Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Softwarové novinky pro Macy
22. září 2010, 00.00 | Apple uvolnil novou bezpečnostní aktualizaci Snow Leoparda. Adobe vydala opravu Flash Playeru 10.1 před původně oznámeným termínem. A utilita TinkerTool 4.2 nabízí více možností úprav Snow Leoparda a iTunes 10.
V minulých dnech se objevilo několik softwarových novinek pro Macy, šlo především o bezpečnostní aktualizace (nové verze dvou programů Adobe popisujeme v samostatném článku):
Apple vydal aktualizace opravující bezpečnostní chybu AFP Serveru Snow Leoparda
V pondělí Apple uvolnil bezpečnostní opravu Security Update 2010-006 (Snow Leopard) pro Mac OS X 10.6.4, jež řeší zranitelnost AFP Serveru.
Podle doprovodného podpůrného dokumentu mohl vzdálený útočník využít problému ve zpracování chyb na AFP Serveru, který mohl dovolit přístup do sdílených složek daného Macu bez hesla, jen se znalostí uživatelského jména účtu. Bylo to ovšem možné pouze při aktivovaném sdílení souborů, jež je na Macu implicitně vypnuté, což počet potenciálních cílů dost snižovalo. Zmíněný problém se navíc týkal pouze Snow Leoparda, verze Mac OS X nižší než 10.6 jím netrpí.
Přesto se jednalo o dost závažnou bezpečnostní chybu, a tak Apple vydal opravu, kterou lze uplatnit na Mac OS X 10.6.4 a na Mac OS X Server 10.6.4. Nabízí se samozřejmě přes Software Update, nebo se dá ručně stáhnout z webu Applu, příslušný DMG soubor zabírá pouze 1,93 MB.
Adobe poskytla opravu Flash Playeru 10.1 dříve, než původně oznámila
V pondělí uvolnila bezpečnostní opravu svého softwaru také Adobe, jako obvykle šlo o aktualizaci Flash Playeru 10.1.
Samotnou chybu oznámila již 13. září (v tomto bezpečnostním věstníku), týkala se Flash Playeru 10.1.82.76 (a nižších verzí) pro Windows, Mac, Linux a Solaris a též Flash Playeru 10.1.92.10 pro Android. Chyba navíc ohrožuje též Adobe Reader 9.3.4 a Acrobat 9.3.4 (a nižší verze) na všech podporovaných platformách (tedy především pod Windows a Mac OS X).
Dotyčná zranitelnost (označená kódem CVE-2010-2884) by mohla způsobit pád softwaru a dovolit útočníkovi převzít vládu nad napadeným systémem. Adobe zpočátku tvrdila, že nebezpečí plynoucí z této chyby jsou pouze omezená, i když přiznala, že již dostala zprávy o útocích proti Flash Playeru pod Windows využívajících tuhle zranitelnost (jiné platformy, ani Reader nebo Acrobat zatím napadeny nebyly).
Z tohoto důvodu hodlala Adobe opravu Flash Playeru vydat až v týdnu po 27. září a opravu Readeru a Acrobatu teprve v rámci svých pravidelných souhrnných bezpečnostních aktualizací v týdnu po 4. říjnu.
Minulý pátek však svůj názor změnila, sdělila, že opravu Flash Playeru vydá již toto pondělí, což skutečně udělala, vydala Flash Player 10.1.85.3 pro osobní počítače a Flash Player 10.1.95.1 pro Android, které zmíněnou zranitelnost zacelují.
Novou verzi Flash Playeru lze získat buď pomocí automatických aktualizací (jsou-li na daném stroji zapnuty), anebo na stránce pro stažení Flash Playeru. Adobe svůj krok blíže nekomentovala, ale zjevně došla k závěru, že riziko je větší, než dosud předpokládala, důvodem nejspíš byly ony už uskutečněné útoky.
Uživatelé webového prohlížeče Chrome však aktualizovanou verzi Flash Playeru získali již o tři dny dříve, v pátek 17. září totiž Google uvolnil novou verzi 6.0.472.62 svého prohlížeče pro Windows, Mac a Linux. Ta obsahuje Flash Player 10.1.85.3 (Chrome od června integruje zásuvný modul Flash Playeru přímo v sobě) a navíc ještě přináší opravy dalších dvou bezpečnostních chyb samotného prohlížeče. Adobe očividně musela Googlu předat Flash Player 10.1.85.3 už během minulého týdne a ten si s její integrací do Chrome opravdu pospíšil.
Adobe Reader a Acrobat sice obsahují stejnou chybu (vzhledem k tomu, že umí zobrazovat Flash obsah), pro ně však oprava stále není, Adobe minulý pátek zopakovala, že tyto programy se jí dočkají až v rámci říjnové souhrnné aktualizace.
TinkerTool 4.2 dále rozšiřuje možnosti uzpůsobování Snow Leoparda a iTunes 10
Jak Mac OS X, tak mnohé jeho aplikace mají řadu předvoleb, které dovolují různé změny jejich chování a vzhledu. Avšak zdaleka ne všechny z nich jsou přístupné z panelů systémových předvoleb (System Preferences).
Apple nechce panely předvoleb přetížit záplavou zatrhávacích tlačítek, ale především si nepřeje snadno zpřístupnit ty předvolby, jež nejsou plně odladěné a mohly by vést k nespolehlivému chování počítače.
Z okna Terminalu se takovéto předvolby sice dají nastavit příkazy „defaults write“, avšak to není příliš pohodlné a vyžaduje to určité znalosti, proto není divu, že vznikla řada utilit, co totéž dovolují udělat prostřednictvím grafického rozhraní.
K oblíbeným řešením tohoto typu patří utilita TinkerTool Marcela Bresinka. Letos v únoru vydal její verzi 4.0, která přinesla podporu Snow Leoparda a byla v podstatě úplně přepsána. Bresink ovšem samozřejmě ve vývoji programu pokračuje dál a toto pondělí uvolnil další průběžnou aktualizaci na verzi 4.2 (mezitím pochopitelně vyšla ještě verze 4.1).
TinkerTool umí nastavovat řadu vlastností Mac OS X, především ty související s Finderem a s dokem, ale dokáže měnit také předvolby dalších aplikací, jako jsou poštovní klient Mail, iTunes či Safari.
Přehled všech dostupných nastavení předkládá tato tabulka, udává, jaká z nich jsou přístupná pod Tigerem, Leopardem a Snow Leopardem (pro různé verze Mac OS X se použitelnost jednotlivých předvoleb pochopitelně liší).
Zatímco verze 4.1 přinesla jen menší opravy a možnost užívat nastavení iTunes 9 též pod Snow Leopardem, TinkerTool 4.2 poskytuje především nové předvolby pro Snow Leoparda a pro iTunes 10.
Jak víte, iTunes 10 získaly nové uživatelské rozhraní, jež se však mnohým nelíbí, kritika se snesla hlavně na svislé uspořádání manipulačních tlačítek okna. TinkerTool nyní umožňuje vrátit iTunes 10 okno se standardní titulní lištou a vodorovně uspořádanými tlačítky.
Pod Leopardem a Snow Leopardem je navíc teď možné nechat skrýt všechny ostatní aplikace, když se používá dok ke spuštění aplikace nebo k přepnutí na ni. V Safari 4 a 5 lze vypnout veškeré RSS funkce a v klientovi Mail půjde nastavit zobrazování zpráv v čistě textové verzi.
Uživatelské rozhraní též doznalo menších změn, aby se dalo lépe použít na malých obrazovkách, dále se zlepšila kompatibilita utility se Safari 5 a byly opraveny některé chyby. Přehled všech provedených změn najdete tady.
TinkerTool 4.2 vyžaduje Mac OS X 10.4 Tiger nebo vyšší, podporuje jak procesory Intel, tak PowerPC, žádné jiné zvláštní nároky nemá. Utilita se nadále dá stáhnout zdarma odtud (jde o pouhého 1,4 MB). A pro muzeální Macy provozující starší verze Mac OS X než Tiger si lze pořád stáhnout původní TinkerTool Classic.