Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Softwarové novinky pro Macy
9. listopadu 2009, 00.00 | MacHeist nabízí zdarma balík šesti aplikací. Panel skrytých předvoleb Secrets byl aktualizován pro Snow Leoparda. A Kaspersky vydal svůj Anti-Virus pro Mac.
Softwarových novinek pro Macy v poslední době není příliš mnoho, ale následující tři se přece jen našly:
MacHeist nabízí zdarma šest aplikací v balíku nanoBundle
Web MacHeist prodává shareware pro Mac OS X a vešel ve známost tím, že často připravuje zvýhodněné balíky softwaru za mnohem nižší cenu (například letos na jaře) a občas dokonce nějaký software poskytne úplně zadarmo.
A právě to dělá nyní, poskytnete-li mu adresu elektronické pošty a plné jméno, můžete si zdarma stáhnout nový balík MacHeist nanoBundle. Ten zahrnuje šest aplikací - strategickou hru Hordes of Orcs, textový procesor Mariner Write, organizátor užitečných informací ShoveBox, snímač obrazovek TinyGrab, klienta služby Twitter Twitterrific a textový editor WriteRoom.
Ale jak už má MacHeist ve zvyku, zpočátku bude dostupných jenom pět těchto aplikací, Mariner Write se odemkne teprve poté, co bude balík stažen alespoň půlmilionkrát. V sobotu sice počet stažení činil pouze něco přes 160 tisíc, ovšem vzhledem k „ceně“ balíku by se snad mohlo podařit požadovaného počtu stažení dosáhnout. (Mimochodem, cena všech šesti programů by normálně činila 154 USD, samotný Mariner Write stojí 50 USD).
Nabídka je samozřejmě časově omezená, balík nanoBundle bude dostupný do středy (v levém horním rohu jeho stránky najdete údaj, kolik dní ještě zbývá).
Sice nejde o nějak převratné aplikace, ale za takovouhle cenu budou zajímavé asi pro každého. Ano, je třeba poskytnout adresu elektronické pošty, ovšem MacHeist musí dbát na svou pověst, takže pochybným spammerům ji nejspíš neprodá.
Panel skrytých předvoleb Secrets 1.0.6 přináší kompatibilitu se Snow Leopardem
Chování mnoha komponent Mac OS X, jeho aplikací i aplikací třetích stran se dá často upravovat pomocí skrytých předvoleb (to byl též případ beta verze Safari 4, avšak z ostré verze již tyto předvolby zmizely). Dají se nastavovat v okně Terminalu příkazy „defaults write“, což však nemusí vyhovovat každému, zejména ne technicky méně zdatným uživatelům. I pro ty ale existuje řešení, jež navíc teď bylo aktualizováno pro Snow Leoparda.
Poskytuje ho Blacktree Software, softwarová firma zaměstnance Googlu, který ve volném čase píše freeware pro Mac OS X. V tomto případě jde o dodatečný panel předvoleb nazvaný Secrets (v narážce na „tajné“předvolby), dovolující nastavit spoustu takovýchto skrytých předvoleb, zatrhávacími tlačítky je lze zapínat a vypínat.
Panel zároveň slouží i jako jejich interaktivní seznam, ty nejužívanější se zobrazí volbou „Top secrests“, postranní lišta panelu však nabízí spousty dalších předvoleb pro nejrůznější aplikace. Klepnutí na kteroukoli z nich navíc zobrazí na spodku okna stručný popis toho, co vlastně dělá a tlačítkem „More Info“ se vyvolají podrobnější informace. (Základní popis shromážděných předvoleb najdete i na tomto webu.)
A změníte-li nastavení, jež vyžaduje pro své uplatnění restart aplikace, panel Secrets to sdělí a dokonce nabídne tlačítko pro její ukončení (obecně je ovšem lepší měnit předvolby aplikace, pokud ta právě neběží).
S některými z předvoleb by se však mělo zacházet opatrně, často se jedná o vlastnosti, které Apple „utajuje“ záměrně, protože ještě nejsou úplně odladěné, v případě jejich použití se pak mohou dotčené aplikace chovat podivně.
Panel Secrets si lze zdarma stáhnout odsud, jde o 165 KB velký ZIP soubor. Funguje pouze pod Leopardem a Snow Leopardem a nedávno byl aktualizován na novou verzi 1.0.6, jež přináší především kompatibilitu se Snow Leopardem, panel by mimo jiné měl již být schopen pracovat i v 64bitovém režimu, takže při spuštění pod Snow Leopardem už nebude vyžadovat přepnutí systémových předvoleb do 32bitového režimu.
Kaspersky uvedl na trh Anti-Virus for Mac
Zmínky o antivirovém softwaru pro Mac OS X vyvolávají bouřlivé debaty, mnozí se totiž domnívají, že ho tato platforma vůbec nepotřebuje (to si v podstatě myslí i Apple, ale takto otevřeně to přece jen nevyslovuje).
Mac OS X je nepochybně z řady důvodů bezpečnější než Windows (a to nikoli pouze kvůli svému menšímu rozšíření), přesto i pro něj takovýto software existuje, již delší dobu ho dodává třeba Intego. A teď přibyla další nabídka, své antivirové řešení uvedl na trh také Kaspersky, přenesl na Mac svůj už dlouho vyvíjený software Anti-Virus, dosud dostupný pro Windows a Linux. (Není to nijak překvapivý krok, tato firma poskytuje antivirová řešení pro nejrůznější platformy, takže těžko mohla opomenout Mac OS X.)
Anti-Virus for Mac nabízí na signaturách postavenou ochranu proti virům, červům, trojským koním a botům, zkoumá na jejich výskyt zprávy a přílohy elektronické pošty, prohlíží stahované soubory a upozorňuje na zablokované soubory a programy. Rozpoznává 30 000 různých hrozeb a svá nastavení si chrání heslem, aby je nemohl změnit záškodnický software.
Toho sice pro Macy pořád není mnoho (i když existuje), Kaspersky ovšem tvrdí, že jeho antivirový software chrání též proti hrozbám z jiných platforem (Windows a Linuxu) a zabraňuje tak danému Macu, aby je šířil dál.
Program se samozřejmě automaticky aktualizuje, aby byl připraven čelit nejnovějším nebezpečím a podle tvrzení výrobce jen málo zatěžuje systém, mělo by mu stačit pouhé 1 procento výkonu procesoru. A nabízí uživatelské rozhraní ve stylu Mac OS X.
Anti-Virus for Mac vyžaduje Mac OS X 10.4.11 nebo vyšší, dále potřebuje procesor Intel (celkem pochopitelné, když jde o software přenesený z PC), 512 MB RAM, 80 MB prostoru na disku a připojení k Internetu. Cena pro jeden počítač s aktualizacemi po dobu jednoho roku činí 59, 95 USD.