Softwarové novinky týkající se Maců - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Softwarové novinky týkající se Maců

16. června 2010, 00.00 | Apple konečně vydal ostrou verzi Mac OS X 10.6.4. Byla schválena verze 1.1 rozhraní OpenCL. Čeští a slovenští výrobci antivirového softwaru se snaží proniknout na Mac OS X a Microsoft Office 2011 bude přinejmenším částečně podporovat češtinu.

Kvůli blížícímu se příchodu iOS 4 a iPhonu 4 na trh bylo v poslední době zpráv spojených s Macy dost málo, avšak nečekaně se včera objevily modernizované Macy mini, jimž věnujeme samostatný článek a novinek jsme se pak dočkali i v softwaru pro Macy:

Apple po řadě beta verzí vydal Mac OS X 10.6.4

Uvedení ostré verze Mac OS X se očekávalo už na zahájení konference WWDC 2010 v pondělí 7. června, ale jak víte, nedošlo k němu. Místo toho Apple pořád dál vydával testovací sestavení, minulý týden se jedno objevilo hned po zahájení WWDC a toto pondělí externí vývojáři obdrželi další sestavení 10F569.

To přišlo jenom šest dní po předchozím sestavení 10F566 a jeho popis zůstával stejně jako u několika posledních verzí nezměněný. První testovací sestavení přitom přišlo již koncem dubna a vývojáři jich dostali už celkem osm.

A pak, vzhledem k dosavadnímu vývoji dost nečekaně, včera Apple konečně uvolnil ostrou verzi Mac OS X 10.6.4 (předchozí aktualizace Mac OS X 10.6.3 dorazila koncem března), zde popíšeme její novinky pouze stručně, další informace přineseme později.

Stručný přehled novinek Mac OS X 10.6.4

Podrobnější popis novinek Mac OS X 10.64 nabízí tento podpůrný dokument, jde o opravy chyb zmiňované již v testovacích verzích. Opravuje například chybu, jež mohla způsobit, že klávesnice či trackpad přestanou reagovat, dále chybu, která mohla aplikacím Adobe Creative Suite 3 zabránit v otevření, řeší potíže s kopírováním, přemisťováním a mazáním souborů na SMB serverech a zlepšuje spolehlivost VPN připojení.

Též napravuje potíže s DVD Playerem, když se používá odstraňování prokládání typu Good Quality, řeší problémy s editací fotografií v programech iPhoto a Aperture v celoobrazovkovém režimu a zlepšuje kompatibilitu s některými Brailleskými displeji.

Dále napravuje potíže s novými MacBooky Pro, konkrétně problém s režimem spánku a s tím, že pravý reproduktor může znít hlasitěji než ten levý.

V Aperture 3 přidává podporu dalších fotoaparátů pro snímkování přímo do programu, doplňuje kompatibilitu s formáty RAW dalších digitálních fotoaparátů a řeší potíže s některými webovými USB kamerami, se zvukovými zařízeními pro rozhraní FireWire a s párováním dálkových ovládání Applu.

Mac OS X 10.6.4 také zahrnuje nový webový prohlížeč Safari 5.0 (který Apple samostatně vydal už minulý týden).

Samozřejmě přináší Mac OS X 10.6.4 též bezpečnostní opravy, avšak přehled bezpečnostních aktualizací Mac OS X v úterý ještě neobsahoval jejich bližší popis, ve středu se tam ale už konečně objevil.

Nová aktualizace Snow Leoparda se přirozeně nabízí prostřednictvím mechanismu Software Update, anebo se dá stáhnout ručně, a to jak pro klientskou, tak pro serverovou variantu systému.

Rozdílovou aktualizaci klienta z verze 10.6.3 stáhnete tady (má velikost 607,21 MB), kombinovaný aktualizátor určený pro všechny verze Mac OS X 10.6 najdete zde (887,37 MB).

Rozdílovou aktualizaci Mac OS X Serveru 10.6.4 lze získat odtud (615,60 MB) a kombinovaný aktualizátor Serveru se nalézá tady (1,05 GB). Server vedle všech oprav klientské varianty přináší ještě opravy řady serverových služeb, což blíže popisuje tenhle dokument.

Navíc Apple včera uvolnil speciální aktualizace Mac OS X 10.6.4 pro právě uvedené Macy mini, které řeší problémy kompatibility a výkonu grafiky a otázku kompatibility s SDXC kartami o vysokých kapacitách.

Aktualizace pro klientský model nového Macu mini se nabízí zde (403,38 MB), pro serverový Mac mini pak tady (411,72 MB).

Nová bezpečnostní aktualizace Leoparda

Uvolněna byla též nová bezpečnostní aktualizace Leoparda, Security Update 2010-004, jež zahrnuje stejné bezpečnostní opravy jako Mac OS X 10.6.4, jejichž bližší popis se nachází v tomto dokumentu.

Pro klientskou variantu Mac OS X 10.5.8 se nalézá zde (222 MB), pro Leopard Server 10.5.8 ji získáte odtud (380,29 MB).

Optimalizované OpenGL ovladače přijdou asi až později

Otázkou ale stále zůstává, jestli Mac OS X 10.6.4 přinesl, jak mnozí doufali, optimalizované OpenGL ovladače grafických karet zvyšující výkon, zejména ve 3D hrách (s rozšiřující se nabídkou nedávno spuštěné služby Valve to začíná nabývat na významu).

Ve webových diskusích se však objevily poznámky vývojářů, že by bylo přehnané od Mac OS X 10.6.4 očekávat nějak výrazné zvýšení výkonu grafiky, protože většina změn týkajících se OpenGL byla do systému zapracována ještě předtím, než Valve rozběhla svou službu. A tak podstatnější změny nejspíš přinese až následná aktualizace Snow Leoparda (Valve už dala najevo, že se hodlá na takovýchto optimalizacích podílet, chce spolupracovat s Applem, NVIDIí a AMD/ATI).

Jasněji to ukážou až testy, ale zveřejněná dokumentace Mac OS X 10.6.4 naznačuje, že jde spíše o „udržbářskou aktualizaci“ uhlazující ostré hrany systému.

Organizace Khronos Group schválila OpenCL 1.1

Mac OS X 10.6 Snow Leopard mimo jiné přinesl některé nové technologie, jež by měly čase umožnit vznik aplikací mnohem lépe využívajících moderní hardware. Jednou z nich je OpenCL, nové standardizované programovací rozhraní (a také vývojový rámec a programovací jazyk) umožňující snazší vývoj aplikací pro heterogenní systémy, především by však mělo dovolit využívat vedle centrálního procesoru také současné vysoce paralelní grafické procesory v nejrůznějších aplikacích (obecné vlastnosti OpenCL docela dobře popisuje česká Wikipedie).

OpenCL ovšem není určeno zdaleka jenom pro Macy, s jeho vývojem sice začal Apple, ale později z něj udělal průmyslový standard, už na konci roku 2008 byla schválena verze 1.0 standardizační organizací Khronos Group.

A v pondělí Khronos Group vydala OpenCL 1.1, novou verzi tohoto standardu (podrobnější informace najdete tady).

Není vůbec náhoda, že aktualizace standardu vychází po 18 měsících, Ars Technice řekl předseda pracovní skupiny OpenCL, že tento časový interval považují za nejvhodnější, protože dává jak dostatek času vývojářům připravujícím kompatibilní aplikace, tak zároveň dovoluje dostatečně rychlou odezvu na jejich podněty a požadavky.

Verze 1.1 především přináší lepší integraci s dalšími zařízeními, události OpenCL lze připojovat k jiným událostem a současně půjde spouštět více matematických a grafických událostí. Příkazy mohou přicházet z více míst a paměťové buffery půjde rozprostřít po více zařízeních.

Vývojářům nabízí více OpenCL podporu nových možností, například třídílné vektory, celočíselné vazby, další obrazové formáty a nové datové typy obecně a výpočty ovlivňující pouze část bufferu. Zlepšila se též kompatibilita mezi řetězci zpracování OpenCL a OpenGL a i když OpenCL vychází z jazyku C, nově se nabízí API rozhraní umožňující začleňování kódu C++. (Přehled vlastností API rozhraní OpenCL 1.1 nabízí tento PDF dokument, jde ovšem o materiál určený pro vývojáře).

Aplikace a zařízení navržené pro OpenCL 1.O budou samozřejmě s OpenCL 1.1 plně kompatibilní, ale nemusí podporovat všechny nové funkce. Nyní jsou ovšem již dostupné specifikace nové verze a také některé podpůrné softwarové nástroje, avšak implementace novinek OpenCL 1.1 do konkrétních aplikací bude pochopitelně chvíli trvat, časem by se ale měl začít objevovat software podporující novou verzi OpenCL a výrobci hardwaru jistě začnou také implementovat jeho podporu.

Lze předpokládat, že Apple bude patřit k prvním, kdo bude podporovat OpenCL 1.1, vzhledem k tomu, že OpenCL tvoří integrální součást Snow Leoparda, mohlo by se stát součástí jeho některé další aktualizace (do Mac OS X 10.6.4 se to už samozřejmě nestihlo).

OpenCL je ale obecný standard, a tak se podpora verze nakonec objeví též ve Windows a dalších operačních systémech a dokonce i v chytrých telefonech a jiných podobných zařízeních, jejichž výkon stále roste a v nichž se rovněž prosazuje pořád větší paralelizace hardwaru. (OpenCL podporují například nové verze grafických koprocesorů PowerVR SGX pro mobilní přístroje, užívané mimo jiné iPhony a iPady.) K významným zastáncům OpenCL náleží rovněž NVIDIA, která už vydala OpenCL 1.1 ovladače pro své grafické karty.

Na druhou stranu ale nelze čekat významné novinky ihned, protože vývoj aplikací plně využívajících OpenCL je běh na dlouhou trať, vždyť dnes, skoro rok po uvedení Snow Leoparda na trh, stále nenajdete příliš mnoho aplikací, důsledně používajících OpenCL 1.0 a s implementací podpory OpenCL 1.1 to jistě nebude o nic lepší. Přesto se v dlouhodobějším výhledu jedná o technologii se značným potenciálem, jež by mohla přinést zajímavé aplikace.

České a slovenské antivirové firmy se začínají zajímat o Mac OS X

To, nakolik je pro Mac OS X potřebný antivirový a obecně jakýkoli bezpečnostní software, stále zůstává předmětem ostrých polemik, ale s tím, jak roste zastoupení této platformy, roste i zájem příslušných firem. A to platí i pro firmy české a slovenské, jež si vydobyly na mezinárodním trhu bezpečnostního softwaru velice slušné postavení, není proto divu, že přicházejí s nabídkami pro Macy. Protože však tyto informace najdete na českém Webu, zde zmíníme jen odkazy, na nichž si je snadno dohledáte.

Pod Windows patři k velmi oblíbeným antivirovým programům NOD 32 Antivirus 4 slovenské firmy ESET a ta minulý týden uvolnila už druhou beta verzi tohoto programu pro Mac OS X (existuje též pro Linux), podrobnosti přináší tahle tisková zpráva.

A tento týden firma AVG Technologies (původně česká, ale teď již s celosvětovou působností) uvedla AVG LinkScanner pro Mac OS X, bezplatný nástroj pro bezpečnostní kontrolu webů (příslušnou tiskovou zprávu najdete zde).

Užitečnost takového softwaru je samozřejmě otázkou názoru, ale nepřekvapuje, že se tyto firmy snaží proniknout na nový rostoucí trh, ESET navíc tvrdí, že její software může zabránit šíření hrozeb pro Windows z Mac OS X a Linuxu, což již přece jenom dává smysl.

Office 2011 pro Mac přinese přinejmenším částečnou podporu češtiny

Už v únoru Microsoft představil první beta verzi chystané Office 2011 pro Mac a od té doby přicházejí další informace o tomhle chystaném kancelářském balíku, minulý týden třeba Microsoft prozradil, že nechystá jeho 64bitovou verzi.

Nová verze Office pro Mac však bude zřejmě myslet i na české uživatele, server SuperApple.cz v pondělí informoval, že aktuální beta verze zahrnuje také slovníky pro kontrolu českého pravopisu (podle ohlasů z diskuse už tam ale čeština byla i dříve), slovenštinu však Office 2011 nenabízí.

Zdá se tedy, že ostrá verze Office 2011, která by se měla objevit někdy na podzim, bude zahrnovat podporu češtiny, otázkou zůstává, jak rozsáhlou. Živě dokonce tvrdí, že by mohl Microsoft přinést kompletní českou lokalizaci Office 2011, ale to zatím rozhodně není jisté. Ovšem vzhledem k tomu, že OpenOffice 3.x pro Mac OS X českou lokalizaci má, opravdu by se Microsoft mohl více snažit.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: