Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Softwarové zprávy: iLife Support 8.3.1, Desktop 3.0. 5626 a Desktop 4.0 a Toon Boom Animate. (12.11.08)
12. listopadu 2008, 00.00 | Apple vydal aktualizaci iLife Support 8.3.1. Parallels aktualizovala Desktop 3.0 a uvedla zcela nový Desktop 4.0. A Toon Boom uvolnila nový animační program Animate.
Počátek týdne přinesl několik zajímavých softwarových novinek pro Mac OS X, ty najdete v tomto článku. Druhý dnešní článek (kvůli přehlednosti jsem se ho rozhodl vydat samostatně) se zabývá testy nového MacBooku Air.
Nyní se tedy podívejme na ony softwarové novinky:
iLife Support 8.3.1
V pondělí Apple vydal aktualizaci pro svůj balík multimediálních aplikací iLife ‘08, iLife Support 8.3.1.
Tato aktualizace by měla především zvyšovat stabilitu aplikací pod Mac OS X 10.4.11 (Tigerem). Aktualizace poskytuje systémové softwarové komponenty, jež sdílejí všechny aplikace balíku. Také opravuje řadu menších chyb, které Apple jako obvykle blíže neupřesňuje.
Tenhle software je určen pouze pro Mac OS X 10.4.11, uživatele Leoparda tedy zajímat nemusí. Dá se stáhnout z webu Applu a zabírá 11,7 MB.
Parallels Desktop 3.0.5626
Parallels 5. listopadu uvolnila menší průběžnou aktualizaci svého virtualizačního softwaru Desktop 3.0, umožňujícího provozovat vedle Mac OS X jiné operační systémy pro platformu x86 (zejména Windows, ale třeba též Linux). O tomto programu jsem se na MůjMacu zmiňoval opakovaně, bližší informace o něm viz třeba tady.
Nová verze Parallels Desktopu 3.0.5626 hlavně přidává podporu pro X.org Server 1.4 v podpůrných nástrojích Guest Linux Parallels Tools pro Linux, dále opravuje chybu, jež způsobovala občasnou chybu připojení aktualizačního DMG obrazu Parallels Desktopu staženého funkcí automatické aktualizace a už nevyvolává porušení příkazového bufferu, které mohlo zabraňovat spuštění MacFUSE (mechanismu dovolujícího připojení dalších souborových systémů, podrobněji viz zde).
Parallels Desktop 3.0.5626 se původně dal stáhnout z anglického webu Parallels, ale nyní už není dostupný kvůli uvedení nové verze (viz níže).Parallels Desktop 3.0 lze sehnat i na českém trhu za cenu okolo 2300 Kč a existuje v české lokalizaci. (Aktualizace ovšem musí být ve stejné jazykové verzi jako ta nainstalovaná, sestavení 5626 zatím pro češtinu není – uvedený odkaz se vztahuje na anglickou verzi - takže na to pozor, pro češtinu lze získat toto starší sestavení).
Parallels Desktop 4.0
Včera však došlo u Parallels Desktopu k mnohem významnější změně, firma totiž vydala zbrusu novou verzi 4.0.
Nová verze přináší přes 50 nových vlastností a vylepšení, včetně možnosti provozovat ve virtuálním stroji Leopard Server (jasná reakce na VMware Fusion 2 uvedený na trh koncem září - tedy v době mé zdravotní indispozice, proto se zmínka o něm tady neobjevila). Virtualizovat lze i 64bitové operační systémy (verze 3.0 podporovala jenom 32bitové).
Nová verze podle výrobce zvyšuje rychlost práce, údajně až o 50 procent proti předchozím verzím Desktopu. Právě na rychlost si mnozí uživatelé stěžovali, snad tedy došlo v tomto ohledu ke zlepšení.
Nové funkce jako třeba Adaptive Hypervisor dovolují inteligentní rozkládání zátěže procesů mezi Mac OS X a souběžně provozovaný virtuální stroj. Samotný virtualizační mechanismus byl přepracován a měl by nyní spotřebovávat o 15 až 30 procent méně systémových zdrojů.
Virtuálnímu stroji lze teď přiřadit až 8 procesorů a 8 GB RAM, samozřejmě to platí v případě, že daný fyzický stroj takové vybavení skutečně má (v praxi se to využije na Macích Pro), předchozí verze uměla přiřadit pouze jeden procesor a nanejvýš 3 GB RAM.
Hodně vylepšení se dočkala grafika, verze 4.0 podporuje DirectX 9.0, DirectX Pixel Shader 2.0 a OpenGL 2.0. Tím se rozšířil počet her, jež lze provozovat ve virtualizovaných Windows, proti „originálu“ toho ovšem ještě stále dost chybí, na hraní her bude pořád lepší užít Boot Camp.
Nový zobrazovací režim Modality dovoluje zobrazit na ploše zmenšené okno s virtualizovaným operačním systémem, například na ploše Mac OS X se tak může objevit okno obrazující současně běžící Windows. Aktualizován byl i režim Coherence, zajišťující prolínání Mac OS X a Windows, nově se v tomto režimu prvky hlavního panelu Windows přesunou do lišty menu Maca, takže je budete mít neustále přístupné.
Virtuální stroje se nově dají spustit v bezpečném režimu, v němž se neukládají provedené změny, což se hodí pro testování neprověřeného softwaru.
Nová funkce SmartMount umožňuje přistupovat k výměnným zařízením současně z Mac OS X a z Windows, funkce SmartConnect připojí USB zařízení k Windows nebo Mac OS X podle uživatelem nastavených předvoleb.
Nové nástroje Clip Tools dovolují pořizovat snímky obrazovek Mac OS X a Windows a ukládat je do schránky. Program také podporuje některé příkazy pro hlasové ovládání a k virtualizovaným Windows lze na dálku přistupovat z iPhonu. Přehled novinek verze 4.0 najdete zde.
Parallels Desktop 4.0 je již v prodeji a stojí stejně jako jeho předchůdce 79,99 USD. Uživatelé předchozích verzí mohou na verzi 4.0 přejít za 39,99 USD, pokud však Desktop 3.0 koupili 1. září 2008 nebo později, mají nárok na verzi 4.0 zdarma.
Česká lokalizace pochopitelně zatím není dostupná, ale jistě se časem objeví. Desktop 4.0 se dá stáhnout odsud (jedná se o 172 MB velký soubor, musíte se však zaregistrovat u Parallels), tady lze po registraci získat bezplatný zkušební klíč.
Soutěž mezi dodavateli virtualizačních řešení tedy dále pokračuje, uvidíme, zda a jak na tento krok Parallels zareaguje VMware (Fusion 2 ovšem už teď nabízí to, s čím přichází Desktop 4.0).
Toon Boom Animate
Zajímáte-li se blíže o grafiku, pravděpodobně jste již zaslechli jméno firmy Toon Boom (recenze jejích programů pravidelně přináší náš sesterský server Grafika). Toon Boom nabízí především nástroje pro klasické animace, k nim patří také novinka Toon Boom Animate.
Tento program pro (především) vektorovou animaci přináší řadu nástrojů pro tvorbu obsahu, animaci a pro distribuci hotových děl. Uživatel může vytvářet vektorové a bitově mapované animace, nebo je kombinovat. Početné nástroje pro štětce, textury a přechody barev (gradienty) dovolují vyvinutí vlastních stylů. Software nabízí rovněž transformace mezi výchozím a cílovým stavem (morfing), inverzní kinematiku a sadu zvláštních efektů pro složitější projekty.
Scény se dají zasazovat do 3D prostoru s pomocí kamery využívající více rovin, k tomu slouží grafický editor a ovládací prvky nastavující rychlost objektů.
Uživatelské rozhraní si lze v široké míře přizpůsobovat, každý nástroj poskytuje kontextové rozhraní pro nastavování svých předvoleb.
Bližší popis vlastností programu najdete zde, anglické texty doprovázejí názorná ukázková videa.
Program umí importovat širokou paletu formátů, mimo jiné MOV, SWF, PSD, AI a PDF, vytvořená videa se dají exportovat do formátů MOV a FLV. Součást dodávky tvoří úvodní průvodce, výuková videa a šablony usnadňující započetí práce.
Toon Boom Animate se dodává pro Windows XP/Vista a pro Mac OS X 10.5 (Leoparda), stojí 700 USD (cena odpovídá možnostem programu, určeného profesionálům, pro amatérskou tvorbu nabízí Toon Boom jiné, levnější a jednodušší nástroje). Zkušební verze programu jde stáhnout odtud, před stažením se však musíte u výrobce zaregistrovat.