Softwarové zprávy: Předvedeny Snow Leopard a Snow Leopard Server, Safari 4 pro vývojáře, video k MobileMe a QuickTime 7.5. (11.6.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Softwarové zprávy: Předvedeny Snow Leopard a Snow Leopard Server, Safari 4 pro vývojáře, video k MobileMe a QuickTime 7.5. (11.6.08)

11. června 2008, 06.00 | Na konferenci WWDC byla předvedena klientská a serverová verze Mac OS X Snow Leopard. Vývojáři obdrželi první testovací sestavení Safari 4. Apple zpřístupnil výukové video pro službu MobileMe. A také vydal QuickTime 7.5.

Většina zpráv se pochopitelně nadále týká konference WWDC 2008 v San Franciscu a tam předvedených novinek (viz zpráva ze zahajovacího proslovu), hlavní téma sice tvoří iPhone, ale dostalo se na i jiné věci. V tomto článku shrnuji zprávy o softwaru pro Macy, jak z WWDC, tak z ostatních zdrojů.

Druhý dnešní článek obsahuje informace o iPhonu, většina zpráv se přirozeně týká nového iPhonu 3G.

Zde se nejprve podívejme na dodatečné novinky z WWDC, které se do včerejší zprávy nedostaly:

Apple předvedl Snow Leoparda

Jak naznačil Steve Jobs ve svém proslovu, v pondělí na vývojářské konferenci WWDC Apple také předvedl Mac OS X Snow Leopard, chystanou novou verzi operačního systému.

Konkrétně bude Snow Leopard optimalizován pro vícejádrové procesory, dokáže využít moderních grafických karet, zvládne používat ohromné kapacity RAM a přinese novou mediální platformu prostřednictvím QuickTimu X. Též bude mít integrovanou podporu pro Microsoft Exchange 2007. Na trh by se Snow Leopard měl dostat zhruba za rok.

Podporu vícejádrových procesorů bude doprovázet nová technologie kódově pojmenovaná „Grand Central“, jež vývojářům usnadní tvorbu programů plně využívajících vícejádrových čipů.

Podporu moderního hardwaru dále rozšíří programovací jazyk OpenCL (Open Computing Language – otevřený výpočetní jazyk), který dovolí všem aplikacím využívat vysokého výkonu současných vysoce paralelních grafických procesorů, jež se zatím daly použít jen pro grafické aplikace. OpenCL vychází z jazyku C a Apple se ho snaží prosadit jako otevřený standard.

Díky 64bitovému zpracování Snow Leopard též zvětší kapacitu adresovatelné operační paměti, teoretická mez bude na 16 TB.

Snow Leopard dále zavádí QuickTime X, využívající mediální technologii prvně nasazenou v OS X iPhone, která optimalizuje podporu pro moderní formáty zvuku a videa a zajišťuje jejich neobyčejně efektivní přehrávání.

Snow Leopard bude rovněž zahrnovat novou verzi Safari se zatím nejrychlejší implementací JavaScriptu, což zajistí svižnější reakci aplikací Webu 2.0.

A poprvé bude Mac OS X obsahovat přímou podporu pro Microsoft Exchange 2007 v aplikacích Mail, iCal a Address Book, což usnadní integraci Maců do podniků a organizací.

A ukázal také Snow Leopard Server

Vedle klientské verze Snow Leoparda Apple též předvedl Snow Leopard Server. Ten samozřejmě obsahuje všechny výše zmíněné novinky, k nimž přidává další nové prvky.

iCal Server 2 nabídne skupinové a sdílené kalendáře, push oznámení a možnost posílat elektronickou poštou pozvánky i uživatelům nepřipojeným k iCal Serveru. A webová aplikace dovolí uživatelům přistupovat k jejich kalendářům na dálku přes Web.

Podcast Producer 2 přinese nový editor pracovního postupu, který uživatele provede všemi klíčovými kroky tvorby podcastu. Nově bude možné zachytávat dva zdroje videa, což mimo jiné umožní užít efekt obrazu v obrazu. Verze 2 bude také obsahovat novou knihovnu Podcast Library dovolující hostovat lokálně uložené podcasty a zpřístupňovat je přes automaticky generované kanály standardu Atom.Řada vylepšení se objeví v oblasti spolupráce a vzdáleného přístupu. Pro skupinovou spolupráci půjde využívat wiki stránek, blogů, poštovních seznamů a RSS kanálů. Snow Leopard Server nabídne šablony wiki stránek a blogů optimalizované pro zobrazování na iPhonu, obsah bude možné prohledávat ve více wiki stránkách současně a přílohy se budou zobrazovat pomocí Quick Looku. A stránka MyPage poskytne příhodné místo pro přístup k webovým aplikacím, příjem oznámení a prohlížení proudů aktivity.

Vylepšení v oblasti vzdáleného přístupe se zaměřují na podniky, jako třeba push oznámení pro mobilní uživatele vně firewallu a proxy služba, jež jim zajistí bezpečný vzdálený přístup k vnitřním zdrojům.

Zcela novým prvkem bude Address Book Server, na otevřených standardech postavený adresářový server usnadňující sdílení kontaktů mezi více počítači. Vychází ze specifikace CardDAV, která využívá protokol WebDAV k vyměňování vizitek vCard bez omezení a bezpečnostních problémů spojených s protokolem LDAP.

Vylepšen bude také poštovní server (Mail Server), dokáže zvládat tisíce současných připojení, bude podporovat pravidla na straně serveru a oznámení o nepřítomnosti adresáta.

A Snow Leopard Server bude též podporovat 128bitový souborový systém ZFS jak pro čtení, tak pro zápis. O podpoře ZFS se spekulovalo již před uvedením Leoparda, v něm se však nachází pouze experimentální podpora pro čtení přístupná z příkazové řádky, Snow Leopard by měl tuto záležitost dotáhnout do konce.

Vývojáři obdrželi Safari 4

Apple začal vývojářům rozesílat časné testovací sestavení Safari 4 (sestavení 5526.11.2). U Snow Leoparda (viz výše) Apple uvedl, že nová verze operačního systému bude obsahovat Safari s nejrychlejší implementací JavaScriptu všech dob, zvyšující výkon o 53 procent, což učiní aplikace Webu 2.0 svižnějšími. Tohoto zrychlení bude zřejmě dosaženo technologií SquirrelFish, jež se nově objevila ve WebKitu.

Vedle urychlení JavaScriptu nabízí Safari 4 možnost ukládat webové stránky jako samostatné „webové aplikace“, které se spouštějí podobně jako běžné aplikace. V podstatě by tedy mělo umět to, co dnes dělá aplikace Fluid. Další novinky zatím známy nejsou, ale určitě nějaké budou.

Snow Leopard má být hotový až za rok, Safari 4 však jistě přijde dříve, ostatně zmíněné sestavení 5526.11.2 vývojáři dostali v samostatných verzích pro Windows, Tigera a Leoparda.

Video ke službě MobileMe

V pondělí Apple také představil novou službu MobileMe, jež nahradí službu .Mac. S ní uživatelé dostanou webové aplikace pro elektronickou poštu, kalendář a kontakty, rovněž tyto aplikace by měly těžit z rychlejšího zpracování JavaScriptu obsaženého v Safari 4.

Fungovat ovšem budou i s jinými prohlížeči podporujícími moderní standardy, pro bližší seznámení s novinkami této služby Apple zveřejnil video, které zájemce službou provede.

Video lze proudově přehrát ve třech různých kvalitách, případně se dá stáhnout na lokální disk buď ve verzi pro iPod (34 MB, rozlišení 320 x 200), anebo ve vysoké kvalitě (240 MB, rozlišení 848 x 528).

QuickTime 7.5 přináší hlavně opravy

V pondělí Apple také vydal QuickTime 7.5. Přes poměrně vysoké zvýšení čísla verze se zdá, že se tato aktualizace zaměřuje především na bezpečnostní problémy a zlepšení kompatibility, alespoň to tvrdí Apple v doprovodné poznámce. Verze 7.5 přináší opravy pěti vážných zranitelností, jejichž popis najdete zde.

QuickTime 7.5 lze nainstalovat přes Software Update, případně jde stáhnout ručně z webu Applu, musíte však zvolit odpovídající variantu pro svůj operační systém. Pro Panthera se aktualizace dá stáhnout odsud (zabírá 51,39 MB), uživatelé Tigera získají QuickTime 7.5 tady (52,8 MB) a pro Leoparda se nachází zde (56 MB). A uživatelům Windows nabízí QuickTime 7.5 tahle stránka (22,67 MB).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: