Softwarové zprávy související s Macy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Softwarové zprávy související s Macy

20. listopadu 2009, 00.00 | Objevily se první známky prací na Mac OS X 10.7. Webový prohlížeč Camino dospěl k verzi 2.0. Software CrossOver Games 8.1 přidal podporu dalších her. A Apple vydal aktualizaci firmwaru řešící problém s kamerou monitoru LED Cinema Display.

Tento článek shrnuje různé zprávy nějak související se softwarem pro Macy:

Byly nalezeny první známky prací na Mac OS X 10.7

Od 28. srpna se prodává Mac OS X 10.6 Snow Leopard a Apple již stihl vydat jeho dvě aktualizace, verze 10.6.2 se objevila počátkem tohoto měsíce.

Apple ovšem nepochybně už připravuje jeho nástupce a nyní se našly první konkrétní známky toho, že se na takovém operačním systému pracuje.

Byly nalezeny na Mac OS forge, v databázi změn otevřeného vývojového rámce „launchd“, který řídí spouštění Mac OS X a spravuje na něm běžící procesy. V seznamu změn se totiž nachází také chybové hlášení uvozené textovým řetězcem „11A47“ označujícím sestavení Mac OS X, v němž se vyskytuje.

Číslování, které pro sestavení Mac OS X Apple používá, má přitom pevně daný řád, začíná číselnou předponou udávající hlavní verzi, následovanou písmenem označujícím podverzi a číselnou příponou značící počet iterací dané podverze během jejího vývoje. A tak například první prodejní verzi Snow Leoparda tvořilo sestavení 10A342, verze 10.6.1 je sestavení 10B504 a Mac OS X 10.6.2 sestavení 10C540. A Mac OS X 10.5 Leopard přišel na trh jako sestavení 9A571.

Podle tohoto schématu by sestavení „11A47“ mělo označovat první verzi následníka Snow Leoparda, nejspíš tedy Mac OS X 10.7, z přípony pak vyplývá, že sice jde o značně ranou verzi, přesto však na ní Apple již pracuje asi tak jeden až dva měsíce.

To ovšem není nijak senzační zjištění, Apple prostě musí svůj operační systém rozvíjet dál. A vzhledem k tomu, jak dlouho trval vývoj Leoparda a Snow Leoparda, je skoro jisté, že běžní uživatelé se výsledků tohoto úsilí dočkají až po roce 2010.

Zatím se samozřejmě neví, co by měla příští hlavní verze Mac OS X přinést, ale protože Snow Leopard se vyznačuje hlavně změnami uvnitř systému, vynořily se spekulace, že by verze 10.7 mohla zavést radikálnější změny uživatelského rozhraní.

$Avšak než se objeví první testovací sestavení pro externí vývojáře, může se toho ještě hodně změnit, mezitím jistě přijde spousta nového hardwaru a může se stát řada dalších neočekávaných věcí, konečná podoba Mac OS X 10.7 se proto zřejmě bude od současných počátečních sestavení hodně lišit.

Prohlížeč Camino 2.0 zlepšuje práci s panely a ochranu proti internetovým hrozbám

Nejpoužívanějším webovým prohlížečem pod Mac OS X přirozeně zůstává s ním dodávané Safari (jež nedávno dospělo do verze 4.0.4), ale samozřejmě existuje řada alternativ, zejména Firefox a brzy by měl přijít také Google Chrome.

Pracuje se však i na prohlížečích specifických pro Mac OS X, jedním z nich je Camino, vyvíjený organizací Camino Project. Vychází stejně jako Firefox a další prohlížeče Mozilly z jádra Gecko, avšak narozdíl od nich se tohle jádro snaží vybavit uživatelským rozhraním lépe přizpůsobeným Mac OS X, k čemuž využívá API rozhraní prostředí Cocoa. Podrobnější informace o historii projektu najdete například na Wikipedii.

První veřejná verze tohoto prohlížeče se objevila v roce 2002 (tehdy se ještě jmenoval Chimera, název byl později změněn na Camino z právních důvodů) a vloni se dostal již k verzi 1.6. A tuto středu byla uvolněna nová významná verze 2.0, která přináší řadu důležitých novinek.

Přibyl přehled panelů umožňující rychle si prohlédnout všechny otevřené panely ve stránce jejich miniaturizovaných náhledů. Zlepšilo se též samotné prohlížení v panelech, panely se nyní dají přeuspořádávat přetahováním a upouštěním, lišta záložek panelů je posouvatelná a všechny otevřené panely se vypisují v menu.

Další významné novinky se týkají ochrany proti různým internetovým hrozbám. Prohlížeč nově blokuje podvodné weby (snažící se o takzvaný „phishing“) a chrání před různým dalším škodlivým softwarem, podobně jako Safari a Firefox. A také se Camino 2 umí lépe vypořádat s různými obtěžujícími prvky, blokuje vyskakující okna, reklamy a Flash animace, přičemž pro ty weby, kde jsou takovéto prvky potřeba, lze nastavit výjimky z blokování.

Bude-li na daném Macu nainstalovaná služba Growl, Camino 2 oznámí dokončení stahování souboru a pod Mac OS X 10.5 nebo vyšším navíc začne poskakovat ikona stažených souborů v doku.

Menu historie prohlížení teď vypisuje 20 naposledy zavřených stránek, zlepšilo se ovládání prohlížeče z klávesnice a práce s AppleScriptem a program nyní používá jádro Gecko 1.9.0 podporující nové webové standardy a technologie.

Seznam všech novinek (a přetrvávajících chyb) verze 2.0 se nalézá zde, tato stránka podrobněji popisuje hlavní vlastnosti prohlížeče.

Camino 2 je otevřený software, proto se dá stáhnout zdarma odtud (DMG soubor anglické verze má velikost 15,8 MB). Program vyžaduje Mac OS X 10.4 nebo vyšší a podporuje jak procesory Intel, tak PowerPC.

CrossOver Games 8.1 přidává podporu pro hru Left4Dead 2

V poslední době sice her pro Mac přibylo, přesto počet titulů pro Mac OS X stále zůstává mnohem menší než počet her pro Windows. A tak se hledají různé způsoby, jak na Macu provozovat hry pro Windows.

Nejsnazší je použít Boot Camp a spustit na Macu Windows, to však vyžaduje pořídit si licenci Windows a nainstalovat je, což se nemusí každému zamlouvat.

Další možnost spočívá v použití technologií, jež dovolí provozovat hry pro Windows přímo pod Mac OS X, k tomu ovšem bude třeba software, který převede volání API rozhraní Windows na odpovídající API rozhraní Mac OS X. Obvykle se jedná o odvozeniny projektu WINE, na Macu se v současné době prosadila ohledně her hlavně dvě řešení.

Technologie Cider firmy TransGaming umožňuje přidat ke hrám pro Windows převodní vrstvu, jež z nich vytvoří aplikaci Mac OS X, to však musí udělat vývojáři, tímto způsobem vznikla řada macovských verzí známých her (například EA to použila pro The Sims 3).

Jenže ne každý titul se takového převodu dočká, existuje ale také možnost provozovat na Macu mnohé hry pro Windows, aniž byste měli Windows nainstalovaná, díky softwaru CrossOver Games firmy CodeWeavers, která dodává řešení snažící se zprovoznit aplikace Windows pod Mac OS X a Linuxem. O softwaru CodeWeavers jsme na MůjMacu psali již vícekrát, CrossOver Games v září dospěl do verze 8 podporující Snow Leoparda.

A ve středu se objevila jeho další menší aktualizace na verzi 8.1, jež přidala podporu pro hru Left4Dead 2, tento týden vydanou novou zombie střílečku. Nová verze dále vyřešila řadu problémů s hrou Guild Wars, byly opraveny potíže se zvukem na Macu a přibylo několik menších vylepšení pro Snow Leoparda (seznam všech změn se nachází zde).

CrossOver Games podporuje řadu známých her, míra kompatibility se však různí, tento výpis poskytuje přehled o úrovni podpory více než 200 titulů.

CrossOver Games 8.1 vyžaduje Mac s procesorem Intel (na PowerPC z principu nemůže fungovat), 120 MB na disku a Mac OS X 10.4 nebo vyšší. Zkušební verzi programu lze (po registraci) stáhnout odsud, jeho plná verze přijde na 39,95 USD.

Aktualizace firmwaru řeší potíže s kamerou monitoru LED Cinema Display

Svůj 24“ monitor LED Cinema Display Apple uvedl již loni v říjnu spolu s „unibody“ MacBooky a MacBooky Pro, avšak teprve tuto středu uvolnil aktualizaci firmwaru, jež řeší některé potíže s ním.

Ty se ale netýkají zobrazování (pomineme-li, že monitor nabízí pouze Mini DisplayPort, což výrazně ztěžuje připojování starších Maců), LED Cinema Display totiž nese také integrovanou kameru iSight a tu některé aplikace prostě občas nerozpoznaly.

03mm12122008f.jpg

Jako řešení Apple vydal aktualizaci firmwaru LED Cinema Display iSight Firmware Update 1.0, která se dá použít na všechny Macy s procesory Intel provozující Mac OS X 10.5.8 nebo Mac OS X 10.6.2, ta pochopitelně má smysl jenom pro sestavy, co zahrnují zmíněný monitor.

Aktualizace firmwaru se dá stáhnout tady (jde o pouhých 654 KB), podrobnější popis instalačního postupu nabízí tenhle podpůrný dokument.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: