze bude schopná využívat některých specifických možností platformy Applu.
Náznaky, že se chystá AutoCAD pro Mac, se našly již dříve, letos na jaře Hardmac (anglická verze francouzského webu věnujícího se Macům a Applu obecně) upozornil na odkazy na Mac OS X ve vývojářské sadě ObjectARX SDK AutoDesku (ta umožňuje uzpůsobování AutoCADu pomocí rozšíření Object AutoCAD Runtime Extension) a tvrdil, že brzy začnou neveřejné testy beta verze.
A to se teď potvrdilo, zatím se ovšem nedá ani odhadnout, kdy by mohl být program připravený k prodeji, vzhledem k tomu, po jak dlouhé době se AutoCAD vrací na Macy (které se stroji z roku 1992 už mnoho společného nemají), určitě bude třeba překonat ještě řadu překážek. Rozhodně to však ukazuje, že zájem o Mac OS X a Macy stále roste a nabídka aplikací pro ně bude pokrývat stále širší paletu potřeb.
Microsoft nabízí otevřené nástroje pro práci s PST soubory Outlooku
Software Microsoftu se mezi uživateli Maců sice většinou netěší příliš dobré pověsti, nejde však popřít, že je nesmírně rozšířený (a to i na Macích). Z toho mimo jiné vyplývá, že existují ohromné objemy dat uložených ve formátech spjatých s programy Microsoftu.
Ty bývaly značně uzavřené a přístup k nim z jiných aplikací a platforem býval obtížný, to se však v posledních letech mění. Kancelářský balík Microsoft Office začal používat formát OpenXML, který je z podstaty značně otevřený a v roce 2008 zpřístupnil Microsoft i starší binární formáty Office.Pod Windows se ovšem hodně používá také program Microsoft Outlook, zejména jako klient elektronické pošty (ale též jako správce kalendářů a kontaktů), ukládající data do souborů PST. A specifikace formátu PST ještě nedávno přístupné nebyly, ale loni na podzim Microsoft slíbil jeho brzké otevření a v únoru skutečně uvolnil úplnou dokumentaci formátu PST Outlooku 2010.
V únoru však Microsoft také představil Office 2011 pro Mac, jež bude mimo jiné zahrnovat Outlook pro Mac OS X (nahradí dosavadního poštovního klienta Entourage), který samozřejmě bude umět PST soubory importovat, Office 2011 se má začít prodávat koncem letošního roku.
Jenže ne každý bude ochotný pořizovat si Office 2011 kvůli tomu, aby se na Macu dostal k datům v PST souborech a raději dá přednost jinému softwaru schopnému s nimi pracovat. Formát PST je sice dost složitý, ale nové kroky Microsoftu nyní usnadnily vývoj takového softwaru. V pondělí totiž vydal dva dodatečné nástroje, jež to významně usnadní.
Grafický nástroj PST Data Structure View Tool dovoluje vývojářům procházet vnitřní datové struktury PST souboru, jde vlastně o názornou pomůcku k pochopení tohoto formátu. A PST File Format SDK je na platformě nezávislá knihovna C++ pro načítání PST souborů do aplikací, možnost zápisu se teprve připravuje.
Důležité je však hlavně to, že Microsoft tyto nástroje uvolnil jako otevřený software pod licencí Apache 2.0, dovolující velice volné nakládání. Samotný formát PST ale pod touto licencí vydán nebyl a doprovodné právní texty naznačují, že by se na něj mohly vztahovat některé softwarové patenty (jež ovšem platí jen v některých zemích, třeba v USA, v zemích Evropské unie nikoli).
Díky novým nástrojům Microsoftu teď bude snazší vyvinout software umožňující práci s PST soubory i bez Outlooku, lze předpokládat, že se brzy objeví aplikace schopné je importovat a díky použité licenci by tuto možnost měl získat i otevřený software, který jistě dorazí též pod Mac OS X.
Třetí beta verze Office 2011 přináší nové ikony a úvodní obrazovky
Když už se mluví o Office 2011 (jejíž hlavní vlastnosti Microsoft předvedl již na letošním Macworldu), MacRumors včera oznámil, že pro vývojáře byla uvolněna její třetí beta verze.
Vlastnosti a funkce tohoto kancelářského balíku už byly v podstatě stabilizovány a teď začíná jeho dolaďování, což se projevilo i na jeho vnějším vzhledu.
Office 2011 tak například dostala nové ikony a úvodní obrazovky pro jednotlivé aplikace, drobných úprav se dočkaly též některé nástrojové panely a ikony pásky (ribbonu).
Jinak se však zdá uživatelské rozhraní aplikací v podstatě nezměněné proti předchozím beta verzím, Microsoft nyní bude zřejmě především opravovat chyby, takže až koncem roku uvede ostrou verzi, lze doufat, že bude dostatečně stabilní (narozdíl od Office 2008 šité poněkud horkou jehlou).