Softwarové novinky pro Macy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Softwarové novinky pro Macy

7. května 2010, 00.00 | Nová beta verze prohlížeče Google Chrome pro všechny platformy, včetně Mac OS X, přináší integraci Flashe a širší podporu HTML5, Steve Jobs následně slíbil plnou podporu HTML5 v Safari. A utilita Typinator 4.0 pro snadné rozvíjení textů přidává rychlé vyhledávání nadefinovaných textových náhrad.

Nového softwaru pro Macy sice není příliš mnoho, ale něco málo se opět našlo:

Google vydal novou beta verzi prohlížeče Chrome, jež přináší zrychlení JavaScriptu, integraci Flashe a rozšíření podpory HTML5

Webový prohlížeč Googlu, Chrome, si získává stále větší oblibu (podle nedávného průzkumu NetApplications jeho podíl dosáhl již 6,5 procenta). Nejrozšířenější sice zřejmě bude verze Chrome pro Windows, ovšem od loňského prosince je už dostupná beta verze Chrome též pro Mac OS X a Linux (předtím se pro tyto platformy nabízely jen vývojářské verze, nepříliš vhodné pro běžné uživatele), které se samozřejmě dále vyvíjejí (druhá beta verze pro Mac například doplnila podporu rozšíření a synchronizace záložek).

A toto úterý Google uvolnil novou beta verzi Chrome 5.0 pro Linux, Mac a Windows, jež zavádí na všech podporovaných platformách řadu významných novinek, podrobněji je popisuje blog Chrome.

První hlavní novinku tvoří další zrychlení javascriptového jádra, v benchmarkových testech V8 a SunSpider došlo na všech platformách ke zrychlení o 30 až 35 procent, oproti úplně první beta verzi Chrome pro Windows jde o dvojnásobné, respektive trojnásobné urychlení, blog to dokládá příslušnými diagramy výsledků. (Mimochodem, aby názorně předvedl zrychlení nové verze svého prohlížeče, zveřejnil Google toto video.)

Vedle zrychlení JavaScriptu nová beta verze Chrome ovšem zahrnuje řadu dalších nových funkcí. Již dříve podporovaná synchronizace záložek se nyní rozšířila a nově se dají synchronizovat též takové předvolby prohlížeče jako jsou motivy vzhledu, nastavení domovské stránky a spouštění programu, jazyky, a tak dále. A rozšíření lze teď instalovat i v anonymním režimu.

Vzhledem k současným sporům mezi Applem a Adobe ohledně technologie Flash však největší pozornost na nové beta verzi Chrome vyvolává to, že přímo do sebe integruje zásuvný modul Flash Playeru. To mimo jiné znamená, že v rámci automatických aktualizací Chrome se bude aktualizovat také Flash Player, aniž by se o to uživatel musel starat.

Modul pro Flash samozřejmě běží v samostatném procesu, takže případný pád Flashe nezpůsobí pád celého prohlížeče a přispívá to i k větší bezpečnosti. Integrace Flashe se sice každému nemusí líbit, ale je jasné, že implementace po způsobu Chrome má své přednosti, jež se navíc uplatní na všech podporovaných platformách.

Nová verze Chrome ovšem doplňuje též některé prvky HTLM5, který Steve Jobs prosazuje jako alternativu k Flashi, nově prohlížeč podporuje geolokační API rozhraní, aplikační cache paměť, Web Sockets a přetahování a upouštění souborů.

Novou beta verzi Chrome pro Mac si lze stáhnout tady, pokud ovšem už máte nějakou verzi Chrome nainstalovanou, proběhne její aktualizace automaticky. Je dostupná také pro Linux a Windows, pro Windows existuje navíc (nižší) stabilní verze. Pro Mac OS X se zatím dodává jen beta verze a termín vydání stabilní verze dosud není znám, to ale nijak zvlášť nevadí, pod Windows tomu dlouho bylo úplně stejně.

Steve Jobs slibuje plnou podporu HTML5 v Safari

Chrome tedy v nové beta verzi doplnil podporu řady prvků HTML5, přičemž Apple tento dosud neschválený standard v poslední době prosazuje velice intenzivně, mimo jiné jako náhradu Flashe pro webové video. Jenže Safari, hlavní webový prohlížeč Applu, nabízený pro Mac a pro Windows, sám řadu prvků HTML5 zatím nezvládá, mimo jiné geolokaci a přetahování a upouštění souborů, takže teď již zaostává za Chrome.

To dostává Apple do poměrně nepříjemné situace, kterou bude muset řešit. A podle všeho si to uvědomuje i Steve Jobs, protože na dotaz zaslaný elektronickou poštou, kdy bude Safari pro osobní počítače plně podporovat HTML5, odpověděl, že „brzy“, kopii dotyčných zpráv zveřejnil server MacStories. (V poslední době Jobs často tímto způsobem sděluje firemní záměry, o rychlé rozšíření takové informace se totiž postarají samotná média, aniž by to Apple cokoli stálo.)

Otázkou ovšem zůstává, kdy bude ono „brzy“, nemluvě o tom, že termín „plná podpora“ HTML5 je sám o sobě dost problematický, protože návrh standardu se stále vyvíjí (dotaz vlastně konkrétně zmiňoval jen geolokaci, kterou by nebylo tak těžké doplnit, ostatně Mobile Safari ji podporuje od iPhone OS 3.0).

Interpretace Jobsových jednoslovných odpovědí sice tak trochu připomíná výklad věšteb delfské Pýthie, ale vzhledem k souvislostem lze považovat za dost pravděpodobné, že Apple opravdu chystá vydání nové verze Safari, co bude podporovat více prvků HTML5, nejspíš zhruba na úrovni Chrome.

Typinator 4.0 doplňuje rychlé vyhledávání nadefinovaných textových náhrad

Pro Mac OS X se nabízí několik utilit (takzvaných textových expandérů), jež ulehčují a urychlují přípravu rozsáhlých textů, protože dovolují rozvíjet stručné textové zkratky v mnohem rozsáhlejší a složitější úseky textu.

K oblíbeným programům tohoto druhu patří Typinator rakouské firmy Ergonis Software, který toho mí skutečně hodně a v úterý dorazila jeho nová verze 4.0 (MůjMac naposledy zmiňoval novinky verze 3.3 před dvěma lety, od té doby ovšem utilita prošla rozsáhlým dalším vývojem).

Typinator umožňuje zápisem krátkých sekvencí vkládat rozsáhlejší textové segmenty (text může být složitě formátovaný), URL adresy, data, zvláštní znaky a dokonce i grafiku. Pomocí několika málo znaků tak lze rychle vytvořit poměrně rozsáhlé opakující se části dokumentů. Program také dokáže opravovat často se vyskytující překlepy, ovšem předdefinované korekční slovníky pro překlepy se nabízejí pouze pro angličtinu, němčinu a francouzštinu (lze si však nadefinovat své vlastní).

Utilita dále poskytuje sady předdefinovaných textových segmentů pro určité účely, například víc než stovku segmentů pro HMTL 4.01 a stovky zkratek pro práci s funkcemi databází FileMaker 9 (samozřejmě se však Typinator nemůže vyrovnat specializovaným vývojářským nástrojům, navíc jak HTML, tak především FileMaker mezitím přešly na poněkud vyšší verze, přesto to mnohdy bude užitečné).

Typinator nabízí funkce pro snadnou správu nadefinovaných textových segmentů, umí importovat definice textových náhrad z několika jiných podobných utilit, lze určit, aby náhrady textu fungovaly jen v určených aplikacích, podporuje synchronizaci pomocí služeb Dropbox a MobileMe, do rozvíjeného textu je možné vkládat obsah schránky, může nastavit polohu kurzoru ve vytvořeném textu a umí ještě spoustu dalších věcí (hlavní funkce Typinatoru 4 popisuje tento rozsáhlý seznam, názorně práci s utilitou předvádí toto QuickTime video).

Jestliže si ovšem zkratek pro rozvíjení textu nadefinujete příliš mnoho, bude obtížné si je všechny zapamatovat a právě to se snaží verze 4.0 vyřešit novou funkcí QuickSearch, rychlým vyhledáváním nadefinovaných textových náhrad Typinatoru ve stylu Spotlightu.

Do vyhledávacího dialogu, který se vyvolá horkou klávesou, stačí zapsat frázi nebo textový řetězec a zobrazí se seznam odpovídajících zkratek a jim přiřazených textů z databáze Typinatoru. Vybere-li se jeden z výsledků hledání, ihned se vloží na aktuální polohu kurzoru. Tato funkce je tak určena především pro náročné uživatele, co si nadefinovali stovky zkratek, s novým vyhledáváním se je už nemusí učit všechny nazpaměť a též to lze využít k rychlému vyhledání a editaci předdefinovaných textových segmentů.

Mimoto verze 4.0 ještě dovoluje globální aktivaci a vypínání sad textových náhrad, program se dále zrychlil a zlepšila se jeho kompatibilita se Snow Leopardem. A samozřejmě nová verze přináší řadu oprav chyb, zvýšila se kompatibilita s textovými procesory Mellel a Nisus Writer Pro a Typinator se teď vypne při spuštění Parallels Desktopu 5. A synchronizace přes Dropbox či MobileMe by měla být hladší. Přehled všech dosavadních změn v historii utility poskytuje tato stránka.

Typinator 4.0 není nijak náročný, stačí mu Mac OS X 10.4 nebo vyšší, Ergonis ovšem doporučuje Snow Leoparda. Program podporuje jak procesory Intel, tak PowerPC.

Je to shareware, zkušební verze se dá stáhnout odtud (její velikost činí pouze 3,1 MB), v plnou verzi se změní zakoupením licence. Ta pro jednoho uživatele přijde na 19,99 EUR, rodinné balení (5 licencí) stojí 29,99 EUR. Kdo si ovšem koupil Typinator během minulých dvou let, má nárok na nové verze (a tedy i verzi 4.0) zdarma.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: