Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Softwarové novinky týkající se Maců
23. května 2011, 00.00 | Externí vývojáři obdrželi druhou beta verzi Mac OS X 10.6.8. A začal se nabízet nástroj Hype pro tvorbu HTML5 animací.
Na poli softwaru pro Macy se sice v poslední době mnoho neděje, ale pár zpráv se koncem minulého týdne přece jenom našlo:
Druhé testovací sestavení Mac OS X 10.6.8 netrpí žádnými známými problémy
Aktuální verzí Snow Leoparda je nyní Mac OS X 10.6.7 vydaný koncem března, ovšem v pátek 13. května externí vývojáři obdrželi první testovací verzi Mac OS X 10.6.8 (sestavení 0K521).
A minulý čtvrtek, tedy necelý týden poté, Apple uvolnil druhou beta verzi Mac OS X 10.6.8, sestavení 10K524. Jak kombinovaný aktualizátor, tak rozdílová aktualizace mají velikost 1 GB.
Podle těch, kdo mají k tomu softwaru přístup, žádá Apple testující, aby se přednostně zaměřili na Airport, grafické ovladače, Mac App Store, práci se sítěmi, QuickTime a VPN, lze tedy předpokládat, že v těchto oblastech došlo k největším změnám. Doprovodná dokumentace nezmiňuje žádné známé problémy, už se tedy zřejmě budou hlavně vychytávat drobnější chyby.
Mac OS X 10.6.7 přinesl řadu oprav, ovšem rozhodně nebyl bez potíží, Apple musel vydat několik jeho dodatečných aktualizací (šlo především o opravu, jež vyřešila problém s porušeným zobrazováním a tiskem některých OpenType písem). Ani to však zjevně nestačilo, když se Apple rozhodl vydat ještě další novou verzi Snow Leoparda.
Protože se jedná teprve o druhou beta verzi, lze předpokládat, že vyjde ještě několik dalších testovacích sestavení, než bude uvolněna ostrá verze. Tentokrát by si ovšem měl Apple dát zvlášť záležet, protože je velmi pravděpodobné, že půjde o úplně poslední, stabilizační verzi Snow Leoparda. (Shodou okolností Leopard též skončil na verzi 10.5.8.)
Uvedení jeho nástupce, Mac OS X Lion, totiž Apple slíbil na letošní léto, a to se již blíží. Očekává se, že vlastnosti Lionu a datum jeho vydání upřesní na konferenci WWDC 2011, která začíná 6. června. Do té doby asi ještě ani nebude Mac OS X 10.6.8 hotový, uvidíme, zda bude na trhu dříve než Lion. Ten by totiž mohl dorazit dřív, než se dosud čekalo:
Možné známky brzkého uvedení Mac OS X Lion
Mimochodem, už se začaly objevovat náznaky, že v některých zemích počínají docházet zásoby Snow Leoparda, což by mohlo (i když nutně nemusí) signalizovat brzký příchod Lionu na trh. Podle serveru 9to5mac se v Austrálii a na Novém Zélandu tento software již skoro nedá sehnat a pobočky webového obchodu Applu pro tyto země udávají dodací lhůtu 5 až 7 pracovních dní.
Ve zbytku světa zatím takové problémy nejsou, ale vzhledem k odlehlosti daných zemí by to mohlo znamenat, že v distribuci Mac OS X dochází ke změnám. Ovšem zatímco zásoby Snow Leoparda již možná docházejí, Lion by se měl distribuovat především prostřednictvím internetového obchodu Mac App Store (asi bude existovat i v krabicové verzi, ale ta bude hrát jen podružnou roli).
Tohle vše by se mělo vyjasnit na WWDC 2011, ovšem očekávání některých, že by Apple ostrou verzi Lionu vydal už tam, jsou nejspíš přehnaná. V pátek 13. května vyšla také třetí předběžná verze Lionu, jež sice již je hodně stabilní, ale pořád jde o beta verzi. Více se ukáže za dva týdny.
Hype slibuje snadnou tvorbu HTML5 animací
Apple (a především Steve Jobs) nemá vůbec rád Flash a jako jeho náhradu usilovně propaguje HTML5, do krajnosti to dovedl v případě iOS, který Flash vůbec nepodporuje a spoléhá právě na HTML5. Ovšem zatímco pro Flash dnes existuje řada vývojových nástrojů pro všechny běžné platformy, nabídka programů pro přípravu složitějšího HTM5 obsahu se teprve nyní začíná rozšiřovat.
Flash se často využívá pro webové animace, jež se v něm tvoří docela snadno, minulý pátek se však objevil program pro Mac, který slibuje snadnou přípravu webových animací využívajících HTML5.
Napsala ho firma Tumult, což jsou dva bývalí zaměstnanci Applu (Jonathan Deutsch a Ryan Nielsen). Rozhodli se osamostatnit a pustili se do vývoje nových nástrojů tvorby webového obsahu, první plod jejich úsilí představuje program Hype (autorům zjevně nechybí smysl pro sebeironii).
Popisují ho jako „vůči designérům vstřícný“ autorský nástroj pro tvorbu HTML5 animací a interaktivního obsahu, který nevyžaduje žádné znalosti programování (i když samozřejmě práci s kódem dovoluje).
Svými funkcemi se hodně podobá někdejšímu programu Macromedia Director, ovšem nepoužívá Flash, ale HTML5. Díky tomu jím vytvořený obsah lze zobrazovat ve všech moderních webových prohlížečích a na vyspělých mobilních zařízeních, včetně těch s iOS (tedy na iPhonech a iPadech).
Program uživateli nabídne WYSIWIG editor s náhledovým panelem využívajícím WebKit (zobrazuje tak totéž, co Safari) a bohatě vybavený textový editor pro úpravu obrazců, textů a obrázků. Ke každému prvku vytvářeného obsahu lze přistoupit pomocí inspektora a uzpůsobit jeho vlastnosti. S přesným umisťováním prvků navíc pomáhají inteligentní vodítka a další pomocné nástroje.
Hype používá HTML5, CSS3 styly a JavaScript, podporuje nejnovější prvky HTML5 jako jsou vrhané stíny, odrazy a 3D transformace. Přísně se drží standardů, ale zároveň se snaží podporovat co největší rozsah prohlížečů (od IE6 až po Chrome 12). Takže pokud například cílový prohlížeč nepodporuje přechody CSS3, místo toho Hype přepne na javascriptové animace.
Některé věci ovšem starší prohlížeče prostě nezvládají, v takovém případě Hype vydá varování o nekompatibilitě. Nekompatibility je možné zobrazovat v samostatném okně, v němž se lze podívat, jak bude daný kód vypadat v různých prohlížečích.
Obsah sice jde připravovat bez zásahů do kódu, ale zkušenější uživatelé mohou editovat jednotlivé HTML prvky a ručně je upravovat a navíc Hype poskytuje integrovaný editor JavaScriptu, v němž lze psát vlastní funkce. A nabízí javascriptové API rozhraní dovolující manipulace s vytvářeným obsahem.
Hype má sloužit především k tvorbě animací, ty využívají klíčové snímky a dají se připravovat dvěma způsoby - ručně, nebo pomocí volby „Record“ (nahrávání). Po stištění tlačítka „Record“ bude Hype sledovat úkony uživatele v pracovním prostoru a automaticky je převede do přechodů potřebných k vytvoření odpovídající animace. Následně ovšem lze dále upravovat jejich jednotlivé prvky.
Program dovoluje vytvořit libovolný počet animačních scén, mezi nimiž se dá přecházet pomocí plynulých efektů a dokonce je možné využívat více časových os, což se hodí pro animace ovládané událostmi myši a klávesnice.
Jeho výstup tvoří standardní HTML5 kód, který se do webů začlení zkopírováním tří řádek kódu a umístěním (automaticky vygenerované) složky obsahující potřebné mediální prvky na příslušný webový server. Vedle lokálního publikování výsledného kódu navíc Hype podporuje také jeho export do služby Dropbox, což umožňuje jeho snadné sdílení.
Přehled vlastností programu najdete tady, navíc se na webu Hype nalézá i jeho podrobná HTML dokumentace. Mimoto web programu nabízí galerii ukázek vygenerovaného kódu a výuková videa.
Hype funguje pouze pod Mac OS X, byl napsán pro prostředí Cocoa. Vyžaduje Mac OS X 10.6.6 nebo vyšší a pořídit se dá (tak jako mnoho jiných nových programů pro Macy) výlučně v obchodu Mac App Store. Tam se zatím prodává za zaváděcí cenu 29,99 USD (23,99 EUR). Tumult však bohužel neposkytuje zkušební verzi.
První ohlasy na Hype jsou všeobecně příznivé, jde ovšem o verzi 1.0, ale autoři jistě budou program dál rozvíjet. Nelze ho zatím považovat za náhradu Flashe Professional, představuje spíše obdobu Macromedia Directoru, ale už nyní bude dobrou pomůckou pro ty, kdo chtějí snadno a rychle vytvářet interaktivní obsah použitelný jak v moderních webových prohlížečích na osobních počítačích, tak na mobilních přístrojích s iOS.