Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Softwarové novinky pro Macy
27. listopadu 2009, 00.00 | Apple vydal iPhoto 8.1.1 a Final Cut Server 1.5.1. A na trh přišel nový zálohovací program Parachute 1.0.
V minulých dnech se objevilo několik nových verzí softwaru pro Mac OS X, nejprve se podíváme na ty od Applu:
iPhoto 8.1.1 opravuje chyby funkce Faces
V srpnu Apple uvolnil verzi 8.1 aplikace iPhoto ’09 tvořící součást mediálního programového balíku iLife ’09.
Jenže se ukázalo, že tato nová verze obsahuje některé dost závažné chyby, a tak v úterý Apple vydal další menší aktualizaci (na verzi 8.1.1), jež je opravuje, podrobnější popis oprav nabízí tenhle podpůrný dokument.
iPhoto 8.1.1 především řeší potíže s funkcí Faces umožňující uspořádávání fotografií pomocí rozpoznávání tváří, zlepšuje jeho výkon a přesnost. Odstranilo totiž chybu, která mohla vést ke zpomalení při zobrazení navrhovaných shod tváří a již by nemělo docházet k nepřesnostem ve výběru podobných tváří.
Pokud uživatelé importovali do iPhota 8.1 fotografie lidí, měli by po nainstalování aktualizace na verzi 8.1.1 provést ještě další krok, v kontextovém menu by měli vybrat příkaz Detect Missing Faces, jenž tváře znovu přezkoumá a opraví případné nepřesnosti způsobené zmíněnou chybou verze 8.1, během rozpoznávání by se program neměl vypínat (při velkém počtu snímků může tato operace trvat hodně dlouho).
V panelu pro objednávání fotoknih se teď už nebudou v některých jazycích zobrazovat nesprávné informace a program nyní správně zobrazí ikonu iPodu touch druhé generace v seznamu zdrojů.
Tato aktualizace se dá získat přes Software Updatem, anebo ji lze stáhnout ručně z webu Applu (její velikost činí jen 12,31 MB), vyžaduje Mac OS X 10.5.6 či vyšší. Mezi podporovanými jazyky ovšem není čeština, lokalizovaná verze by se měla časem objevit zde.
Final Cut Server 1.5.1 přináší řadu menších oprav
Když Apple letos v červenci uvedl novou verzi Final Cut Studia, uvolnil též novou verzi 1.5 Final Cut Serveru, nástroje pro správu mediálního obsahu a pro automatizaci úkonů Final Cut Studia.
A v úterý vydal jeho následnou menší aktualizaci na verzi 1.5.1. Ta zvyšuje celkovou stabilitu programu a řeší problémy spojené s kompatibilitou.
Opravila chybu způsobující zpomalení při vstupní a výstupní kontrole do projektů zařazovaných souborů, v oknech Downloads a Uploads by se již měly zobrazovat správné stavové údaje, při archivaci se přeskakují uzamčené prvky, byly vyřešeny potíže s archivací a obnovou balíků mediálního obsahu a zvýšila se spolehlivost přidávání a odstraňování archivačních zařízení.
Oprav je samozřejmě ještě víc, jejich úplný seznam lze zobrazit položkou Release Notes v menu Help.
Aktualizace na Final Cut Server 1.5.1 se nabízí přes Software Update a samozřejmě se dá též ručně stáhnout odtud (jde o 40 MB), vyžaduje Mac OS X 10.4.11 nebo Mac OS X 10.5.8 či vyšší.
Parachute 1.0 umožňuje zálohovat na více cílů
Apple sice od Leoparda díky Time Machine velice zjednodušil zálohování Mac OS X, ale přesto se pořád objevují nové zálohovací programy, které se snaží nabídnout něco navíc.
Tento týden dorazil na trh další takový přírůstek, rakouská firma Dare to be Creative (založená skupinou macovských nadšenců) uvedla první verzi svého zálohovacího programu Parachute.
Oproti Time Machine poskytuje Parachute (podobně jako další programy tohoto druhu) širší výběr možností zálohování, zálohy se dají ukládat na řadu různých míst, na lokální disk daného Macu, na externí pevné disky, na síťové svazky, ale také na USB flash disky a na různá internetová úložiště (v podstatě je lze ukládat na jakékoli svazky rozpoznávané Mac OS X).
Co se týče zálohování na Internet, program podporuje FTP, SFTP a WebDAV servery, mezi nimi pochopitelně též úložiště iDisk služby MobileMe.
Lze vytvořit více zálohovacích úloh pro různé soubory a složky zálohovaného Macu, pro každou úlohu je možné nastavit vlastní umístění zálohy. Zálohy se dají načasovat, Parachute dovoluje automatické zálohování každou hodinu, den, týden či měsíc a přirozeně jde úlohy spouštět také ručně.
Zálohování velkých objemů dat se může urychlit pomocí přírůstkového zálohování, jež ukládá pouze rozdíly oproti předchozí záloze, tak jako to dělá Time Machine. A stejně jako s Time Machine se dá uchovávat libovolný počet minulých záloh (nakolik to dovolí kapacita zvoleného úložného zařízení), takže půjde vracet se k minulým stavům.
Sice se jedná o první verzi programu, ale Dare to be Creative rychle vydává drobné následné aktualizace s opravami chyb a drobnými vylepšeními, o čemž svědčí tento seznam změn.
Parachute 1.0 vyžaduje Mac OS X 10.5 nebo vyšší (funguje tedy pouze pod Leopardem a Snow Leopardem), podporuje jak procesory Intel, tak PowerPC.
Patnáctidenní zkušební verzi si lze stáhnout tady (tvoří ji 3,1 MB velký DMG soubor), v plnou verzi se změní zakoupením licence, jež stojí 28 EUR.