Softwarové zprávy týkající se Maců - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Softwarové zprávy týkající se Maců

13. ledna 2010, 00.00 | Mac OS X 10.6.3 zřejmě bude podporovat OpenGL 3.0. Apple uvolnil Remote Desktop 3.3.2. A Microsoft hodlá upravit také Word pro Mac kvůli prohranému patentovému sporu.

Softwarových novinek pro Macy sice teď není příliš mnoho, ale něco se přece jen našlo:

V beta verzi Mac OS X 10.6.3 byla objevena částečná podpora OpenGL 3.0

Přesně před týdnem externí vývojáři obdrželi první beta verzi Mac OS X 10.6.3, jež přináší stovky oprav programového kódu. A jak se dalo čekat, mnozí se již začali v této beta verzi dále šťourat a objevili další novinky, které Apple ve své dokumentaci nepopisuje.

Mimo jiné tam byla nalezena částečná podpora standardu OpenGL 3.0. Zprávu přinesl server Hardmac, sám ji ovšem získal od vývojáře vystupujícího pod přezdívkou „netkas“, jenž se zabývá hlavně zprovozňováním Mac OS X na hardwaru nepocházejícím od Applu (tedy „Hackintoshi“).

„Netkas“ pomocí utility ATI zjistil, že testovací sestavení 10D522 Mac OS X 10.6.3 podporuje 3D standard OpenGL 3.0 z 95 procent, stínovací jazyk verze 1.30 však zatím podporován není, stejně jako většina funkcí specifických pro OpenGL 3.0.

Co se týče následných verzí standardu, ty se podporují skutečně jen zlomkovitě, verze 3.1 z 12 a verze 3.2 z 33 procent, přičemž se všemi nižšími verze OpenGL až do verze 2.1 je systém stoprocentně kompatibilní. (Mimochodem, podporu OpenGL 2.1 zavedl Apple v roce 2007 v Leopardovi, což dovolilo aplikacím podle potřeby aktivovat hardwarovou akceleraci 3D grafiky.)

Apple sice o podpoře OpenGL 3.0 zatím oficiálně nemluví, ale vzhledem k odhaleným skutečnostem je docela dobře možné, že by ji mohl doplnit již Mac OS X 10.6.3, až dosáhne ostré verze (nelze ovšem vyloučit ani odklad do některé z následujících verzí, vyskytnou-li se potíže, které by uvedení třetí aktualizace Snow Leoparda příliš zpozdily).

V každém případě by zavedení podpory OpenGL 3.0 bylo užitečné, protože většina současných grafických karet pro Mac již tento standard zvládá a chybí jenom patřičná softwarová podpora.

Pod Windows se přitom podpora OpenGL 3.0 nabízí již nějakou dobu, bylo by tedy vhodné to dorovnat, zejména by se to hodilo kvůli hrám, podpora aktuálního standardu 3D grafiky nezávislého na platformě samozřejmě usnadní přenos moderních herních titulů na Mac.

Apple Remote Desktop 3.3.2 přináší drobná zlepšení

Správu více Maců v síti se Apple snaží usnadnit pomocí svého softwaru Remote Desktop. Již poměrně dlouho je dostupný ve verzi 3, kterou podrobněji popsal MůjMac před třemi roky.

Samozřejmě vycházejí jeho další průběžné aktualizace, ale nijak zvlášť často, loni v srpnu se objevila verze 3.3 (respektive 3.3.1 v případě klientského softwaru). A toto pondělí Apple uvolnil další drobnou aktualizaci softwaru Remote Desktop na verzi 3.3.2.

Jak napovídá její číslo verze, tato aktualizace přináší především drobná vylepšení a opravy, blíže je popisuje tento podpůrný dokument. Nově se ve verzi 3.3.2 objevil jak klientský software, tak též správní utilita Remote Desktop Admin, poskytují opravy chyb zlepšující celkovou spolehlivost, použitelnost a kompatibilitu.

Zmíněný podpůrný dokument některé opravy přímo vyjmenovává. Zlepšilo se zacházení s IP adresami a se změnami portů pro klienty umístěné za NAT systémy, přechod na Remote Desktop 3.3 již nyní nezpůsobí resetování nesprávcovských přístupových zpráv a zlepšila se spolehlivost autentizace nových klientských počítačů.

Při distribuci softwaru na spravované počítače se zlepšilo oznamování výsledků nezdařených instalací softwarových balíků a vylepšila se rovněž správa síťových aktiv, správně se oznamuje MAC adresa MacBooku Air a byly napraveny chyby v oznamování údajů o systémech využívajících AirPort a o verzi operačního systému Maců převedených na Mac OS X Server.

Avšak zdaleka nejvíce vylepšení a oprav se týká funkcí vzdálené pomoci, zlepšilo se sledování kurzoru myši při ovládání vzdálených strojů, spolehlivěji se pracuje s Macy vybavenými dvěma grafickými procesory nebo zobrazujícími na dvou monitorech, zvýšila se spolehlivost kopírování souborů přetahováním a upouštěním, zlepšila se spolupráce s komponentami softwaru VNC a další věci.

Jak již bylo řečeno, jde o dva softwarové balíky, které lze získat buď přes Software Update, anebo stažením z webu Applu. Klientský software verze 3.3.2 se nachází tady (má velikost 4,21 MB) a vyžaduje Mac OS X 10.4.11 nebo Mac OS X 10.5.7 či vyšší (přirozeně včetně Snow Leoparda), případně Mac OS X Server stejných verzí.

Správní utilita Remote Desktop Admin 3.3.2 se nabízí zde (zabírá 51,41 MB) a má stejné požadavky jako klientský software. A samozřejmě oba balíky potřebují na správcovských počítačích software Apple Remote Desktop verze 3.0 nebo vyšší. Na klientských strojích může být klientský software ve verzích 2.x a 3.x, správní utilita pomůže s jejich aktualizací na nejnovější verzi (pokud to neuděláte, budou možnosti spolupráce s klienty vybavenými softwarem verze 2.x pouze omezené).

Tyto aktualizace se nabízejí zdarma, ale Apple Remote Desktop 3 je placený software, pro 10 spravovaných systémů vyjde na 299 USD, pro neomezený počet strojů na 499 USD.

Microsoft uzpůsobí také Word pro Mac, aby vyhověl soudnímu příkazu

Již před Vánoci odvolací soud rozhodl, že použitím technologie „Custom XML“ (obsažené ve Wordu 2003 a 2007, stručné vysvětlení její podstaty najdete třeba tady) porušil Microsoft patent kanadské firmy i4i, musí jí zaplatit odškodnění ve výši 290 milionů USD a od 11. ledna 2010 má zakázáno prodávat verze Wordu zahrnující tuto technologii.

i4i sice naznačovala, že by byla ochotná (pochopitelně ovšem nikoli zadarmo) Microsoftu poskytnout na zmíněnou technologii licenci, ale jak se dalo čekat, ten raději zvolil cestu jejího odstranění z postižených verzí Wordu. V podstatě ihned po vynesení rozsudku uvolnil upravenou OEM verzi Wordu 2007 a minulý týden vydal obdobnou verzi pro koncové uživatele. V sobotu pak vypustil takovouto úpravu též pro Word 2003, podrobněji to popisuje Computerworld.

Zde tuhle záležitost zmiňujeme ovšem především kvůli tomu, že se nakonec bude do jisté míry týkat i Maců, v pondělí Microsoft totiž zároveň oznámil, že stejnou úpravu (vypuštění podpory Custom XML) chystá také pro macovskou verzi Office. Té se sice soudní rozhodnutí netýkalo, ale redmondští zjevně nehodlají nic riskovat, protože však v tomto případě nemají pevně stanovený termín, vydají příslušnou aktualizaci až o něco později.

Pro většinu uživatelů Office for Mac to nejspíš nebude mít valný význam, protože ani neví, že Word nějakou takovou technologii obsahuje, především to však ukazuje, jak značný dopad mohou mít softwarové patenty.

Soudní rozhodnutí ohledně Wordu vyvolalo rozsáhlé debaty na toto téma, rozsudek vůči Microsoftu možná ustavil precedent, který by mohl mít dalekosáhlé důsledky pro spoustu jiných firem (včetně Applu), bylo by proto značně krátkozraké radovat se z prohry Microsoftu. Doufejme, že se nedočkáme doby, kdy určujícím faktorem dalšího vývoje softwaru budou právníci.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: