Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Softwarové zprávy týkající se Mac OS X a Maců
23. listopadu 2009, 00.00 | Hackerský zásah opět zprovoznil Mac OS X 10.6.2 na procesorech Atom. A Apple vydal aktualizované správní nástroje Server Admin Tools a nové ovladače pro Boot Camp.
V oblasti softwaru pro Macy se objevilo jen pár drobných novinek:
Hackerská úprava opět dovolila používat Mac OS X 10.6.2 na strojích s Atomy
Když Apple před dvěma týdny uvolnil Mac OS X 10.6.2, zjistilo se, že tato druhá aktualizace Snow Leoparda již nefunguje na strojích s procesory Atom (v předchozích testovacích sestaveních se přitom „podpora“ Atomu střídavě objevovala a zase mizela).
Tyto procesory Apple ovšem oficiálně tak jako tak nepodporuje, protože je nepoužívá žádný současný Mac, ale předchozí verze Mac OS X bylo možné po určitých hackerských úpravách (jež ovšem Apple neschvaluje, v podstatě jde o porušení licenčního ujednání k Mac OS X, ale zatím takovéto nadšenecké zásahy v podstatě toleruje) spustit i na takovýchto strojích, tedy především na levných netboocích (které samotný Apple zásadně odmítá).
Čekalo se, že se brzy objeví způsob, jak i nejnovější verzi Snow Leoparda zprovoznit na „Hackintoshích“ s Atomy a řešení přišlo už po několika dnech. Ruský hacker vystupující pod přezdívkou „teateam“ zveřejnil úpravu jádra mach_kernel 10.2.0, jež opět navrací podporu Atomu. Apple v něm totiž pro Mac OS X 10.6.2 provedl změny, co způsobily, že již na Atomu nefunguje, upravené jádro to však opět dovoluje.
Takže když se v Mac OS X 10.6.2 nasadí tohle nové jádro, měl by pracovat i na „atomových“ netboocích. Samozřejmě by takový zákrok měl provádět jenom ten, kdo ví, co dělá, to se ovšem u uživatelů „Hackintoshů“ dá předpokládat.
Zrušení podpory Atomu v Mac OS X 10.6.2 vyvolalo poměrně značnou mediální odezvu (ačkoli se ve skutečnosti týká poměrně malé skupiny uživatelů), na celou záležitost existují dva hlavní názory, první z nich tvrdí, že to Apple udělal záměrně, protože nemá rád netbooky (což jeho vedoucí představitelé vícekrát otevřeně prohlásili) a nechce, aby na nich pracoval jeho operační systém.
Druhý názorový tábor si myslí, že šlo o mimoděčný zásah, Apple se prostě stará jen o kompatibilitu se svým oficiálním hardwarem a odstranění podpory Atomu bylo pouze nezamýšleným „vedlejším produktem“ provedených změn. Druhá možnost se sice jeví pravděpodobnější, ovšem více napoví to, jak se vůči Atomu zachová následující aktualizace Snow Leoparda.
Apple aktualizoval správní nástroje Server Admin Tools na verzi 10.6.2
Minulý čtvrtek Apple vydal novou verzi 10.6.2 svých správních nástrojů pro Snow Leopard Server. Jak napovídá číslo verze, jde o aktualizaci reagující na uvedení Mac OS X Serveru 10.6.2.
Sestává z nástrojů dovolujících vzdálenou správu Snow Leopard Serveru, příslušné dokumentace a doprovodných utilit, které lze nainstalovat na jiný počítač, než na jakém se nachází server a z něj půjde server ovládat.
Nová aktualizace přináší nejnovější verze utility pro správu kalendářního serveru iCal Server Utility, editoru podcastů Podcast Composer, správního nástroje Server Admin, monitorovací utility Server Monitor, předvoleb Server Preferences, utility System Image Utility pro práci s diskovými obrazy, správce pracovních skupin Workgroup Manager a správní utility Xgrid Admin pro výpočetní sítě typu grid.
Podrobný popis změn uvedených nástrojů a utilit nabízí tento podpůrný dokument. Správní aplikace Server Admin je teď stabilnější, při prohlížení stavu služby Netboot se správně zobrazuje statut DHCP služby, byl opraven problém s přetékáním cache souboru a přibyly Netboot a Netinstall filtry pro nové modely Maců uvedené koncem října (stejné filtry pochopitelně získala i utilita System Image Utility).
Pomocník Server Assistant nyní vyžaduje patřičnou délku LOM hesel během instalace (mezi 8 a 20 znaky), předvolby Server Preferences jsou stabilnější a spolehlivější, zejména při tvorbě a odstraňování uživatelů a skupin. Workgroup Manager se umí vypořádat s chybami uživatelského rozhraní Mac OS X Serveru 10.6.1 a Xgrid Admin dovoluje připojení ke grid řadičům Leopard Serveru.
Nástroje Server Admin Tools 10.6.2 vyžadují Mac OS X 10.6.2 a budou nutné ke vzdálené správě Mac OS X Serveru 10.6.2 (samozřejmě umí spravovat i nižší verze Mac OS X Serveru), dají se získat buď přes Software Update, anebo je lze ručně stáhnout z webu Applu (tvoří je 241,4 MB velký DMG soubor).
Ovladače Boot Camp Drivers 2.2 doplňují podporu Magic Mouse
Brzy poté, co Macy přešly na procesory Intel, umožnil Apple pomocí softwaru Boot Camp spouštět na nich jako alternativní operační systém Windows a od Leoparda se Boot Camp stal integrální součástí Mac OS X.
Pro takovéto provozování Windows na Macu jsou ovšem důležité také ovladače, které dovolí pod Windows používat hardware Applu. Nový hardware pochopitelně vyžaduje i odpovídající ovladače, a tak minulý čtvrtek Apple vydal novou verzi 2.2 ovladačů pro Boot Camp (přesněji řečeno jde o balík ovladačů pro Windows spouštěná na Macu z Boot Campu).
Ty přinášejí především podporu pro novou bezdrátovou myš Magic Mouse s dotykovým ovládáním a pro novou bezdrátovou hliníkovou klávesnici, obě tyto periférie se standardně dodávají s novými 21,5“ a 27“ iMacy, lze je ovšem pořídit i samostatně.
A teď by tedy mělo být možné plně využít všech jejich funkcí též na Macu provozujícím Windows (to platí zejména pro myš Magic Mouse, jež nahrazuje tlačítka dotykovou plochou schopnou interpretovat různá gesta prstů, což obstarává právě ovladač).
Nové ovladače pro Boot Camp kromě toho ještě řeší potíže s trackpady na noteboocích Applu a zajišťují, že rudá LED kontrolka digitálního zvukového portu nebude svítit, když se port nepoužívá.
Nové ovladače vyžadují Boot Camp 2.1 nebo vyšší (Snow Leopard zahrnuje Boot Camp 3.0) a jsou určeny pro Windows XP a Windows Vista SP2 (v případě Visty se musí servisní balík Vista Service Pack 2 nainstalovat před ovladači).
Boot Camp zatím oficiálně nepodporuje nedávno vydaná Windows 7, to Apple slíbil až na pozdější dobu, navíc podpora Windows 7 bude zřejmě dostupná pouze pod Snow Leopardem a určité Macy z ní Apple již předem vyloučil. (Některým uživatelům se sice podařilo Windows 7 zprovoznit už pod současným Boot Campem, ale nemusí to být bez potíží a Apple samozřejmě za nic neručí.)
Nové ovladače verze 2.2 pro Boot Camp se dají stáhnout odtud, jedná se o 23,87 MB velký EXE soubor.