Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Softwarové zprávy: HandBrake 0.9.2, nVidia CUDA pro Mac a texty v aktualizaci pro klávesnice. (21.02.08)
21. února 2008, 06.00 | HandBrake 0.9.2 přináší řadu nových možností, avšak funguje pouze pod Leopardem. nVidia vydala pro Macy vývojářskou sadu pro architekturu CUDA. A nedávná aktualizace firmwaru pro klávesnice MacBooků obsahuje zajímavé texty.
Na dnešek se sešlo zpráv skutečně málo, zde najdete ty, jež se týkají softwaru pro Macy. Druhý dnešní článek se zabývá patentem Applu naznačujícím širší podporu gest na trackpadu.
Teď se podívejme na skrovné softwarové novinky:
HandBrake 0.9.2 funguje pouze pod Leopardem
Program HandBrake je nepochybně znám i většině českých uživatelů Maců, s jeho pomocí lze extrahovat obsah DVD a převést ho do podstatně méně objemného formátu MP4. Také MůjMac se o této aplikaci zmiňoval již vícekrát, zde uvedu alespoň odkaz na seriál Ondřeje Čady o zálohování DVD, najdete tam též odkazy na dřívější články věnované tomuto tématu. Ve všech těchto článcích HandBrake vystupuje jako jeden z nejdůležitějších nástrojů.
A v úterý vyšla nová verze 0.9.2. Číslo verze sice o mnoho nevzrostlo, přesto tato verze nabízí řadu významných novinek (jedna se ovšem mnohým zamlouvat nebude).
HandBrake nyní poskytuje plnou podporu pro Apple TV 2 a pro nejnovější firmware iPhonu a iPodu touch. Konkrétně nyní výsledné MP4 soubory mohou obsahovat vícekanálový zvuk Dolby Digital 5.1 (AC3), což přijde vhod na Apple TV 2 (ta už vícekanálový zvuk podporuje) a v Perianu, na zařízeních Applu nyní také půjde užívat vícestopý zvuk. A lze vytvářet anamorfní video kompatibilní s iPhonem.
Program se lépe vyrovnává se zvukovými diskontinuitami, lépe zvládá chyby čtení DVD, má lépe synchronizované značky hranic kapitol, neořezává konec filmů a neztrácí podtitulky a dvouprůchodové kódování již nezpůsobuje zhroucení.
HandBrake 0.9.2 zvládá kódování s proměnlivou snímkovou rychlostí, vytváří flexibilnější, „volné“ anamorfní video, umí optimalizovat MP4 soubory pro progresivní stahování z Webu a zvuk AC3 se dá komprimovat s dynamickým rozsahem.
Program obsahuje novější, svižnější verzi kódovací knihovny x264 a velikosti FIFO front přizpůsobuje počtu procesorů v počítači. Úplný seznam novinek se nachází tady.
HandBrake je otevřený program vydaný pod licencí GPL, dodává se pro Linux, Mac OS x a Windows, zde samozřejmě mluvím o verzi pro Mac.
Ovšem verze 0.9.2 už není pro každý Mac, funguje totiž pouze pod Leopardem (Mac OS X 10.5). Důvody tohoto omezení autoři programu neupřesňují, zřejmě využívají funkcí specifických pro Leoparda. Leopard se sice rychle šíří a nachází se již na značné části Maců, přesto nepochybně existuje stále dost strojů s Tigerem, jejichž majitele toto rozhodnutí určitě nepotěší.
HandBrake 0.9.2 se nabízí ke stažení tady, verze pro Mac s grafickým uživatelským rozhraním zabírá 5,2 MB, verze pro příkazovou řádku je velká 4,5 MB.
nVidia vydala vývojovou sadu CUDA pro Mac
Včera nVidia oznámila vydání beta verze vývojové sady CUDA pro Mac. Architektura CUDA dovoluje psát v jazyce C programy, které budou ke zpracování programového kódu využívat i grafického procesoru, což může v některých případech přinášet značné výhody, určité úlohy dokáže grafický procesor s vysokým počtem paralelních jednotek zpracovat mnohem rychleji než centrální procesor.
CUDA v současnosti pracuje pouze s kartami nVidia řady GeForce 8, údajně bude použitelná i na všech budoucích grafických kartách nVidie. Z Maců tak v úvahu přicházejí nové Macy Pro s volitelnou kartou GeForce 8800 GTS a MacBooky Pro s kartou GeForce 8600M.
nVidii to zjevně stačí, beta verzi vývojové sady pro Mac si lze zdarma stáhnout z jejího webu (zabírá 12,9 MB). Dá se užít k vytváření programů pro akademické, komerční nebo osobní účely.
Tato vývojová sada, dostupná pro více platforem (pro Windows a Linux se nabízí už od loňského února), se pochopitelně používá především k psaní her, ale jde využít i pro mnohé jiné účely, kde přijde vhod vysoce paralelní zpracování, kupříkladu slouží k simulaci složitých molekulárních systémů molekulárním biologům na University of Illinois.
Nyní tedy lze ke stejným účelům užít také Macy. Sice nejde o software pro zrovna masovou uživatelskou obec, nepochybně však dále rozšíří možnosti nasazení Maců.
Nová aktualizace pro klávesnice MacBooků obsahuje zajímavé texty
Poslední zpráva je spíše kuriozita, za zmínku však stojí: Předevčírem Apple vydal aktualizaci firmwaru klávesnice pro MacBooky a MacBooky Pro, jež řeší problém s možným ignorováním prvního stisku klávesy po delší době nečinnosti.
Ars Technica se po upozornění čtenáře v kódu aktualizace trochu porýpala a objevila tam další zajímavé texty. Když se soubor HIDFirmwareUpdaterTool otevře v textovém editoru a zadáte hledání výrazu „sand dunes“ (písečné duny), dostanete se na text „If you're fond of sand dunes and salty air, quaint little villages here and there.“ (Máte-li rádi písečné duny a prosolený vzduch, roztodivné vesničky tu a tam.) Ten pochází z písně Old cape Cod (Starý Mys tresky) od Patti Page.
Následná druhá řádka textu, psaná velkými písmeny a bez interpunkce, má původ v ještě známějším díle. Text „WAR IS PEACE FREEDOM IS SLAVERY IGNORANCE IS STRENGTH.“ (Válka je mír. Svoboda je otroctví. Nevědomost je síla.) totiž pochází ze slavného románu 1984 George Orwella, jde o hlavní heslo Strany. Vzhledem k naší historické zkušenosti je pro nás Orwellův román zvlášť naléhavý, jeho varování ovšem zůstává platné i dnes.
Pro Apple však má rok 1984 též další význam, právě tehdy byl uveden Macintosh, slavnou reklamou, jež vycházela z Orwellova románu.
V případě aktualizace firmwaru klávesnic bych však v celé této věci nehledal nějakou hlubší symboliku, programátoři Applu si nejspíš jen tak trochu zavtipkovali a šťouralové měli opět o zábavu postaráno - a já o čem psát.