Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Softwarové zprávy: Leopard Server 10.5.3, MacFUSE 1.5 a Parallels Server beta 4. (2.5.08)
2. května 2008, 03.00 | Apple dokončuje také práce na Leopard Serveru 10.5.3. MacFUSE, verze nástroje implementace souborových systémů pro Mac OS X, byl aktualizován na verzi 1.5. A Parallels vydala čtvrtou beta verzi svého Serveru.
Vzhledem ke včerejšímu státnímu svátku se zprávy poněkud nahromadily, na dnešek jsem jich stihl zpracovat jen část, zbytek doplním přes víkend.
V tomto článku najdete zprávy o softwaru pro Macy. Druhý dnešní článek se týká prodeje filmů v iTunes Store.
Nejprve se tedy podívejme na macovský software:
Leopard Server 10.5.3 se blíží dokončení
Zpráv o postupu prací na klientské verzi Mac OS X 10.5.3 se zde objevilo již poměrně hodně (podle názoru některých čtenářů až příliš), nejnověji v pondělí Apple vydal sestavení 9D25.
Samozřejmě se však pracuje též na serverové verzi Leoparda 10.5.3, dostala se do stejné vývojové fáze jako klientská varianta systému, i ona se blíží dokončení.
Vývojáři obdrželi sestavení 9D25, které podle zasvěcenců opravuje jen několik málo zbývajících nedořešených chyb, k nimž patřily potíže s komponentami Mail a Web Server, se Server Assistantem a s konfiguračním nástrojem Slapconfig. Bylii požádáni, aby se při testování zaměřili především na výše zmíněné komponenty a také na správu více serverů, na adresářové funkce a na servery pro podcasty a pro wiki stránky.
Leopard Server 10.5.3 by se měl objevit současně s klientskou verzí, předpokládá se, že k tomu dojde do dvou týdnů.
MacFUSE 1.5 zlepšuje kompatibilitu s Leopardem
Od loňského ledna Google nabízí MacFUSE, verzi nástroje pro implementaci souborových systémů mechanismem FUSE (File System in User Space – souborový systém v uživatelském prostoru) pro Mac OS X, jež dovoluje snadno doplňovat podporu pro různé, často dosti exotické souborové systémy.
Tento otevřený software prochází vcelku častými aktualizacemi, které dále rozšiřují jeho možnosti, například letos v lednu se objevila verze 1.3.
A nyní přišla další významná aktualizace na verzi 1.5.
Ta opravuje řadu chyb a přináší nová důležitá vylepšení. MacFUSE 1.5 přidává do vývojového rámce pro Objective-C podporu pro garbage collection (automatické vyklízení paměti) a pro BridgeSupport soubory propojující Objective-C se skriptovacími jazyky. Díky tomu se zvyšuje kompatibilita MacFUSE při vývoji aplikací Leoparda. Nejnovější verze také zlepšuje zacházení se souborovými systémy, jež se staly nedostupnými, k čemuž často dochází u síťových souborových systémů. Verze 1.5 se synchronizuje s knihovnou FUSE 2.7.3, nejnovější stabilní verzí. Úplný přehled změn v nové verzi najdete tady.
MacFUSE rozhodně není pro každého, ale uživatelé s potřebnými znalostmi s ním mohou snadno zařídit spoustu věcí, lze ho využít třeba pro podporu NTFS svazků nebo pro přístup k souborům na vzdálených serverech přes SSH či FTP. A dovoluje přistupovat i k různým jiným datům jako k souborovým systémům, například k obsahu na Flickru či Gmailu nebo ke komprimovaným archívům.
Podrobnější informace o MacFUSE najdete na Google Code, odkud lze stáhnout i příslušné DMG instalátory (existují zvlášť pro Tigera a pro Leoparda).
Parallels vydala čtvrtou beta verzi svého Serveru pro Mac
Uživatelé Maců znají firmu Parallels díky jejímu virtualizačnímu softwaru, zejména programu Desktop, který umožňuje provozovat další operační systém (nejčastěji Windows) souběžně vedle Mac OS X.
Parallels se však vydala též do oblasti virtualizace serverů, dovolující na serverovém hardwaru (včetně dostatečně výkonných Maců) provozovat více virtualizovaných operačních systémů současně. Parallels Server se však stále nachází ve fázi beta vývoje, firma postupně vydává jednotlivé beta verze. Počátkem dubna uvolnila třetí beta verzi a nyní přichází již se čtvrtou.
Parallels Server se nabízí pro více platforem, mimo jiné pro Windows a Linux a samozřejmě i pro Mac. Kromě toho existuje též verze pro „holý hardware“, využívající technologii Hypervisor.
Zde se ovšem soustředíme na Parallels Server pro Mac. Podrobnější popis tohoto softwaru najdete na webu Parallels, hlavní novinku čtvrté beta verze představuje znovuzavedení podpory virtualizace Leopard Serveru, jež byla v předchozích verzích dočasně odstraněna. To znamená, že nyní lze Leoparda provozovat ve virtuálním stroji na Xserve a dalších Macích s dostatečným výkonem (tedy zejména na Macu Pro). Mimochodem, Leopard Server je zatím jedinou verzí Mac OS X, jejíž licence dovoluje provozování ve virtuálním stroji.
Parallels Server pro Mac podporuje 32bitové a 64bitové platformy a umí využívat vícejádrové procesory a víceprocesorové stroje. Vyžaduje klientskou nebo serverovou verzi Mac OS X 10.4.8 či vyšší, 2 GB RAM a 30 GB diskového prostoru pro každý virtuální stroj.
Nejnovější beta verze se dá stáhnout odsud, najdete tam také varianty pro další podporované platformy. DMG soubor pro Mac zabírá 153 MB, před vlastním stažením však ještě musíte vyplnit registrační formulář, pokud jste se ještě nezařadili do programu beta testování Parallels.