Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Softwarové novinky pro Macy
11. února 2011, 00.00 | HDR software Photomatix Light 2 přináší nové automatizované volby a potlačování šumu. V Mac App Store se nabízí nový ilustrační nástroj Artboard. A do téhož obchodu přibyl též Twitterific for Mac v nové přepracované verzi 4.0.
V minulých dnech se objevilo několik zajímavých softwarových novinek pro Macy, na něž zde podíváme (vyšel také Flash Player 10.2, ten je ovšem určený pro více platforem, proto mu věnujeme samostatný článek):
Photomatix Light 2 nabízí vizuální přednastavené parametry a potlačování šumu
Digitální fotografie, zejména z levnějších fotoaparátů, mívají poměrně omezený tónový rozsah, proto v poslední době získávají na oblibě techniky, jež ho umožňují rozšířit.
Jde o pořizování HDR fotografií, které dovoluje ze sady snímků stejné scény s různou expozicí vytvořit jediný snímek s velkým tónovým rozsahem. A tak se pochopitelně objevuje stále víc HDR softwaru, a jak vyplývá již z jejího názvu, nabízí ho též firma HDRsoft. (Tato galerie shromažďuje ukázky výtvorů uživatelů jejího softwaru.)
HDRsoft dodává několik HDR programů, pro amatéry a nadšence nabízí levnější program Photomatix Light, který nyní aktualizovala na verzi 2.
Ten umí vytvářet HDR snímky z JPEG, TIFF, PSD a RAW souborů pomocí tří různých metod (lze zvolit metodu pro „přirozený“ vzhled výsledku nebo naopak metodu pro vznik různých kreativních efektů, verze 2 přidala novou metodu pro mapování tónů). Údaje o expozici se mohou načítat z EXIF dat výchozích fotografií, zpracovat se dá série až pěti zdrojových snímků.
Nová verze umožňuje nastavit výsledný vzhled HDR snímku jedním stiskem pomocí vizuálních přednastavených parametrů zpracování (zobrazuje se miniaturizovaný náhled výsledku), ale samozřejmě je možné jednotlivé volby nastavit i ručně (zobrazí se náhledy jejich účinku, dají se nastavovat volby ovlivňující výslednou expozici, zdůraznění detailů a kompresi tónů).
Program navíc snímky automaticky zarovná na sebe, takže půjdou použít i scény focené z ruky. Před vytvořením HDR snímku se nyní mimoto může ve zdrojových fotografiích nechat potlačit šum (vznikající hlavně při slabé expozici). Výsledné snímky lze uložit jako JPEG nebo 16bitové TIFF soubory. Tady najdete videa předvádějící používání tohoto softwaru.
Photomatix Light 2 se nabízí stávajícím uživatelům zdarma, noví zákazníci za něj zaplatí 39 USD. Program se dodává jak pro Mac OS X, tak pro Windows. Na Macu vyžaduje procesor G3 a vyšší, případně procesor Intel, 1 GB RAM a 500 MB na disku, poběží pod Mac OS X 10.5 nebo vyšším. Varianta pro Windows má stejné hardwarové nároky a podporuje Windows XP nebo vyšší (přesný popis požadavků programu se nachází zde).
Zkušební verze pro Mac se dá stáhnout odtud (jde o 3,58 MB), nabízí se pochopitelně i pro Windows (8,2 MB).
HDRsoft dále prodává bohatěji vybavený (a dražší) program Photomatix Pro a zásuvné moduly pro Adobe Photoshop (od verze CS2 výše) a pro Aperture (verze 2.1 či vyšší), porovnání jejich vlastností předkládá tato tabulka. (Photomatix Pro stojí 99 USD a zásuvné moduly po 79 USD.)
Mac App Store přináší nový ilustrační nástroj Artboard
Vektorových ilustračních programů pro Mac OS X zase až tolik není a jde spíše o profesionální řešení, v čele pochopitelně s Adobe Illustratorem, avšak jednodušších a levnějších vektorových programů pro běžné uživatele se mnoho nenajde.
Tuto mezeru na trhu se teď rozhodla zaplnit firma Mapdiva, dosud známá svým kartografickým softwarem Ortelius a začala nabízet další program, nazvaný Artboard. Vzhledem k tomu, že Ortelius obsahuje nástroje pro přípravu vektorových map, nebylo to pro Mapdivu až tak obtížné.
Artboard poskytuje všechny základní prostředky pro tvorbu vektorové grafiky a ilustrací, nabízí 20 nástrojů pro kreslení obrazců, práci s textem a pro manipulace s rozpracovanou ilustrací. Podporuje Bézierovy křivky a perem ovládané grafické tablety, samozřejmě umí pracovat s vrstvami a vyhlazuje výslednou grafiku.
K programu se dodávají stovky grafických stylů a víc než 1 600 klipartů uložených v knihovně, do níž může uživatel přidávat své vlastní styly a grafické prvky. Dále poskytuje šablony pro takové úlohy jako jsou navštívenky, plakáty či pozvánky a grafické prvky typu komiksových bublin, hvězdiček, vlajek a podobně. Styly lze skládat na sebe, mohou se užívat masky a text se dá vést podle křivek. Artboard nabízí též „milimetrový papír“ pro automatickou tvorbu grafů. (Práci s programem a jeho uživatelské rozhraní názorně předvádí tohle video.)
Artboard sice neumí pracovat s EPS soubory či s formáty Adobe Illustratoru, ale výslednou grafiku může exportovat do PNG, JPG, TIFF a PDF souborů v rozlišeních od 72 do 600 dpi. Navíc podporuje přetahování a upouštění přímo do aplikací kancelářského balíku iWork a do dalších programů Mac OS X, díky důslednému využívání prvků Mac OS X (užívá například ColorSync, Quick Look a Spotlight a systémové palety pro výběr písem a barev). Grafiku je možné také tisknout a větší formáty se dají při tisku rozdělit na několik segmentů.
Program vyžaduje Mac OS X 10.6.6 a grafickou kartu podporující Image Core, doporučuje se alespoň 2 GHz procesor a přinejmenším dvoutlačítková myš. Umí využít i připojenou kameru a již zmíněný grafický tablet.
Pro distribuci svého programu Mapdiva zvolila nový obchod Applu s aplikacemi Mac OS X (spuštěný letos 6. ledna), Artboard se prodává výlučně v Mac App Store za cenu 19,99 USD (pro Evropu 15,99 EUR). Výlučná distribuce prostřednictvím Mac App Store není v poslední době až tak vzácná, mezi prvními se takto začal nabízet například obrazový editor Pixelmator.
Obecně se zdá, že tento způsob distribuce budou volit především menší firmy, protože pro ně bude mnohem snazší (a pravděpodobně i levnější) využít infrastruktury Applu. A zvlášť to platí pro nové programy, které nemusí řešit otázku upgradu z nižších verzí zakoupených mimo obchod Applu (s tím si zatím Mac App Store poradit neumí).
Nastavená cena jasně ukazuje, že Artboard je aplikací určenou pro domácí použití, podle toho by se měly hodnotit jeho možnosti a schopnosti, samozřejmě v žádném případě nejde o konkurenta profesionálních ilustračních aplikací.
Do Mac App Store dorazil klient Twitterific 4.0 for Mac
Sociální síť Twitter je mezi uživateli Maců docela oblíbená, tuto mikroblogovací službu užívají poměrně často, a tak pochopitelně existuje také řada klientů Twitteru pro Mac OS X. Letos v lednu Twitter dokonce vydal svého oficiálního klienta pro Mac, stále se však najde dost uživatelů, jimž jeho možnosti nestačí a místo po bezplatném oficiálním softwaru sáhnou raději po alternativním klientovi, přestože se za něj mnohdy platí.
K takovýmto klientům patří Twitterific for Mac od The Iconfactory, který se nyní nabízí také v Mac App Store. (Twitterific byl jedním z prvních klientů Twitteru pro Mac, jehož první verze vyšla již v roce 2007.)
Pro Mac OS X jde zároveň o novou verzi 4.0 (viz oznámení v blogu The Iconfactory), která byla od základu přepracována, aby se podobala oblíbeným variantám aplikace pro iPhone a pro iPad. Tato verze vyžaduje Mac OS X 10.6 nebo vyšší, tedy Snow Leoparda.
Nový klient pro Mac OS X podporuje více účtů a více oken, umí jednotlivé příspěvky barevně odlišovat a profily lze prohlížet beze ztráty orientace v časové ose. Snadno se v něm dají prohlížet zmínky, trendy a oblíbené položky, mohou se procházet konverzační vlákna mezi uživateli, příspěvky lze průběžně překládat do jazyku uživatele a jdou vytvářet a ukládat vyhledávání, trendy a osobní časové osy. Jednotlivé účty se dají zobrazovat v samostatných oknech, nebo na sjednocené časové ose.
Nástrojový panel aplikace je nyní plně uzpůsobovatelný a uživatelské rozhraní se podobná variantám klientů pro iOS. Narozdíl od nich se však dá Twitterific for Mac plnohodnotně ovládat z klávesnice. Seznam všech nových vlastností a vylepšení verze 4.0 najdete tady. (Ještě názorněji předvede novinky verze 4.0 pro Mac tohle video.)
Už jsme zmínili, že se tento program prodává v Mac App Store, avšak nikoli výlučně, jde prostě o další distribuční kanál. Koupě z obchodu Applu bude výhodná hlavně pro nové uživatele, protože nebudou potřebovat žádné registrační kódy, v časové ose klienta se nebudou zobrazovat reklamy a od počátku bude podporovat více účtů. Twitterific 4.0 for Mac stojí 9,99 USD (7,99 EUR pro Evropu).
Vlastníci předchozí verze 3 si mohou koupit upgrade na novou verzi na webu The Iconfactory za 7,95 USD a také si tam lze stáhnout zkušební verzi (o velikosti 4,1 MB). Ta se dá používat zdarma, avšak v její časové ose se zobrazují reklamy a bude omezena pouze na jeden účet Twitteru. Zakoupením registračního kódu (za 9,95 USD) se změní v plnou verzi shodnou s tou, jež se nabízí v Mac App Store.