Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Softwarové novinky pro Macy
8. ledna 2010, 00.00 | Externí vývojáři dostali první testovací sestavení Mac OS X 10.6.3. Utilita AppZapper pro odstraňování aplikací ve verzi 2.0 podporuje Snow Leoparda. A softwarové televizní studio BoinxTV 1.5 bylo optimalizováno pro vícejádrové procesory a Snow Leoparda.
Protože se letošní Macworld Expo bude konat až v únoru a Apple se ho již neúčastní (blíže jsme o tom informovali už loni na jaře), schází obvyklý zesílený přísun novinek pro Macy, jež se chystaly právě pro dřívější lednová Macworld Expa (a navíc nyní všichni čekají na konec ledna, kdy by Apple měl – podle dosud nepotvrzených pověstí - představit svůj tablet), ale pochopitelně se přece jenom sem tam něco nového objeví, několik novinek spojených s Mac OS X předkládá tento článek.
Mac OS X 10.6.3 přinese stovky oprav chyb
Počátkem listopadu Apple vydal již druhou aktualizaci Snow Leoparda, která Mac OS X 10.6 konečně do značné míry stabilizovala (předchozí aktualizace na verzi X 10.6.1 dorazila v září), ale samozřejmě stále zůstává spousta prostoru pro zlepšování, tak rozsáhlý projekt není v podstatě hotový nikdy a bylo jasné, že další aktualizace budou přicházet i nadále. Již loni v prosinci se objevily první zprávy, že Apple začíná pracovat na Mac OS X 10.6.3 a tuto středu externí vývojáři obdrželi jeho první testovací sestavení.
Stejně jako předchozí verze Snow Leoparda se nová aktualizace snaží systém dále stabilizovat, podle zasvěcenců první testovací sestavení – označené 10D522 a v případě rozdílové aktualizace zabírající 665,7 MB – zahrnuje celkem 221 oprav programového kódu v 92 různých systémových komponentách.
Nejvíce oprav se podle nich týká komponent AppKit, CoreMedia a HIToolbox, služeb Desktop Services, synchronizace FileSync, písem, kalendáře iCal, poštovního klienta Mail, služby MobileMe a přehrávače QuickTime Player X.
K dalším významným úpravám patří vylepšení automatické opravy překlepů Snow Leoparda a řada oprav, jež by měly zabránit pádům při tisku a při používání rámce AppKit, doku, kalendáře iCal, klienta Mail, programu Photo Booth, emulátoru Rosetta, vyhledávání Spotlight, sdílení obrazovek a aktualizačního mechanismu Software Update. Celkově sestavení 10D522 údajně opravuje téměř 60 prvků systému náchylných k pádům.
V doprovodných poznámkách Apple uvádí čtyři přetrvávající známé problémy, totiž zasekávání iTunes, potenciální potíže s aktualizacemi aplikací, problémy s prohlížením předvoleb zobrazování a s pohybem po kartě filtrů v utilitě ColorSync. Vzhledem k tomu, že jde o první sestavení dostupné širší obci testujících, nejsou přetrvávající potíže nijak překvapivé, k odstranění všech známých problémů obvykle dochází až brzy před vydáním ostré verze.
Zároveň je ovšem vidět, že Apple rozhodně nezahálel a na Mac OS X 10.6.3 již odvedl dost práce, ostatně jak jsme již zmínili, v Cupertinu se na něm počalo pracovat skoro před měsícem, mezitím však byly Vánoce, právě to zřejmě byl důvod, proč se k širší vývojářské obci dostal až teď.
Nyní tedy začne rozsáhlejší testování, vzhledem ke zmíněnému počtu oprav asi zabere ještě dost času, na vydání ostré verze Mac OS X 10.6.3 si tak zřejmě budeme muset chvíli počkat, ale již současné informace dávají naději, že Snow Leopard, ačkoli již poměrně stabilní, se brzy dočká dalšího citelného vylepšení.
AppZapper 2.0 vyžaduje Snow Leoparda a přináší přepracované uživatelské rozhraní
Aplikace sice lze z Mac OS X odstranit velice snadno jejich vysypáním do koše, avšak často po nich v systému zůstane různé další „datové smetí“, jehož se není tak snadné již zbavit, proto se objevila řada utilit umožňujících důkladnější odklizení aplikací. K takovým patří také utilita AppZapper, nabízená již několik let (vytvořili ji Austin Sarner a Brian Ball), MůjMac ji blíže popsal již před dvěma lety.
Nyní se však tato utilita dočkala významné aktualizace na důkladně přepracovanou verzi 2.0 (v současnosti se již nabízí verze 2.0.1).
AppZapper 2.0 přináší výrazně přepracované uživatelské rozhraní, ale základní funkce programu zůstaly stejné, po přetažení aplikace (či aplikací) do okna utility se zobrazí všechny soubory spojené s danou aplikací a prostým stiskem tlačítka „Zap!“ je odstraníte ze systému.
Nově přibyla funkce „Hit List”, jež dovoluje vizuálně procházet všechny aplikace nainstalované na daném Macu, pro každou z nich se zobrazí její ikona a objem zabíraného prostoru. Klepnutí na příslušnou ikonu opět zobrazí všechny související soubory a tlačítko „Zap!“ je odstraní (lze to udělat i s více aplikacemi najednou). Vizuální prohlížeč aplikací navíc nabízí možnosti filtrování a třídění zobrazených aplikací a též dovoluje jejich vyhledávání.
Utilita navíc přidala ještě jednu dodatečnou funkci (nazvanou MyApps), vedle odstraňování aplikací teď může sloužit také jako úschovna licenčních a registračních informací pro zakoupené aplikace. Používá k tomu uživatelské rozhraní napodobující sbírku sběratelských karet, nová karta se vytvoří přetažením aplikace do okna MyApps, po klepnutí na kartu může uživatel přidat další informace o koupi a o licenci. Karty lze poté v utilitě uspořádávat a třídit.
AppZapper 2.0 byla optimalizována pro Snow Leoparda, funguje proto pouze pod Mac OS X 10.6.2 nebo vyšším, uživatelé Tigera a Leoparda se budou muset spokojit s nadále dostupnou předchozí verzí 1.8 (nabízenou zde, jde o 1,6 MB).
AppZapper 2.0 je shareware, zkušební verzi (která se zablokuje po odstranění několika aplikací) můžete stáhnout odtud (její velikost činí pouhých 1,7 MB), v plnou verzi se změní zakoupením licence, jež pro jednoho uživatele přijde na 12,95 USD, autoři programu však přijímají platby jedině přes službu PayPal. Vlastníci verzí 1.x dostanou verzi 2.0 zdarma.
BoinxTV 1.5 lépe podporuje vícejádrové procesory a Snow Leoparda
Německá firma Boinx Software již delší dobu prodává software BoinxTV, který změní Mac v televizní studio. Jedná se o poměrně oblíbený software, jenž navíc získal řadu dalších uživatelů, když byl loni v březnu zahrnut do zvýhodněného sharewarového balíku MacHeist 3.
Boinx Software ovšem svůj televizní software nadále průběžně vylepšuje, v květnu 2009 vydala verzi 1.3 a tento týden na trh uvedla verzi 1.5 přinášející významná vnitřní vylepšení.
BoinxTV dokáže na Macu připravovat televizní pořady, živé vysílání lze ukládat na disk, šířit přes Internet, nebo se dá použít pro videoprezentace. Je možné vytvářet klasické studiové pořady, podcasty, sportovní přenosy, koncerty, a tak dále a program umí pracovat se vstupy z více kamer současně, obraz a zvuk jde dodávat z mnoha různých zdrojů. Mohou se využívat četné efekty a výsledná nahrávka se skládá z vrstev, to vše se ovládá z velmi intuitivního uživatelského rozhraní.
Možnosti BoinxTV jsou skutečně rozsáhlé, základní funkce programu názorně předvádí tato stránka, kde najdete příslušná předváděcí Flash videa a zde se nabízejí příklady toho, co se s BoinxTV dá vytvořit. (Toto video na YouTube též stručně představuje možnosti programu.)
Nová verze 1.5 k tomu přidala ještě četná další vylepšení. Zaměřuje se hlavně na zvýšení stability a spolehlivosti (zejména při používání více kamer současně) a zvyšuje výkon programu v některých oblastech, proto se doporučuje přechod všem uživatelům předchozích verzí BoinxTV.
Významných vylepšení doznalo vykreslovací jádro programu, jež je nyní stabilnější, především na Macích s vícejádrovými procesory. Vykreslovat se teď dá na více obrazovkách a grafických kartách, grafické karty NVIDIe a ATI již netrpí úniky paměti a zlepšil se výkon při práci s kompozicemi a filtry.
Přehrávání filmů je nyní mnohem výkonnější a funkce Undo pro odvolávání operací potřebuje podstatně méně paměti, rovněž se zlepšila ochrana proti vypouštění snímků při práci s HDV nahrávkami.
Program lépe pracuje s filmy používajícími nečtvercové pixely (například s nahrávkami ve formátu DV) a pod Mac OS X 10.6.2 podporuje jak nové hliníkové dálkové ovládání Apple Remote, tak původní bílé (plastové) dálkové ovládání Applu. Drobných vylepšení se dočkalo také uživatelské rozhraní. BoinxTV 1.5 přirozeně nabízí ještě řadu dalších menších úprav a oprav chyb, jejich přehled najdete tady.
A samozřejmě byl program optimalizován pro Snow Leoparda (začala s tím již verze 1.4), zatím sice stále funguje pod Mac OS X 10.5.7 nebo vyšším, ovšem již teď se doporučuje provozovat ho pod Snow Leopardem (s patřičnými ovladači pro potřebný videohardware bude BoinxTV mnohem výkonnější) a výrobce upozorňuje, že budoucí verze budou pracovat pouze pod Mac OS X 10.6.
Program dále vyžaduje QuickTime 7.5.5 nebo vyšší a doporučuje se kodek Apple Intermediate Codec, který se instaluje jako součást balíku iLife (od verze '05 výše) nebo profesionálních aplikací Applu.
Hardwarové požadavky BoinxTV 1.3 závisí na tom, s jakým výstupním rozlišením se bude pracovat. Pro rozlišení 640 x 480 s 15 snímky/s a jednoduchými vrstvami postačí víceméně každý Mac s procesorem Intel nebo PowerPC G5 (vyjma těch s integrovanou grafikou Intelu) a alespoň 2 GB RAM. (Samozřejmě, až bude BoinxTV vyžadovat Snow Leoparda, podpora PowerPC skončí.)
Pro rozlišení 854 x 480 s 30 snímky/s a středně složitými vrstvami už budou třeba výkonné Macy s procesory Intel (MacBook Pro či Mac Pro) a výstup v rozlišení 960 x 540 s 30 snímky/s a složitými vrstvami zvládne jenom Mac Pro s grafickou kartou Radeon HD 3870 či výkonnější, takovýto stroj bude třeba též při práci s více kamerami současně (ty by měly být připojeny přes FireWire). Podrobný popis všech požadavků programu předkládá tato stránka.
Plná verze BoinxTV stojí 499 USD, lze si však pořídit citelně levnější vydání Sponsored Edition za 199 USD, jež poskytuje stejné funkce, ale do každé v něm vytvořené nahrávky by se měla vložit pětisekundová reklama na BoinxTV (program to sice sám nevyžaduje, avšak od uživatelů se to očekává). Vlastníci předchozích verzí 1.x mohou na novou verzi 1.5 přejít zdarma, zkušební 30denní verze BoinxTV se dá stáhnout zde (má velikost 37 MB).