Softwarové zprávy: Parallels Desktop aktualizován pro Leoparda, Aperture a Lightroom si nerozumí s Time Machine a firewall v Leopardovi není spolehlivý. (31.10.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Softwarové zprávy: Parallels Desktop aktualizován pro Leoparda, Aperture a Lightroom si nerozumí s Time Machine a firewall v Leopardovi není spolehlivý. (31.10.07)

31. října 2007, 06.00 | Nová beta verze Parallels Desktopu rozšiřuje podporu Leoparda. Programy Apple Aperture a Adobe Lightroom nespolupracují s Time Machine, Lightroom má pod Leopardem i další potíže. A testy heise Security zjistily, že firewall Leoparda trpí závažnými vadami, takže se na něj nedá spoléhat.

V tomto článku shrnuji zprávy nějak související se softwarem, shodou okolností se všechny zároveň týkají Leoparda (za současné situace nijak velké překvapení).

Parallels Desktop aktualizován pro Leoparda

VMware již vydala novou beta verzi svého virtualizačního programu Fusion přizpůsobenou pro Leoparda, takže její úhlavní konkurent, firma Parallels, nemohla zůstat stranou a rovněž uvolnila novou beta verzi Parallels Desktopu 3.0 zvyšující kompatibilitu s Leopardem.

Leopard sice obsahuje jako svou integrální součást Boot Camp, takže každý Mac s tímto operačním systémem může provozovat Windows, ale virtualizační programy dovolují, aby Mac OS X a další operační systém (většinou právě Windows) pracovaly současně vedle sebe. Proto lze čekat, že se zájem o tyto programy nijak nesníží.

Nová beta verze Desktopu 3.0 – sestavení 5540 – nabízí především rozšířenou podporu Leoparda. Přináší však i další novinky, nově dovoluje ve virtuálních strojích používat dvě shodné CD či DVD mechaniky. Dále byl vylepšen výkon DirectX a OpenGL grafiky a zvýšil se výkon Windows Vista a Windows XP provozovaných pod Desktopem. Diskový oddíl Boot Campu se teď dá převést na virtuální diskový obraz Desktopu (utilitou Transporter). A v režimu Coherence, směšujícím programy Windows a Mac OS X, byl vylepšen vzhled a fungování oken programů Windows.

Nová verze také přináší podporu pro Spaces, virtuální pracovní plochy Leoparda. Coherence se dá používat ve více virtuálních plochách, případně lze provozovat operační systémy v celoobrazovkovém režimu jako jednotlivé virtuální plochy.

Bližší informace o nové beta verzi najdete tady, stáhnout se dá odsud (jde o 88,7 MB velký soubor). Stále se jedná o beta verzi, nemusí tedy fungovat úplně hladce a nevztahuje se na ni technická podpora Parallels. Ostrá verze by měla vyjít co nejdříve, tu už půjde nainstalovat v rámci automatických aktualizací.

S příchodem Leoparda nastalo další kolo vzájemného soupeření výrobců obou virtualizačních programů, lze čekat, že na novinky jedné strany odpoví protistrana do několika dní. Díky této ukázkové konkurenci bychom se tak měli brzy dočkat hladce fungujících virtualizačních řešení pro Leoparda.

Aperture a Lightroom vyžadují pod Leopardem opatrné zacházení

Apple nabízí pro profesionální zpracování fotografií program Aperture, Adobe zase Lightroom. Ukazuje se, že oba programy, ačkoli v zásadě kompatibilní s Leopardem, bude třeba provozovat pod novým systémem opatrně.

Aperture a Time Machine

Minulý týden Apple vydal pro Aperture aktualizaci na verzi 1.5.6, jež mimo jiné právě posiluje kompatibilitu s Leopardem. (Bylo by jistě divné, kdyby si vlastní program Applu s Leopardem nerozuměl). Program podle všeho skutečně funguje hladce, jedna možná potíž však zůstává. V Apple Knowledgebase se minulý týden objevil dokument, který varuje, že během zálohovacích a obnovovacích operací Time Machine by provozování Aperture mohlo vést k narušení její databáze. Proto doporučuje vyloučit Aperture z automatického zálohování Time Machine, zmíněný dokument obsahuje příslušný postup. Aperture tak ovšem nebude zálohována, proto nezapomeňte na její ruční zálohování.

Lightroom má menší problémy s kompatibilitou

Adobe už zveřejnila přehled kompatibility svých jednotlivých aplikací s Leopardem, většina jich s ním bude spolupracovat, avšak našlo se několik výjimek (třeba Acrobat Professional).

Lightroom 1.2 sice byl zařazen mezi bezproblémové aplikace, ale nějaké problémy se přece jen objevily. Informuje o nich produktový manažer aplikace v blogu programu: Nemusí se spustit tiskový modul. Dialog pro import a další dialogy mohou „zmizet“ pod hlavním oknem programu, což se snadno vyřeší přepnutím do jiné aplikace a následným návratem zpět. Webový modul nemusí po změně nastavení změnit odpovídajícím způsobem svůj vzhled. Panely vlevo v modulu Develop se možná nebudou správně zobrazovat, to se napraví změnou jejich velikosti nebo zavřením a opětovným otevřením.

A zase zde může být problém s Time Machine, zatím se neví, jak by na sebe vzájemně působily zálohovací a obnovovací operace Time Machine a přístupy aplikace Lightroom ke katalogovým souborům (ty obsahují informace o tom, jaké operace byly použity na snímky v knihovně programu), proto se souběžné provozování Time Machine a programu Lightroom zatím nedoporučuje.

Nejde o nijak zvlášť závažné problémy, přesto Adobe slibuje, že do poloviny listopadu vydá aktualizaci, jež je vyřeší.

Firewall Leoparda není spolehlivý

A na závěr tu máme jeden dost vážný bezpečnostní problém Leoparda. Ukázalo se totiž, že firewall Leoparda nefunguje spolehlivě. Experti z heise Security podrobili firewall Leoparda testům, ty však dopadly velmi špatně.

Firewall má za úkol zabránit nechtěnému provozu ve vstupu do chráněné sítě a konfiguruje se tak, aby zabránil neschválenému přístupu útočníků. Jenže firewall v Leopardovi se dodává nakonfigurovaný tak, že povolí veškerá příchozí připojení, navíc, i pokud byl firewall aktivovaný v předchozí verzi systému (Tigerovi), po přechodu na Leoparda bude tento firewall stejně deaktivován. A i když byl firewall zkonfigurován tak, aby odmítal veškerá příchozí připojení, v jednom testu je stále propouštěl. Během testů se objevily další nesrovnalosti, především v zacházení se systémovými službami.

To podle expertů heise Security znamená, že uživatelé nemohou spoléhat na firewall dodávaný s Leopardem, protože i když se rozhodnou blokovat všechna příchozí připojení, mohli by potenciální útočníci nadále komunikovat se systémovými službami, především s časovým serverem a zřejmě též se jmenným serverem NetBIOSu. Tyto služby přitom běží jako root a nechrání je provozování v „sandboxu“. A tak nelze vyloučit, že by přes ně mohl útočník získat úplnou vládu nad systémem a tropit v něm nejrůznější neplechu.

Tohle vypadá jako hodně vážná chyba, firewall dnes tvoří prakticky povinnou součást ochrany při práci s Internetem a stal se standardní součástí všech významných operačních systémů. Apple by proto měl s firewallem Leoparda rychle něco udělat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: