Softwarové zprávy související s Macy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Softwarové zprávy související s Macy

26. února 2010, 00.00 | Další testovací sestavení Mac OS X 10.6.3 neobsahuje žádné významné změny. Apple vydal Aperture 3.0.1 opravující četné chyby. Utilita Tinker Tool 4.0 umožňuje nastavovat skryté předvolby Snow Leoparda. PDF2Office Personal 5.0 převádí PDF soubory do dokumentů Wordu 2007 a 2008. CampTune 8 přerozděluje prostor mezi svazky Mac OS X a Boot Campu. A Adobe v dubnu možná oznámí novou aplikaci pro Creative Suite 5.

Na konec týdne se sešlo poměrně dost zpráv týkajících se nového softwaru pro Macy:

Nové testovací sestavení Mac OS X 10.6.3 naznačuje brzký příchod ostré verze ,/p>

Ve středu Apple uvolnil pro externí vývojáře další testovací sestavení Mac OS X 10.6.3 s označením 10D561. To přichází dva týdny po sestavení 10D522 a podle lidí, jež k mají k tomuhle softwaru přístup, nové sestavení nepřineslo téměř žádné změny.

Už delší dobu Apple neuvádí žádné známé problémy a nezměnil se ani popis hlavních novinek, který stále zahrnuje vylepšení QuickTimu X, zvýšení výkonu programu Logic v 64bitovém režimu a lepší kompatibilitu s tiskárnami třetích stran a s OpenGL aplikacemi.

Vývojáři však nyní mají svou pozornost při testování zaměřit vedle již dříve zdůrazňovaných grafických ovladačů a QuickTimu též na Bluetooth, iChat a USB, naopak se už nemluví o testování AirPortu.

Nové testovací sestavení má v podobě rozdílové aktualizace velikost 716 MB, proti 737 MB předchozí beta verze je tedy nepatrně menší.

Tohle vše nasvědčuje, že se vydání ostré verze další aktualizace Snow Leoparda již blíží, ovšem téměř jistě to bude až v březnu.

Apple vydal Aperture 3.0.1 opravující kritizované chyby

Počátkem února Apple uvedl na trh Aperture 3, novou verzi svého profesionálního programu pro zpracování fotografií. Ta přinesla řadu významných novinek, bohužel však počáteční verzi programu trápily některé problémy, asi nejvážnější byly potíže se správou virtuální paměti, někteří uživatelé hlásili, že za určitých okolností program zabere pro virtuální paměť veškeré volné místo na disku, což daný Mac učinilo téměř nepoužitelným.

Apple sice vydal pro Aperture 3 drobnou aktualizaci ještě v den uvedení programu, ta se ovšem týkala jiných věcí, teprve tuto středu se objevila tolik očekávaná aktualizace na verzi 3.0.1, jež snad zmíněné chyby vyřeší.

Apple v doprovodných poznámkách uvádí, že nová aktualizace zvyšuje celkovou stabilitu programu, následuje však nezvykle dlouhý seznam konkrétních oprav, z nichž mnohé zjevně souvisejí s oněmi stížnostmi uživatelů.

Konkrétně Aperture 3.0.1 napravuje potíže s aktualizací knihoven ze starších verzí Aperture a s importem knihoven programu iPhoto, zlepšit se má též přímý import fotografií z fotoaparátu. Dále Apple uvádí snížení spotřeby paměti při zpracování silně retušovaných fotografií a vylepšení procesu rozpoznávání tváří (právě při něm často vznikaly ony potíže s pamětí), tlačítko Add Missing Face navíc teď opravdu přidá nezjištěné tváře.

Seznam opravených chyb však pokračuje ještě dále, verze 3.0.1 také zlepšuje tisk stránek obsahujících více snímků a tisk fotografií a indexových náhledů s okraji a metadaty. Vylepšila se editace fotografií s pomocí externího editoru, zobrazování snímků, na něž se uplatnila nastavení Definition a Straighten a zvětšování fotografií v prohlížeči a v lupě pomocí klávesových zkratek.

Zlepšil se rovněž přístup ke knihovnám Aperture na síťovém svazku při vybírání a přemisťování „špendlíků“ v mapách funkce Places, přidávání a úpravy vlastních míst pomocí okna Manage My Places a přepínání mezi originálními fotografiemi (masters) při práci s dvojicemi RAW a JPEG souborů.

Ještě podrobnější popis opravených chyb nabízí tento podpůrný dokument, který v zásadě blíže rozebírá výše popsané změny, navíc ještě zmiňuje opravy týkající se exportu JPEG souborů, práce se zvukovými přílohami a zlepšení kompatibility s Apple TV.

A poměrně velkou pozornost věnuje dokument aktualizování knihoven Aperture, doporučuje před přechodem z knihoven verzí 1.5 a 2 provést jejich rekonstrukci. Dále upozorňuje, že Aperture pro tento úkon potřebuje dočasný dodatečný prostor na disku, když nebude dostupný, program zobrazí odpovídající varování.

A Apple též upozorňuje, že převod knihovny může být značně zdlouhavý proces. Po počáteční fázi převodu navíc sice již bude možné s Aperture 3 pracovat, jenže v pozadí stále poběží další úlohy (především rozpoznávání tváří a generování náhledů), což může způsobit dočasné zpomalení stroje.

Na první setinovou aktualizaci tedy oprav víc než dost, doufejme, že se tímto hlavní potíže Aperture 3 skutečně vyřešily. A je téměř zbytečné dodávat, že Apple tuhle aktualizaci doporučuje všem uživatelům Aperture 3, ta zjevně bude opravdu potřebná.

Aperture 3.01 se nabízí prostřednictvím mechanismu Software Update a samozřejmě se také dá stáhnout ručně z webu Applu (jde o 29,41 MB velký DMG soubor), vyžaduje Mac OS X 10.5.8 nebo Mac OS X 10.6.2.

Aktualizace se však nedá použít pro zkušební verzi Aperture 3, tu bude třeba si znovu stáhnout odtud (mělo by se již jednat o verzi 3.0.1).

Utilita TinkerTool 4.0 plně podporuje Snow Leoparda

Mac OS X má velké množství různých předvoleb měnících jeho chování, avšak zdaleka ne všechny jsou přístupné z panelů nabízených Applem v systémových předvolbách (System Preferences). To má dva důvody – zaprvé Apple nechce panely předvoleb přetížit záplavou zatrhávacích tlačítek a za druhé, což je důležitější, nechce snadno zpřístupnit ty předvolby, jež nejsou plně odladěné a mohly by vést k nespolehlivému chování počítače.

Z okna Terminalu lze ovšem tyhle předvolby nastavit pomocí příkazů „defaults write“, to však není právě pohodlné a vyžaduje to určité znalosti, proto není divu, že vznikla řada utilita, co totéž dovolují udělat prostřednictvím grafického rozhraní. K oblíbeným nástrojům tohoto typu patří utilita TinkerTool Marcela Bresinka, který nyní připravil její již čtvrtou verzi.

TinkerTool 4.0 byla zcela přepsána a používá teď nové technologie jak pro své jádro, tak pro uživatelské rozhraní, její hlavní novinku ovšem tvoří plná kompatibilita se Snow Leopardem. Utilita přidala podporu celé řady nových předvoleb Mac OS X 10.6 týkajících se především Finderu a QuickTimu X, navíc program doplnil panel nápovědy.

Podrobný seznam změn verze 4.0 najdete tady. TinkerTool podporuje Mac OS X ve verzích 10.5 až 10.6, jejichž předvolby se dosti liší, pro každou verzi systému proto utilita nabízí poněkud odlišný seznam podporovaných předvoleb, jejich úplný výpis obsahuje tato tabulka, představu o práci s programem si lze udělat též z tohohle přehledu snímků obrazovek.

TinkerTool 4.0 tedy dovoluje dolaďovat chování Tigera, Leoparda a Snow Leoparda, většina změn by sice neměla být nijak nebezpečná, ale přesto bude potřeba zachovávat určitou opatrnost, rozhodně nelze utilitu doporučit naprostým laikům.

Pokročilejší uživatelé ji ovšem nepochybně ocení, těm navíc poslouží i jako nástroj ke snadnému zjištění, jaké předvolby vlastně mají zapnuté, TinkerTool však nezobrazuje všechny dostupné skryté předvolby, k tomu se pořád nejlépe hodí web (a panel předvoleb) Secrets.

Utilita TinkerTool je freeware, takže si ji lze zdarma stáhnout zde (zabírá pouze 1,4 MB). Jak vyplynulo již z výše uvedeného, vyžaduje Mac OS X 10.4 nebo vyšší, podporuje jak procesory Intel, tak PowerPC.

PDF2Office Personal 5.0 převádí PDF soubory na dokumenty Wordu 2007 a 2008

V lednu japonská softwarová firma Recosoft začala prodávat svou utilitu PDF2Office Professional 5.0 pro Mac umožňující vytvářet z PDF souborů editovatelné dokumenty Microsoft Office.

Recosoft ovšem nabízí několik různých vydání svých převodních utilit (dodává je jak pro Mac, tak pro Windows, verze pro Mac OS X však obvykle přicházejí o trochu později), dražší a výkonnější vydání Professional dovoluje export do Wordu, Excelu a PowerPointu a též do RTF a HTML, ovšem někteří uživatelé mají skrovnější požadavky, pro ně nyní Recosoft uvedl na trh utilitu PDF2Office Personal 5.0 pro Mac.

Ta dovoluje z PDF souborů udělat editovatelné dokumenty Wordu, přičemž se snaží (tak jako všechny podobné programy Recosoftu) maximálně zachovat formát originálu, vytváří odstavce, uplatňuje styly, přeskupuje nezávislé grafické prvky, extrahuje obrázky a tvoří tabulky. Umí si poradit i se záhlavími a zápatími, podčarovými poznámkami a se sloupci a oddíly, to vše navíc automaticky, bez zásahu uživatele (ačkoli ten může některé parametry převodu nastavit). Také lze určit, že se převedou jenom některé stránky či části PDF předlohy.

PDF2Office Personal 5.0 funguje jako zásuvný modul Microsoft Wordu, který ho doplňuje o schopnost otevírat PDF soubory a dále je zpracovávat.

Nová verze 5.0 dovoluje převod do formátů Wordu 97/98 až 2003/2004 a nově též do formátů Wordu 2007/2008. Dále přináší novou knihovnu písem ukládající všechny provedené náhrady písem a utilita používá nové převodní jádro, jež by mělo zajistit rychlejší a přesnější převod složitých rozvržení, zejména co se týče podčarových poznámek a záhlaví a zápatí. Utilita nyní podporuje také ruské a řecké texty v azbuce a v alfabetě.

Uživatelské rozhraní bylo doplněno o nástroj PDF Inspector (pro zobrazování písem, metadat a dalších vlastností PDF dokumentů) a o panel knihovny písem. A samozřejmě je nová verze plně kompatibilní s Mac OS X 10.6 Snow Leopard.

Přehled všech novinek verze 5.0 shrnuje tato stránka, pochopitelně se v zásadě shodují s těmi, které přineslo vydání Professional, proti němu ovšem vydání Personal poskytuje podstatně omezenější možnosti převodu (rozdíly obou vydání popisuje tahle tabulka).

PDF2Office Personal 5.0 pro Mac vyžaduje alespoň procesor PowerPC G3 či výkonnější, případně libovolný procesor Intel, 512 MB RAM a Mac OS X 10.4.11 nebo vyšší. A protože jde o zásuvný modul Wordu, bude současně třeba též Microsoft Word X, 2004 nebo 2008. Licence pro jednoho uživatele přijde na 59 USD, upgrade z předchozí verze stojí 29 USD.

CampTune 8 umožňuje přerozdělovat volný prostor mezi svazky Mac OS X a Boot Campu

Firma Paragon Software už dlouho dodává různý software pro správu a údržbu disků, její produkty jsou sice známé hlavně pod Windows, nabízí však též některé nástroje pro Macy (a dokonce i pro Linux).

A nyní konečně, po více než ročním beta testování, vydala ostrou verzi své utility usnadňující rozdělování disku pro Boot Camp.

Utilita CampTune 8 for Mac OS X umožňuje pohodlnější správu diskového oddílu Boot Campu. Samotný Mac OS X totiž dovoluje změnu velikosti oddílu pro Windows jenom tím, že se smaže a nově nainstaluje, což není zrovna pohodlné řešení, a to se snaží změnit právě CampTune 8.

S tímto programem uživatelé mohou přerozdělit volný prostor mezi svazky Mac OS X a svazkem Boot Campu, aniž by došlo ke ztrátě dat, takže se nic přeinstalovávat nemusí, navíc CampTune umí diskový prostor přerozdělovat oběma směry, podle potřeby tak lze vyhradit více kapacity buď pro Mac OS X, nebo pro Windows.

Utilita funguje jako spouštěcí CD (v případě elektronické verze Paragon dodá DMG soubor, který bude třeba si následně vypálit), jež se vloží do DVD mechaniky daného Macu a po restartu se zobrazí dialog dovolující přerozdělení prostoru mezi HFS svazky Mac OS X a NTFS svazkem Boot Campu (utilita by měla pracovat také s FAT32 svazky, ty se ovšem pro Boot Camp příliš nedoporučují).

CampTune 8 vyžaduje Mac OS X 10.5 nebo vyšší (je kompatibilní se Snow Leopardem) a 128 MB RAM, smysl má samozřejmě pouze na Macích podporujících Boot Camp. Prodává se za 19,95 USD.

Adobe zřejmě v dubnu oznámí další, dosud utajovanou aplikaci pro Creative Suite 5

Nedávno se objevily některé bližší informace o chystaném balíku Adobe Creative Suite 5 (CS5) a nyní byly nalezeny náznaky, že možná do tohoto balíku přibude ještě jedna dosud zcela neznámá aplikace.

Ve dnech 21. a 22. dubna se totiž bude v texaském San Antoniu konat konference Emerge zaměřující se tiskařský průmysl a v již zveřejněném programu chystaných vzdělávacích seminářů pochopitelně figuruje též Adobe.

A jeden z jejích příspěvků nazvaný „Adobe Technology Preview“ (náhled nové technologie Adobe) slibuje, že Adobe odhalí zbrusu novou aplikaci tvořící součást jejího „charakteristického balíku služeb“.

To se sice dá vykládat různě, protože Adobe zavádí také různé internetové služby, ale v daném kontextu by tím balíkem mohla být Creative Suite 5. Ta by tedy měla zahrnovat další úplně novou aplikaci, o níž program konference uvádí už jenom to, že účastníci Emerge budou mezi prvními, kdo pochopí, proč novinka překvapí i ty nejinformovanější příznivce Adobe.

Není žádné tajemství, že by se Creative Suite 5 měla objevit někdy letos na jaře, dosud se ovšem počítalo s tím, že bude zahrnovat pouze aktualizované verze dosavadních aplikací.

Teď to však vypadá, že by měla přibýt další zcela nová aplikace, zatím se můžeme jen dohadovat, o co by se mohlo jednat (samozřejmě však stále nelze úplně vyloučit ani to, že se zmíněná upoutávka netýká CS5, mohla by to být třeba nová internetová služba Adobe), tématické zaměření konference by však napovídalo, že půjde o něco týkající se designu nebo tisku. A také by to mohlo znamenat, bude-li ona novinka skutečně souviset s CS5, že Adobe svůj stěžejní programový balík nedá na trh dříve než koncem dubna.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: