Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Softwarové novinky týkající se Maců
9. srpna 2010, 00.00 | Multifunkční utilita NuKit 1.0 usnadňuje spouštění aplikací a upravuje různé vlastnosti Mac OS X. A testy serveru Bare Feats naznačují, že Apple v Mac OS X 10.6.4 pro nové iMacy významně vylepšil grafické ovladače.
Na poli softwaru pro Macy se koncem minulého týdne opět našlo jen pár novinek:
Sada nástrojů NuKit 1.0 se snaží vylepšit práci s Mac OS X
Malá softwarová firma Nulana, jež vyvíjí od roku 2007 aplikace pro Mac OS X a iPhone, se uchází o přízeň zákazníků novou utilitou nazvanou NuKit. Její veřejná beta verze byla dostupná už od června, ale minulý týden vyšla ostrá verze 1.0.
Utilit všelijak vylepšujících práci s Mac OS X se nabízí spousta, NuKit se snaží zaujmout tím, že řeší hned několik různých úloh, tvoří ji vlastně celá sada nástrojů. Umožňuje snadno spouštět aplikace, definovat pro ně klávesové zkratky, upravuje zacházení s okny, zahrnuje vyspělý kalkulátor a dovoluje měnit některá skrytá nastavení systému.
Základ utility tvoří multifunkční panel Launcher umožňující spouštět aplikace a otevírat weby. Do jeho příkazové řádky se dají také zadávat příkazy a lze v ní provádět výpočty. Nabízí funkci rychlého vyhledávání, zapsání několika prvních znaků názvu aplikace zúží výběr dostupných položek. Mohou se do něj zadávat všechny systémové příkazy Mac OS X a umí zpracovávat též příkazy nejběžnějších vyhledávacích služeb (jako je Google).
Launcher v sobě navíc integruje poměrně výkonný kalkulátor, zvládá i složitější výpočty s běžnými funkcemi (včetně goniometrických funkcí jako je sinus a cosinus), umí pracovat s velkými čísly a výsledky lze nechat zobrazovat v desítkové, dvojkové, osmičkové a šestnáctkové soustavě.
Dále NuKit nabízí editor klávesových zkratek, s nímž je možné aplikacím (třeba Safari či poštovnímu klientovi Mail) přiradit kombinace kláves, které je vyvolají v rámci celého systému.
Nástroj Window Mover dovoluje posouvat okna a měnit jejich velikost tažením myši či prstů na trackpadu (když se kurzor nachází nad oknem, názorně to předvádí tohle video).
Jestliže trackpad podporuje multi-touch ovládání, půjde s okny manipulovat gesty dvou a tří prstů, což pochopitelně funguje i na novém Magic Trackpadu. A samozřejmě lze nastavit příslušná gesta a modifikační klávesy.
Dále utilita obsahuje funkce Real Zoom a Real Close. Real Zoom způsobí, že stisk tlačítka pro maximalizaci okno roztáhne na celou obrazovku (viz toto video) a Real Close zavře aplikaci, zavře-li se jedno z jejích oken.
A konečně NuKit poskytuje nástroj Tweaker umožňující měnit skrytá nastavení systému, především doku a Finderu. Lze tak kupříkladu navrátit 2D podobu doku, nebo nechat zobrazovat ve Finderu plnou cestu zobrazovaných oken s možností pohybu po ní a pochopitelně toho umí ještě mnohem víc.
NuKit 1.0 vyžaduje Mac OS X 10.5 nebo vyšší (tedy alespoň Leoparda) a pracuje pouze na procesorech Intel. Zkušební verze se dá stáhnout odtud (jde o 5,5 MB velký DMG soubor), jež bude funkční po dobu 15 dní. Pro další používání bude třeba zakoupit licenci, což přijde na 19,99 USD.
Testy serveru Bare Feats naznačují, že nové iMacy používají vylepšené grafické ovladače
Výkonnostní testy Maců samozřejmě neprovádí jen Macworld, i když ten má asi nejpropracovanější metodiku, dovolující srovnávání za delší časová období. Různé testy, především grafických karet, dělá také server Bare Feats.
Nově porovnal výkon čtyřjádrových 27” iMaců ve 3D hrách. Testů se zúčastnily letošní 27” iMac s procesorem Core i7 na 2,93 GHz, 16 GB RAM a grafickou kartou Radeon HD 5750 (jedna z nejvyšších možných zákaznických konfigurací) a loňský 27“ iMac s procesorem Core i7 na 2,8 GHz, rovněž 16 GB RAM a grafickou kartou Radeon HD 4850. Mimoto se testů účastnil ještě osmijádrový Mac Pro se dvěma 2,93GHz Xeony, 12 GB RAM a grafickou kartou Radeon HD 4870, připojenou ke 30” monitoru Cinema Display.
Bare Feats zkoumal výkony těchto strojů ve známých 3D hrách pro Mac OS X, konkrétně šlo o hry Enemy Territory: Quake Wars, World of Warcraft, Bioshock, X-Plane a Portal. Oba iMacy je zobrazovaly ve svém fyzickém rozlišení 2 560 x 1 440, Mac Pro používal rozlišení 2 560 x 1 600 (fyzické rozlišení 30“ monitoru Applu), což již pochopitelně vytvářelo docela značnou zátěž.
Provedl však ještě jeden experiment, právě na ten se zde podíváme blíže. Pro nové iMacy Apple vydal také speciální upravenou variantu Mac OS X 10.6.4, jež má řešit problémy kompatibility a výkonu grafiky.
Instalátor této aktualizace přirozeně funguje pouze na letošních iMacích, Bare Feats však našel způsob, jak ji dostat i na loňský iMac - prostě disk novějšího iMacu s nainstalovaným Mac OS X 10.6.4 naklonoval a přenesl ho na loňský model.
Výsledky testů uvedených 3D her samozřejmě byly vyneseny do diagramů, hodnoty naměřené s modifikovaným Mac OS X 10.6.4 naklonovaným na starší iMac se zobrazují oranžovou barvou.
A tyto výsledky vypadají skutečně zajímavě. Ve většině her dosáhl nejvyšších snímkových rychlostí letošní 27” iMac, pouze ve hrách World of Warcraft a Bioshock byl lepší Mac Pro.
To se vcelku dalo předpokládat, procesory Core i7 stojí výkonnostně téměř na úrovni Xeonů v Macu Pro, který ovšem vedl v počtu procesorových jader (osm proti čtyřem v iMacích), ale letošní iMac opět používá moderní grafickou kartu Radeon HD 5750, zatímco ostatní stroje mají o generaci starší Radeony HD 4XXX (Radeon HD 4870 ovšem stále představuje docela výkonné řešení). První místa tak spíše ukazují, ve které hře se více projevuje vliv hlavních procesorů a ve které závisí hlavně na grafické kartě.
Velice zajímavě však testy dopadly pro loňský iMac s naklonovaným diskem. Zatímco s původním systémem výrazně zaostával ve všech hrách, s „implantovaným“ Mac OS X 10.6.4 pro nové iMacy působil jako zcela jiný stroj. Kromě jednoho případu jsou „oranžové“ výsledky výrazně lepší (výjimkou byl Bioshock, kde se naměřené hodnoty vůbec nezměnily), ve hře Portal nové ovladače zajistily dokonce víc než dvojnásobný výkon (42,2 namísto 19,0 snímku/s) a ve většině ostatních her činilo zlepšení desítky procent.
S aktualizovanými ovladači tak loňský iMac vcelku dokázal držet krok s ostatními, jeho výkony zjevně víc ovlivňuje software než hardware, s modifikovaným Mac OS X 10.6.4 se Radeon HD 4850 docela přiblížil Radeonu HD 5750.
Apple zjevně hodně zapracoval na ovladačích pro grafické karty ATI Radeon, optimalizace se projevila hlavně u hry Portal (to nemusí být náhoda, vždyť Valve tvrdila, že bude s Applem spolupracovat na vylepšení výkonu OpenGL ovladačů Mac OS X, toto by mohl být první výsledek).
Brzy by se měly objevit také nové Macy Pro, jež budou standardně vybaveny grafickými kartami ATI Radeon HD 5770 a volitelně se pro ně bude nabízet skutečně silná karta Radeon HD 5870. Jak ukazují výsledky Bare Feats, lze očekávat, že s novými ovladači bude tento hardware skutečně využit.
Je docela pravděpodobné, že Apple nové grafické ovladače vydá jako samostatnou aktualizaci Mac OS X pro všechny Macy. Minulý týden jsme informovali o tom, že vývojáři údajně obdrželi novou „grafickou“ aktualizaci Snow Leoparda, což by mohly být právě nové vylepšené ovladače grafických karet (není ovšem jasné, zda půjde o ovladače pouze pro ATI Radeony anebo také pro další grafický hardware, například integrované a samostatné grafické procesory NVIDIe).
Jasněji v této věci bude zřejmě teprve potom, až Apple uvede zmíněné nové Macy Pro, případná samostatná grafická aktualizace Mac OS X však asi přijde ještě později, protože bude vyžadovat otestování mnohem širší palety možných konfigurací. Jisté to sice není, ale přesto lze doufat v nové ovladače grafických karet umožňující naplno využít potenciálu současného hardwaru (což bohužel zatím především ve hrách zdaleka neplatí).