Softwarové zprávy týkající se Maců - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Softwarové zprávy týkající se Maců

12. října 2009, 00.00 | Apple rozeslal externím vývojářům druhou beta verzi Mac OS X 10.6.2. Webový prohlížeč Chrome pro Mac by se měl objevit ještě letos. A modelovací a animační 3D program Cheetah3D dospěl do verze 5.0 přinášející významné novinky.

Koncem minulého týdne se objevilo několik softwarových novinek spjatých s Mac OS X:

Vývojáři obdrželi druhou beta verzi Mac OS X 10.6.2

Minulé pondělí dostali externí vývojáři první testovací sestavení Mac OS X 10.6.2, již druhé aktualizace Snow Leoparda (Mac OS X 10.6.1 Apple uvolnil počátkem září). Apple ovšem na nové verzi Mac OS X 10.6 nadále usilovně pracuje, už minulý pátek rozeslal vývojářům druhé testovací sestavení napravující širokou paletu problémů.

Podle zasvěcenců nové sestavení 10C519f řeší skoro 150 různých zájmových oblastí (na něž se mají testující zaměřit), od aplikací jako jsou Address Book, Photo Booth a QuickTime Player až po základní služby včetně Front Row, Spaces a Time Machine. (Na značný rozsah změn ukazuje i to, že jeho velikost dosahuje skoro 460 MB.)

Nová verze se též zaměřuje na WWAN podporu pro mobilní datové služby a vylepšuje podporu Exchange, služby MobileMe a internetového úložiště iDisk, stejně jako podporu souborových systémů NTFS a WebDAV.

Rovněž řeší problémy spojené s přepínáním aplikací v doku, otázky výkonu a stability grafických ovladačů a OpenCL kompilátoru a přináší opravy chyb pro náhled nastavení rodičovské kontroly, pro tisk a pro mechanismus automatických softwarových aktualizací Software Update.

Nové testovací sestavení bylo uvolněno skutečně hodně brzy, ovšem vzhledem k rozsahu oprav se dá předpokládat, že na ostrou verzi Mac OS X 10.6.2 si ještě chvíli počkáme (a snad již zbaví Snow Leoparda většiny dětských nemocí).

Prohlížeč Chrome pro Mac se možná objeví ještě v tomto roce

Google loni v září uvolnil svůj vlastní webový prohlížeč Chrome, který si už získal příznivce. Jeho zastoupení sice zatím zůstává poměrně slabé, ale postupně se zvyšuje (ředitel Microsoftu Steve Ballmer již však stačil nazvat jak Chrome, tak Safari „zaokrouhlovací chybou“ kvůli jejich současnému podílu na trhu, iPhonu se ovšem Ballmer zpočátku také hlasitě smál) a především Chrome v mnoha směrech slouží jako inspirace ostatním webovým prohlížečům, některé nové prvky zavedly či hodlají zavést právě podle něj (jako třeba režim anonymního brouzdání či možnost provozovat každý panel prohlížeče jako samostatný proces, aby pád jedné stránky nezhroutil celý prohlížeč).

Mnozí si na Chrome cení též jeho minimalistického přístupu a vysoké rychlosti (zejména v oblasti zpracování JavaScriptu, stejně jako Safari vychází Chrome z projektu WebKit). Na druhou stranu Chrome dosud chybí širší podpora doplňků a jiné věci, jež nabízejí konkurenční prohlížeče.

Je samozřejmě věcí uživatelů, jakému prohlížeči dají přednost, avšak Chrome se zatím dodává jenom pro Windows (XP či Vistu), takže uživatelé jiných platforem tuhle volbu vůbec nemají.

To by se však mohlo brzy změnit, generální ředitel Googlu Eric Schmidt totiž naznačil, že by Chrome měl být pro Mac OS X dostupný dříve, než se čekalo.

Na tiskové konferenci v New Yorku byl Schmidt dotázán právě na stále nízký podíl Chrome a ve své odpovědi se zmínil, že v místnosti vidí hodně Maců a Macy obecně nyní používá řada lidí, proto Google hodlá vydat Chrome pro Macy během pár měsíců.

Z toho lze odvodit, že by se mohl objevit ještě před letošními Vánoci, zatímco dosud se předpokládalo, že přijde až někdy v roce 2010 (předběžné vývojářské verze Chrome pro Mac a Linux Google uvolnil v červnu) a teď to vypadá, že se rozhodl práce na nich urychlit (už teď se dá pro Mac OS X použít Chromium, otevřený softwarový projekt, z něhož Chrome vychází, jenže ten lze doporučit jenom zkušenějším uživatelům).

Pod Mac OS X sice většina uživatelů nepochybně bude nadále upřednostňovat Safari, ale širší výběr webových prohlížečů určitě nebude na škodu a dá se očekávat, že se najde dost těch, kteří Chrome použijí alespoň občas.

Cheetah3D 5.0 přidává uzlový materiálový systém a další vnitřní vylepšení

Už pět let rozvíjí německý vývojář Dr. Martin Wengenmayer svůj program Cheetah3D. Z původního 3D modeláře se stal značně schopný modelovací a animační 3D balík, na němž se příznivě projevuje, že byl od počátku psán pro Mac OS X, navíc vychází levněji než jiné podobné programy.

MůjMac počátkem září podrobněji popsal verzi 4.7, jež přinesla podporu Snow Leoparda a minulý čtvrtek Dr. Wengenmayer uvolnil novou hlavní verzi 5.0. Jak ukazuje tenhle přehled vlastností, program toho umí skutečně hodně a verze 5.0 přidala řadu důležitých novinek.

Tu hlavní tvoří nový, uzly využívající materiálový systém, který dovoluje designérům vytvářet nové materiály prostým přetahováním a upouštěním a definice materiálů lze ukládat.

Vykreslovací jádro programu bylo optimalizováno tak, aby účinně zvládalo až 16 procesorových jader (právě tolik jich, díky technologii Hyper-Threading, nabízejí současné dvouprocesorové Macy Pro). Přibyly mnohé nové procedurální textury a nové stínovače (shadery).

Modelovací nástroje doplnil nový nástroj pro zkosené hrany a ohýbající modifikátor, zlepšila se detekce hran a přibyla podpora pro pivot body.

Statické scény program teď umí exportovat do formátu Collada a při importu formátu FBX se podporují pivot body. A zlepšil se import a export formátu .sia modeláře Nevercenter Silo.

Četných zlepšení doznalo též uživatelské rozhraní, přináší nový editor uzlů, selektor značek urychlující práci a řadu drobných vylepšení hlavně v oblasti práce s materiály.

Novinek je pochopitelně ještě mnohem víc, včetně různých dalších drobných změn a oprav chyb, jejich seznam najdete zde.

Cheetah3D není nijak zvlášť náročný program, vyžaduje Mac OS X 10.4 nebo vyšší, 1 GB RAM a grafickou kartu s alespoň 16 MB VRAM, podporuje jak procesory Intel, tak PowerPC (od G3 výše).

Cheetah3D 5.0 stojí 149 USD, upgrade ze všech předchozích verzí přijde na 69 USD. Odtud si lze stáhnout zkušební verzi (o velikosti 49,6 MB), jež se v plnou verzi změní zakoupením licence a registrací přes Internet.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: