Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Softwarové novinky pro Macy
14. dubna 2010, 00.00 | Adobe Creative Suite 5 již nepodporuje procesory PowerPC. Apple vydal nový kombinovaný aktualizátor Mac OS X 10.6.3 v.1.1. Práce na Mac OS X 10.7 byly údajně zpomaleny kvůli iPhone OS 4. A Intego uvolnila VirusBarrier Server 3 nabízející podporu 64bitového zpracování a obousměrný firewall.
Softwarových novinek pro Macy v současnosti příliš mnoho není, ale něco málo se přece jen objevilo:
Poznámka k Adobe Creative Suite 5
Samozřejmě, v pondělí Adobe uvedla svůj programový balík Creative Suite 5 (CS5), jehož novinky podrobně popisuje tento článek (převzatý z Grafiky), proto se jimi zde nebudeme blíže zabývat, všimneme si pouze toho, co nová verze znamená pro Macy (zejména ty starší) z obecnějšího hlediska.
Pro Macy Adobe CS5 konečně přináší 64bitovou verzi Photoshopu (navíc přepsanou pro prostředí Cocoa), zároveň ovšem skončila podpora procesorů PowerPC a Tigera, nové verze aplikací již fungují pouze na Intelech pod Leopardem a Snow Leopardem.
To však lze Adobe jen těžko vyčítat, protože zcela stejně postupuje se svým softwarem i samotný Apple, podpora strojů s PowerPC prostě definitivně končí, brzy je zřejmě čeká stejný osud jako svého času Macy s procesory Motorola 68k.
Objevila se dodatečná aktualizace Mac OS X 10.6.3 v1.1
Koncem března Apple vydal Mac OS X 10.6.3, přinášející opravy řady menších chyb. Nepochybně se už pracuje na následné verzi, ovšem v pondělí Apple učinil nezvyklý krok, uvolnil totiž „aktualizaci aktualizace“ Snow Leoparda, na svém Webu nově nabízí kombinovaný aktualizátor Mac OS X v10.6.3 v1.1 Update.
Avšak jak má ve zvyku, nevysvětluje, co ho k tomu vlastně vedlo. Doprovodný popis uvádí stejný seznam změn jako pro první Mac OS X 10.6.3 a totéž platí pro podpůrné dokumenty popisující tyto změny podrobněji.
Určitou nápovědou by však mohl být poslední odstavec „Additional Information“ (dodatečné informace) v popisu změn, který uvádí, že kombinovaný aktualizátor Mac OS X 10.6.3 sice zahrnuje též změny z Mac OS X 10.6.1 a 10.6.2, avšak některé stroje mohou vyžadovat ještě dodatečnou aktualizaci Mac OS X v10.6.3 Supplemental Update nabízenou mechanismem Software Update.
Tato dodatečná aktualizace je určena pro systémy přecházející z Mac OS X 10.6 pomocí kombinovaného aktualizátoru 10.6.3, sestavení 10D573. Na systémech přecházejících z Mac OS X 10.6.1 nebo 10.6.2 potřebná nebude, stejně jako na Macích, které použily nový aktualizátor 10.6.3, v 1.1.
Zdá se tedy, že Apple v původním kombinovaném aktualizátoru Mac OS X 10.6.3 něco zapomněl, takže při přechodu z Mac OS X 10.6 se neprovedly všechny opravy nabízené Mac OS X 10.6.3. Nový kombinovaný aktualizátor verze 1.1 by to už měl napravit, zatímco Software Update nabídne dodatečnou aktualizaci jen tam, kde to bude třeba.
Nový opravený aktualizátor pro klientské systémy se dá stáhnout odtud (má velikost 785,29 MB), pro servery se nachází tady (897,32 MB), proti původním verzím jsou tyto nové asi o 65 MB větší (což nejspíš bude onen chybějící kód).
Kvůli iPhone OS 4 byly údajně zpomaleny práce na Mac OS X 10.7
S aktualizacemi Mac OS X souvisí také nové informace o nástupci Snow Leoparda. Již loni na podzim se objevily první náznaky, že Apple začal pracovat na Mac OS X 10.7 a letos v lednu byl na Webu zaznamenán zvýšený provoz z Mac OS X 10.7 (nepochybně z velice předběžných alfa verzí).
John Gruber na svém blogu Daring Fireball tehdy poznamenal, že se doslechl o plánech vydat vývojářskou verzi Mac OS X 10.7 na letošní vývojářské konferenci WWDC, jež se bude konat nejspíš v červnu. To se však nyní změnilo v důsledku prací na iPhone OS 4 (představeném minulý čtvrtek).
V poměrně dlouhém příspěvku komentující novinky iPhone OS 4 Gruber hned na začátku píše, že zmíněné plány na uvedení vývojářské verze Mac OS X 10.7 na WWDC 2010 už neplatí. Vývoj nové verze Mac OS X sice pokračuje, ale s mnohem menším týmem a neznámým časovým plánem. Gruber podle toho, co ví, odhaduje, že na letošní konferenci WWDC se o Mac OS X 10.7 žádná zmínka neobjeví a pravděpodobně to tak zůstane až do konference WWDC 2011.
Apple se v rámci celé firmy zaměřil hlavně na jednu věc, a to na iPhone OS 4, prioritou číslo jedna se totiž stalo získávat podíl na trhu mobilních zařízení rychleji než Android. Vše, co přímo nesoupeří s Androidem, bylo odstaveno stranou. Gruber poté probírá vlastnosti iPhone OS 4, jež mají pomoci v souboji s Androidem (jde samozřejmě hlavně o podporu multitaskingu a o reklamní platformu iAd).
John Gruber v minulosti již mnohokrát prokázal, že jeho informace bývají spolehlivé, lze tedy věřit i této jeho nové zprávě, ostatně důraz, který klade Steve Jobs na iPhone OS, není žádným tajemstvím, stejně jako prohlubující se soupeření Applu a Googlu.
Je tedy skutečně dost pravděpodobné, že se práce na nástupci Snow Leoparda značně zpomalí, to by ovšem nemuselo zase až tolik vadit. Pokud Apple neomezí také prostředky vydávané na údržbu Snow Leoparda, mohlo by to naopak znamenat, že bude dost času na to, aby se Mac OS X 10.6 skutečně důkladně vyladil a optimalizoval. Ostatně teprve nyní začínají přicházet aplikace, jež ve větší míře využívají nových technologií Snow Leoparda, takže opoždění další verze Mac OS X by nakonec mohlo být spíše ku prospěchu.
VirusBarrier Server 3 doplňuje 64bitový režim, správu na dálku a obousměrný firewall
Bezpečnostní software pro Mac OS X stále vyvolává značné spory, stále se debatuje o tom, nakolik je vůbec potřebný, přesto zjevně nějaké zákazníky má, protože především firma Intego takovýto software dodává už dost dlouho a vydává nové verze, v pondělí například uvolnila novou verzi svého serverového a síťového ochranného softwaru, VirusBarrier Server 3 (předchozí verze 2 se objevila loni v lednu).
VirusBarrier Server 3 prohlíží veškeré soubory kopírované na Mac OS X Server a soubory z něj spouštěné, kdyby nalezl virus, umístí ho do karantény a odešle správci výstrahu, navíc také umí provádět naplánované prohlídky lokálních a síťových svazků.
Nehledá ovšem jen viry a jiný škodlivý software pro Mac OS X (to by příliš práce neměl), snaží se zachytit též viry pro Windows, makroviry Wordu a Excelu a i viry z Unixu a Linuxu (ani těch se ovšem příliš mnoho nenajde). VirusBarrier Server tak může posloužit jako prostředek, jak zabránit šíření různých virů a jiného záškodnického softwaru z Mac OS X Serveru na klientské systémy, což zejména v podnicích již význam mít může.
Dále chrání VirusBarrier Server elektronickou poštu odesílanou a přijímanou prostřednictvím poštovního serveru Mac OS X, automaticky prohlíží všechny poštovní zprávy procházející přes server, hledá nakažené přílohy a objeví-li virus (opět to může být i virus pro Windows), opět ho umístí do karantény a vyrozumí správce.
A nová „protivandalská ochrana“ nabízí řadu výkonných nástrojů na obranu proti různým síťovým útokům, jako jsou záplavy pingy, pokusy o průnik, prohlídky portů a podobně. Zkoumá všechna data přicházející na server a jestliže zachytí něco podezřelého, vydá varování. Správci navíc mohou používat seznamy blokovaných a důvěryhodných adres k zařazování určitých IP adres či jejich rozsahů na bílou nebo černou listinu.
Verze 3 přidala řadu novinek, podporuje 64bitové zpracování a dovoluje plnou vzdálenou správu prostřednictvím grafického uživatelského rozhraní, takto lze spravovat více serverů z jednoho místa, stejně jako nainstalovaný software Intega.
Nově se nabízí také obousměrný firewall filtrující pomocí předdefinovaných nebo uživatelem nastavených pravidel jak příchozí, tak odchozí datové pakety z Internetu nebo lokální TCP/IP sítě, navíc chrání proti trojským koňům blokováním portů, které využívají.
Nová verze 3 rozšířila možnosti nastavování toho, co se má na serveru zkoumat, jaké typy souborů se budou prohlížet a jaké druhy škodlivého softwaru se mají hledat, lze též určit, kolik z výkonu procesoru se může využít pro kontroly v pozadí a rozšířily se i možnosti aktualizace virových definic (dají se provádět také z lokální složky). O výsledcích analýz síťového provozu a zachyceném škodlivém softwaru se vedou podrobné protokolové soubory, z nichž je možné pomocí filtrů zobrazovat jen ty části, o něž se správce zajímá.
Podrobněji možnosti VirusBarrier Serveru 3 popisuje tato volně přístupná HTML příručka. Software vyžaduje Mac OS X 10.5 či vyšší nebo Mac OS X Server 10.5 a vyšší, kontrola elektronické pošty funguje pouze pro poštovní server Mac OS X Serveru.
Cena začíná na 200 EUR, bude se ovšem značně lišit podle konkrétních konfigurací a pro vlastníky předchozích verzí se pochopitelně nabízí zvýhodněný upgrade.