Softwarové novinky pro Macy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Softwarové novinky pro Macy

27. srpna 2010, 00.00 | Apple vydal novou bezpečnostní aktualizaci pro Leoparda a Snow Leoparda. Firefox 4 už pravděpodobně nebude podporovat PowerPC. Zálohovací utilita NTI Shadow 5 zlepšuje práci se svazky a složkami. Monitorovací utilita Checkup 2.7 podporuje nové Macy a vylepšuje uživatelské rozhraní. A utilita Filerr 1.0 zjišťuje jména souborů nekompatibilní s jinými platformami.

V minulých dnech se objevila řada menších softwarových novinek pro Macy, začneme novou bezpečnostní aktualizací Mac OS X:

Apple vydal pátou letošní bezpečnostní aktualizaci Mac OS X

Mac OS X jako každý software obsahuje bezpečnostní chyby a Apple už dost dlouho pravidelně vydává jejich opravy. V polovině června uvedený Mac OS X 10.6.4 v sobě zahrnoval i řadu bezpečnostních oprav, které tehdy Apple současně uvolnil jako samostatnou bezpečnostní aktualizaci Security Update 2010-004 pro Leoparda (Mac OS X 10.5.8).

A toto úterý se objevila další takováto aktualizace, nazvaná samozřejmě Security Update 2010-005, tentokrát ovšem určená jak pro Leoparda, tak pro Snow Leoparda, protože na ostrou verzi Mac OS X 10.6.5 (nyní testovanou externími vývojáři) si ještě chvíli počkáme.

Popis zranitelností opravených touto aktualizací obsahuje příslušný podpůrný dokument, opravy se týkají systémových komponent a služeb ATS, CFNetwork, ClamAV, CoreGraphics, libsecurity, PHP a Samba.

Některé chyby postihovaly jak Leoparda, tak Snow Leoparda. Chyba služeb ATS (Apple Type Services) dovolovala záškodnickým písmům spustit libovolný kód a chyba v CoreGraphics totéž umožňovala PDF dokumentům. V případě CoreGraphics se zjevně jednalo o stejnou bezpečnostní díru, jakou využil nástroj JailbreakMe k otevírání iOS.

Chyby v síťovém protokolu Samba pro komunikaci mezi různými platformami dovolovaly vzdálené útoky a další zranitelnost umožňovala útočníkům získat neoprávněný přístup mírně pozměněnými doménovými jmény.

Pouze Snow Leoparda se týkaly zranitelnost dovolující útok typu „man-in-the-middle“ a různé chyby v PHP, mimo jiné útok prostřednictvím záškodnických PNG obrázků. Další zranitelnosti PHP odstranila jeho aktualizace na verzi 5.3.2 (namísto předinstalované verze 5.3.1).

A jen pro serverové varianty Leoparda a Snow Leoparda nová bezpečnostní aktualizace přináší opravy antivirového softwaru ClamAV, jeho aktualizací na verzi v0.96.1.

Security Update 2010-005 se samozřejmě nabízí prostřednictvím mechanismu Software Update, anebo se dá stáhnout ručně z webu Applu, kde se ovšem nalézají celkem čtyři různé její verze.

Pro klientskou variantu Mac OS X 10.6.4 se stáhne odtud (jde o 80,63 MB), pro Mac OS X 10.6.4 Server se nabízí zde (136,86 MB). Pro klientskou verzi Leoparda ji lze získat tady (211,88 MB) a pochopitelně existuje i verze pro Leopard Server (418,92 MB).

Firefox 4 pravděpodobně již nebude podporovat PowerPC

Hlavním webovým prohlížečem pro Mac OS X samozřejmě zůstává Safari, avšak zanedbatelný jistě nebude ani počet uživatelů Firefoxu. Ten se nyní nabízí ve verzi 3.6, ovšem usilovně se pracuje na významně vylepšené verzi 4, tento týden se objevila čtvrtá beta verze a brzy by měly následovat další beta verze.

O novinkách Firefoxu 4 si přečtete jinde (odkazované zprávy jsou v češtině), z hlediska Maců bude však významná ještě jiná věc. Ředitel Mozilly pro Firefox Mike Beltzner totiž v diskusi uvedl, že provádějí průzkum, kolik vlastně mají uživatelů s PowerMacy a výsledkem bude nejspíš to, že Firefox 4 přestane podporovat tuto platformu.

Základní problém spočívá v tom, že dvě hlavní vylepšení Firefoxu 4 pro Mac OS X, totiž možnost odděleného provozování zásuvných modulů (na jiných platformách podporovaná již od Firefoxu 3.6.4) a JIT kompilátor JavaScriptu (jaký používají už teď Chrome a Safari) na PowerPC fungovat nebudou.

Podle Beltznera tak Firefox 4 pro PowerPC v podstatě ztrácí smysl, protože by postrádal hlavní novinky, sice nevylučuje, že se bude dále vyvíjet nějaký prohlížeč pro tenhle procesor odvozený z Firefoxu, ale možná se bude jmenovat jinak. Další postup ovšem závisí na tom, jak dopadnou jednání s případnými vývojáři.

Není to nijak překvapivé, podpora PowerPC prostě bude stále více slábnout. A hlavní podíl na tom má samotný Apple, svůj postoj k PowerPC dal jasně najevo již tím, že Snow Leoparda vydal pouze pro Macy s Intely a většina jeho profesionálních aplikací také přestala PowerPC podporovat.

Majitelům dobře vybavených strojů s procesory G5 se to pochopitelně líbit nebude, jenže s tím sotva něco nadělají, nakonec Steve Jobs vícekrát veřejně prohlásil, že Apple ukončí podporu starších technologií vždy, když to uzná za vhodné.

NTI Shadow 5 dále vylepšuje zálohování svazků a složek

Od Leoparda zahrnuje Mac OS X vlastní zálohovací řešení v podobě Time Machine, nadále se ovšem nabízejí zálohovací utility třetích stran, jež se snaží poskytnout více možností než řešení Applu.

O to se snaží též fírma NTI, jež dodává software pro zálohování a pro práci s digitálními médii už mnoho let jak pro Windows, tak pro Macy. Pro Mac OS X prodává především zálohovací a synchronizační utilitu NTI Shadow, která se v pondělí dočkala aktualizace na verzi 5.

Zatímco Time Machine provádí zálohy v nastavených časových intervalech, NTI Shadow umí navíc soubory zálohovat průběžně, s tím, jak se mění, NTI to nazývá „kontinuální ochranou dat.“ Právě z toho pochází název programu, protože vytváří „stínové kopie“ souborů.

Načasované zálohy ovšem NTI Shadow rovněž podporuje, může také zálohovat celé svazky či vybrané složky, případě lze nechat zálohovat pouze určité typy souborů pomocí filtrů. Mimoto podporuje správu verzí souborů, kdy se mohou uchovávat jejich staré verze vedle těch nových.

Zálohované soubory se ukládají ve svých vlastních formátech, takže jejich obnova je snadná, jednotlivé soubory ze záloh se dají obnovovat přetahováním a upouštěním. Zálohovat přitom jde nejen na HFS+ svazky, ale i na svazky používající FAT32.

Vedle zálohování navíc dokáže NTI Shadow obousměrně synchronizovat soubory mezi svazky, což se hodí hlavně pro výměnu dat mezi pevným diskem Macu a přenosnými paměťovými zařízeními. A dále program podporuje klonování, tedy vytváření spustitelných kopií disku.

Verze 5 možnosti softwaru dále rozšiřuje, NTI k ní vydala tuto tiskovou zprávu, v níž zdůrazňuje, nakolik je její řešení lepší než Time Machine a generální ředitel NTI tam podotýká, že sám užívá Mac.

Přibylo především již zmíněné klonování svazků vytvářející spustitelné zálohy, které půjde použít jako okamžitou náhradu zálohovaného svazku. Lze tak například nastavit vytváření pravidelných záloh systémového disku a osobních dat, v případě selhání primárního disku daného Macu bude dostupná ihned použitelná záloha.

Dále NTI Shadow 5 doplňuje funkci slučování složek, umožňující spojit a sesynchronizovat obsah dvou různých složek do jedné.

Vylepšeno bylo též uživatelské rozhraní, nově nabízí stavové miniokno v pracovní ploše, které zobrazuje právě aktivní úlohy. Změnil se však i jeho vzhled a způsob výběru souborů pro zálohování, nové uživatelské rozhraní se snaží připodobnit profesionálním aplikacím pro Mac OS X.

NTI Shadow 5 nemá nijak přehnané nároky, vyžaduje Mac OS X 10.4 nebo vyšší (podporuje jak procesory Intel, tak PowerPC), mimoto potřebuje alespoň 512 MB RAM a 200 MB místa na disku pro instalaci. Pro zálohování se samozřejmě nejlépe hodí externí paměťová zařízení, přičemž pro vytváření spustitelných klonů budou nejvhodnější disky s rozhraním FireWire (USB disky se na některých Macích nemusí spustit). Program tedy půjde provozovat i pod Tigerem (narozdíl od Time Machine), podporuje však také Snow Leoparda.

Byl lokalizován do řady jazyků, a to včetně češtiny, jeho zkušební verzi (pro všechny jazyky) si lze po vyplnění registračního formuláře stáhnout odtud (její velikost činí zhruba 40 MB).

Zkušební verze funguje po 30 dní, v plnou verzi se změní zakoupením licence, jež pro jednoho uživatele stojí 39,99 USD (za čistě elektronickou verzi), upgrade z předchozí verze přijde na 29,99 USD.

Monitorovací utilita CheckUp 2.7 dále vylepšila své uživatelské rozhraní a přidala podporu nových Maců

Francouzská firma app4mac, která dodává četné utility pro Macy, nabízí již od roku 2007 monitorovací utilitu CheckUp, umožňující velice podrobné sledování stavu daného Macu (mnohem důkladnější než to, jaké dovoluje samotný Mac OS X) a při zjištění problémů navíc navrhuje možná řešení.

Svou utilitu firma pochopitelně stále vylepšuje, letos v březnu uvolnila verzi 2.6 a teď vydala verzi 2.7.

CheckUp 2.7 dále rozšiřuje paletu zjišťovaných problémů a poskytuje podrobnější popis jejich řešení. A přibyly nové podporované typy Maců, utilita rozpoznává nové iMacy, Macy Pro a serverové Macy mini.

Vylepšeno bylo také uživatelské rozhraní utility, hlavně v oblasti správy varování o problémech disku a paměti, navíc nový nástroj uživatelské odezvy dovoluje odesílat komentáře přímo z menu nápovědy. A pochopitelně byly opraveny různé menší chyby.

Změny uživatelského rozhraní tvoří součást rozsáhlejších snah app4mac o modernizaci jejích aplikací, všechny dostaly novou grafiku a jejich styl a fungování byly do značné míry sjednoceny. V rámci těchto snah došlo též k integraci funkce automatických aktualizací a instalaci lze zařídit prostým přetažením a upuštěním. Toto vše samozřejmě podporuje i CheckUp 2.7, seznam provedených změn najdete zde.

Zkušební verze utility se dá stáhnout tady (má velikost 20,2 MB), její omezení shrnuje tenhle seznam. V plnou neomezenou verzi se změní zakoupením licence, jež pro jednoho uživatele stojí 29 EUR (za čistě elektronickou verzi), tato cena však zahrnuje nárok na veškeré další aktualizace zdarma a nabízejí se i hromadné licence.

Filerr 1.0 odhaluje názvy souborů nekompatibilní s jinými platformami

Doby, kdy bylo třeba počítat se jmennou konvencí MS-DOSu „8+3“, jsou již naštěstí dávno pryč, přesto však stále existují rozdíly mezi možnostmi pojmenovávání souborů na jednotlivých platformách.

Jde především o to, že Mac OS X dovoluje použít v názvech souborů znaky, jaké Windows nepřipouštějí a to samozřejmě znamená problém při přenosu takových souborů na počítače s Windows či na USB disky a potíže to působí též pro internetová úložiště jako je například Dropbox či Jungle Disk, takovéto soubory se s nimi synchronizují jen velice obtížně.

A právě k odhalování takových souborů poslouží nová aplikace Filerr, kterou napsal švédský vývojář Johan Sanneblad.

Utilita pracuje jako ikona v liště menu, když se odhalí nekompatibilní názvy souborů, objeví se upozornění v menu dané ikony, příslušné soubory pak lze zobrazit ve Finderu, kde se dají snadno přejmenovat. Pokud je na daném Macu nainstalovaný Growl, může Filerr využívat i jeho oznámení a soubory lze též označovat barvou, barvu si opět může uživatele nastavit.

Je možné určit, které složky má utilita sledovat (stačí je přetáhnout do okna jejích předvoleb) a naopak jiné složky se ze sledování mohou vyloučit (vhodné pro složky určitě obsahující nekompatibilní názvy souborů). Podrobněji práci s utilitou Filerr popisuje tato stránka a názorně ji předvádí také toto video.

Filerr 1.0 vyžaduje Mac OS X 10.5 nebo vyšší, zkušební verze se dá stáhnout tady (zabírá 7,7 MB). Ta funguje pouze po dobu 1 hodiny, omezení odstraní registrace, jež pro jednoho uživatele stojí 6,95 USD.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: