Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Softwarové zprávy související s Macy
3. května 2010, 00.00 | Neshody mezi Applem a Adobe ohledně technologie Flash pokračují. Valve oznámila, že herní službu Steam pro Macy spustí 12. května. A Apple vydal Aperture 3.0.3 opravující řadu chyb.
V tomto článku se podíváme na zprávy, jež přinejmenším nepřímo souvisejí se softwarem pro Macy:
Neshody mezi Adobe a Applem kvůli technologii Flash pokračují
To, že Apple (a zejména Steve Jobs) se vůči technologii Flash staví značně odmítavě, není žádné tajemství, minulý čtvrtek ovšem stanovisko Applu jasně zformuloval Steve Jobs svým otevřeným dopisem „Thoughts on Flash“ (Myšlenky k Flashi), v němž Flash prohlásil za vlastnický, uzavřený a nevhodný pro mobilní zařízení.
Odpověď Adobe na sebe pochopitelně nedala dlouho čekat, ještě ve čtvrtek generální ředitel Adobe Shantanu Narayen poskytl rozhovor deníku Wall Street Journal (nabízí se i jeho videozáznam).
Narayen přirozeně většinu Jobsových tvrzení odmítl, řekl, že věří v řešení nezávislá na platformě jako je Flash a vyjádřil naději, že nakonec převáží. Stejně tak nesouhlasil s výroky, že Flash tvoří hlavní příčinu pádů Mac OS X, či že vyčerpává baterie mobilních přístrojů. A Jobsovu kritiku označil za „kouřovou clonu“, jež má zakrýt skutečnou motivaci Applu.
Pochopitelně nesouhlasil ani s označením Flashe za uzavřený produkt, podle Narayena jde o otevřenou specifikaci a tvrdil, že přístup Adobe je pro podniky a vývojáře vhodnější, protože dovoluje jejich software provozovat na řadě různých zařízení.
Dohady o kodecích a formátech webového videa
Přesně taková reakce se od Adobe dala čekat, zdá se, že se obě strany sporu „zakopaly na pozicích“ a nyní vyčkávají, co se bude dít dál. K věci se však již začali vyjadřovat i další významní aktéři softwarového průmyslu, například Microsoft vyjádřil podporu Applu, co se týče webového videa.
Vedoucí vývoje Internet Exploreru řekl, že HTML5 (tolik prosazovaný Applem) je skutečně budoucností videa na Webu a stejně jako Jobs si postěžoval na potíže zásuvného modulu Flash Playeru s bezpečností, spolehlivostí a výkonem. Připustil sice, že dnes Flash tvoří důležitou součást Webu, nečeká však, že tomu tak bude navždy.
A dodal, že chystaný Internet Explorer 9 bude podporovat HTML5 video, avšak pouze ve formátu H.264. Tento kodek prosazuje také Apple, protože však podléhá licenčním omezením, Mozilla a její prohlížeče (především Firefox) místo toho podporují otevřený kodek Ogg Theora. Theora má ovšem zatím jen velice omezenou podporu (hardwarová akcelerace přehrávání se nabízí v podstatě pouze pro H.264 a pochyby panují i o kvalitě kodeku Theora oproti H.264).
V otázce formátů a kodeků webového videa může být ještě dost rušno, Steve Jobs totiž naznačil, že by Theora mohla porušovat některé patenty, přestože jde o otevřenou specifikaci.
Uvedl to v odpovědi na otevřený dopis, který ho vyzýval, aby podpořil otevřený videoformát namísto H.2.64. Jobs ze svého iPadu odepsal, že se patenty týkají všech videokodeků, a to i těch s otevřeným zdrojovým kódem. (Apple stejně jako Microsoft patří ke členům sdružení MPEG-LA poskytujícího licence na H.264, nemá tam však rozhodující slovo.)
Všechny tyto spory sice vzbuzují ve webových diskusích velké emoce, začíná ovšem být jasné, že spíš než o technické otázky se zde jedná o obchodní zájmy jednotlivých hráčů na trhu, jež se sice zaštiťují ušlechtilými pohnutkami, ale jde jim samozřejmě především o vlastní prospěch. A poslední vývoj naznačuje, že by mohlo dojít až k právním sporům. Teprve budoucnost ukáže, v co to vlastně vyústí, můžeme jen doufat, že výsledek tohoto soupeření bude též ku prospěchu zákazníků.
Valve oznámila spuštění herní služby Steam pro Mac na 12. květen
Počátkem března Valve Software oficiálně oznámila, že svou herní službu a distribuční platformu Steam, dosud dostupnou jen pro Windows, zpřístupní také pro Macy, zároveň ohlásila přenos svého herního 3D jádra Source pod Mac OS X a vyjmenovala několik her, které se budou od počátku nabízet.
Spuštění služby tehdy slíbila během dubna, už koncem března začalo uzavřené beta testování, ovšem s tím, jak se blížil konec dubna, se začaly množit dohady, kdy vlastně Valve svou službu rozběhne. Z beta testování na veřejnost mezitím pronikaly některé podrobnosti a počaly přibývat názory, že dubnový termín dodržen nebude.
A to se potvrdilo, minulý čtvrtek Valve rozeslala médiím stručné oznámení, že datem veřejného spuštění služby Steam pro Mac bude 12. květen, další informace máme očekávat.
Valve tedy termín o pár dní nestihne, na tom ovšem zase až tolik nezáleží, bude-li služba a s ní spojené hry fungovat tak, jak se očekává. Od středy 12. května by tak měly být nové herní možnosti dostupné pro Macy s procesory Intel, s Mac OS X 10.5 a vyšším a s podporovanými grafikami (zatím se zdá, že hry Valve nepoběží na starších integrovaných grafikách Intelu, vše ostatní snad půjde použít), bude na nich možné hrát známé hry dosud nabízené pouze pro Windows.
Potvrzeny již byly hry Counter-Strike: Source, série Half-Life, Left 4 Dead a Left 4 Dead 2, Team Fortress 2, dále pak Portal (ten se využíval pro beta testy) a připravovaný Portal 2. Od podzimu by měla Valve vydávat své nové herní tituly současně jak pro Windows, tak pro Mac OS X, vývojové a distribuční infrastruktury Valve ovšem mohou využívat i jiní vydavatelé her.
Půjde-li vše hladce (a zatím se nevyskytly žádné náznaky větších potíží, mírné zpoždění termínu nijak nevybočuje z obvyklého dění na herním trhu), mohla by se nabídka her pro Macy významně rozšířit, což by nepochybně mohlo přispět k jejich ještě větší oblibě. Dosud to mnozí řešili tím, že provozovali hry pro Windows pomocí Boot Campu, služba Valve však slibuje nové herní tituly přímo pro Mac OS X.
Aperture 3.0.3 přináší řadu různých oprav
Počátkem února Apple vydal Aperture 3, výrazně přepracovanou novou verzi svého programu pro profesionální zpracování a správu fotografií.
Aperture 3 sice poskytl spoustu zajímavých novinek, ale uvedení programu bylo zřejmě poněkud uspěchané, protože první verze trpěla dost vážnými potížemi, zejména se správou virtuální paměti.
Apple ovšem začal rychle vydávat aktualizace, po několika drobných opravách jednotlivých funkcí se už koncem února objevila aktualizace na verzi 3.0.1, jež napravovala nejkritizovanější potíže. Avšak mnohé chyby stále přetrvávaly, proto koncem března přišla další aktualizace na verzi 3.0.2. A minulý čtvrtek Apple ve vydávání oprav tohoto programu pokračoval, uvolnil verzi 3.0.3.
V doprovodných poznámkách se píše, že nová verze zvyšuje celkovou stabilitu programu a napravuje řadu problémů. Konkrétně se zmiňuje zlepšení při úpravách pomocí retušovacích štětců a při odstraňování chromatické vady a dále při tvorbě a používání přednastavených parametrů Raw Fine Tuning. Vylepšilo se též prohlížení, přidávání a odstraňování tváří rozpoznaných funkcí Faces, přepínání tiskáren a formátů papíru při tisku a duplikování inteligentních alb Smart Albums.
Aperture 3 měl od počátku potíže s knihovnami, již předchozí aktualizace se to snažily napravit, ale verze 3.0.3 by měla dále zlepšit opravy a rekonstrukce knihoven. Lepší údajně budou i opětovné připojování odkazovaných souborů, práce se sledovacími GPS soubory při používání funkce Places a hledání klíčových slov v dotazovacím průhledovém displeji nebo v panelu klíčových slov.
Podrobněji novinky Aperture 3.0.3 popisuje tento podpůrný dokument, konkretizuje opravy v jednotlivých oblastech, jimiž jsou úpravy obrazu (už zmíněné retuše), funkce Faces a Places, tisk, práce s prezentacemi, s metadaty a samozřejmě s knihovnami. A několik oprav je obecnějšího rázu, různé příkazy (například pro import) by teď již měly skutečně dělat to, co se od nich čeká.
Aperture 3.0.3 se nabízí přes Software Update, nebo se dá stáhnout z webu Applu (jde o 69,4 MB), vyžaduje Mac OS X 10.5.8 nebo Mac OS X 10.6.2 a vyšší.