Softwarové zprávy: další sestavení Mac OS X 10.5.3, aktualizovaný Bluetooth firmware pro MacBook Air, aktualizovaný Remote Desktop Connection a FarFinder 1.0. (14.4.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Softwarové zprávy: další sestavení Mac OS X 10.5.3, aktualizovaný Bluetooth firmware pro MacBook Air, aktualizovaný Remote Desktop Connection a FarFinder 1.0. (14.4.08)

14. dubna 2008, 02.00 | Apple vydal nové testovací sestavení Mac OS X 10.5.3. A také uvolnil aktualizaci firmwaru pro Bluetooth na MacBooku Air. Microsoft zpřístupnil třetí beta verzi klienta Remote Desktop Connection 2.0 pro Mac. A nový program FarFinder umožňuje vzdálený přístup k souborům na Macu.

Přes víkend se mnoho nových zpráv neobjevilo. Většina novinek se týká softwaru, ty najdete v tomto článku, druhý dnešní článek shrnuje skrovné zprávy spojené s iPhonem a iPodem touch.

Nejprve se podívejme na nový software:

Další testovací sestavení Mac OS X 10.5.3

V pátek Apple rozeslal vývojářům nové testovací sestavení Mac OS X 10.5.3. Jde o již čtvrtou verzi dostupnou vývojářům mimo Apple, třetí verzi dostali přesně o týden dříve. Nová testovací verze nese označení 9d19, oproti předchozímu sestavení 9d13. To naznačuje, že během týdne mezi nimi Apple vytvořil i několik neveřejných interních sestavení (předtím dostávali vývojáři sestavení jdoucí těsně po sobě, začalo to verzí 9d10 na konci března).

Odstup mezi zasíláním testovacích sestavení vnějším vývojářům se tedy už trošku zvětšil, přesto proti předchozím verzím Mac OS X přicházejí testovací sestavení velmi rychle za sebou.

Nejnovější sestavení 9d19 přidává další 31 oprav, jejich celkový seznam tak již přesáhl 140 položek. Vývojáři se při testování mají, podle doprovodných poznámek Applu, soustředit především na AirPort, Back To My Mac, Spaces a Time Machine.

Zatím stále není jasné, kdy bude hotová ostrá verze Mac OS X 10.5.3, pouze se odhaduje, že by to mohlo být koncem dubna či počátkem května, to ovšem bude záležet na průběhu testování. Nadále poměrně rychlé vydávání testovacích verzí napovídá, že by se ostrá verze mohla objevit spíše dříve, jasněji bude, až vyjde další testovací sestavení, dosavadní průběh událostí rozhodně svědčí tom, že Apple na nové verzi Leoparda pracuje skutečně usilovně.

Aktualizovaný Bluetooth firmware pro MacBook Air

A objevil se také jeden nový firmware. V úterý Apple vydal několik aktualizací firmwaru pro Macy, mezi nimi první aktualizaci EFI firmwaru pro MacBook Air. A ve čtvrtek k tomu přibyla ještě aktualizace firmwaru pro Bluetooth adaptér tohoto ultratenkého notebooku.

Aktualizace MacBook Air Bluetooth Firmware Update 1.0 je dostupná buď přes Software Update, anebo se dá stáhnout ručně z webu Applu (má velikost jenom 1,2 MB). Vyžaduje Mac OS X 10.5.1 nebo vyšší. (MacBook Air se začal dodávat právě s Leopardem 10.5.1, nižší verze systému pro něj tedy ani neexistuje.)

Tato aktualizace se instaluje stejně jako všechny ostatní aktualizace firmwaru, bližší popis pracovního postupu najdete tady.

Jak plyne z názvu, nový firmware se týká Bluetooth připojení, avšak jako obvykle Apple neudává, jaké změny vlastně přináší, lze předpokládat, že opravuje chyby.

Microsoft Remote Desktop Connection 2.0 ve třetí beta verzi

Též Microsoft přišel se softwarovou novinkou pro Macy. Jde o klienta Remote Desktop Connection (RDC) 2.0 pro Mac. Tento software umožňuje připojit se na dálku z Macu k počítačům provozujícím Windows XP Professional, Windows Vista, Windows Server 2003 nebo Windows Server 2008. Z Macu s RDC 2.0 lze s programy a soubory na vzdáleném PC s Windows pracovat prakticky stejně jako s lokálními programy a soubory. To se v řadě situací může hodit, samotný Microsoft předkládá RDC jako alternativu k Virtual PC. Podrobnější informace najdete na webu Microsoftu.

RDC 2.0 se však zatím pro Mac nabízí pouze v podobě bezplatné beta verze. Ta se poprvé objevila již loni v létě, druhá beta verze přišla v říjnu 2007.

Ta měla omezenou dobu platnosti do 31. března 2008, jenže do tohoto data Microsoft novou verzi nestihl vydat. Naštěstí se ukázalo, že software funguje i po uplynutí data platnosti, avšak při každém spuštění vyzýval ke stažení nové verze, jež však ještě nebyla dostupná.

To ve čtvrtek Microsoft konečně vyřešil uvolněním třetí beta verze. Hlavní novinky nové beta verze shrnuje příspěvek na oficiálním blogu týmu vyvíjejícího Offíce pro Mac.

Nová beta už samozřejmě neotravuje s hlášením o ukončení platnosti a ani nikdy nebude, nemá totiž časové omezení. Přináší řadu nových témat nápovědy, dostupných přes nový prohlížeč nápovědy Help Viewer. Ten dokáže hledat na Internetu aktualizace obsahu nápovědy, tak jako Help Viewer v Office 2008.

RDC 2.0 beta 3 podporuje neanglické klávesnice a nabízí jazykovou podporu pro francouzštinu, němčinu, italštinu, španělštinu, švédštinu, holandštinu a japonštinu (to nám ovšem mnoho nepomůže). Uživatelské rozhraní a témata nápovědy byly plně lokalizovány pro tyto jazyky.

Nově se lze připojovat k více počítačům současně a rovněž se dá dynamicky měnit velikost obrazovky. Dále přibyla podpora protokolu Remote Desktop Protocol 6.0, zvyšujícího kompatibilitu s Windows Vista.

Microsoft se navíc rozhodl v RDC 2.0 pro Mac přece jen ponechat jednu vlastnost, kterou původně hodlal vypustit, aby se urychlilo dokončení ostré verze. Šlo o možnost vyvolat relaci RDC dvojitým poklepáním na RDP soubory. To přestalo fungovat po ukončení platnosti druhé beta verze, ale odezva uživatelů v diskusních forech přiměla Microsoft k rozhodnutí, že se nevyplatí tuto možnost odstranit. Nyní ji tedy zachoval a naplánoval další testování, uvedení ostré verze RDC 2.0 slibuje na letošní léto, třetí beta verze bude dostupná až do uvolnění ostré verze.

Třetí beta verze RDC 2.0 klienta pro Mac se dá stáhnout odtud, má velikost 7,7 MB. Jde o univerzální binární aplikaci, takže funguje stejně dobře jak na PowerPC, tak na Intelech, dále vyžaduje Mac OS X 10.4.9 nebo vyšší.

FarFinder zajišťuje vzdálený přístup k souborům

Když už jsme u vzdálených přístupů, mnohdy by se tato možnost hodila i pro soubory na Macu. Právě to slibuje zařídit nový software FarFinder firmy Flying Mac.

Aplikace umožňuje přistupovat k souborům na Macu na dálku z většiny webových prohlížečů na různých platformách. Proti některým jiným řešením pro vzdálený přístup k Macům FarFinder poskytuje především velmi snadné zacházení.

Software se nainstaluje pouze na daný Mac a poté půjde k jeho souborům přistupovat prakticky z libovolného počítače s webovým prohlížečem, nemusí to být pouze Mac. (Konkrétně FarFinder podporuje Firefox od verze 2, Safari 2 a vyšší, Internet Explorer 6 a novější a Camino 1.5 a vyšší.) Přístup k Macu se uskutečňuje přes URL adresu, jež zůstává stále stejná.

Webové uživatelské rozhraní FarFinderu napodobuje vzhled a chování Finderu (což zdůrazňuje již název programu), takže by uživatelům nemělo působit žádné potíže.

A pro zajištění skutečné mobility navíc Flying Mac přikládá webové uživatelské rozhraní pro iPhone. Na iPhonu se dají soubory prohlížet, ale oproti prohlížečům na osobních počítačích chybí možnost jejich stahování. I na iPhonu však zůstává možnost odeslání souborů ze vzdáleného Macu na jiná místa prostřednictvím elektronické pošty.

Na osobních počítačích lze soubory ze vzdáleného Macu stahovat, FarFinder však nenahrazuje FTP program, neumí soubory přemisťovat, přejmenovávat nebo mazat.

FarFinder vyžaduje Mac OS X 10.4 a vyšší. A samozřejmě, Mac, k němuž se má přistupovat na dálku, musí být zapnutý a připojený k Internetu (nezáleží však na tom, jaký uživatel je k němu právě přihlášený, na dálku se k němu mohou připojit všichni uživatelé daného stroje).

FarFinder bude zajímavý především pro technicky nepříliš zdatné uživatele, protože se maximálně snaží odstínit všechny složitosti spojené se síťovou komunikací. Není to však právě zadarmo, FarFinder je komerční software. První zájemci si ho mohli koupit za zaváděcí cenu 20 USD, avšak vyhrazený počet zaváděcích licencí již byl vyčerpán, takže nyní se už prodává za plnou cenu 35 USD. Program se dá stáhnout odsud. Po stažení funguje jako 15denní zkušební verze, licenci k plnohodnotnému provozování programu lze zakoupit zde.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: