Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Softwarové perličky pro páteční chladný den
4. března 2005, 00.00 | Počasí venku a především teplota nepatří k těm nejšťastnějším a není nic příjemnějšího, než zůstat pěkně v teple a ve volném čase otestovat pár zajímavých programů pro Mac OS X. Proto se dnes podíváme na uControl, Little Snitch a Sticky Windows. A jestliže vám tyto jména nic neříkají, máte další důvod přečíst si celý článek.
Počasí venku a především teplota nepatří k těm nejšťastnějším a není nic příjemnějšího, než zůstat pěkně v teple a ve volném čase otestovat pár zajímavých programů pro Mac OS X. Proto se dnes podíváme na uControl, Little Snitch a Sticky Windows. A jestliže vám tyto jména nic neříkají, máte další důvod přečíst si celý článek.
uControl
licencováno pod GNU GPL
Utilitka uControl patří do kategorie hacků, které dokáží rozšířit možnosti vašeho počítače. uControl se zaměřuje především na remapování kláves, neboli záměnu kláves mezi sebou. To mohou využít především uživatelé PC klávesnic, kde je znak Windows a Alt jinak umístěn, než na standardní Apple klávesnici. Unixovým uživatelům může přijít vhod záměna Caps Locku za klávesu Control. Stejně jako SideTrack, myslí i uControl na uživatele přenosných počítačů. V SideTracku si můžete nastavit část trackpadu, který bude sloužit na rolování - podobně jako funguje kolečko myši. Pokud jste se stejně jako já s touto funkcí nesžili a neustále přehmatávali, může pro vás být řešením uControl. U toho se rolovaní na trackpadu aktivuje pouze při podržení další klávesy (třeba fn) a jakmile je tato klávesa stisknuta, trackpad slouží pouze pro posun ve vertikálním a horizontálním směru.
Mezi další funkce patří prohození levého a pravého tlačítka myši pro leváky a změna klávesové zkratky fn-Delete na Shift-Delete. Před instalací si především stáhněte správnou verzi programu dle aktuální verze vašeho operačního systému. uControl si nerozumí s HID hacky a ty musí být před instalací odstraněny - konkrétně se jedná o iJect, DoubleCommand, CommandAndControl a PowerDelete. Tvůrce na svých stránkách upozorňuje na možnost konfliktu s dalšími podobnými utilitkami, ale osobně jsem na kernel panic nenarazil. Celé nastavení probíhá v samostatném ovládacím panelu, který se objeví s systémových předvolbách.
Little Snitch
25 USD
Aplikace Little Snitch není horká novinka, ale patří ve své kategorii k těm velmi povedeným. Hlavním úkolem "Malého práskače", jak by se dal název volně přeložit, je informovat vás o každém programu, který se snaží z vašeho počítač připojit někam do internetu. Na všechna tato "volání" budete upozorněni vyskakovacím oknem, kde je přesně uvedeno, o jaký program se jedná, kam se chce připojit a na jakém portu. Na vás je rozhodnutí, zda toto připojení aplikaci povolíte či nikoliv. Dále si můžete zvolit, zda toto povolení či zákaz bude platit pouze do ukončení aplikace, pro daný server či port. Aby používání bylo jednoduší, můžete si nastavení prográmku Little Snitch nalézt přímo Systémových předvolbách a spravovat si tak veškerá pravidla. Díky tomu můžete své aplikace rozdělit do skupin podle povolení se připojovat na vzdálené servery a odesílat informace. Pomocí Little Snitche můžete odhalit především spyware programy. i když těch na Macu tak velké množství není, ale můžete získat i lepší přehled o tom, jak programy na vašem disku pracují, kdy volají domů a zjišťují si třeba dostupnost nového updatu. Jednoduše řečeno, získáte lepší přehled o využití vašeho internetového připojení i fungování instalovaných aplikací.
Cena za licenci je stanovena na 25 USD, ale v demo verzi funguje Little Snitch pouze 3 hodiny a následně se sám vypne a pokud jej chcete dále používat, je nutné je znovu zapnout. Výhodou je, že toto je jediné omezení oproti plné verze, funkčnost je jinak stejná.
Sticky Windows
15 USD
Stýská se vám po Mac OS 9 a po možnosti schovávat okna za okraje plochy? Již nemusí, Sticky Windows totiž vdechnou Mac OS X trochu devítkového sentimentu a tuto oblíbenou funkci vrátí na váš Mac. Po spuštění se malá ikonka motýla (signalizující spuštění) objeví v horní liště a v předvolbách si uživatel může nastavit, jaké strany plochy mají být "aktivní" - strana, kde je umístěn Dock, je v tomto případě nevhodná a pro schovávání oken je ideálnější použít zbývající dvě. To je vše, co potřebujete na začátku nastavit, následně stačí uchopit okno za horní lištu a přesunout ke straně, která je aktivní.
Po krátkém okamžiku okno zmizí a objeví se pouze nadpis a ikonka aplikace v malém rámečku. Kliknutím na nadpis okno vyskočí a je možné s ním opět pracovat, opakovaným kliknutím na nadpis se okno opět schová. I když se Sticky Windows trochu od svého předchůdce liší, jestliže jste si tuto funkci oblíbili v Mac OS 9, určitě přijdete Sticky Windows na chuť a to i díky malému zatěžování procesoru. Cena tohoto programu je stanovena na 15 USD.