Softwarové novinky související s Macy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Softwarové novinky související s Macy

31. ledna 2011, 00.00 | iTunes 10.1.2 doplňují podporu CDMA iPhonu 4. Microsoft zvažuje prodej Office přes Mac App Store. Recosoft předvedl utilitu pro převod dokumentů InDesignu do formátů Microsoft Office. Codeweavers představila CrossOver 10 Impersonator. A Adobe údajně připravuje Creative Suite 5.5 Digital Publishing s rozšířenými možnostmi publikování pro elektronické platformy včetně tabletů s iOS a Androidem.

Minulý týden Apple uvolnil jedinou softwarovou aktualizaci pro Macy, ale sešlo se též několik zpráv o chystaném softwaru:

iTunes 10.1.2 podporují CDMA iPhone 4

Minulý čtvrtek Apple vydal pouze novou verzi iTunes s číslem 10.1.2. To napovídá, že jde jen o drobnou průběžnou aktualizaci (předchozí verze 10.1.1, jež vyšla loni v prosinci, opravovala řadu menších chyb, co přetrvaly z listopadové verze 10.1 doplňující podporu iOS 4.2).

Doprovodný popis iTunes 10.1.2 je i na zvyklosti Applu skutečně hodně stručný, uvádí jenom to, že nová verze poskytuje řadu vylepšení stability a výkonnosti. Avšak v dokumentu „Read Before You Install iTunes“ (který ovšem uživatelé získají jedině při ručním stažení) se navíc ještě píše, že verze 10.1.2 také doplňuje podporu pro synchronizaci s CDMA modelem iPhonu 4.

Ten Apple představil před dvěma týdny společně s operátorem Verizon, v jehož síti bude fungovat, nová varianta iPhonu 4 se v USA začne prodávat od 10. února, ovšem stávající zákazníci Verizonu si telefonu budou moci začít předběžně objednávat již od 3. února. Byl tedy nejvyšší čas uvolnit verzi iTunes zahrnující potřebnou podporu.

V Evropě však CDMA iPhone pracovat nebude, takže pro nás iTunes 10.1.2 valný význam nemají. Měly by sice též opravovat různé chyby, jenže Apple jako obvykle neupřesnil, o jaké chyby jde.

iTunes 10.1.2 lze získat buď přes Software Update, anebo se dají stáhnout ručně z webu Applu. Pro Mac OS X a 32bitová vydání Windows se nabízejí tady (pro Mac jde o 90,43 MB, pro 32bitová Windows o 78,29 MB, vlastní stažení však obstarává tato stránka), varianta pro 64bitová Windows se nalézá zde (79,16 MB). Vyžadují Mac OS X 10.5 nebo vyšší, případně Windows XP S2 a vyšší, 64bitová varianta podporuje pouze 64bitová vydání Visty a Windows 7.

Microsoft prý zvažuje prodej Office přes Mac App Store

Apple spustil svůj obchod Mac App Store s aplikacemi Mac OS X 6. ledna a někteří dodavatelé softwaru se už pochlubili svými úspěchy při prodeji tímto novým distribučním kanálem.

A tak sotva překvapí, že o vstupu do obchodu Applu uvažují i další výrobci softwaru a podle zpráv z minulého týdne by se k nim mohl připojit také Microsoft. Web All Things Digital uvedl, že Microsoft zvažuje nabízet svůj kancelářský balík Office přes nový obchod Applu.

Nelze to ovšem vykládat jako již hotové rozhodnutí, oslovená zástupkyně Microsoftu pouze řekla, že to nevylučuje, musí však nejprve rozvážit, jak to ovlivní celkové podnikání firmy. A připomněla, že Office pro Mac OS X je už nyní dostupná na řadě míst včetně možnosti stažení z Webu, navíc se teď začala nabízet též 30denní zkušební verze Office for Mac 2011.

Microsoft by nepochybně rád zvýšil odbyt svého kancelářského softwaru pro Mac OS X a k tomu by jeho zařazení do Mac App Store skutečně mohlo pomoci, jenže předtím bude třeba vyřešit řadu sporných záležitostí.

Jde především o to, že aplikace se do obchodu dostanou teprve po splnění Applem stanovených podmínek, jež se redmondským nemusí zamlouvat, navíc si Apple bere 30 procent z koncové ceny (ale to by zase až taková potíž být nemusela, při prodeji krabicových verzí bývají marže distributorů i vyšší, nemluvě o zvýšených nákladech).

Další otázkou je, zda by Apple vůbec dovolil prodej Office jako celého balíku, protože své vlastní programové balíky iLife a iWork pro Mac App Store rozdělil na jednotlivé aplikace. (Pro Windows sice Microsoft prodává aplikace Office i samostatně, avšak za značně nevýhodné ceny proti celému balíku.)

A samozřejmě nelze pominout ani obojaké vzájemné vztahy Applu a Microsoftu, oscilující mezi občasnou spoluprácí a zuřivou rivalitou. Microsoft Office v Mac App Store by sice dále zvýšila přitažlivost obchodu, ale zároveň by to byla konkurence pro iWork Applu, pochopitelně by ovšem záleželo na stanovených cenových podmínkách.

Když se tohle vše uváží, tak lze jen těžko očekávat, že by se Office v obchodu Applu objevila v nejbližší budoucnosti, spíše to bude začátek hodně zdlouhavého vyjednávání s nejasným koncem.

Obnovené úvahy o Microsoft Office pro iOS

Zároveň samozřejmě opět ožily debaty o tom, zda Microsoft nepřenese Office také pod iOS, zejména na iPad. První takové dohady se objevily již při uvedení iPadu na počátku loňského roku, nakonec si to však Microsoft rozmyslel.

Avšak před dvěma týdny vydal pro iOS první aplikaci z Office, program OneNote. A ve zmíněném rozhoru All Things Digital jeden z ředitelů Microsoftu prohlásil, že se rozhodně chystají Office uvést na více platforem, což by mohlo znamenat, že se pod iOS opravdu dostanou i další aplikace tohoto balíku, zjevně se však jedná o dlouhodobější plány.

Dvě softwarové novinky z Macworldu 2011

Minulý týden se v San Franciscu konala konference a výstava Macworld 2011. Od roku 2010 se ovšem této akce (stejně jako žádné jiné podobné) neúčastní Apple, což její význam značně snížilo a letos chyběla i řada dalších významných firem.

Jde tak už spíše o lokální akci a většina předváděných exponátů byla zajímavá hlavně pro americký trh (časopis Macworld jí věnuje hodně prostoru, což ovšem plyne z toho, že jeho vlastník IDG pořádá také tuhle výstavu), někteří menší dodavatelé softwaru pro Mac OS X tam ale předvedli své chystané novinky, z nichž teď zmíníme dvě:

Recosoft předvedl utilitu předvádějící dokumenty InDesignu do formátů Office

Japonská firma Recosoft si získala známost především svými utilitami schopnými převádět mezi sebou složité formáty dokumentů, například PDF soubory do editovatelných dokumentů Microsoft Office a tyto své nástroje dodává jak pro Windows, tak pro Mac OS X (MůjMac naposledy popisoval utilitu PDF2Office Professional 5.1 for Mac loni v září) a Macworld tradičně využívá k předvádění svých novinek z téhle oblasti.

Nyní se Recosoft rozhodl svou paletu převodních utilit dále rozšířit, na Macworldu 2011 ukazoval utilitu ID2Office, jež má převádět dokumenty DTP programu Adobe InDesign do formátů Microsoft Office, samozřejmě při zachování jejich původního rozvržení. (Recosoft k tomu vydal tiskovou zprávu.)

ID2Office bude mít podobu zásuvného modulu pro InDesign verzí CS4 a CS5, který bude převádět texty, včetně užitých písem, stylů a struktury odstavců, tabulky, grafiku a další objekty a vlastnosti dokumentů na jejich ekvivalenty v Microsoft Wordu a PowerPointu, podporovány budou formáty Office 2007, 2008, 2010 a 2011.

Utilita by tak měla zajistit hladký přenos obsahu vytvářeného v InDesignu do Microsoft Office a dalších kancelářských programů. ID2Office bude dostupná pro Windows a Mac OS X, do prodeje má přijít během letošního jara.

Cenu zatím Recosoft neoznámil, ale lze předpokládat, že podobně jako v případě ostatních takovýchto utilit firmy to nebude zrovna levný software, protože se jedná o značně specializované řešení, jež budou využívat především profesionálové v rámci svých výdělečných činností.

Codeweavers uvedla CrossOver 10 „Impersonator“

Od přechodu Maců na procesory Intel existuje několik způsobů, jak na nich provozovat Windows s jen minimální ztrátou výkonu oproti PC. Lze samozřejmě použít Boot Camp a spustit Windows jako alternativní operační systém, což zajišťuje nejvyšší výkon a kompatibilitu, jenže v takovém případě nejde současně provozovat Mac OS X a jeho aplikace.

Současný běh Mac OS X a Windows (a jejich aplikací, pochopitelně), zařídí virtualizační programy jako VMware Fusion, Parallels Desktop či VirtualBox, za cenu nižšího výkonu a kompatibility, ovšem i ty vyžadují pořízení licence Windows.

Existuje však třetí cesta, jež Windows nepotřebuje, nezaručuje ale plnou kompatibilitu s aplikacemi Windows. Jde o řešení vycházející z projektu WINE, který převádí volání API rozhraní z aplikací Windows na systémové funkce hostitelského systému, což mohou být různé unixové operační systémy (v širším slova smyslu), tedy také Mac OS X. Wine je otevřený software, nabízený zdarma, existují však jeho komerční odvozeniny, co se snáz používají.

Z nich se asi nejvíc rozšířil software CrossOver firmy Codeweavers, jež ho dodává pro Mac OS X a Linux a minulý čtvrtek uvedla jeho novou verzi 10, pojmenovanou „Impersonator“ („Imitátor“). Předchozí verzi 9.0 jsme popisovali loni v březnu, na hry zaměřená varianta CrossOver Games 9.0 přišla poté v květnu. (Pak ještě následovaly dvě menší aktualizace na verze 9.1 a 9.2, ty ale přinesly už jen drobná vylepšení a opravy.)

CrossOver 10 Impersonator se pochopitelně předváděl též na Macworldu, zástupci Codeweavers ve firemním stínku na něj upozorňovali svým oblečením ve stylu mota nové verze, které říká, že nový software dovoluje uživatelům Maců a Linuxu „navléci si kostým Windows”. (Možnosti nové verze představuje tohle poněkud reklamní video, některé zmiňované novinky, jako třeba těsná integrace aplikací Windows s Mac OS X, se ve skutečnosti objevily již v předchozích verzích.)

Hlavní novinku verze 10 tvoří technologie CrossTie, jež umožňuje snadno vytvářet profily (v terminologii Codeweavers „recepty”) zahrnující všechna potřebná nastavení pro zřizování nových „lahví“ (bottles, virtuálních prostředí Windows vyladěných pro optimální instalaci a běh určité aplikace).

Práci s lahvemi sice zavedla už verze 9, ale technologie CrossTie to dále zjednodušuje. Díky ní se totiž instalace a konfigurování mnoha aplikací Windows stala otázkou jediného stisku tlačítka (alespoň na Macu, pod Linuxem bude třeba si nejprve stáhnout potřebné CrossTie profily).

Použití této technologie se popisuje tady a zde se vypíše seznam všech aplikací, pro něž to již funguje (názorně instalaci jedné aplikace tímto způsobem předvádí tohle video, to však ještě mluví o „.c4p“ souborech, které byly nyní přejmenovány na „.tie“ soubory). Program navíc zajišťuje automatickou aktualizaci CrossTie profilů.

CrossOver 10 do sebe začlenil Wine verze 1.3.9, což dále zlepšuje kompatibilitu s řadou aplikací, hlavně s různými verzemi Microsoft Office a Internet Exploreru a též s klientským softwarem herní služby Steam (ten se ovšem od loňského května nabízí i přímo pro Mac OS X).

Varianty pro Mac přinesly ještě řadu dalších vylepšení, v lahvích simulujících Windows 98 se podporuje tisk, zlepšila se kompatibilita s finančním programem Quicken, Internet Explorer 6 vyřešil potíže s tiskem tím, že používá láhev napodobující Windows 2000 a napravily se problémy s aplikacemi Enterprise Architect 8, FrameMaker 7.2, ChemSketch a Visio. Samozřejmě se zlepšila podpora všech verzí Microsoft Office, ale k největším zlepšením, co se týče instalace a fungování, došlo pro Office 203 a 2007.

Nová verze pro Mac navíc nabízí vylepšené uživatelské rozhraní, které využívá moderní nástroje zavedené s Leopardem a přibylo několik jazykových lokalizací, včetně české. Podrobný seznam všech změn verze 10.0.0 najdete tady.

CrossOver Mac 10 Impersonator se dodává ve více vydáních, pro běžné použití zcela postačuje vydání Standard, vydání Professional doplňuje nástroje pro podnikové nasazení a poskytuje rozšířenou podporu (rozdíly obou vydání shrnuje tahle tabulka). A stejně jako u předchozích verzí existuje též varianta Games zaměřující se především na hry.

Z webu Codeweavers si lze (po vyplnění registračního formuláře) zdarma stáhnout zkušební verze CrossOver Mac a CrossOver Games, stávající vlastníci si mohou novou verzi stáhnout ze svého účtu u Codeweavers.

Cena licence pro jednoho uživatele činí 39,95 USD za CrossOver Mac Standard a za CrossOver Games, CrossOver Mac Professional stojí 69,95 USD. Software samozřejmě vyžaduje procesor Intel (na PowerPC z principu nefunguje), od verze 10 podporuje pouze Mac OS X 10.5 nebo vyšší a dále potřebuje 120 MB prostoru na disku. CrossOver Games navíc pro náročnější žádá hry výkonnější grafický hardware.

Adobe Creative Suite 5.5 se zaměří na digitální publikování

Minulý týden server AppleInsider přinesl první zprávy o (některých) vlastnostech chystaného balíku Adobe Creative Suite (CS) 6. V pátek však tento server napsal, že ještě předtím Adobe hodlá vydat jakousi „meziverzi“, jež se bude nabízet pod názvem „Adobe Creative Suite 5.5 Digital Publishing“. Ten napovídá, že posílí funkce pro publikování na nové digitální platformy, především bude zahrnovat novou verzi nástroje Packager for iPhone.

Současný Packager for iPhone tvoří součást programu Adobe Flash Professional CS5 a vývojářské sady Adobe AIR SDK 2.0.1, jde v podstatě o křížový kompilátor schopný z Flash aplikací (z projektů napsaných v ActionScriptu 3) vygenerovat aplikace iOS.

Nová verze Packageru by však měla vedle iPhonu podporovat také iPad a navíc i chystané tablety s Androidem, jejichž nástup se očekává později v letošním roce. Tvrdí to japonský blog Macotakara, nový Packager má na takovýchto zařízeních podporovat dotykové ovládání gesty více prstů (například jejich přitahování a oddalování pro změnu měřítka).

Okolo Packageru bylo v minulosti hodně rozruchu, loni na jaře Apple v podstatě zakázal používání křížových kompilátorů pro vývoj aplikací iOS, což Adobe přimělo další vývoj Packageru pozastavit, ovšem v září 2010 se podmínky licenčního ujednání pro App Store zase uvolnily a Adobe práci na svém nástroji opět obnovila.

AppleInsider dodává, že podle jeho vlastních nezávislých zdrojů Adobe skutečně usilovně pracuje na balíku Adobe CS5.5, který vyjde ještě před verzí CS6, od zasvěcenců se dozvěděl, že nedávno již začalo beta testování programu Adobe Flash Professional CS5.5 a dokonce nabízí i snímek jeho obrazovky.

Právě ten bude zahrnovat zmíněný nový Packager a dále se očekává, že ho bude doprovázet Adobe Flash Catalyst CS5.5, nástroj pro interaktivní návrh, který vývojovým týmům přinese nové možnosti jako jsou podpora týmové spolupráce, průběžný návrh aplikací, plné zapojení designérů do procesu vývoje a možnost souběžného vývoje pro Web, osobní počítače a mobilní zařízení.

Dále bude Adobe CS5.5 Digital Publishing údajně zahrnovat InDesign CS5.5 podporující standard ePub 3.0 pro elektronické publikování a aktualizovány by měly být též další aplikace balíku, například Dreamweaver, u nichž se rovněž předpokládá doplnění funkcí přímého exportu digitálního obsahu.

Je pravděpodobné, že práce na Adobe CS5.5 Digital Publishing začaly až loni v září po výše zmíněném uvolnění podmínek pro aplikace App Store, svou roli v tom možná sehrála i stížnost, kterou kvůli zákazu Flashe pod iOS Adobe podala u amerického antimonopolního úřadu.

Na tom ovšem zase až tolik nezáleží, důležité je, že zřejmě již poměrně brzy lze očekávat nové vydání Creative Suite, jež dále rozšíří možnosti publikování pro nové elektronické platformy, zejména pro iPad a další připravované tablety.

Názory na software Adobe se sice hodně různí, avšak nejde popřít, že pro publikační činnost ho využívá mnoho lidí a organizací, rozšíření těchto možností také na nově nastupující distribuční platformy tak představuje zcela logický krok.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: